Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3801) Reset Elek válasza ottkar (#3800) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Anno 1940??????

Végülis, kiindulási alapnak jo....

:DDD

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3802) Reset Elek válasza Dare2Live (#3796) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Ez a farkasfogasítós súlycsökkentő technika képalkotó optikáknál nem igazán működik. A kép még mindig csalóka, egy diffrakciós tagot nem így kell elképzelni. Inkább valami nagyon sűrű, gyűrű szerű rács.

És az áruk...
Mikor megjelent az első LCD, tízszer annyi volt, mint egy CRT, az első digitális gép tízszer annyi volt, mint egy filmes, stbstb...

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3803) johnjohn válasza Reset Elek (#3801) üzenetére


johnjohn
addikt

Ottkar akkor már fél kézzel pisilt ! Úgy 2 éves lehetett és részt vett a kutatásokban. De Mi ezért szeretjük ! :K

(#3804) hcs57 válasza Reset Elek (#3802) üzenetére


hcs57
őstag

Az a farkasfogasító technika miért ne működne? Az igaz, hogy még nem tömegesen, de már készítenek vele optikákat... vagy neked van valami más infód?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3805) hcs57 válasza Reset Elek (#3801) üzenetére


hcs57
őstag

Az üveg sokkal idősebb, de arra jó, hogy lássuk mennyi az a "szennyező" ólom mennyisége.. :C

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3806) ottkar válasza hcs57 (#3804) üzenetére


ottkar
addikt

"Az a farkasfogasító technika miért ne működne"

Mondhatta volna szebben kis lovag. Fresnell lencse így ni hallja csak. A világító tornyokban használják már amióta Fresnell kitalálta a célja az hogy a lencse teljes felületén egyforma legyen a fénysűrűség. A fényképezőgépek mattüvegén is használták az élességállítás megkönnyítésére. (ami világosabb annál könnyebb az élessségállítás) A Fresnell nem fókuszál hanem fényt terít.

(#3807) ottkar válasza hcs57 (#3805) üzenetére


ottkar
addikt

Petzval a Strasser féle üveget használta mert kevésnek találta a hagyományos ólomüveg PbO tartalmát.Igaza is lett az optikájával. ( Strasser meg volt olyan nagystílű hogy drágakőként árulta ezért hívják az olcsóbb ékszereket strassznak.)

[ Szerkesztve ]

(#3808) Reset Elek válasza hcs57 (#3804) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Nem, nincs más infóm.
Egyáltalán nincs infóm arról, hogy ezt képalkotó rendszerekben használnák.
Ezt a felületet gyakorlatilag nem lehet optikailag korrekten kialakítani.
Úgy meg lehet csinálni, hogy nagyjából jó legyen, így megvilágító rendszerekhez jo (az emlegetett világítótorony, de pl. képalkotáshoz már nem elég jo. Az egész ott vérzik el, ahol az egyik görbület véget ér, és átugornánk a másikra, a felületben az a lépcső elég sok gondot okoz.

Ha esetleg megmutatnád, milyen optikát láttál, ami használja ezt a technikát, okosabbak lennénk.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3809) hcs57 válasza Reset Elek (#3808) üzenetére


hcs57
őstag

erre gondoltam: [link]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3810) hcs57 válasza ottkar (#3806) üzenetére


hcs57
őstag

Már miért ne fókuszálna? [link]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3811) ottkar válasza hcs57 (#3810) üzenetére


ottkar
addikt

Csakhogy ez nem a klasszikus Fresnell hanem valami ahhoz hasonlító variáns. Én félek hogy ez is olyan lesz mint a tokamak már 60 éve próbálgatják de még mindíg nem működik érdemben. :D

(#3812) ottkar válasza hcs57 (#3809) üzenetére


ottkar
addikt

De ez nem optika hanem egy elképzelés.

(#3813) Tüzi

Szerintem van egy enyhe backfocusom. Hun' lehet eztet beállítatni, vagy hogyan lehet házilag?

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#3814) KTTech válasza Tüzi (#3813) üzenetére


KTTech
veterán

Ha jól látom, 40D-d van, így irány a Camera kft, ők tudják megcsinálni a kalibrálást.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3815) ottkar válasza ottkar (#3812) üzenetére


ottkar
addikt

"Petzval-objektív: 1840–1841 körül szerkesztett, 149 mm-es gyújtótávolságú, nagy fényerejű akromatikus kettős fényképészeti objektív, mely kialakításával és összetett lencserendszerével az addig szükséges hosszú (3-20 perces) megvilágítási időt a másodperc töredékére csökkentette. A tárgy fölé egy akromatikus ragasztott korona-flintüveg pár, a lemezoldalon pedig két közel álló, ragasztatlan flint-koronaüveg lencsepárt helyezett. Az így elkészített objektív gömbi és színi eltérése elhanyagolható volt. Gyakorlatilag változtatás nélkül, pusztán minimális korrekciókkal a mai napig a világ egyik legjobb portréobjektívje, az 1990-es évek végéig széles körben elterjedt volt, minőségét csupán a Tessar-objektív (1902) tudta felülmúlni."

"A tárgy fölé" helyett frontlencse értendő. A Tessar csak mint szintén 4 lencsés 3 tagból álló optika tudta felülmúlni. A fényerő növeléséhez F 2 vagy annál jobb, már 6 lencse kellett és 40 év, ez a Biotar típusú optika leghíresebb képviselője a Pancolar.

(#3816) ottkar


ottkar
addikt

A hatlencsés Biotar típusú optikák jellegzetes képviselője a Helios melyet a híres orosz optikatervező Szergej el Csórevics tervezett. :D

(#3817) Tüzi válasza KTTech (#3814) üzenetére

megleszem köszönöm. érdekes, hogy csak 70-200al látom úgy, mintha mögé fókuszálna kicsit.

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#3818) Terapeuta válasza Tüzi (#3817) üzenetére


Terapeuta
őstag

9500 Ft két hétre vállalják...vázat nem nagyon szeretnek macerálni, úgyhogy vidd az üveget is.

Egyszerűen gondolkodni nagyon nehéz...

(#3819) hcs57 válasza Tüzi (#3813) üzenetére


hcs57
őstag

Házi megoldás az is, ha tudod mennyivel back, annyival hátrébb mozdulsz.. (ingyen van..:) )

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3820) Reset Elek válasza hcs57 (#3809) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Ok.
Akkor mégegyszer....
A kép és a hozzá kapcsolódó írás a diffrakciós optikai elemről szól. A képen is annak kéne szerepelnie. De valaki véletlen egy Fresnel-lencsét rajzolt helyette.
Szóval a képen egy Fresnel-lencse van, de a kép hibás, Fresnel lencsét nem használnak képalkotó optikákban. Diffrakciós optikai elemet használnak.

Inkább lassan mondd, hogy jobban megértsük, de ne írd le ötször...

[ Módosította: philoxenia ]

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3821) kiskornel válasza Reset Elek (#3820) üzenetére


kiskornel
addikt

Akkor most erről beszéltek???

kép kisebbre véve

[ Módosította: philoxenia ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#3822) pbalu válasza pbalu (#3798) üzenetére


pbalu
aktív tag

Erre valaki?

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#3823) Reset Elek


Reset Elek
aktív tag

Most találtam.

Főleg ottkart érdekelheti, de mindenki másnak is érdemes megnéznie, mennyit haladt a fényképező objektívek fejlődése azóta.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3824) hcs57 válasza Reset Elek (#3820) üzenetére


hcs57
őstag

Likelnél róla képet?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3825) hcs57 válasza Reset Elek (#3820) üzenetére


hcs57
őstag

A Fresnel-lencse miért nem alkalmas képalkotásra? láttam ilyen nagyítót, egy vékony lemez volt, nagyszerűen nagyított.

Ha ez a lencse nem ilyen domború...

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3826) ottkar válasza hcs57 (#3825) üzenetére


ottkar
addikt

"A megfelelő eredmény érdekében szükség van kettő darab fresnel lencsére. Egy a lámpa és az LCD közé kell, hogy a fénysugarakat egyenletessé és a panelra merőlegessé tegye. Egy pedig az LCD és az optika közé. Ennek dolga számomra nem teljesen világos, de valószínű, hogy a kapott képet ez fókuszálja a lencsébe.
Optika: Lehet kapni egyszerűbb egy lencsés optikát, de alkalmasabb a 3 lencsés "

Fent egy projektor építésének leírásából van amiben két Fresnell lencse van. Áruld el nekem hogyha a Fresnell képet vetít akkor mi a búgattyús franncnak kell még vetítőoptika?

Ha nem tudnád a nagyítógépekben pld kondenzor lencsék vannak ami szintén kutyafülét se vetít hanem a képmező megvilágításának egyenletességét biztosítja csak, ezt lehet Fresnellel is helyettesíteni.

[ Szerkesztve ]

(#3827) stop


stop
aktív tag

Pár héttel ezelőtti diskurzushoz kapcsolódóan:

találtam egy jónak tűnő obit:

elég komolynak néz ki

...csak az assszony nem engedi eladni a lakást... :D :D :D

szerk: + még a színe is illik a természetbe :P

[ Szerkesztve ]

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#3828) madgie válasza hcs57 (#3825) üzenetére


madgie
titán

Lehet, hogy rosszul látom, de ez alapján nekem úgy tűnik, hogy valami hasonlót belecsempésztek már az objektívgyártásba, a 70-300 DO-t nézve nem sok sikerrel...

(#3829) kiskornel válasza stop (#3827) üzenetére


kiskornel
addikt

Stop: rászámoltad a vámot is? Ahhoz még egy lakást el kellene adni :)

A beépített aksi, meg a beépített LCD panel, ami segíti a fókuszálást... ezek tecccenek.

és ehhez mit szólsz?
[link]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#3830) ottkar válasza madgie (#3828) üzenetére


ottkar
addikt

De az a diffrakciót tartja kézben nem a leképezést meg a fókuszálást, oda is van írva. Ez a tag nem vesz részt a képalkotásban hanem az előző tag képét továbbítja a következő tagnak közben diffrakció szűrőként viselkedik.

(#3831) rumos14 válasza kiskornel (#3829) üzenetére


rumos14
nagyúr

nem árnyékolja le az obi a beépített vakut :F

:DDD

(#3832) hcs57 válasza ottkar (#3830) üzenetére


hcs57
őstag

Nekem úgy tűnik, hogy korrekciós lencseként építették be a színi hiba kiküszöbölésére. Ez vajon nem kapcsolódik a leképezéshez?

Az objektívekbe miért tesznek annyi lencsét? Szerintem azért, hogy a leképezési hibákat korrigálják.

A fresnel lencse éppen a "vastagságával" korrigálja azt a hibát, hogy a különböző hullámhosszúságú fénysugarak máshol fókuszálódnak. Tehát leképezés.... :R

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3833) hcs57 válasza madgie (#3828) üzenetére


hcs57
őstag

Jól látod, köszönjük. :R

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3834) hcs57 válasza kiskornel (#3829) üzenetére


hcs57
őstag

Ilyen Pentax véggel? Jó lenne madarakat fotózni.. :DD

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3835) KTTech válasza ottkar (#3830) üzenetére


KTTech
veterán

Valamit nagyon félre olvastál... Ugyanis erősen a leképzésben van benne, a laterális CA kiküszöbölése a feladata. A diffrakció, mint hibajelenség nem itt jelentkezik, hanem a rekesznél és a szenzornál.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3836) ottkar válasza KTTech (#3835) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Itt van.

(#3837) stop válasza kiskornel (#3829) üzenetére


stop
aktív tag

ehhez már jár egy kisseb daru is, (vagy egy jól kigyúrt hordár) :DD

...vagy három körben pakolsz ki :DDD

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#3838) stop válasza rumos14 (#3831) üzenetére


stop
aktív tag

nem árnyékolja le, kb el sem 'lát' az obi végéig, de a közelpontig biztos nem :) :P

"az együgyű lenézi társát, az okos pedig meghallgatja azt" P.K.11.12.

(#3839) KTTech válasza ottkar (#3836) üzenetére


KTTech
veterán

Nem tudom mit nem értesz azon ami le van írva, de idézem az aktuális részt innen is:

"Ezzel azonban nő az objektív színszórása (chromatic aberration). A hiba kiküszöbölésére helyezte be a megfelelő helyre az objektívbe a többrétegű diffrakciós optikai elemet a Canon."

Egyértelműen a CA csökkentésére van benne a lencsetag és ezáltal erősen beleszól a képalkotásba. A Diffrakció, mint hibajelenség az objektíveknél azonban még mindig nem ettől a lencsetagtól függ... Ellenben olyan ronda lesz a bokeh tőle, hogy szerencsére ezen a 2 objektíven kívül másba nem is tették bele.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3840) Reset Elek


Reset Elek
aktív tag

Úgy látom, eléggé megkavarodtatok ettől a diffrakciós optika témától :DDD

A diffrakciós optikai elem nem olyan, mint egy fresnel-lencse. Nem is úgy néz ki. Nem is úgy működik. Csak mert a kretén marketingesek a canon-nál egy fresnel lencsét rajzoltak, még nem kell folyamatosan azt szajkózni...
FIGYELEM, EMBEREK!
A CANON OBJEKTÍVEKBEN NEM FRESNEL-LENCSE VAN!
A CANON OBJEKTÍVEKBEN DIFFRAKCIÓS OPTIKAI ELEM VAN!

Nem tudom, ide milyen korú és képzettségű emberek járnak, de örülnék, ha nem csak az ábrákra mutogatnák, mint az oviban, hanem elolvasnánk (és legfőképpen értelmeznénk) a mellettük található szöveget.

Ha diffrakciós optikai elemet akarnák mutogatni, akkor az így nézne ki: [link]
A honlap fejlécében tipikus diffrakciós mintázatok láthatóak. Vastagsági méretük a fény hullámhosszával összemérhető (0,0002-0,002 mm), tehát szabad szemmel nem látható!

Épp most találtam ezt, akit mélyebben érdekel a diffrakciós optika.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3841) hcs57 válasza Reset Elek (#3840) üzenetére


hcs57
őstag

Épp most találtam ezt, akit mélyebben érdekel a diffrakciós optika.

Ebben is ott van a fresnel lencse.. bár nem olvastam el, csak belenéztem.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3842) madgie válasza Reset Elek (#3840) üzenetére


madgie
titán

Köszönöm a kioktatást, esetleg lehetett volna fennhéjazás és önfényezés nélkül is? Mint írtam: "ha jól látom..."

(#3843) madgie válasza Reset Elek (#3840) üzenetére


madgie
titán

De ha már itt vagy: komolyan érdekelne, hogy a fresnel-lencsésnek mondott mattüveg tényleg azon az elven működik-e?

(#3844) Reset Elek válasza hcs57 (#3841) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Úgy látom, te vagy hirtelen értesz meg valamit, vagy soha :DDD
Meglepődtem azon, mennyire nincs hatása a "ne csak az ábrákat nézegessük, hanem OLVASSUNK is" kijelentésemnek.

[ Szerkesztve ]

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3845) Reset Elek válasza madgie (#3842) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Nem állt szándékomban kioktatni, fennhéjazni, önfényezni.

Inkább olvass vissza 10-20 hozzászólást, folyamatosan ezt rágjuk, hogy mi a különbség a fresnel-lencse és a diffrakciós optika közt.

Ha fennhéjazó és kioktató akarnák lenni, azt mondanám, használd a keresőt. De nem teszem. Azért vagyok itt, hogy neked is elmondjam, a canon optikákban diffrakciós optikai tagot használnak, és nem fresnel lencsét. Bár a rajz ezt sugallja, de a rajz hibás. Nem fresnel, hanem diffrakciós.

A fresnel lencsés mattüveget passzolnám. Elviekben lehetséges (volt már olyan fényképező a kezemben, aminek a mattüvegje helyén egy gyüjtőlencse volt....), gyakorlati rejtelmeiben nem mélyedtem el.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3846) ottkar válasza madgie (#3843) üzenetére


ottkar
addikt

Minden Fresnell lencsés mattüveg a Fesnell azon tulajdonságán alapszik hogy az átmérőjében egyenletesen teríti a fényt nagy fénysűrűséget hozva létre az átmérőjében, ezáltal az élességállítás könnyebb lesz. Gyakorlatban a Fresnell megvilágítja a mérőéket és a mikroprizma rasztert és ha van a matt körgyűrűt, mert ezekre koncentrálja a fényt.
Ezért látszik egy Fresnell lencsés kereső világosabbnak mint a másikak.

Fresnell lencse van a világítótornyokban ahol a fényforrás fényét a lencse egyenletesen és párhuzamosan továbbítja. A háborús reflektorokban amikkel a repülőgépeket világította meg a légvédelem szintén Fresnell lencse van.

[ Szerkesztve ]

(#3847) madgie válasza ottkar (#3846) üzenetére


madgie
titán

Ööö, látszerész vagyok, tudom, mi a Fresnel-lencse. Az érdekel, TÉNYLEG az van-e benne :)

(#3848) madgie válasza Reset Elek (#3845) üzenetére


madgie
titán

Ok, túlregáltam, aszittem, csak nekem címezted. De amúgy jogos, a Canon meg kapja be, még a white paper-jeiben is ferdíteni szokott :(

(#3849) ottkar válasza madgie (#3847) üzenetére


ottkar
addikt

Hát a békebeli Fresnell lencsés üveg szándékosan nem mattüveget írok mert nem az hanem egy kombinált csiszolt Fresnell belecsiszolva a mérőék a prizma raszter, és van olyan ahol a külső egy mattított körgyűrű. A Zeiss régen rengeteg ilyet gyártott sok Japán és NDK géphez. Hogy most milyeneket lehet digithez kapni azt nem tudom ugyanis ha nincs Fresnell csak mérőék meg prizma raszter az nem sokat ér mert a fenti optikai elemek igénylik a nagy fényt a jó működéshez.

(#3850) ottkar válasza ottkar (#3849) üzenetére


ottkar
addikt

Pld a Pentax Spotmatic gép Fresnelles volt de elég sok gép volt ilyen.

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.