Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3751) philoxenia válasza Reset Elek (#3750) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ne személyeskedj a Fórumon légy szíves, ez itt nem szokás!

Ezt mint moderátor írtam...

Fórumozóként. Ottkar bácsi olyan, amilyen, néha kissé karcos a stílusa, sokszor értetlenkedik is kicsit, de soha nem sértődik meg, mikor hasonló módon próbálják fiatalok megsérteni mint Te. De nem ezért szeretjük. :D
Olyan információkkal rendelkezik, régi optikai eszközökről, amikkel közülünk szinte senki. Az más kérdés, hogy alkatából következően nemcsak abba szól bele, amihez tényleg ért is, de ez itt a Fórumon sokunkra jellemző. Az általad írt hozzászólás sem állná ki egy akadémiai székfoglaló próbáját, /ahogy én látom :D / , ne induljunk el abba az irányba, hogy ki milyen dolgokban téved még, azon kívül amit cáfolni igyekszünk a másik mondandójában. Az egyik kérdésben alkotott téves vélemény , hiányos, vagy hibás információ, más területen nem zárja ki a hozzáértést. Tehát úgy írj ide légy szíves, hogy ne feketén és fehéren lásd a világot. Itt a fotós topikokban elismerjük a másik érdemeit, tiszteletben tartjuk személyiségét, ha hülyeséget ír valaki, akkor a szóban forgó kérdésre szűkítjük a választ és nem általánosítunk. / Legalábbis általában. :D / Ha hülyeséget írunk elismerjük. /egy-két kivétellel :D /
Tehát több komolyságot és több humort kívánok Neked ide, hogy az általad tudott dolgokkal gazdagíthasd a Fórumot és esetleg Te is tanulj itt olvasgatva. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3752) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Érdekes cikk a témában... Itt az ábra jól magyarázza a CA működését...

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3753) Reset Elek válasza philoxenia (#3751) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Megnéztem az általad linkelt két irományt. Vagyis inkább csak átfutottam. Az első nagyon kemény, de szerintem nem földi halandóknak való. A másik meg nagyon sok pontatlanságot tartalmaz, nagy pongyolán fogalmaz. Színnagyítás teljesen hiányzik belőle, az apokromátok szerintük ragasztott három tagú lencsék, stbstb.... Egyiket sem olvasnám szívesen a fórumtársak helyében :DDD

Jah, és nem tudom, a többiek szemét mennyire bántja, de én még sehol sem láttam a kromatikus aberrációt CA-nak hívni. Magyar szakkönyvekben kivétel nélkül színhibának hívják. Csak ennyit akartam mondani a Magyar Fórumba Magyar Szakkifejezésket aktivistájaként ;]

Köszönöm szépen, hogy mint moderátor, egy szakmai topic-ban az alapján ítélsz, hogy ki milyen régen jár ide, és kit mennyire szerettek...
És köszönöm, hogy te, mint moderátor, a mondókám off-ba tett, nem neked szóló részét kommentálod.
Továbbá köszönöm, hogy te, mint moderátor próbálod kiforgatni a mondókámat, rámhúzod, hogy sértegetni akarom ottkart.

Ottkar-ral, mint emberrel persze semmi bajom. Eszembe sem jut, hogy bárkit is sértegessek, csak mert hülyeségeket állít. Pusztán próbálom tévedéseire rávezetni, még ha a saját karcos stílusomban is teszem. És onnan lehet tudni, hogy valalkinek komoly szakmai hiányosságai vannak, ha ezek után a sértődöttség álarca mögé menekül. Természetesen, mint te is mondtad, az egyik kérdésben alkotott téves vélemény , hiányos, vagy hibás információ, más területen nem zárja ki a hozzáértést. Tehát ha ottkar nem ért az optikához, attól még érthet a kisfaház építéshez, a cipőfelsőrész készítéshez, stb. stb. Igen, érthet a fényképezéshez is, mint felhasználó. Biztos nagyon jol is csinálja! De csak mert 20-30-40 éve fotózik, még nem szállta meg a hozzá kapcsoló elméleti tudás. S ha túllépne ezen a "Nekem nem kell olvasni azon pár évtizede túl vagyok." pökhendi, kommunista mentalitáson, biztos ő is sokat fejlődne. (Csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy árnyaltabbá tegyem a képet, jomagam kb 10 éve foglalkozom fotózással, végzettségemet tekintve finommechanikus-optikus vagyok/leszek, jelenleg nemlineáris optikával, mikroszkóptervezéssel foglalkozom. A topic-ot azért olvasgatom, hátha valami újat tanulok a fotózásról...)

Gondolom ez egy szakmai topic. Ha valaki állítására azt mondják, hogy marhaság, akkor az állítást meg lehet védeni, érvekkel alátámasztani. Vagy nem. És akkor marad marhaság. Az optikában, mint sok más tudományágban valami vagy igaz, vagy nem. Valami vagy marhaság, vagy nem. Valami fehér vagy fekete. Nincsenek köztes állapotok, tehát nem is lehet máshogy kezelni a szakmai részt. Persze mi emberek különbözőek vagyunk. De szakmai vitákban ez alapján állást foglalni, vagy beleszólni.......Pfffff...... Nem is tudom, hol divat azt védeni, akit régebb óta ismerünk, még akkor is, ha nincs igaza. Ugye nem a chat.hu szívonala a cél? :DDD

[ Szerkesztve ]

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3754) Szten Márs válasza Reset Elek (#3753) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Mint moderátor annyit írt, hogy kerüld a személyeskedést. A többit, mint forumozó írta. A személyeskedést nyilván a "pökhendi kókler" és hasonló kifejezésekre értette, ami, gondolom te is belátod, nem tartozik a szakmai vitához és szakmai érvnek sem túlzottan tekinthető. Hozzáteszem ottkar "pofátlan" jelzője, amit rád alkalmazott, sem tartozik a szakmai vita körébe, úgyhogy én nem (csak) tőled, sokkal inkább az egész forumozó közösségtől kérném, hogy a személyeskedés kerülésével forumozzon, érvekkel támassza alá azt, amit mond, ne pedig a másik minősítésével (még a szakmai érvek mellé sem körítésnek), vagy ahogy te fogalmaztál:
"Ha valaki állítására azt mondják, hogy marhaság, akkor az állítást meg lehet védeni, érvekkel alátámasztani"
És igen, pont ez az, ami segíthet a chat.hu színvonalának elkerülésében.

Egyébként az, hogy régebb óta ismeri, sőt az, hogy jobban szeretünk valakit, fel sem merült, szóval nem értem, hogy ez egyáltalán honnan jött :F

És, bár lehet most nem ez jött le, de legalábbis részemről biztosan nyilatkozhatok, hogy nagyon szívesen látunk itt, sőt én speciel kifejezetten örülök, hogy egy ilyen képzetséggel redelkező ember is látogatja a forumot, és szeretném, ha ez a jövőben is így lenne :K

[ Szerkesztve ]

(#3755) philoxenia válasza Reset Elek (#3753) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mivel optikákkal foglalkozol a szövegértelmezésbe gondolom ezért nem túl mélyen merültél bele....

A nem offhoz: Ha elolvasod a link elé írt szavakat, a Kromatikus aberráció /itt elfogadottan CA rövidítéssel, persze, csak ha megengeded/ működéséről a linkelt helyen lévő ábráról írtam, ami szerintem korrekt.... A szövegről semmit. Az első link mint érdekesség, olvasnivaló merült fel.

Az offra: Ottkar saját bevallása szerint talán 30 éve foglalkozik optikákkal, sokáig BÁV becsüs volt. De itt a lényeg nem ezen van. A stílust kifogásoltam, ahogyan írsz ide eddig, /remélem/. Nem tisztem és nem célom szakmai szempontból senki érveit védeni, azt tegye meg ő maga. /mondjuk Ottkart nem kell félteni/ A megvédett álláspont azután a többségnek vagy elfogadható lesz, vagy nem. Ez sem lényeges abból a szempontból, amit kifogásoltam. Mind az álláspont kifejtése, mind annak megvédése olyan szavakkal és stílusban kívánatos itt, ami a személyes tulajdonságokat figyelmen kívül hagyja a használt szavakban és kifejezésekben. Bizonyos szavakat pedig elég ritkán használunk itt, már csak azért is, hogy ne kopjanak el.Tehát a marhaság például már elég ritkán használt, indokolt esetben talán elfogadható, de indokolni kellene, hogy miért. Természetesen szakmailag alátámasztott érvekkel, nem kinyilatkoztatásokkal.
Bizonyos szempontból pont az általad kifogásolt Ottkar stílusához közelít a Tiéd is, csak még a fiatalos hév is társul hozzá.
Tehát minden olyan hozzászólást örömmel fogadunk itt, ami előrevisz, ha biztosan tud az ember valamit, ami nem általánosan ismert és köztudomású azt forrásmegjelöléssel, vagy magyarázattal jó alátámasztani, ellenkező esetben például a "véleményem szerint" kifejezést bele szoktuk szúrni a mondandónkba. :)
Az offot kell kommentálnom, mint moderátornak, hiszen a szakmai részt én is csak ugatom gyakran, szintén tanulni járok ide, nem tanítani, viszont a vita keretek között tartása a feladatom.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3756) ottkar


ottkar
addikt

"Kromatikus aberráció (Chromatic Aberration)"

Színi eltérés. A régi fotós könyvekben az első oldalakon volt található. A fekete fehér fényképezésnél érdemben nem is volt észlelhető a kontúrélességet rontotta. A láthatósága a digitális érzékelővel lett erőteljesebb.Csak éppen sokszor túl van dimenzionálva.

[ Szerkesztve ]

(#3757) ottkar válasza ottkar (#3756) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

[ Szerkesztve ]

(#3758) ottkar válasza ottkar (#3757) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Egy kis játék, mit jelen a gép nevében a periscop szó? Mire utal és mit határoz meg?

(#3759) hcs57 válasza ottkar (#3756) üzenetére


hcs57
őstag

Jó is volt az a fekete-fehér világ... a nagyításnál "photoshop"-oztunk pl: kézzel kitakartunk bizonyos területet, stb.

Kis vitaindító:

Ami optikák képalkotását negatívan befolyásolja, az az, hogy a lencséknek nem nulla a vastagsága, illetve a fény sebessége függ a hullámhossztól és a közegtől, amiben terjed, valamint a lencse határfelületein tükröződhet, stb..

Ezeket kiküszöbölve "tökéletes" optikákat építhetünk. Pl.: tükrökből épített optika.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3760) philoxenia válasza hcs57 (#3759) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Akkor már csak a tükrökben előforduló hibákat kell kiküszöbölni...[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3761) hcs57 válasza philoxenia (#3760) üzenetére


hcs57
őstag

Hát igen... nagylátószögű objektív esetén komoly gondok jelentkeznek.. akkor nincs más, fel kell találni a nulla vastagságú lencséket. Pl. valamilyen erőtér segítségével fókuszálni.. Köztudott, hogy a fény a tömegvonzás hatására elhajlik... így pl. mini fekete lyuk segítségével máris fókuszálhatunk. :DDD

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3762) philoxenia válasza hcs57 (#3761) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Egymilliárd pici üvegcső összeragasztva? :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3763) Reset Elek válasza hcs57 (#3761) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Diffrakciós optikai elemek?
Holografikus lencsék?

:DDD

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3764) kiskornel válasza Reset Elek (#3763) üzenetére


kiskornel
addikt

Fiúk! A kérdésem az volt, ha a fényerő csökken, miért kisebb a kromatikus aberráció (pusztán megfigyelés az én részemről).

És ha sötétítő szűrőt (már nem merem semminek se nevezni - ND) használnék, akkor a fényerő csökkenés miatt nem lenne-e kisebb a CA.

És mielőtt valaki kiforgatná szavaimat és áthúzna egy hajótest alatt, az gondolja csak végig, hogy ellenfényben miért nagyobb a (akkor is rövidítek) CA. Miért olyan életlenek a képek.

Én nem értek hozzá, és azért kérdezem meg!!!

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#3765) philoxenia válasza kiskornel (#3764) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Amire Te gondolsz, az valószínűleg az általános megvilágítás csökkenése, ezen belül ilyenkor az ég már nem annyira világos, tehát kisebb lesz az előtte elhelyezkedő tárggyal szembeni megvilágításkülönbség. Ugyanezt a hatást nem tudod elérni ND szűrővel, mert az az égről beérkező fényt csökkenti ugyan, de ugyanakkora lesz a tárggyal szemben a fény különbsége, mint annak előtte. Ha a szűrőt a nap elé tudnád tenni, akkor érhetnéd el azt a hatást, mintha az általános megvilágítás csökkenne. Gondolj bele, az ég maga is a visszavert fény miatt fényes, csak erős napsütésben nagyságrendekkel fényesebb, mint mondjuk szürkületkor. Holdfényben készült fotónál a felhőtlen ég szinte fekete pl.

[link]

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3766) kiskornel válasza philoxenia (#3765) üzenetére


kiskornel
addikt

OK! Köszönöm a választ...

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

(#3767) ottkar válasza kiskornel (#3766) üzenetére


ottkar
addikt

Meg azt se kell elfelejteni hogy a napfény színösszetétele nem állandó az egyes napszakokban, mert nem mindegy hogy a fény milyen vastag légrétegen megy át. Példa erre a napnyugta elötti vörös túltengés ahol a rövidebb hullámhosszú ibolya és kék nagyrésze széjjelszóródik. Így a lilás szegély természetesen csökken.

[ Szerkesztve ]

(#3768) Pilács


Pilács
senior tag

Nikkor 18-105 VR obinál más is tapasztalta már, hogy a fókuszgyűrű körbe körbe tekerhető még az után is, hogy elérte a két szélső értéket? Olyan mint ha csúszna rajta a külső gumi :(((

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3769) hcs57 válasza Reset Elek (#3763) üzenetére


hcs57
őstag

Kifejtenéd, hogy miképpen működne?

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3770) philoxenia válasza hcs57 (#3769) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ezzel az agyalással menjünk át ide itt igazából off. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3771) johnjohn válasza Pilács (#3768) üzenetére


johnjohn
addikt

Azért olyan, hogy ne tudd túlhajtani, vagy megszakítani azt hiszem.Nálam most nincs ez az obi, úgyhogy nem tudom megnézni.

(#3772) KTTech válasza Pilács (#3768) üzenetére


KTTech
veterán

Ez a normális működés ultrahangos élességállítású objektíveknél (ez teszi lehetővé a FTM-et, azaz hogy AF közben/után is lehessen manuálisan korrigálni). Akkor lenne gond, ha nem így működne...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3773) dearbear válasza Pilács (#3768) üzenetére


dearbear
tag

Az enyemet nem lehet korbetekerni csak a fokusztartomanyon belul. Ez kb 1/3-1/2 kozotti fordulatot jelent. Utana eleg erosen megall nem igazan szivesen eroltetnem hogy vajh megy-e tovabb. Mindezt teszi fuggetlenul attol hogy az A/M kapcsolo eppen milyen allasban van.

To develop or not to develop that is the question.

(#3774) Reset Elek válasza hcs57 (#3769) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

A kis sárkánynak üzenem, hogy nem agyalás, maradunk itt.

A diffrakciós optikai elemek azt a jelenséget használják ki, hogy a fény elhajlik, ha egy rácson halad keresztül. A dolog egészen bonyolult is tud lenni, de működik, és használható, a Canon gyárt olyan objektívet, amiben diffrakciós elem is van. ( DO jelöléssel.) Óriási előnye, hogy a diffrakciós lencse színszórása fordítottja az üveglencséének, így egy üveg gyüjtőlencse szíhibáit egy gyűjtő jellegű diffrakciós taggal lehet korrigálni. (Szemben a hagyományos gyűjtő üveg - szóró üveg elrendezéssel.)

A holografikus optikai elemek már kicsit bonyolultabbak, a benne lejátszódó interferencia jelenségének köszönhetően a belépő és kilépő nyaláb ugyanolyan viszonyban van, mint egy üveglencsébe belépő és kilépő. Használni nemnagyon használják, de szerintem nem kell sokáig várni erre.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3775) philoxenia válasza Reset Elek (#3774) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ilyenre gondolsz? Miből van benne a diffrakciós elem? Különleges üveg? Itt írnak róla... Ezt találtam...

Holografikus tervező és munkája.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3776) Reset Elek válasza philoxenia (#3775) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Igen, a harmadik cikk elég sokmindent leír. Látható, mennyivel kisebb és könnyebb lehet egy objektív, ha a korrigáláshoz használt szórólencsék kimaradnak belőle.
Maga a diffrakciós elem anyaga nem lényeges, a geometriai kialakítása olyan, mintha áteresztő és nem áteresztő gyűrűkből állna.

A holografikus gyűjtésed is jo, bár érdekes lenne látni valami konkrét alkalmazási példát is.

[ Szerkesztve ]

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3777) philoxenia válasza Reset Elek (#3776) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Sajnos egyelőre nem találtam róla többet, nem publikálták még szerintem, ha van is valami gyakorlati eredmény.. :( Viszont van képzés: [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#3778) ottkar válasza philoxenia (#3775) üzenetére


ottkar
addikt

Hát ha Tellur tartalmú az üveg akkor törtrésze a súlya az ólomsúlyú flintüveg szórólencsének hisz abban magasabb az ólomtartalom mint a legjobb ólomkristályban. Az ólomII oxidnak majdnem 10 a sűrűsége, a Tellúrnak fele sincs.

(#3779) Pilács válasza dearbear (#3773) üzenetére


Pilács
senior tag

Na tessék :) akkor most ezt gariztassam 72 órán belül vagy hagyjam a fenébe mert ugy se csinálnak vele semmit :((( Nekem nem kellett erőltetnem, hogy tovább megy e vagy sem, hanem éreztem egy kis ütközést és csá ment tovább a gyűrű :U Lehet vele dolgozni persze, még annyi, hogy neked van holtjátéka állítás közben, mert nekem az is van, tehát ha tekerem és túlmegyek a fókuszponton, akkor kb 1 mm tekeréssel indul csak meg vissza :O Remélem kifogtam egy rosszat :N

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3780) johnjohn válasza Pilács (#3779) üzenetére


johnjohn
addikt

Hol vetted ?

(#3781) Pilács válasza johnjohn (#3780) üzenetére


Pilács
senior tag

Itt helyben, Kecskeméten...

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3782) KTTech válasza Pilács (#3779) üzenetére


KTTech
veterán

Gariztathatod, de a következő is pont így fog működni... Ha nem így lenne, akkor nem AF-S objektív lenne (vagy ha igen, akkor csak félmegoldású... mint a Canon USM-es kitobjektív, ami mikroUSM-es ugyan, de nem tartalmazza a megfelelő kuplungrendszert - mint pl. a Canon 50/1.4USM -, így csak M módban használható a fókuszgyűrű). De szerintem ez teljes értékű AF-S motorral van szerelve... (mint a Canonnál a RingUSM).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3783) Pilács válasza KTTech (#3782) üzenetére


Pilács
senior tag

Lehet én viszem túlzásba a dolgot, de nem is a körbe tekerés zavar, mert azért tényleg erősebben kell tekerni, elég egyértelmű hol a határ ;) csak furcsa hogy a zoomgyűrű szépen megy és nincs holtjátéka, a fókuszgyűrűnek meg van egy kicsi... mivel nem volt még sok obi a kezemben ezért nem tudok mihez viszonyítani. :R

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3784) hcs57 válasza philoxenia (#3775) üzenetére


hcs57
őstag

Köszi a linket... hoppá, ezek ellopták az ötletemet... csökkenteni a lencse vastagságát..

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3785) Reset Elek válasza ottkar (#3778) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Attól nem lesz jelentősen könnyebb vagy nehezebb egy üveg, hogy mással szennyezik. "Ránézésre" a flintüveg is ugyanolyan mint a koronaüveg, vagy akár a tellur-dioxid.

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3786) KTTech válasza Pilács (#3783) üzenetére


KTTech
veterán

A zoomgyűrű az máshogy működik kicsit. Ott nincs szükség olyan áttételre, mint az AF-nél. Mondjuk a holtjátéknak nem feltétlenül kellene lennie (az én USM-es objektíveimen gyakorlatilag nincs holtjáték), de ez betudható az olcsó kategóriának...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#3787) Reset Elek válasza hcs57 (#3784) üzenetére


Reset Elek
aktív tag

Az ábra csalóka, nem azt csinálták, hogy a lencséből mintegy kivágták a "fölösleges" részeket, hogy csak valami hasonló lépcsős lencse maradjon, mint a lencsék a világítótornyokban.
Itt a fénytörés helyett a diffrakció jelenségét használják.

Amúgy meg tényleg ilyenek. Simán ellopják az ember ötleteit :DDD

Az elmélet és a gyakorlat viszonyának elméletét már jól ismerjük a gyakorlatból. Indoklás nélkül a hozzászólásod csak a ''vélemény'' szintjét éri el...

(#3788) hcs57 válasza Reset Elek (#3785) üzenetére


hcs57
őstag

Azt mondod, hogy az ólom, vagy a tellur csak "szennyezés" mennyiségben van benne? A szennyezés általában kis mennyiséget jelent és jóval 1% alatti mennyiséget jelent.

Ottokár szerint ez nem így van.. van valakinek erre konkrét adata?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3789) Pilács válasza KTTech (#3786) üzenetére


Pilács
senior tag

Azthiszem nem sok kedvem van kijárni az útját, hogy jó így vagy sem, én mindezektől függetlenül biztosan fogom tudni használni. Azét várom a tapaszalatokat a 18-105-el, hogy a fókuszgyűrűnek van e másnál is kis holtjátéka... Na nem akkora mint a traktor kormánynál :DDD

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3790) ottkar válasza hcs57 (#3788) üzenetére


ottkar
addikt

"A flintüveg pedig több ólmot tartalmaz mint a közönséges ólomüveg."

Nem szerintem, ez köztudott hogy a nehéz flintüveg több ólomII oxidot tartalmaz mint a legnagyobb ólomtartalmú ólomkristály.
Tellurt nem lehet sokat használni mert sárgítja az üveget

(#3791) ottkar válasza hcs57 (#3788) üzenetére


ottkar
addikt

"Az üvegipar ezen ágát erősen fellendítette a magas ólomtartalmú, nagy fénytörésű üvegfajták előállítása. Ezeket az ólomüvegeket felfedezőjük, a bécsi STRASSER JÓZSEF ékszerész után ,,strass"-nak nevezzük. Előállításukhoz kvarcot, ólomoxidot és káliumkarbonátot használnak. A nyersanyag tisztasága rendkívül fontos. Az igen finomra porított keveréket egy napig tartják az olvadáspontot csak kevéssel meghaladó hőmérsékleten s lassan hűtik ki. Összetétele: SiO2 38.2%, PbO 53%, Al2O3 1%, K2O 7.8%, bór- és arzénsav nyomokban. Ha az ólomtartalmat csökkentjük, úgy csökken az üveg fénytörése is. Emelkedik a fénytörés, ha a káliumot thalliummal helyettesítjük. A thalliumüveg színszórása is igen nagy, megközelíti a gyémántét"

Az 53 %-os szennyezés.

Petzval József optikájához is ezt használta.

[ Szerkesztve ]

(#3792) ottkar válasza ottkar (#3790) üzenetére


ottkar
addikt

TeO2
Fizikai és kémiai tulajdonságok
Fehér kristályokból áll.
Olvadáspontja 733°C
Forráspontja 1245°C
Sűrűsége 6,02 g/cm3

Vízben oldódik.

Könnyen redukálható elemi tellurrá.

Felhasználás
Magas fénytörésű üvegek összetevője. Középső-infravörös tartományban jól használható

(#3793) hcs57 válasza ottkar (#3791) üzenetére


hcs57
őstag

:DDD Jó kis szennyezés. :DDD

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#3794) Dare2Live válasza Pilács (#3768) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

szélső érték elérését érzem és ha kicsit eröltetem tovább tudom tekerni. 70-300VRnél is érzem és mégkönnyebben továb tudom tekerni.

sose érdekelt/vettem észre... sose volt evvel bajom... és tudtommal profi Canon/Nikon optikáknál is így van.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#3795) ottkar válasza hcs57 (#3793) üzenetére


ottkar
addikt

"a többi üvegfajtáktól nagy ólomtartalmával különbözik s ettôl kapja fénytörését és színjátékát. Úgy állítják elô, hogy a tiszta kvarczot, hamúzsírt (vagy kálisalétromot), miniumot és -- az olvadás elôsegítésére -- még bóraxot"

Mi a szövegben a hiba, de nagy?

(#3796) Dare2Live válasza hcs57 (#3784) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

magában a farkasfog tudtommal elsősorban a súlyt csökkenti, sok más kell a méretcsökkenséhez is. ld dpreview ábra.

Canonnal ezek a DO lencsék. Méregdrágák, optikailag ahogy néztem nem is jobbak mint a simák de jóval könnyebbek és kissebbek azoknál.

Ja és irtózatos áruk van.... :(

most jövök rá ezek a DO lencsék jó sok "ökölszabályt" rugnak fel....

szerk: Philoxenia: Jó mod leszel. Nem mindha a fotos topikokban szükség lenne nagyon modra... :P

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#3797) Pilács válasza Dare2Live (#3794) üzenetére


Pilács
senior tag

Akkor sajnos hozzá kell szoknom, mert remélem sok jó profi objekívet fogok venni egyszer... addig ezen gyakorlok hehe :R Köszönöm, hogy megnézted ;)

Ajándék szesznek ne nézd a fokát!

(#3798) pbalu


pbalu
aktív tag

Üdv!
Elég jó áron tudnék most nikon D40-et venni kit1-el. Kérdés, hogy a 55-200-as kit2-es nikkor obit érdemes-e kiváltani ezzel: [link]
Eléri a kitobi képminőségét és gyorsaságát, ill. megy-e vele az AF :F
Köszi.

''...Ayrton azt mondta: Látod, nem lehet. Egy folyó van a fal mögött, úgyhogy nem lehet máshova tenni. ...Pontosan ezen a helyen vesztette el az életét.''

(#3799) ottkar válasza ottkar (#3795) üzenetére


ottkar
addikt

"AD - az AD és normál üvegből készült de különböző szórási tulajdonságú lencsetagok kombinációjával a szórás egy adott hullámhossz tartományon"

Te viziló! Klönböző diszperziójú lencsetagokhoz különböző ötvözőanyagok szükségesek. Milyen normál üvegről beszél ez a nem normál?
( Ilyen nincs hogy normál üveg, különböző összetételű üvegek vannak, még az ablaküvegek összetétele sem állandó)

[ Szerkesztve ]

(#3800) ottkar válasza hcs57 (#3793) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Itt van az üvegfajták összetétele és amit mondtam hogy a szórólencséhez használt flintüveg mindíg magasabb PbO tartalmú mint az ólomkristály. A táblázatban természetesen nem flintaüveg az, hanem flint. :D

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.