Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13701) biker


biker
nagyúr

Üdv! Szimulátorhoz építenék egy kézifékre két gomb bemenettel váltót. A jelek szerint a kártyán (Arduino Leonardo - Pro Micro board) egy mezei e-brake program fut, csak egy analóg bemenet aktív, a többi süket.
Szeretnék rátolni egy módosítást, amihez két gombot hozzáadok, de előbb lementeni a gyári szoftvert hogy visszatöltsem ha nem sikerült. Ezt nem találom a programozó appban. Én bénázok vagy csak feltölteni lehet?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13702) Aryes válasza biker (#13701) üzenetére


Aryes
nagyúr

"Ezt nem találom a programozó appban"

Milyen programozó appról van szó? Milyen programot teszel rá vele, milyen módon? Te építetted vagy gyári, készre szerelt szerkezetről van szó? Nagyon kevés az info.

(#13703) gyapo11 válasza Aryes (#13702) üzenetére


gyapo11
őstag

Az IDE-ben nincs kód kiolvasás, legalábbis én nem találtam.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13704) Aryes válasza gyapo11 (#13703) üzenetére


Aryes
nagyúr

?? Szó sem volt az IDE-ről. Valamilyen "programozó appról" van itt szó.
Az avrdude(ss) tud ISP header-ön keresztül kódot kiolvasni és hex fájlban menteni. Az avrdude része egyébként az arduino IDE-nek.

[ Szerkesztve ]

(#13705) biker válasza Aryes (#13704) üzenetére


biker
nagyúr

az arduino ide igen. Funkcionalitásában messze van egy megszokott IDE-től, ezért neveztem csak appnak :)
Abban akkor nincs kiolvasás?
Megnézem majd az avrdude-ot

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13706) Aryes válasza biker (#13705) üzenetére


Aryes
nagyúr

Javaslom az avrdudess-t, az egy gui az avrdude-hoz, ott nem kell ismerni a parancssori kapcsolókat.
Nade. Ha arduino IDE-n keresztül tudod programozni, akkor meg kell, hogy legyen az eredeti forráskód (azt fogod módosítani is, nem?). Azt bármikor fel tudod újra tölteni. Mit kell akkor lementeni? Nem értem.

(#13707) biker válasza Aryes (#13706) üzenetére


biker
nagyúr

Nincs meg az eredeti. De van olyan ami komplett joystick és nem csak egy analog tengely. Lementeni azért szeretném az eredetit, ha nem jó, visszarakjam.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13708) Aryes válasza biker (#13707) üzenetére


Aryes
nagyúr

Értem. Akkor marad az arvdude. :K Illetve az avrdudess, azt nagyon elrontani sem lehet. ISP kelleni fog hozzá, mert usb-n nem működik a dolog. Ha nincs külön ISP-d, egy arduino UNO is megteszi: [link]

[ Szerkesztve ]

(#13709) biker válasza Aryes (#13708) üzenetére


biker
nagyúr

Köszi, azt hiszem akkor egyszerűbb egy bontott billentyűzet vagy joystick és két gombra ráfűzöm a dolgokat.
És marad a két kábel.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13710) Imy


Imy
veterán

Tudom, hogy ez arduino topic, de a ESP32-ről és társairól mi a vélemény? Érdemesebb használni, mint az arduinót? Aki próbálta mi a véleménye róla? Gondolkozok, hogy rendelek beleőle, és próbálkozok vele.

(#13711) Aryes válasza Imy (#13710) üzenetére


Aryes
nagyúr

A topikban nagyrészt ESP32-ről (is) szó van. :K Nagyon jó kis eszköz!

(#13712) ecaddsell válasza Imy (#13710) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Az Arduinó az 1 IDE (fejlesztői környezet + alapkönyvtárak), használható ESP32-vel is meg STM32-vel is (bár itt csak a kisebbekkel meg eleve túl sok variáns van ezekből). Ezek mind 32 bites cuccok komolyabb teljesítménnyel.
Ha valami nincs meg bennük akkor SPI vagy I2C-vel ugyanúgy bővíthető stb.
Azaz érdemes még megnézni az SMT32 blue pill cuccokat is. Kb. a nano árában van (vagy kicsivel felette) de nem annyira korlátos memóriában/flashben. Nagyon sok hobbi elektronikás cuccban ugyanaz a chip van, szóval érdemes megismerkedni vele. Az ESP32 ott jobb ha sok memória flash vagy WiFi kell (vagy bluetooth bár azzal voltak gondok) viszont azt kevésbé fog hobbielektronikás cuccokban visszaköszönni.

(#13713) Imy válasza ecaddsell (#13712) üzenetére


Imy
veterán

Köszönöm! Aliról melyiket érdemes megrendelni, vagy mit kell nézni megrendeléskor? Esetleg ez? Persze ha van jobb, és jobb áron nem zárkozok el. [link]

(#13714) Janos250 válasza Imy (#13713) üzenetére


Janos250
őstag

Szinte mindegy, hogy melyiket. Én ezt vettem utoljára
link , de gyakorlati különbség nincs ezek között.
Az célszerű jelenleg, hogy WROOM-32 modul legyen rajtuk.
Amit linkeltem, ott van érdekességként egy kamerás verzió is. Kevesebb IO lábbal, de egy kamerával, ami elég tűrhetően működik.
Az való igaz, hogy az STM32 a kereskedelmi kütyükben elterjedtebb, hiszen az ESP32 még elég új. Amíg nem volt ESP32, én is nagyon kedveltem az STM32-ket. Ami nekem az ESP32-ben jobban tetszik:
- valódi két mag, nagy sebességgel
- beépített WiFi, és vele együtt komplett hálózatkezelés, számos kidolgozott példával
- tényleg több szálat futtató op. rendszer
- A C++ szabad fordító elég új verzióját használja, így nem csak a tipikus arduino utasításokat, miegymást ismeri, hanem a C++11 -et is. Például C++ nyelven kezelhetők a párhuzamosan futó program szálak. Meg ha úgy tartja úri kedvünk, természetesen írhatjuk a C++ szokásos cin, cout-ját a Serial.print helyett, használhatjuk a C++ stringet, meg még néhány dolgot.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13715) Imy válasza Janos250 (#13714) üzenetére


Imy
veterán

Köszi szépen. A kamerás dolog is elég érdekes, és nagyon olcsó, éppen valami nagyon kis kamerát is keresek, és jó lennne, ha fel is venné a dolgokat. Majd utána nézek, hogy mit is tud.

Esetleg van róla valami jó infó, hogy hogyan érdemes nekiállni ezen boardok programozásának? Arduinoban is kezdő vagyok, egy két apró dolgot megcsinálok, ami éppen kell.

(#13716) Janos250 válasza Imy (#13715) üzenetére


Janos250
őstag

"Arduinoban is kezdő vagyok"
Ezt is Arduinoként programozzuk ugyanúgy, mint a többit, pl. az UNO-t.
Ha elfelejted, hogy ESP32, hanem azt hiszed, hogy UNO, semmi baj nem történik, általában működni fognak a dolgok, ha nincs benne valami speciális regiszter kezelés.
Ha többet akarsz, ki akarod használni a plusz lehetőségeit, csak akkor kell "tudnod", hogy ez nem UNO, hanem ESP32.
Az installálása sok helyen megtalálható, pl. itt is:
link

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13717) csongi


csongi
veterán

Sziasztok.
Egy ESP 32vel az alabbit meg lehet oldani?
Idot kellene merni , es megadott idonkent kapcsolni egy relet, megadott ideig. Majd ezt kezdeni elolrol.
Gondolom ez menne.
Viszont memoriasan kellene merni az idot. Ott kellene folytatni ahol abba maradt.
Illetve teljes aramtalanitas eseten is folytatasban futhatna a program?
plusz lenne egy nullazo bemenet. Amin, ha jel erkezik, akkor elolrol kezdi az ido szamolasat.

Elore is koszi!.

Board

[ Szerkesztve ]

(#13718) Janos250 válasza csongi (#13717) üzenetére


Janos250
őstag

Persze!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13719) ecaddsell válasza Imy (#13713) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Én anno a Banggoodon vettem amikor nagyon akciózták a többes csomagot (meg más kapcsán tapasztaltam, hogy ér valamit az ügyfélszolgálatuk, ha hibás cuccot kapsz, bár itt nem jellemző), mostanában nem vettem semmi ilyesmit.

Tutoriált kell nézegetni (keresni), külön van arra, hogy az Arduino után még hogyan kell feltenni az ESP32 specifikus dolgokat.
Viszont ha ezt feltetted rengeteg példaprogram is megy vele amit csak le kell fordítani és feltölteni (menüben megkeresed, tényleg mindent alád tolnak). Ezek közt vannak netes is pl. RTC clock-NTP client stb (ehhez jó ha van 1 OLED modulos ESP32, de sokat ne vegyél mert ezek viszik a IO pineket meg irreálisan drága és annyira nem jó az OLED). Ezekből érdemes kezdetben kiindulni.

ESP32 hiányosságok/zavaró tényezők:
- Gyenge (zajos) az ADC, jó ha 7 bitet el lehet érni vele ha nem lehet több mintát használni
- Nagy az interrupt latency (kb. 500 utasítás/2us amíg a pin-től az első utasításig eljut)
- Nem lehet külső órajelről járatni (ez mondjuk inkább nekem lett volna érdekes)
- Nincs több pines verziója (ez megint haladó téma, az STM32 ebben jó), kevés IO

Cserébe viszont olcsón van WiFi/net, rengeteg memória és flash ill. gyors proci (FPU is).

(#13720) Janos250 válasza ecaddsell (#13719) üzenetére


Janos250
őstag

Én is javasolom Imynek azokat, amiket itt leírtál.
Az alábbiakkal egészíteném ki:
"Tutoriált kell nézegetni (keresni), külön van arra, hogy az Arduino után még hogyan kell feltenni az ESP32 specifikus dolgokat."
A tutoriálok zöme még a régebbi, macerásabb módszert írja le az installálásra.
Helyette az Arduino IDE file menü, beállításokban a
"További alaplap kezelő URL-ek"-hez írd be, ha ESP32-t, és ESP8266-ot akarsz használni:
https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json,https://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
Ha újraindítod az Arduino IDE-t, az eszközök/alaplap/alaplap kezelő helyen tudod ténylegesen installálni.
(hogy ismételjen önmagam)

"Nagy az interrupt latency"
Ezt majd egyszer kipróbálom, mert ez érdekes. Akkor is ilyen nagy, ha IRAM-be teszed az ISR-t?

Valóban lehet bizonyos esetekben, hogy kevés lesz a láb, ebben az STM32 valóban jobb.
Különösen fennáll ez a lehetőség, ha az ESP CAM verziót használod (kamera nélkül) azért, mert azon rajta van a microSD kártya hely, viszont kevés a szabad láb.
Én egyébként az STM32-nek általánosan a legolcsóbb ("sárga jumperes") 1000 Ft alatti verzióját használtam megelégedéssel.
Vettem 10 ezer körüli panelt is, de mire azt beüzemeltem volna, már megjelent az ESP32, és átálltam arra.

Ja, és az STM32 előnye, hogy ARM!

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13721) ecaddsell válasza Janos250 (#13720) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

"Nagy az interrupt latency"
Ezt majd egyszer kipróbálom, mert ez érdekes. Akkor is ilyen nagy, ha IRAM-be teszed az ISR-t?

Soha máshova nem tettem eddig.

(#13722) Aryes válasza ecaddsell (#13721) üzenetére


Aryes
nagyúr

Soha máshova nem tettem eddig.

Lehet ez a baj. :DDD

(#13723) sMogyi86

Sziasztok,

Remélem jó helyre írok... Álltalában tudok annyit az előttem álló feladatról, hogy legalább azt tudjam mit nem tudok, vagyis tudjam mire kell keresnem mondjuk Google-ban. Most ez nincs így. Úgy hogy ha nem nagy baj, akkor lehet ez most picit hosszabb lesz.
Probléma amit meg szeretnék oldani:
Az otthoni "rendes", x86-os gépemhez (cuccok) csatlakoztatva vannak állandó jelleggel USB-s eszközök. (USB Floppy és USB IDE)
Ezeket szeretném ki/be kapcsolhatóvá tenni menet közben. Annyira kidebuggoltam, hogy nekem az már elég lenne, ha valahogyan GOMBNYOMÁSRA "el tudnám játszani" a lehúzás/bedugás folyamatát. Tehát -gondolom - kell valami pcb, amin van eszközönként 2 USB (BE meg KI), középen valami IC (itt jöttök Ti a képpbe ;) ) és 2 láb a gombnak ami küldi a jelet. (IC felprogramozva, hogy rendesn játssza el a lehúzást, előbb az adat majd csak később a fesz)
Mire van szükségem? Mire keressek? Hogyan álljak egyáltalán neki?
Gondolom valami Arduino származékkal is meg lehet, csak azt kicsit overkill-nek érzem erre a feladatra. De ha azt mondjátok van valami "Zero" modul, minimál pénzért, akkor az lesz.

PART2: Mi van, ha gombnyomásra szeretném megszakítani/zárni egy 3.5 HDD áramellátását? (Ez már csak a gratis) :DDD (ennek talán a logikája nem annyira összetett mint az előbb, viszont nagyobb áramok is vannak gondolom, más lehet az eszköz igény)

Bármi segítséget, előre köszi!

"A félelem az elme gyilkosa."

(#13724) Aryes válasza sMogyi86 (#13723) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szia! Van olyan usb hub, amin minden csatlakozó mellett van egy kapcsoló, amivel pontosan ezt tudod csinálni. Például ez.

(#13725) gyapo11 válasza sMogyi86 (#13723) üzenetére


gyapo11
őstag

Az ugye világos, hogy a drive-okat előbb logikailag kell leválasztani, és csak utána lehet/szabad fizikailag kihúzni az usb-ből?
Ha usb 2.0, akkor akár valami cmos analóg kapcsoló is jó lehet az adatra, az 5 GHz-es usb 3.0-nál ez már probléma lehet, ráadásul ott van sok ér. A tápvonalra jó egy alacsony vezérlőfeszültségű fet. Arduinoval kapcsolgatni egy analóg kapcsolót vagy egy fetet a legkisebb probléma itt.

A kapcsolós hub sem jó mindenre, nálam pl. az egyik 3.5 HDD külső ház kikapcsolt porttal is működik. A tápot nyilván nem a hubról kapja, hanem külső tápegységről, a hubon a kapcsoló meg gondolom a tápot kapcsolgatja csak, az adatvezetékeket nem. Viszont a másik 3.5-es külső ház, ami szintén külső tápról megy, az nem működik ha lekapcsolom a hubon a portot.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13726) Aryes válasza gyapo11 (#13725) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hoppá, tényleg... A külső tápról elfeledkeztem.

(#13727) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Valaki használt már elektromágnest Arduinoval?
Találtam a neten egy ILYET

Igazából egy 2 kg-os tárgyat szeretnék vele megtartani. Ha minden igaz akkor ez ~5kg-ot bír.
Eddig ezt egy szervókar tartotta meg majd engedte el de úgy gondoltam ideje egy kicsit fejleszteni.

Szerintetek:
- Az elektromágnes stabilabb, megbízhatóbb mint egy szervó? Ha jól gondolom akkor az elektromágnesek nem mennek túl sűrűn tönkre... Legalábbis ritkábban mint egy szervó...
- A linkelt 6V-os elektromágnest 5V-al is meg tudom hajtani? Mit csinál ha kevesebb a feszültség: nem jön létre mágneses mező, létrejön de gyengébb lesz vagy ki-ki hagy a mágneses mező? Illetve mi a helyzet ha magasabb feszültséget, mondjuk 7,2V-ot adok rá? Kapásból tönkremegy?

Mindenképpen arduinoval szeretném vezérelni. Ha beérkezik a kért PWM jel akkor kellene hogy felépüljön a mágneses mező. Ezt ti is Relé+Arduinoval oldanátok meg? Vagy van erre egyszerűbb megoldás is?


(#13728) gyapo11 válasza tonermagus (#13727) üzenetére


gyapo11
őstag

Relét már kapcsolgattam arduinoval, az is elektromágnes.
Combosabbat még nem, alapelv az indukciós feszültséglökés kezelése. Amikor megszűnik az áram, tehát kikapcsoláskor, akkor a tekercsre kapcsolódó ellenállás közel végtelen, aminek következtében a leomló mégneses tér generál egy viszonylag magas feszültségcsúcsot, ami szereti a félvezetőket tönkretenni. Ezt egy fordított polaritású gyors diódával rövidre kell zárni. A kapcsolóelem bármi lehet, ami a tekercs állandó áramát bírja, tranyó, fet, tirisztor, triak. A tirisztort is ki lehet kapcsolni egyenáramnál is, sok vakuban használták ezt a módszert a villantás befejezéséhez. De relé is jó, ott védő dióda sem kell.
Az 5 V, 7.2 V kérdésre, meg kell mérni az áramot. A kisebb feszültségnél nem az áram a kérdés, hanem az erő, a kisebb áram miatt kisebb lesz az emelő erő, ha elég akkor OK. 7.2 V-on meg nyilván jobban fog melegedni, ha nem melegszik túl, akkor OK.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13729) sMogyi86 válasza gyapo11 (#13725) üzenetére

#13724 @aryes
A koncepcióm egy PC ház mod projekt része. Így abba ezek a kész megoldások nem passzolnak sajnos. Elsősorban méreti és kialakítási okokból. Igaz ugyan átszerelhetném őket, viszont nem túl meggyőző az az egyszem sima billentő kapcsolós megoldás. De mindenképpen köszi a tippet!

#13725 @gyapo11
Igen, a logikai leválasztás megvan. Azt természetesen én elvégezném kézzel. Ahogy máskor is.

A 3 eszköz amit többé-kevésbé különböző módon kell kapcsolgatnom:
- USB 2.0 Floppy (adat+táp az USBról): Ez az egyszerűbb, ha jól értem. (valami CMOS kapcsoló, utána nézek)
- USB 3.0 IDE HDD(Super Rack): A tápot tudom külön, kézzel lekapcsolni már most, az megoldott. Az adat vezetékekre itt is jó ugyan az a megoldás mint az USB 2.0 esetben? (CMOS kapcsoló)
- Rendes, belső SATA ODD, aminek csak a tápját szeretném lelőni. (akkor erre már nem jó a CMOS?)

Miért írtad? Mire gondoltál, mikor írtad: "Arduinoval kapcsolgatni egy analóg kapcsolót vagy egy fetet a legkisebb probléma itt."?

"A félelem az elme gyilkosa."

(#13730) gyapo11 válasza sMogyi86 (#13729) üzenetére


gyapo11
őstag

Meg kell nézni a cmos analóg kapcsolókat, régen hangfrekvenciára láttam használni, ki tudja milyenek vannak azóta. Csak tippelem az usb 2.0-t, hogy esetleg jó lehet. Az usb 3.0-nál olyan nagy a freki, hogy a fet mindenféle kapacitása szerintem megöli a jelet. De még reed csövekkel is a geometriát és árnyékolást megfelelőre kialakítani, nem tudom. Esetleg megnézheted a testre húzást, az is lebénítja az adatforgalmat, esetleg elég valami CS, vagy reset, vagy hasonló vezérlő eret olyan állapotban fixálni, ami lehetetlenné teszi az adatforgalmat. Ha nem az adat megállítása a cél, akkor valami érintésvédelem, arra viszont nagy légréssel kellene megszakítani a vezetékeket, ott megint a geometria beszól, induktivitások, kapacitások.
A belső sata port tápvezetékét is meg lehet szakítani akár cmos fettel is. Bírnia kell az üzemi áramot, ami 1 A alatt van egy wincsinél, és elég kicsinek kell lenni vezető állapotban az ellenállásának, hogy ne essen rajta sok feszültség. Ha logikailag leválasztottad a wincsit, akkor meg lehet szakítani a tápját.
Az arduino programot megírni, ami egy fetet kapcsolgat nagyon egyszerű, sokkal könnyebb, mint az usb adatvezetékeivel babrálni úgy, hogy még üzemképes is maradjon, erre gondoltam.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13731) Aryes válasza gyapo11 (#13730) üzenetére


Aryes
nagyúr

Külső tápos USB hub, a bemenő USB kábel tápvezetékét megszakítani? Ez akkor tudna működni, ha a portjain van dióda a visszáram ellen. A külső tápot lehetne kapcsolgatni, a hub USB chipje lenne, ami leválasztja a rákötött dolgokat.

[ Szerkesztve ]

(#13732) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Sziasztok! Kicsit jobban bele ástam magam az arduino világába és azt vettem észre hogy a legtöbb licenc a könyvtárakon (library) van. De ugye ezek nélkül nem tudnám össze hangolni a modullal. Lehetséges saját könyvtárat írni? Ha igen van erre valami egyszerű példa? Vagy mi lenne ezeknek a lényege? :R

(#13733) Janos250 válasza zsolti_20 (#13732) üzenetére


Janos250
őstag

https://www.arduino.cc/en/Hacking/libraryTutorial
Itt le van írva, hogyan készíts libraryt.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13734) Janos250


Janos250
őstag

Olvasom egy hirdetésben:
"Arduino árnyékolás és Pmod csatlakozók kiegészítő hardvereszközökhöz"

Szerintetek mi lehet az az Arduino árnyékolás? :)
Egy PC szkóp hirdetésében szerepel.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13735) weiss válasza Janos250 (#13734) üzenetére


weiss
addikt

Shield lesz az, csak annak bővítő panel a magyar neve AFAIK.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#13736) Janos250 válasza weiss (#13735) üzenetére


Janos250
őstag

Tényleg logikus! :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13737) Janos250


Janos250
őstag

Csak érdekességként:
Mi mindent meg lehet olcsón oldani a mai technikával!
Ez is egy mega board, Arduino alatt (is) programozható. Eredetileg 3D nyomtató meghajtására gyártják. Az alkatrészek jelentős része is 3D nyomtatással van elkészítve. A készülékben erősen visszaköszön a 3D nyomtató, illetve a lézergravírozó által használt technika.
https://www.youtube.com/watch?v=3jMhe4iCfq0

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13738) Aryes válasza Janos250 (#13737) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egészen fantasztikus munka. :C

(#13739) Janos250 válasza Janos250 (#13734) üzenetére


Janos250
őstag

Téboly!
Egyszer megnéztem annak a bizonyos cégnek a honlapján ezt az eszközt. Azóta a FB-on jön a hirdetése. :(( Honnan tudja a FB, hogy megnéztem ennek a cégnek a honlapját? :F

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13740) Aryes válasza Janos250 (#13739) üzenetére


Aryes
nagyúr

A honlapon volt a FB követőkódja.

(#13741) gyapo11 válasza Janos250 (#13739) üzenetére


gyapo11
őstag

Vagy a cég adta el a fb-nak az ip címedet és a böngészőből kiolvasható összes adatodat.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13742) vargalex válasza Janos250 (#13737) üzenetére


vargalex
félisten

Az Energotest-et én a műszaki vizsga fékpadjaival kapcsolatban ismerem (integrálódtunk velük).

Alex

(#13743) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Egy nagyon alap kérdésem lenne.
Van egy projektem, amiben meglehetősen sok időhöz kötött esemény található. Hogy célszerű megoldani az időzítéseket? Egyszerűen csak figyeltessem az időt, egy "if" feltétellel, vagy van ennek elegánsabb módja is?

(#13744) Aryes válasza Istv@n (#13743) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez az időzítések természetétől függ. Az eleganciával ne foglalkozz. :DDD

(#13745) zsolti_20 válasza Aryes (#13744) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Hát ezen jót nevettem. :DDD

(#13746) gyapo11 válasza Istv@n (#13743) üzenetére


gyapo11
őstag

A switch jó még az ilyen sokfelé ágazós dolgokhoz, csak int vagy char formára kell hozni az időket.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#13747) Janos250 válasza Istv@n (#13743) üzenetére


Janos250
őstag

Hát, az nagyon függ attól, hogy milyen kontrollert használsz.

Én pl. használtam a "Tickert.h"-t ESP8266-on, amikor még nem volt ESP32.
Létrehozol belőle egy (vagy több) példányt, és megadod, hogy mennyi idő múlva melyik rutin fusson le.
https://github.com/sstaub/Ticker

Valaki emlegette a "Scheduler.h"-t is.
"Scheduler.start(loop2);
Scheduler.start(loop3);"
Az extrán létrehozott loopokban külön témánként adhatsz időzítést delay()-ekkel, mert amíg várakozik, addig fut a többi loop.
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/MultipleBlinks

Én ugyanezt a módszert használom ESP32-n, mert ott lehet külön szálakat, taskokat indítani.
http://arduinouser.hu/esp32/AszalakEsAzESP32.pdf

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#13748) EvilNside


EvilNside
csendes tag

Sziasztok! Szeretnék egy olyan wifi hőmérőt összedobni esp8266-al, ami ami csak ad-hoc jellegel mér, és küldi a mérés eredményét. Mindezt oly módon, hogy csak minimális akkumulátor kapacitással rendelkezhet (mondjuk 3v os liion érme) és én tudom távolról kézzel triggerelni a mérést. Mivel aktívan figyelni egy ilyen kérést jellemzően drága dolog, de olyan noname vezetékes hőmérőt már láttam ami egy ceruzaelemről elmuzsikál egy évet (vevő oldalon), arra gondoltam, hogy esetleg lehet találni olyan 443mhz es adót ill. vevő modult, ami ilyen alacsony fogyasztással bír, és mondjuk egy FET el kapcsolhatnám az esp8266 tápellátását. Találkoztatok már ilyen megoldással/tudtok esetleg valami (lehetőleg óccó) modult ajánlani, vagy teljesen elvetélt ötlet?

(#13749) Aryes válasza EvilNside (#13748) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez így ebben a formában több okból is elvetélt ötlet. Egyrészt a 3V gombelem szerintem nem képes akkora áramerősséget leadni, hogy a wifit táplálni tudja az adás idejére, még ha megtámogatod is vmi nagyobb pufferkondival. Másrészt a vezeték nélküli hőmérők (te vezetékest írtál, nem tudom elírás volt-e) fordítva működnek, deep sleep-ben vannak, időnként felébrednek, elküldik a jelet, aztán visszaalszanak, nem várnak vezérlő jelet. Nekem legalábbis ami volt, 2 fajta is, az így működött. A kültéri egység az adó, a beltéri a vevő.
A li akkus táplálás nem lehetetlen, hasonló projektet csinált az egyik kolléga, egy 18650 cellával több hónapot elmuzsikált egy esp8266+hőmérő modul. De az nem gombelem. Esetleg 3db AAA ceruzaelemmel tudnám elképzelni a legkisebb méretben.
Ha pedig ragaszkodsz a külső triggereléshez, nem írtad ugyan, hogy mekkora távolságot kellene áthidalni, de én vmi analóg jeladót tudnék elképzelni, a vevő oldalon egy nagy nyereségű antennával+rezgőkörrel, esetleg vmi minimális erősítő fokozattal, hiszen egy digitális bemenetre kell jelet küldeni az ébresztéshez, ami uA nagyságrendű jelet igényel. Esetleg ha néhányszor 10m a távolság, lehetne egy tsop IR receiver a vevő és egy tetszőleges tv távirányító az adó.

[ Szerkesztve ]

(#13750) EvilNside


EvilNside
csendes tag

Valóban elírás volt, vezetéknélkülire gondoltam. Nem hiszem, hogy a vevő oldalon ez a elalvás működne, vagy ha igen, valahogyan szinkronban kell maradnia az adóval, ami viszont tényleg periodikusan ébred fel. Ha például, ha egy pillanatra megszakítom a tápját (az adónál), akkor tudok "triggerelni" egy azonnali frissítést (433-on megy egyébként, sdr stick el is megnéztem anno, sot valami tool-t is talaltam, ami dekodolni tudta ezeket a talan ook/ask uziket, de ez regen volt). Azt mondjuk nem néztem meg, hogy minden ilyen 'üzenetet' elkap-e.. szóval lehet, hogy nem folytonosan figyeli, de tippre elég gyakran. És tényleg egy ceruzaelemről (Szerk: 2db AAA) megy ebben az üzemmódban, iyen időtávlatokban.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.