Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3551) DJMDJM


DJMDJM
tag

Egyébként VDSL2-re melyik a legjobb eszköz amit kaphatok, amihez érdemes volna ragaszkodnom?
A zte h368n ami tud bondingot is, még akkor is, ha az nem lesz? Vagy Huawei, esetleg a speedport?

(#3552) btz válasza DJMDJM (#3551) üzenetére


btz
addikt

Telekomnál aztán ragaszkodhatsz, kb azt adnak ami raktáron van és kiszolgálja az adott csomagot.

ⓑⓣⓩ

(#3553) DJMDJM válasza btz (#3552) üzenetére


DJMDJM
tag

Azért megpróbálnám. :))
Ezért próbálnék kicsit felkészültebb lenni, mire jön a kolléga.

(#3554) Zimi91


Zimi91
tag

Sziasztok,

a lent látható képek alapján tudnátok tanácsot adni, hogy mekkora lehet a maximális csomag, amit meg tudok rendelni VDSL2-n? Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#3555) dchard válasza Zimi91 (#3554) üzenetére


dchard
veterán

A 30-as biztos, az 50-es kétséges.

Én azt ajánlom rendeld meg a 30-ast, csinálsz róla képet, mi megnézzük és megmondjuk hogy van-e reális esély az 50-re. Felfelé pedig bármikor lehet váltani.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3556) Zimi91 válasza dchard (#3555) üzenetére


Zimi91
tag

Rendben, köszönöm a gyors választ! :)

(#3557) Alteran-IT


Alteran-IT
őstag

Sziasztok!

Valakinek nincs meg véletlenül a DSL 360R T1 modem gyári firmware-je? A D-Link weboldalán már egy jó ideje elérhetetlen és szerintem nem is lesz elérhető, máshol meg nem találtam.

(#3558) taki01 válasza Alteran-IT (#3557) üzenetére


taki01
őstag

Ha jól emlékszem ez az [link]

(#3559) Alteran-IT válasza taki01 (#3558) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Igen, ez az, köszönöm szépen!

(#3560) PistiSan


PistiSan
addikt

Talán nem annyira off itt.

Sima ADSL 10/0,5mbps

Miért lehet az, hogy feltöltés közben szinte megszakad a netem?
Amikor bekötötték nem volt vele gond, most ha feltöltök valamit a netre, mondjuk youtubera egy videót, vagy egy fájlt akkor nem lehet netezni sem, egyszerűen lehal teljesena net, a feltöltés ugyan úgy megy tovább, ha befejezte a feltöltést ismét minden szuper.
Sávszélesség megvan ha mérek mindig.

(#3561) Szajo


Szajo
őstag

Sziasztok, mennyire reális állítás a Tcomtól az, hogy 1600+(1600valamennyi) méterre vagyunk a DSLAMtól és 20Mbit-es internetből csak 12Mbit jön át!
A Tcomos srác helyszinen méregetett és mutatta is hogy a rendszer 17et engedne maximálisként de azt nem meri felrakatni...

Egyébként mióta GTS Datanettől 10Mbit/s ről átjöttünk Tcomhoz 20Mbit/s re a pingem is 19ms helyett 26-30ms
Ez normális? Úgy tudom, hogy a GTS is a Tcomtól bérli a rendszert tehát tök ugyanannak kellene lennie csak kicsivel gyorsabbnak!?

(#3562) Dlink321b válasza Szajo (#3561) üzenetére


Dlink321b
csendes tag

Más tapasztalatából mondom neked hogy azért volt jobb a 10mbs netnek a pingje jobb mint a 20mbs -é mert 1szer az adsl rendszer (rézpáron) ennyit tud stabilan kezelni ., a másik meg a vonal központ terheltségétől is függ.

(#3563) Szajo válasza Dlink321b (#3562) üzenetére


Szajo
őstag

Értem, köszönöm a választ!

(#3564) dchard válasza Dlink321b (#3562) üzenetére


dchard
veterán

Nem és nem.

A 10megás vonalon azért volt jobb a ping, mert a kisebb csomag több tartalék mellett jóval alacsonyabb interleaver depth mellett tud működni a vonal. Pontosan azért nő a válaszidő a nagyobb csomaggal, mivel a kisebb tartalék mellett csak a hosszabb interleaver blokkok tudják ugyanazt a bithiba arányt tartani, mint a kisebb csomagoknál. Ennek semmi köze a stabilitáshoz.

A vonal terheltsége nem értelmezhető, nyilván a saját vonalad annyira terhelt, amennyire használod. A DSLAM után meg optika van, 10 éves pályafutásom alatt még nem láttam olyat, hogy pont az optika kezdett volna el torlódni, főleg nem egy DSLAM előtt.

Egyébként ügyes érvelés-technika: ha fingom nincs a technológia működéséről, csak leírom hasraütés-szerűen amit gondolok, majd azt mondom "mások tapasztalata" alapján.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3565) Szajo válasza dchard (#3564) üzenetére


Szajo
őstag

Ha bár ebből a felét se értem ilyen irányban lévő tudatlanságom miatt de a lényeg a lényeg, hogy akkor ez normális. :)

[ Szerkesztve ]

(#3566) Dlink321b válasza Szajo (#3565) üzenetére


Dlink321b
csendes tag

DChard nak szól a válasz bocsi véletlen neked irtam
Igen igy van ahogy mondod én az egyik ismerősöm tapasztalati alpján mondtam hogy amikor ő a 20mb/s netet használta akadozott szakadozott meg nagyobb volt a ping az miatt amit le írtál mester , de amikor le váltotta 10mb/s re a netet stabil lett neki, .Talán amit fentebb írtam parasztosan ,van benne 1kis igazság is.

[ Szerkesztve ]

(#3567) bkil.hu válasza PistiSan (#3560) üzenetére


bkil.hu
csendes tag

Gyanús, hogy bedugul a cső:
https://wiki.openwrt.org/doc/howto/sqm
https://en.wikipedia.org/wiki/Bufferbloat

Túrázz önkéntes térképészekkel! https://wiki.osm.org/Hungary/hi

(#3568) szimla65


szimla65
aktív tag

Sziasztok!
Kérdéssel fordulok hozzátok.Netmánia S csomagom van(10mbps/0.5mbps).Ez az érték mindig bőven megvolt.Kb 3 hónapja volt egy hiba minden elment teló,internet,hibabejelentés után kiderült,hogy valamelyik oszlopon szakadás volt.Megcsinálták minden Ok-nak tünt(nem méregettem a sebességet)Most az utóbbi hetekben gondoltam megnézem jó-e a sebesség.A letöltési sebesség megvan 10mbps de a feltöltési sebesség csak 03-0,35mbps körül van.Már nagyon sokszor mértem.Kérdés az lenne,hogy ez valahol hibát jelent,ha igen akkor hol kezdjem a keresgélést?
Most egy fekete Dlink-360R van gyári fw-vel és hozzá egy TP Link TL-WR1043ND router(Open WRT-vel).
A modemet már cseréltem gondoltam azzal van baj.Ami eddig volt az Dlink-360r fekete dchard fw-vel.
Ha tudtok adjatok tanácsot.
Előre is Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#3569) PistiSan válasza bkil.hu (#3567) üzenetére


PistiSan
addikt

Köszi!
Valószínűleg ez lesz a megoldás, első nekifutásra a bloat "F"-et kapott, másodikra "A"-t.
Persze most látom hogy a sávszélem egy jó részét lecsípte ez a dolog, de majd ki kísérletezem mi a jó érték!
Minden esetre ez nagy segítség volt, köszönöm!

(#3570) Zimi91 válasza dchard (#3555) üzenetére


Zimi91
tag

Héten jutottam el oda, hogy váltsak. Ma érdeklődtem, hogy hogy áll a dolog, amire azt a választ kaptam, hogy nem kaphatok erre a vonalra 30as netet. [link] - itt egy frissebb kép a vonalról. Szerinted lehet rá esély, hogy ez tényleg így van, vagy megint sikerült valamit benézniük, és el kellene indíttatnom a csomagváltást még egyszer? Előre is köszi a választ!

(#3571) dchard válasza Zimi91 (#3570) üzenetére


dchard
veterán

Ha elérhető a VDSL2 nálad, akkor ezen a vonalon biztosan mehet a 30-as csomag.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3572) taki01


taki01
őstag

Sziasztok, Szerintetek VDSL-n menne a 15 megabit lefele?

[ Szerkesztve ]

(#3573) Zimi91 válasza dchard (#3571) üzenetére


Zimi91
tag

Köszönöm a gyors választ, akkor valahogy megpróbálom rábeszélni őket, hogy nézzenek már utána még egyszer. :)

(#3574) DJMDJM


DJMDJM
tag

Sziasztok,
A lenti kérdésemmel ide irányítottak át:
Meglett a 2. VDSL vonalam is, ez üzleti Invitel T hálózatán, meglévő T VDSL mellett. Ehhez ZTE HGW-t kaptam, míg a T-shez Speedportot. Mindkettőt a T adta. Ami érdekes, csatolom is a képeket róla, hogy a bekötéskor jobb értékeket mutatott a vonal, mint most.
Lehetséges, hogy visszább vette az eszköz a teljesítményét, mert így is bőven tudja hozni azt, amit egyelőre az invitel ad rajta keresztül vagy központilag vették vissza? Ugyanis egyelőre, csak 20/1 megy rajta (mérve 22,7/1,2 stabilan). Sajnos egyelőre nem sikerült az 50/15-t aktiváltatni, nem egyszerű menet. Egyelőre nem írok róla többet, mert folyamatban van, megírom, hogy mi lett a vége.
Bekötéskor(csütörtökön):

Mostani állapot:

[ Szerkesztve ]

(#3575) btz


btz
addikt

Itt is szeretném elmesélni a történetemet, szerintem tanulságos!

Miért ne higyjetek az ennyit bír vonal szövegnek?
Tegnap elment a netem. Hibajegyet leadtam.
Ma szerelő kijött, összerakta a vonalat, de az 55 megabites szinkronból maradt 25. 73-75 megabit maxból maradt 33-35. Ennyit bír a vonal dumával lelépett volna ha hagyom!
Az ennyit bír a vonal, örüljünk, hogy legalább ennyivel is működik című dumával könnyebben leléphetnek hibajegy lezárással, persze arra nem számított koma, hogy nekem preentscreenjeim vannak a vonal paramétereiről, azaz arról az állapotról, amikor még jól ment a vonalam (jól az nem kifejezés, beton stabilan ment 73 megabites max vonali lehetséges sebességgel!).
Vakarta is a fejét, hogy mit mondjon, annyit mondott rá, hogy akkor megpróbálkozik, de sokat nem igérhet, de megcsinálnia nem sikerült, földkábel hibára hivatkozva, viszont a lényeg hogy hibajegy lezárása nélkül ment el, Marinényémnél pedig elment volna, és örült volna hogy 50 megabites csomagot fizetheti és 22 megabit jön ki a vonalból.
Szóval a tanulság az, hogy szolgáltó függetlenül résen kell lenni, mert a "technikusok" nem mindig tesznek meg mindent, azért hogy a lehető legnagyobb sebesség jöjjön ki a vonalból. Nekem is csak azért jutott el az ügy odáig, hogy a hiba áttkerüljön a földkábelesekhez, mert nem hagytam annyiban a dolgot.

Vonali képek itt láthatók

Az ilyen volt, ilyen lett képek nem túl pozitív példája!

ⓑⓣⓩ

(#3576) Gogodj válasza btz (#3575) üzenetére


Gogodj
tag

azzzal mit lehet tenni hogyha nekem nem akarnak vdsl modemet adni? a régi 360r-em van amit elvileg nem kell leadni sem már. ez is érdekes. de a 20 megás net nálam 12 vel jön. szomszédban pedig 14 15 el is betonstabilan. neki digitális elosztója van nekem 360r. hogy tudnám rávenni őket egy modemcserére? vagy hogy vdsl legyen? mert elvielg kiépült

Gogodj

(#3577) btz válasza Gogodj (#3576) üzenetére


btz
addikt

Megmondod nekik hogy sz...r a vonalad és próbálják ki vdslel. Ismerek olyan fórumoót, akit átraktak.

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3578) Doky586 válasza Gogodj (#3576) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha aláírtál pár év hűséget 30+ Mbps csomagra akkor majd adnak.

(#3579) Gogodj válasza Doky586 (#3578) üzenetére


Gogodj
tag

20/1 van :(

Gogodj

(#3580) Doky586 válasza Gogodj (#3579) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog


Az ADSL2+ és VDSL2 -t összehasonlítva valószínű inkább vesztenél rajta.. Ha olyan távol vagy (>2km) hogy az ADSL2+ csak 12Mbps-el megy akkor a VDSL2 -ből még 6Mbps se jönne ki..

(#3581) E.Kaufmann válasza Gogodj (#3576) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Van egy AnnexB-s 380T-m valahol, ha érdekel, persze nem jószívűségből :D
Átáltam a sötét oldalra, kábelnetes lettem az Invitelnél :) , igaz eleinte állandó vendég volt a szerelő, de pár oszlopmászás és egy modemcsere után hasít a net. Ugyanannyiért adták a 30/4-et mint a régi szolgáltató a 4/512k-t DSL-en, vagy 10 évnyi előfizetés után.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3582) btz válasza Doky586 (#3580) üzenetére


btz
addikt

Vdsl "modem" HGW képes adsl2+ üzemmódban is működni. Tehát ha a VDSL nem hoz különösebb javulást, akkor visszatudják rakni adsl2+ra, csak gondolom voip telefont adnak neki, ezért nem lesz jó a 360r a továbbiakban.

A fenti példámat ha megnézed, láthatod, hogy ugyan azon a helyen lakva is mekora különbség alakulhat ki a vonali értékekben ugyanazon a vonalon akár 1 nap alatt. Ez ami valahogy nem megy a fejembe. Azt mondják, hogy nagyobb lett az átthallás a törzskábelen. Ez most komoly? Én nem vagyok kábel szakértő, de ez valahogy nem megy le a torkomon elfogadható válaszként.
Szóval néha az sem elég ha közel vagyunk a dslamhoz.

ⓑⓣⓩ

(#3583) Gogodj válasza btz (#3582) üzenetére


Gogodj
tag

értem csak ez vicces azért,hogy még felettünk lévő helyen nagyobb a sebesség. mert más a modem. ezért gondoltam erre... és ezért nem értem. érdekes modon ott még wifi fon is megy. mégis...... hát ez nem fér az én fejembe

Gogodj

(#3584) dchard válasza Doky586 (#3580) üzenetére


dchard
veterán

Kéretik a baromságot nem terjeszteni. Olyan nincs, hogy egy vonalon rosszabb eredményt ad a VDSL2 mint az ADSL2+.

Általában az esetek túlnyomó többségében épp az ellenkezője igaz. A 12 mega jó eséllyel SNR lock, a vonal akár a szomszéd féle 14-15megát is tudhatja a valóságban. VDSL2-n nagy eséllyel meglenne a 15-16mega, de szerencsés esetben a 17-18mega is összejöhet. Látni kéne a vonali paramétereket hozzá.

De még ha olyan szerencsétlen a kolléga, hogy egy fikarsznyit sem gyorsul, a VDSL2 akkor is megbízhatóbb működést eredményez, ráadásul nincs ATM overhead sem. Ha VDSL2 képes a környék, érdemes lehet a bondinggal is próbálkozni.

Sokszor elmondtam már, hogy jóindulatból se foglaljunk állást olyan kérdésben, amihez nem igazán értünk. Még egyszer: nincs olyan hogy a VDSL2 szarabbul működik adott vonalon mint az ADSL2+.

Zárójelben jegyzem meg, hogy a linkelt kép forrása az NMHH angol megfelelője. Ékes bizonyítéka ez annak, hogy ott is vannak hozzá nem értő emberek.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3585) Doky586 válasza dchard (#3584) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Kéretik nem moralizálni, és ha úgy érzed te jobban tudod az angol hatósági mérőknél akkor legalább egy mérési eredményt mutass...

[ Szerkesztve ]

(#3586) dchard válasza Doky586 (#3585) üzenetére


dchard
veterán

Ez egy grafikon, nem pedig hiteles mérés. Rajzolni pedig én is tudok. Mivel a grafikon vélhető bemenetéül szolgáló adatsorról semmit nem tudunk (se a mért adatokat, sem a módszertant, sem semmit), ezért fordítsuk meg a dolgot: mondj nekem egyetlen olyan a technológia működésén alapuló érvet, aminek a következtében egyáltalán elvi síkon előfordulhat az, hogy a VDSL2 ugyanolyan körülmények között lassabb mint az ADSL2+. Kíváncsian várom. Az is beszédes hogy ha keres az ember, egyetlen olyan adatsort vagy grafikont sem talál ezen kívül, ahol az ADSL2+ bárhol is gyorsabb lenne a VDSL2-nél. Mindezt ráadásul úgy, hogy a VDSL2 installációk nagy része kisebb adásteljesítménnyel megy, mint a korábbi ADSL2+ kiépítések...

Legközelebb nem moralizálok ígérem. Sokan azt hiszik, hogy a pH! annyira kiüresedett az utóbbi években, hogy itt legfeljebb csak a technológiát félig meddig ismerő fazonokkal lehet találkozni. Aztán amikor belefutnak abba az egy-kettőbe akik nem a wikipédiáról ismerik az adott technológiát, meg vannak lepve. A bizonyítási kényszer egyébként sem az én oldalamon van: nem én állítottam hogy szarabb lehet a VDSL2, hanem te, hát lássuk akkor a bizonyítékokat, ami != egy darab színes grafikonnal.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3587) Doky586 válasza dchard (#3586) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"linkelt kép forrása az NMHH angol megfelelője"

Az az érzésem nem vagytok egy súlycsoportban...
A Te szavad áll szemben az Angol hírközlési hatósággal...

Sokat javítana a dolgon ha mutatnál egy hasonló képet ahol a 2-3km közti távolságban elérhető sebességeket mutatja egy vdsl dslam gyártó valamelyik prospektusa... (biztos hozzáférsz ilyen prospektusokhoz)

(#3588) btz válasza btz (#3575) üzenetére


btz
addikt

Múltkor írtam róla, hogy a dsl vonali paramétereim elég erős mértékben romlottak le!
Azóta voltak a földkábelesek, akik megállapították, hogy a 73 megabitet maximumon nyújtó vonalból, azért lett 32 megbit/s-t maximumon nyújtó vonal, mert biztos sokan rendeltek nagyobb sávszélességű internetet és ezáltal a törzskábelben 1 nap alatt akkora átthallástöblet keletkezett, hogy ezért csökkent a sávszélesség.
"Különben is hülyeség volt hogy ide kiadták az 50 mbps csomagot. Nem bírja a redszer, előbb utóbb visszakorlátoz" -mondta a földkábeles. ~2-300 méter földkábelról + ~200méter oszlopkábelről a dslamtól hosszról beszélünk. Ezen nem lehet vdsl2-vel 50 megabitet nyújtani, mert visszakorlátoz? Pedig nekem stabilan ment az 50 megabit 55 megabit szinkronnal 73 maxal ezelőtt. Akkor miért is korlátoz vissza a rendeszer?
Ami érdekes még, hogy a szomszéd ugyan adsl2+ netet vesz igénybe, de neki a vonali értékei az eset alatt fikarcnyit sem változtak. Pedig a vonali értékeinek romlani kellett volna neki is, mert az ő netje is azon a törzskábelen jön keresztül, ugyan azon a dslamon van. Neki nem kellett volna hogy csökkenjen a vonalán az adsl2+-al kiadható maximális 18 megabit? Mivel magyarázható az én vonali értékeim romlása és mivel magyarázható a szomszéd vonali értékeinek változatlanul maradása?


Ezek azok az értékek, amik ugyan azon az "átthallásos" törzskábelen mérődtek, mint amin, az enyém is van, viszont még sem romlottak le olyan mértékben mint az enyém.

Ezek számomra az igazi DSL X-Akták!

ⓑⓣⓩ

(#3589) Doky586 válasza btz (#3588) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez a szomszédod 10 Mbps ADSL netje.. Szerintem EZ a te 30-as VDSL-ed.. ;)

[ Szerkesztve ]

(#3590) btz válasza Doky586 (#3589) üzenetére


btz
addikt

Igen, tudom hogy a szomszédom 10 megabites netje és vonali adatai. Pont erről van szó! Hogy neki egy hónapja is ennyi volt, most is az. Erről szól ez a hsz. Hogy ezt nem tudom megérteni. Ez nem megy a fejembe, hogy ez a vonal akkor hogyhogy nem romlott? Talán az hogy az áthallás dolog nem igaz. Mert én ugyan laikus vagyok, de ez az áthallás dolog nekem nem épp az igazi magyarázat, emiatt a szomazédos tényező miatt pedig végképp nem az.

ⓑⓣⓩ

(#3591) dchard válasza Doky586 (#3587) üzenetére


dchard
veterán

Veled ellentétben nekem van saját gyakorlati tapasztalatom nem is kevés, de majd ha fel tudsz mutatni egy saját DSLAM-et teszt hurokkal, spektrum analizátorral, és mutatsz nekem egyetlen képet, ahol azonos vonalon rosszabbat megy a VDSL2 mint az ADSL2+ akkor majd szóljál.

"Sokat javítana a dolgon ha mutatnál egy hasonló képet ahol a 2-3km közti távolságban elérhető sebességeket mutatja egy vdsl dslam gyártó valamelyik prospektusa..."

Leírtam már, de még egyszer leírom: hosszas keresgélés után sem találtam olyan képet ahol ugyanez a jelenség látható, de egyetlen gyártó vagy más forrás sem mutat ilyet. Beírod a google képkeresőjébe hogy vdsl2 és megnézheted a találati listát, egyetlen kép sincs ahol az Ofcom grafikonjához akár csak hasonló eredmény született volna. Pedig megtalálható ott többek közt olyan semmirekellő gyártók képei is mint az Alcatel-Lucent vagy a Broadcom (ketten együtt a világ DSL végpontjainak a 70%-át szolgálják ki). Dehát az Ofcom biztos nincs egy súlycsoportban ezekkel a cégekkel...

De ezen a nyilvánvaló tévedésen túl is van baromság, például hogy az ADSL2+-nál 1000 méteren (nyilván valós vonalat feltételezek) még 23-24megabitet jeleznek, holott ez tesztlaborban 2 méter vezetékkel sem mindig jön össze.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3592) dchard válasza btz (#3590) üzenetére


dchard
veterán

Ha sokan váltanak egy területen VDSL2-re az éppen csökkenti az áthallást, hiszen kisebb a maximális adásteljesítmény, ráadásul a jobb vonalak az ADSL2+-nál magasabb frekit is használják, ergó csökken az áthallás az egyes vonalak szemszögéből is, meg az ADSL2+ vonalak szemszögéből is. És még a vectoring-nál nem is tartunk.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3593) btz válasza dchard (#3592) üzenetére


btz
addikt

A "szakemberek" pedig ezzel akarták megmagyarázni. "Biztos sokan áttértek nagyobb csomagra". Hiába mondtam nekik, hogy dehát két nappal ezelőtt még jó volt.
Én megérteném azt is ha nem letne többet 50 megabitem ezen a vonalon, de akkor mondjanak legalább egy igaz sztorit.
Szerintem a dslamban kavart meg valamit az első technikus, aki megcsinálta a netemet a hibabejelentés után, de ezt igazolni nem fogom tudni soha.

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3594) Doky586 válasza dchard (#3591) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"nekem van saját gyakorlati tapasztalatom nem is kevés"
Hát ez elég sajnálatos hogy 2-3km VDSL szakaszokon gyakorlati tapasztalatra tettél szert. Ez biztos valami magyar sajátosság. Jobb helyeken VDSL-t nem adnak 1.5 km felett.. (ez a saját tapasztalatom is)

"hosszas keresgélés után sem találtam olyan képet ahol..."
Ezt meg tudom erősíteni. Általában a gugliban talált képeken a VDSL2 görbéje 1.5km-től 'nagyvonalúan belesimul' az ADSL2+ görbéjébe, kivéve a Cisco (és Ofcom) grafikonján, aholis a VDSL2 nem áll meg a zuhanásban hanem belefúródik a földbe 3km-en..
Ezért reméltem hogy a komolytalan gugli keresés helyett találsz gyártói megerősítést a sértegetésedre(#3584).

(#3595) Gézengúz válasza Doky586 (#3594) üzenetére


Gézengúz
addikt

Ha hasonló dolgoknak [link] legalább csak a negyedét fel tudnád mutatni, akkor sem kéne itt okoskodnod, pláne nem dchard-al, ilyen témában :(((

(#3596) Doky586 válasza Gézengúz (#3595) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ez amolyan a Tekintélyelre való utalás, hogy akinek nagy tekintélye van annak mindig igaza van és bárkit sértegethet és még csak indokolnia sem kell..?

(#3597) weiss válasza Doky586 (#3594) üzenetére


weiss
addikt

Ne haragudj, de logikusan végiggondolva, mi indokolná, hogy rosszabb legyen, mint az ADSL(2+)? A binek 512-ig megegyeznek, VDSL-nél még tovább is megy a DS.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#3598) dchard válasza Doky586 (#3594) üzenetére


dchard
veterán

"Hát ez elég sajnálatos hogy 2-3km VDSL szakaszokon gyakorlati tapasztalatra tettél szert."

Vonalszimulátorral olyan vonali paramétereket állítok be, amilyet akarok, aztán kipróbálhatom hogy ilyen körülmények között mit tudnak a modemek. Nem szorulok rá arra, hogy elhiggyek bármit is, ha egyszer kipróbálhatom.

"Jobb helyeken VDSL-t nem adnak 1.5 km felett"

Na várjál: gondolom a jobb helyek megnevezésbe Anglia is belefér. Akkor az Ofcom honnan veszi, hogy mi történik a vonallal 3km-en VDSL2-n ha ott mindenhol 1-1,5km a hurokhossz?

De visszatérek a Cisco-s képre. A VDSL1 és VDSL2 technológiák ilyen mértékű párhuzama le is buktatta őket, mivel a két technológia teljesen eltérő modulációs eljárást használ. Míg a VDSL1-re valóban igaz, hogy sem az elérése sem a sebessége nem túl acélos 1km fölött (ezért sem terjedt el), addig a VDSL2-re ez nem igaz. A Cisco mint megbízható adatforrás, megáll az eszem... Persze most sincs semmi konkrét infó a mérési módszerekről, magáról a mért adatsorról, semmi.

De még egyszer: színes grafikonok helyett állj elő egy hihető műszaki magyarázattal, vagy ismerd be hogy ilyen nincs, és ne szédítsd itt az embereket a megalapozatlan marhaságokkal.

Semmi köze nincs ennek a tekintélyelvűséghez. Hülyeségeket beszélsz, amire semmi bizonyítékod nincs, most meg érvek híján terelsz és mellébeszélsz.

weiss:

Nyilván semmi. Ha fognám magamat és sávszűrővel előállítanék egy olyan vonalat, ami vég 2,2MHz-nél, ergó az ADSL2+ működési tartományára limitálnám a vonalat, akkor sem kapnék rosszabb eredményt, épp ellenkezőleg: a fejlettebb pilot és framing struktúra miatt eleve jobb eredményt kapnék, ráadásul azonos vonalon a VDSL2 valamivel alacsonyabb SNR margin mellett tudja ugyanazt a bithiba arányt, mint az ADSL2+, az így nyert tartalék pedig sebesség formájában realizálódik. A szélesebb működési spektrumból következik az is, hogy az RF energia nagyobb sávban oszlik el, így a sávszélességre vetített teljesítmény kisebb, ergó az áthallás csökken. Nem beszélve az ATM elhagyásából fakadó 8-10%-os overhead csökkenésről. Az egyetlen dolog ami "romolhat" az a késleltetés, mivel a VDSL2 sokkal nagyobb interleave blokk méretekkel tud operálni. Persze ezért a 2-3ms veszteségért nagyobb sávszélességgel kompenzál a rendszer, és a késleltetés stabilitása is jobb, bár utóbbival DSL rendszereknél sosem volt gond.

Csak hogy a kollégával ellentétben mondjak néhány kézzelfogható és ellenőrizhető adatot, hogy legalább kis mértékben köze legyen ennek a vitának a valósághoz.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3599) btz


btz
addikt

Vdsl2 vonali értékeket mérő eszközt tudnátok mondani, ami ilyen szép szines grafikonnal is tudná mutatni a dolgokat, mint dchard firmwareében?
Ehhez hasonlóan.

Én néztem egy Argus 152 nevű eszközt, ami vdsl2-t tud és van neki ilyen bittérkép funkciója is, de magánszemély részére nem láttam ilyet a Magyar neten körülnézve.
Milyen eszközzel lehetne még részetesebb adatot kinerni egy vdal2 vonalból?

ⓑⓣⓩ

(#3600) taki01 válasza btz (#3599) üzenetére


taki01
őstag

A fritzbox tud ilyet. [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#3601) dchard válasza btz (#3588) üzenetére


dchard
veterán

"hogy a 73 megabitet maximumon nyújtó vonalból, azért lett 32 megbit/s-t maximumon nyújtó vonal, mert biztos sokan rendeltek nagyobb sávszélességű internetet"

Előtte-utána képed van a VDSL2 paraméterekről? Majdnem biztos vagyok benne, hogy mi történt nálad, de az összehasonlító kép nélkül nehéz lesz bebizonyítani. A szomszéd modem értékei ebben nem fognak segíteni.

A Telekom mostanában végzi a VDSL2 hálózat optimalizálását, és azokon a vonalakon ahol nincs szükség a maximális adásteljesítményre, visszaszabályoz a modem arra a szintre, amin az előfizetett csomag még jól működik. Ezért tapasztalták többen hogy a modemük kisebb becsült értéket mutat most, mint amikor kötötték. De ettől a vonalad nem lett rosszabb, ha előfizetnél 50megára, ugyanúgy simán menne.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3602) btz válasza taki01 (#3600) üzenetére


btz
addikt

Ez megfelelő is... ...lenne, de az árát elnézve nem valami baráti. 80ezer körül néztem egy oldalon. Nekem nem is kéne egy komplett modemrouter csak valami mérőeszköz, kis kijelzővel. Csak a vonali romlásom miatt érdekelne a dolog, meg akarnám nézni hogy az összes frekvenciában van e szufla, nem e az a gond, hogy nem megy az összes szükséges frekvencián a vdsl2.
Még egy 20-ast kimernék adni egy ilyen mérő eszközért használtan, de 80 már kicsit sok. Esetleg bérelnék valakitől.
Sajnos magamnak kell kideríteni a gondomat, a Telekomos technikusok értetlenül álnak a dolgok előtt, hiába mutatom a HGW 2016.04.12 napna előtti értékeit, úgy néz ki magamnak kell utánajárnom a gondomnak.

ⓑⓣⓩ

(#3603) Zimi91 válasza Zimi91 (#3573) üzenetére


Zimi91
tag

Köszönöm a segítséged, sikerült átkerülnöm VDSL-re, és tényleg működhet a 30-as csomag. 34-et ír a HGW (jelenleg még 20-as csomag van, ma vagy holnap váltok), de ez alapján mennie kell. Amúgy, ha jól értettem a szerelőt, van egy térképük, hogy mekkora kört fed le a DSLAM, ha azon kívül van kapásból azt mondják, hogy itt nem fog menni.

Gogodj (#3576):

Hasonló gondom volt. Ahogy írták be kell jelenteni hibára. Én az eszközt jelentettem be, hogy magától ki/be kapcsol, de vonal szakadozását is bejelentheted. Ki fog jönni a szerelő, ő fogja tudni kicserélni VDSL-esre, ügyfélszolgálaton esélytelen a dolog, én is próbálkoztam, még analóg vonalat le is váltottam digitálisra, de az se segített, ADSL2+-os HGW-t kaptam úgyis, tehát ez az egyetlen járható út.

(#3604) btz válasza dchard (#3601) üzenetére


btz
addikt

Speedport Entry II HGW által mért adatok által van képernyőmentésem. Ebben a postban található hogy miként változott meg a vonal. A telekom bemérte a vonalat, nem találtak hibára utaló jelet. A technikusnak mondtam, hogy rakják vissza a régi 55 mbizes szinkront, de mondta hogy ez a 32/10 a max a vonalban, örüljek, hogy ennyi megvan.

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3605) Zimi91 válasza btz (#3604) üzenetére


Zimi91
tag

Ez 30-as csomag amúgy (romlás utáni)? Ha igen, akkor ezen van valami lock, vagy ennyit tud a vonal?

(#3606) btz válasza btz (#3604) üzenetére


btz
addikt

Most nézem, hogy ebben a topicban is írtam egy hsz-t, ahol látható a vonali paraméterek romlása. Az output power sem ment lejjebb, mint ahogy olvastam, hogy más esetben ezért mutat kevesebbet a HGW, de nálam nem változott az output power érték.

ⓑⓣⓩ

(#3607) btz válasza Zimi91 (#3605) üzenetére


btz
addikt

Ez a kép még akkor készült, mikor 50 megabites csomagom volt, de a max elérhető sebesség lecsökkent és mellé ezt a szinkront adta, biztos hogy valami snr lock is rajta lehetett, de ennek nem kérdeztem utána. (Ez volt az a pont, mikor lelépett volna a technikus és hagyott volna ~ 6000/25000 kbps szinkrronnal), aztán mutattam neki a régi értékeket és akkor csak vakarta a fejét. Aztán ideoda kocsikázott a dslam és a lakásunk között, de semmire nem jutott. Másnap földkábelesek jöttek. Ők akarták előadni a sokan igényeltek biztos nagyobb sávszélességet, nagyobb az átthallás dolgot. Harmadnap betelefonáltam a 1412-re, hogy így nem vagyok hajlandó 50 megabites csomagot fizetni, ekkor álítódott erre az értékre. Azóta nagyjából tartja ezt az értéket.

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3608) Zimi91 válasza btz (#3607) üzenetére


Zimi91
tag

Köszi a választ, ez így azért már korrektebb. Késleltetés is kevesebb (bár az nem tudom miért?) és normális sebességen jön (mármint az csökkenés utáni első állapothoz képest). Sajnálom amúgy, olvastam már az elején a dolgokat... :/

(#3609) btz válasza Zimi91 (#3608) üzenetére


btz
addikt

Kösz az együttérzést!
Igen, most az a sebesség jön amiért fizetek (immár 30/5-öt), a ping is javult.
Én anno azért ástam bele magam a dsl témába, mert régen is már próbáltak áttvágni. Sajnos ha nem kaparok innen onnan netről össze dolgokat a dsl működéséről, akkor most 50 megabitet fizetnék de kb 22-23-at kapnék és megkapnám hogy ez benne van a garantáltba. És még hányan lehetnek így, akik nem azt kapják amiért fizetnek? Szerintem sokan!
Amúgy még nem adtam fel az 50 megabitet bíró "vonal" (direkt nem netcsomagot írtam) visszaszerzését. Írtam levelet a T-nek, hogy műszaki szakvéleményt juttassanak el a vonalamról hozzám levélben (Ha valakit érdekel, akkor itt is közzéteszem, már ha kapok ilyen szakvéleményt, műszaki tájékoztatást, mert az is lehet, hogy valami sablon dumát kapok vissza). Kiváncsi vagyok, hogy a T szakértői mit állapítanak meg.
Sajnos azt már sikerült megtudnom, hogy bonding nem lesz lehetséges mert a dslam telített, az utcai (nem tudom milyen) elosztó meg nem alkalmas mégegy érpár elosztására. Szóval bondig is kilőve itt.

ⓑⓣⓩ

(#3610) dchard válasza btz (#3604) üzenetére


dchard
veterán

Megnéztem a képeket, és nem az amire gondoltam.

Viszont elég egyértelmű mostmár, hogy valamilyen nagyon durva infrastruktúra (elsősorban kábel és7vagy kontakt) probléma lehet. Érdemes a csillapítás értékek durva változására kitérni, aminek ugye sehogyan sincs köze ahhoz, hogy hányan fizetnek elő.

Összefoglalva: itt valami durva kötési hiba, vagy kábelezési probléma van, esetleg szar a DSLAM port, ennek semmi köze az előfizető számhoz. Ha erre fogják, akkor hazudnak és/vagy nem értenek hozzá.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3611) btz válasza dchard (#3610) üzenetére


btz
addikt

A dslam és az utcánk végében lévő oszlop között föld alatt megy a kábel. Ez állítólag redkívül védett, többszörösen szigeteltve van. Ha itt lenne a hiba, vagy valahol az oszlopon, akkor a szomszéd (egy oszlopon is vagyunk) vonali értékeinek is romlani kellett volna? Mert az "eset" alatt nem mutatott semmilyen meghibásodást, a vonali értékei nem változtak. (A fél nap alatt, amíg nálam teljesen kiesett a net, akkor az övét használtam) A csillapítás értékei is elég alacsonyak.

Port cserét állítólag megpróbálta az első kivonuló technikus. Egy speciális eszközzel is mért, amire Tempo PTS 200 volt írva, állítólag házon belül sem talált érszakadást, átthallást, zajbetörést stb...
Másnap földkábesek mérték be a kábelt a házunk előtti oszloptól a dslamig. Semmi hibát nem találtak persze.
(Itt már tényleg attól kell félni, hogy valaki valahol nem mondja el az igazat?)

Csak kátbelszakadás, kötés, kontakthiba okozhatja ezt a nagy, csillapítás növekedést, vagy más is okozhatja?

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3612) dchard válasza btz (#3611) üzenetére


dchard
veterán

A Tempo 200 egy sima érpárvizsgáló, DSL szempontból semmit nem mutat meg, csak arra jó, hogy a pászmában/törzskábelen megtalálják vele a te érpáradat.

Egészen biztos, hogy kábelezési hiba van, mert azt a mértékű csillapításban beállt romlást semmi más nem okozhatja. Ha a kábelezéssel kapcsolatban kötési hiba van (ami a legvalószínűbb) akkor a szomszéd kapcsolata ugyanabban a törzskábelben nem lesz érintett.

Ha le akarnak rázni azt kérdezd meg, hogy vajon mitől nőtt a vonalad csillapítása az ötszörösére ahhoz képest amikor az 50mega még vígan ment? Mert nálad ez történt, és ennek semmi köze ahhoz, hogy a környéken hány előfizető van.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3613) btz válasza dchard (#3612) üzenetére


btz
addikt

Köszönöm a válaszod!
A régi és az új vonali adataimról képernyőkép mentést készítettem, amit elküldtem a Telekom részére. Ha a válaszlevélben is új előfizetők sávszél elszívásával jönnek, akkor kérdőre fogom vonni őket a csillapítás növekedéssel kapcsolatban.
Egy házonbelüli újrakábelezéssel talán meg is oldódik a probléma, igaz a technikus szemrevételezéssel végig ment a kábelen (a ragalatt fut el), de gondolom ettőlfüggetlenül lehet benne gond, ha azzal a Tempo 200-al nem is a kábelszakadást vizsgálta, akkor még nagyobb esély lehet rá. Ennek tudatában akkor kérni fogom, hogy mégegyszer vizsgálják átt a házonbelüli kábelt is, rendes méréssel.
Mégegyszer köszönöm a hasznos információt!

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3614) dchard válasza btz (#3613) üzenetére


dchard
veterán

A megoldás rémesen egyszerű és csak szisztematikus munkát igényel, semmi mást. Fogni kell egy rendes VDSL2 tesztert, és a DSLAM-től elindulva az összes kötésnél mérni egyet, majd figyelni, hogy hol következik be jelentős romlás. A hiba nagyobb eséllyel kötési hiba, kisebb eséllyel egy érpár szakasz szar. Előbbit újrakötéssel, utóbbit cserével lehet megoldani. Ennyi az egész.

Egyébként továbbra is rémesen irritál, hogy a Telekom ezeket a hibákat adottságként marketingeli ahelyett, hogy egyszerűen megoldaná őket. Nem ritkán 10-15 évekig szedték be a horror telefon és egyéb alapdíjakat, és arra hivatkoztak hogy a díj jelentős része az infrastruktúra karbantartása miatt szükséges. Ha így van, akkor ne hazudozzanak az előfizetőnek mint ebben az esetben is, hanem javítsák ki a hibát.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3615) Doky586 válasza dchard (#3614) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Nem ritkán 10-15 évekig szedték be a horror telefon és egyéb alapdíjakat, és arra hivatkoztak hogy a díj jelentős része az infrastruktúra karbantartása miatt szükséges."

Ma is ezt csinálják, de már nem is indokolnak.. :(
Nálam ~2x annyiért adják a 20as csomag netcsomagot mint a két utcával arrébb lakónak. (ugyanazt ugyanúgy T-től) - csak mert ott elérhető a konkurencia sokszázas netje, itt pedig nincs konkurenciája.

[ Szerkesztve ]

(#3616) btz válasza dchard (#3614) üzenetére


btz
addikt

Mindenféleképp mostmár meg lesznek dolgoztatva!
A történet új szakaszába is léphet, mert tegnap jöttem rá, hogy a voip ipv4 online duration gyakori lenullázóása szakadás eredménye. Ez erősíti azt amit te is írtál, hogy itt kötési hiba lesz valahol, amit nem is ellenőriztek le rendesen!

ⓑⓣⓩ

(#3617) sajby


sajby
senior tag

Hello!

Szakértői segítséget kérnék és ide irányitottak :)
Jelenleg ilyen a vonalam.
[link]
[link]

Lehalt pár napja,hibajlentésre végre mozdultak,kötéseket átnázték.( a lépcsőházunkban,panel,10 emeletes)
Jelenleg tesztfázisban vagyok,hétfőn kell szólni,hogy hogyan müködik.
HA nem megfelelő akkor azt mondják átraknak másik vonalra.
Kérdésem,hogy jónak látszik a kép alapján,vagy próbáljam ki az átrakást.
Jelenleg 6,5 megát mérek ha mindenem üzemel.Stabilnak tűnik netezés közben.

Nagyon köszönöm a hozzáértő(k) válaszát

[ Szerkesztve ]

(#3618) btz


btz
addikt

Egy érdekesség, legalább is nekem az!
Van olyan hogy adsl szinkron bontás alatt/esetén nem szakad meg a pppoe kapcsolat? (A szinkron szakadást a telefonkábel kihúzásával majd visszadugásával értem el)
A Telekomos HGW-n beállítottam a passthroughot, majd rákötöttem egy routert. Ezen a rákötött routeren nem szakadt meg a pppoe kapcsolat. A HGW-n azonnal megszakadt, de a kábellel rákötött saját roueremen nem.
Egymás után többször is kihúztam a telefonkábelt az aljzatból, de a pppoe kapcsolat aktív (connected) állapotú maradt, az ipcím sem változott meg, újraszinkronizálás után ugyanúgy ment minden tovább, mintha nem is bontottam volna a kapcsolatot.
Lehet van neki valamennyi türelmiideje?

ⓑⓣⓩ

(#3619) dchard válasza btz (#3618) üzenetére


dchard
veterán

A HGW azért bontja el a PPPoE-t azonnal ha a DSL kapcsolat szakad, mert a DSL interfész szakadást jelez. Míg ha router mögött vagy, csak az LCP timeout után bont a PPPoE ami elég sok idő.

Összefoglalva: hiába hamukáztak neked a sok új előfizetőről és lassították le a vonaladat, ahogyan azt megjósoltam ez nem oldotta meg a problémádat, továbbra is szakad. A Telekomra többszörösen is igaz, hogy aki rest, kétszer fárad.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3620) btz válasza dchard (#3619) üzenetére


btz
addikt

Köszi az infót, meglepődtem ezen a dolgon, azt hittem a saját router is azonnal pppoe-t fog bontani, de nem, még a teljes HGW restartot is kibírta pppoe bontás nélkül.
Azért raktam mögé a routert, hogy ha szakad akkor ne jelentkezzen be újra (manual connectre állítottam), és így előbb észrevegyem (mert olyan gyorsan újraszinkronizál, hogy észre sem lehet venni netezés (böngészés) közben sem), és hogy naplózza a szakadásokat. De így akkor marad a HGW naplózási felülete és az online felület a szakadások naplózására.

[ Szerkesztve ]

ⓑⓣⓩ

(#3621) dchard válasza btz (#3620) üzenetére


dchard
veterán

A PPPoE kapcsolat állapotát a PPP protokol egy kiterjesztése az LCP ellenőrzi parasztosan úgy, hogy LCP "pingeket" küld és ha ebből adott számúra nem érkezik válasz megválasztott időn (timeout) belül, akkor a PPPoE kapcsolatot halottnak tekintjük. Az, hogy hány hibás LCP üzenet után tekintjük halottnak a kapcsolatot konfigurálható, például az OpenWRT képes routerekben. Persze vigyázni kell, mert a szerver és a kliens oldal is küldhet ilyen üzeneteket és bonthatja a kapcsolatot tetszőleges (megválasztott) számú LCP hiba után, sőt: akár figyelmen kívül is hagyhatja ezt. A szerver oldal jó eséllyel nem végez LCP alapján ellenőrzést, így a te routered beállításai lesznek mérvadók. Az esetek 99%-ában a routerek gyári szoftverében nem tudod állítani ezt a paramétert, csak OpenWRT vagy más moddolt FW alatt.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#3622) btz


btz
addikt

Úgy néz ki hogy a 30/5-ös csomagra kaptam egy SNR lockot(?)

Mindemellett a 2016-05-03 hibajegy állítólag megoldott 😂

ⓑⓣⓩ

(#3623) szimla65


szimla65
aktív tag

Sziasztok!
Kérdéssel fordulok hozzátok.Netmánia S csomagom van(10mbps/0.5mbps).Ez az érték mindig bőven megvolt.Kb 3 hónapja volt egy hiba minden elment teló,internet,hibabejelentés után kiderült,hogy valamelyik oszlopon szakadás volt.Megcsinálták minden Ok-nak tünt(nem méregettem a sebességet)Most az utóbbi hetekben gondoltam megnézem jó-e a sebesség.A letöltési sebesség megvan 10mbps de a feltöltési sebesség csak 03-0,35mbps körül van.Már nagyon sokszor mértem.Kérdés az lenne,hogy ez valahol hibát jelent,ha igen akkor hol kezdjem a keresgélést?
Most egy fekete Dlink-360R van gyári fw-vel és hozzá egy TP Link TL-WR1043ND router(Open WRT-vel).
A modemet már cseréltem gondoltam azzal van baj.Ami eddig volt az Dlink-360r fekete dchard fw-vel.
Ha tudtok adjatok tanácsot.
Előre is Köszönöm.

(#3624) dchard válasza btz (#3622) üzenetére


dchard
veterán

Árulkodik az interleaver mélység drasztikus növekedése is az eredeti állapothoz képest. És igen, ez SNR locknak tűnik, ami megint csak szakadásra és vonalhibára utal.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.