Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12001) DanielLong


DanielLong
senior tag

Sziasztok!
Van esetleg itt valakinek tapasztalata Nordic és/vagy Texas Instrument BLE mikrokontrollerekkel? Gondolok itt CC2650 és nrf52840-re például. Van egy elég nagy projektem, amit korábban ESP32-vel készítettem el Arduino környezetben, de muszáj lesz kisebb fogyasztású utód után néznem. A CC2650-et próbáltam a napokban, be kell valljam a TI nálam nagyon mélyre került, miután a kétéves példa alkalmazásokat csak az akkori CCS, Compiler és BLE Stack verzióval tudtam lefordítani... Rengeteget szenvedtem vele, plusz számomra nevetséges, hogy nincs egy basic, egyszerű out-of-the-box példatár, amiből könnyen lehetne copy-pastelni. A Nordicot tervezem kipróbálni legközelebb.

Az is érdekelne, ha valaki adna tippeket, hogy miből kupáljam magam ki beágyazott programozásban. Egyetemi anyagok, könyv címek jöhetnek angolul is. Az alapok megvannak, de mondjuk callbackek, RTOS taskok írása nem menne fejből, ezeket szeretném alaposan átvenni.

(#12002) Johnny_vT válasza Aryes (#12000) üzenetére


Johnny_vT
senior tag

Az Arduino az RX5808 vevőt mozgatja, a jeltovabbitast lehetővé tevő BT/Wifi modul csak hab a tortán, ha az ember nem akar ott ülni egy USB-kábellel. A linkelt oldalon van egy nagyon egyszerű (még nekem is érthető) kapcsolási rajz, azt összedobom 'oszt jóvan. Elég változatos helyeken repülünk (mező, erdő, mélygarázs, pláza, bánya, stb...), ezért mindenképp robusztus megoldásra hajlok. But first, tesztelni, tesztelni és tesztelni.

- És te hogy neveznél egy baromi gyors, apró, kék izét...?

(#12003) zsolti_20 válasza Aryes (#11993) üzenetére


zsolti_20
senior tag

A legutolsó javaslat lesz a megfelelő, mert a tp4056 egyszerűen már nem fér el.
Csak simán építsem be a boost-buck converter-t hogy stabilan tudjam használni 2.8v-4.2 v között az eszközt?

Ugye ennek a konverternek a VIN lábához megy az aksi, és a csatlakozó ahová csatlakozik majd a TP4056?

Valahogy így?
[link]

(#12004) Aryes válasza zsolti_20 (#12003) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igen, így, ahogy rajzoltad. Arra vigyázz, hogy vagy védett cellát használj, vagy monitorozd az akkufeszültséget az egyik analóg bemeneten keresztül (feszültségosztóval természetesen), mert ha a TP4056 kikerül a dobozból, az akku védelem nélkül marad. És persze hülyevédett csatlakozót használj, amit nem lehet se usb-nek, se 12V-os adapter csatlakozónak nézni. :DDD Vmi egyedi csatlakozó megfelelő poka-yoke-val. ;)

(#12005) PHM válasza zsolti_20 (#12003) üzenetére


PHM
addikt

A TP4056-os panel akkuvédelmet is tartalmaz, ezért én az akkut
a B+ és B- pontokra, a csatlakozót pedig az OUT + és - pontokra kötném.
A panel ugye gyári állapotában 1A-es töltőáramra van méretezve,
ebből azt remélem, hogy a védelem ennél több áramot enged meg
a kimeneten.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#12006) g0dl


g0dl
addikt

Hali ESP32 ből szeretnék wifi alapon lekérdezhető szenzort építeni ( hőmérséklet páratartalom)

Létezik valamilyen kész táp és ház megoldás amibe ez belerakható?
Olyanra gondolok, hogy pl. a konnektorba bedugható és valami kulturált (és biztonságos) megjelenést biztosító cuccot lehessen belőle összerakni.
A legjobb lenne valami tescogazdaságos sonoff s26 szerű doboz.

(#12007) Aryes válasza g0dl (#12006) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért kell ESP32? Az említett Sonoff (ESP8266) miért nem lenne megfelelő?

(#12008) g0dl válasza Aryes (#12007) üzenetére


g0dl
addikt

Az van itthon. Egyébként a tokozás és a táp a kérdéses.

(#12009) Aryes válasza g0dl (#12008) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azt én értem, hogy az a kérdés, de ha tudod is, hogy van kész megoldás, ami még tetszik is, és amúgy se otthon akarod összetenni, hanem venni szeretnél valamit készen, akkor miért nem veszel egy Sonoff-ot és alakítod át...
Az ESP32 csórikám amúgy is piszkosul unatkozni fog egy darab szenzorral. :D

(#12010) Janos250 válasza g0dl (#12008) üzenetére


Janos250
őstag

"a tokozás és a táp a kérdéses"
Dobozra én nem találtam megoldást, ezért majd a 3D nyomtatást próbálom ki.
Tápnak meg az olcsó kínai tápok, amik a piacokon itthon is olcsón kaphatók, ha nincs idő, türelem kivárni Kínából. Pl. telefontöltő. Vagy LED táp.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12011) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Ne vagyok biztos benne, hogy jó helyre írok, de kaptam már sok segítséget 18650-el kapcsolatban így lehet valaki tud itt segíteni nekem.
Barátnőmnek van egy Galaxy S5 telefonja. Ebay-en millió eladó akkumulátor van eladó 4-7 font között ami kb 1500-2600ft. Rengeteg helyen olvasom, hogy valóban passzol az aksi de hamar lemerül. Gondolom mivel a közel 3000mah nincs csak feleannyi vagy kevesebb.

Érdemes ezekkel szórakozni? Honnan lehet egyáltalán rendelni rendes akkumulátort? Vagy a felhasználók problémája csak az akkumulátor kalibráció hiánya volt? Ha mégis rendelnék egy ilyen akkumulátort, akár csak egy teszt erejéig, hogyan és mivel mérhetem ki hogy az valóban annyit tud ami a matricán van? :R

(#12012) DigitXT válasza zsolti_20 (#12011) üzenetére


DigitXT
félisten

Ezt inkább a telefon topikjában. Az utángyárott akksi lehet szar, eBayen árulnak
mindent... Mindent IS. Ami nagyon olcsó, általában szar is. Nem nagyon szokta
érdekelni a kínait, hogy amit ráír az konkrétan hazugság, még 18650-ben sem.:DDD

Utóbbi azért volt itt releváns téma, mert azt lehet tápnak használni. Samsung S5
akkut nem. (Pont ma vettem egy 18650 töltőt tesztelésre... Telefon akkuhoz nem
tudom, mi lenne a jó: pl. az se rossz, hogy ha fele annyi időt bír ki, akkor kamu a
kapacitása, de esetleg az akku tömege is árulkodó, de csak akkor tudod lemérni,
ha már nálad van, szóval ha kiderül, hogy kamu szar, így jártál. Esetleg refund.:DDD)

[ Szerkesztve ]

(#12013) zsolti_20 válasza DigitXT (#12012) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Nem lehet telefon aksit használni arduino tápellátáshoz? TP4056-al nem lehet feltölteni?

(#12014) Aryes válasza zsolti_20 (#12011) üzenetére


Aryes
nagyúr

Annak levehető a hátlapja egyáltalán?
Itthon szerintem eredetit kapsz 5000-ért, kollégámnak múlt héten vettünk egyet (igaz ace3-ba), nem tudom nálatok mennyire drágák a gsm boltok, de inkább ott próbálkoznék.
Ilyen, hogy akku kalibráció nem létezik, akku statisztika van, a töltések gyakoriságának függvényében módosítja az akkumulátor százalékos kijelzését, meg a várható üzemidő előrejelzést, de ez a valóban elérhető üzemidőt nem befolyásolja.

(#12015) Aryes válasza zsolti_20 (#12013) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem lehet ugyanúgy. Nem egy robotot láttam már régi Nokia bl-5c akksiról üzemelni. :K

(#12016) DigitXT válasza zsolti_20 (#12013) üzenetére


DigitXT
félisten

Ja, ezen nem gondolkodtam. Akkor biztos lehet, csak nem a szokásos megoldás, és nem azt kérdezted, hogy TP4056-tal akarsz tölteni egy sz.r kínai akksit, hanem azt, hogy érdemes-e sz.r kínai akksit venni a telefonba? Próbáld ki, és meglátod.:))

[ Szerkesztve ]

(#12017) zsolti_20 válasza DigitXT (#12016) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Csak erdekelt miert nem lehet de ertem mar mit szerettel volna mondani. :C

(#12018) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Szép estét emberek! Ma építettem egy egyszerűbb kapcsolást és pár példakódot szerettem volna egybe építeni. A kódot itt találjátok:
[link]

Arduino Mega Pro-t szeretnék használni egy NRF24l01 és egy SD kártya olvasó modullal. A problémám az, hogy együtt nem akarnak működni, csak külön.

A furcsa az egészben az, hogy amikor a kód a
" radio.write(&text, sizeof(text));"-hoz ér, akkor fagy le az egész arduino és nem reagál semmire sem csak ha restartolom.

Az NRF modul:
RF24 radio(31, 30); // CE, CSN
Az sd kártya modul PIN-je:
const int chipSelect = 39;

Használtam chip selectet is:
digitalWrite(30, HIGH); // NRF
digitalWrite(31, HIGH); // NRF
digitalWrite(39, HIGH); // SD card

(#12019) BTminishop


BTminishop
aktív tag

sziasztok,
Wemos D1Mini ESP8266-tal fogok dolgozni egy projekten. Az a problémám, hogy kevés az analóg láb (konkrétan 1 :O ). Erre a problémára mi a tanács? Valamilyen Shield? Arra is már gondoltam, hogy egy arduino minivel kommunikál, ami végzi a méréseket, az esp pedig továbbítja a webszerverre az adatokat. Köszi a tippeket előre.

(#12020) zsolti_20 válasza BTminishop (#12019) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Még soha nem is hallottam erről a modulról, de elég jónak tűnik. Ha lenne rajta még egy pici kijelző akkor pont megfelelő lenne az egyik projektemhez. :))

(#12021) Aryes válasza BTminishop (#12019) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mennyi adc-re lenne szükséged? Az adc0832 például egy 2 csatornás adc, i2c csatlakozással. Az adc0838 pedig egy 8 csatornás.

[ Szerkesztve ]

(#12022) Aryes válasza zsolti_20 (#12020) üzenetére


Aryes
nagyúr

Na nem mondd már, hogy soha nem hallottál róla... :U [link]

(#12023) zsolti_20 válasza Aryes (#12022) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Teljesen ki ment a fejemből. :W

Ezaz ESP8266 egyébként tud kommunikálni NRF24l01-el?

(#12024) Aryes válasza zsolti_20 (#12023) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát ezzel kezdtük az ötletelést, hogy ne kelljen sd kártyával szenvedni.
Gondolom tud.

(#12025) BTminishop válasza Aryes (#12021) üzenetére


BTminishop
aktív tag

köszi, ez jó lesz! :R

(#12026) Gergosz2 válasza zsolti_20 (#12023) üzenetére


Gergosz2
veterán

Ha a 2.4GHz re gondolsz akkor a válasz nem, teljesen más a két protokol HW szinten.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#12027) Gergosz2 válasza zsolti_20 (#12018) üzenetére


Gergosz2
veterán

A gond szerintem az lesz, hogy a libek amiket használsz alapból fogják és maguktól lehúzzák a CSeket földre.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#12028) Janos250 válasza zsolti_20 (#12020) üzenetére


Janos250
őstag

" Ha lenne rajta még egy pici kijelző"
Ezen van egy pici, azt hiszem 240x240-es kijelző, és van sok I/O portja, miegymása:
https://www.banggood.com/LILYGO-TTGO-T-Display-ESP32-CP2104-WiFi-bluetooth-Module-1_14-Inch-LCD-Development-Board-For-Arduino-p-1522925.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
CN-ből 7$, UK-ban 11.5 $

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12029) Aryes válasza Janos250 (#12028) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem ez neki azért nem lesz jó, mert az SPI csatoló pont a kijelző miatt foglalt és nincsenek kivezetve a lábak. Ha jól látom.
Én viszont rögtön beleszerettem, azt hiszem azonnal vennem kell belőle egyet. :D

(#12030) zsolti_20 válasza Aryes (#12029) üzenetére


zsolti_20
senior tag

igen az SPI csatlakozásra szükségem van az NRF24L01 miatt. Pedig nem lenne rossz. :C

(#12031) Janos250 válasza Aryes (#12029) üzenetére


Janos250
őstag

"The ESP32 has 4 SPI interfaces. SPI0 is used as a cache controller for accessing the EMIF and SPI1 is used in master mode only. These two SPI interfaces may be treated as a part of the core system and not be used for general purpose applications. However, SPI2 (called the HSPI from now on) and SPI3 (called the VSPI now onwards) are the interface ports of preference for interfacing to SPI devices."
http://iot-bits.com/esp32/esp32-spi-tutorial-part-1/
Ezt én úgy értelmezem, hogy kettőt lehet használni, de részemről ez csak sejtés.

Ez is arra vall, hogy kettő használható:
https://github.com/espressif/arduino-esp32/blob/master/libraries/SPI/examples/SPI_Multiple_Buses/SPI_Multiple_Buses.ino

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12032) Aryes válasza Janos250 (#12031) üzenetére


Aryes
nagyúr

Meg ha jól emlékszem az esp32-n lehet a kimeneteket másik lábakra multiplexelni(?), de lehet, hogy most hülyeséget írtam. :)

(#12033) matyi94


matyi94
senior tag

Sziasztok!
Szeretném telepíteni [ezt] a libraryt, tételesen az ADE9153 anyagaira lenne szükségem. Próbáltam már az összes lehetséges módszerrel telepíteni, kicsomagolva és átrendezve a struktúrát, stb., de egyszerűen sehogy sem képes az IDE megtalálni a headeröket.
Légyszi segítsetek!

Előre is köszönöm! :R

Legyen szép napod!

(#12034) Janos250 válasza matyi94 (#12033) üzenetére


Janos250
őstag

Legegyszerűbb, ha bemásolod abba a könytárba a .h és .cpp fájlokat, ahol az ino is van

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12035) Janos250 válasza Aryes (#12032) üzenetére


Janos250
őstag

"esp32-n lehet a kimeneteket másik lábakra multiplexelni"
Igen, bármi bármelyik lábra átirányítható.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12036) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok,

remelem jo helyen teszem fel a kerdesemet. Ocsem (13) szakkorszeruen programzgat, Arduino alapokon. (pl kijelzore irogatas, 3tengelyes "kez" mozgatasa)

Szeretnem meglepni karacsonyra egy olyan eszkozzel ami izgalmas, tartogat bovitesi, kiegeszitesi lehetoseget. Nem tul primitiv de nem is tul bonyorult egy ilyen fiatal sracnak.

En valami ilyesmire gondoltam, de nem tudom mennyire lenne jo valasztas. 100k a plafon.


Koszonom. :R

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#12037) zsolti_20 válasza Zewa (#12036) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Szia, nem tudom mennyire szereti az ilyesmit de lehet venni 3D nyomtatohoz alapot es ossze rakni. Arduino alapra epul es kesobb nyomtatni is tud vele tokot vagy barmi mast. Arban se sok kb 40-50 ezer ft-bol kijon ha jol emlekszem.

(#12038) Aryes válasza zsolti_20 (#12037) üzenetére


Aryes
nagyúr

A 3D nyomtató tényleg jó ötlet, de nem azért, mert arduino alapon működik (én biztos nem módosítanám a firmware-ét...), hanem mert a későbbi projektjeihez borzasztóan jól fog jönni alkatrészgyártáshoz. :K
A linken lévő robotot én is nagyon szívesen elfogadnám egyébként. :D
Ami esetleg még jól jöhet, az egy starter kit, tele mindenféle szenzorokkal meg kiegészítő alkatrészekkel, persze csak akkor, ha még nincs otthon ilyesmi.

(#12039) zsolti_20 válasza Aryes (#12038) üzenetére


zsolti_20
senior tag

A starter kit valóban nagyon jó ötlet, hiszen mi mással tudna jobban gyakorolni mint egy bevásárló táskányi kiegészítővel. :DDD

Ha 100k a határ akkor én a 3D nyomtatóra és rengeteg kiegészítőre szavazok. Esetleg egy ts100 forrasztópákát, ha már ott tart a dolog.

(#12040) Xpod


Xpod
addikt

Sziasztok!

ESP32 + Nextion kijelzővel van valakinek tapasztalata?
Az a konkrét gondom, hogy ha a nextion.h library-t hozzáadom a kódhoz, akkor az összes library-re azt írja, hogy többszörös hivatkozás. (FastLED.h, WIFI.h, stb.)
Amit kiveszem a nextion-t, egyből minden rendebe lesz.

Amit már próbáltam:
- library könyvtár törlése,
- teljes környezet eltávolítása, törlése.

Kipróbáltam többféle nextion library-t, és mindegyiknél előforduló probléma.

Mindenből a legfrissebb van telepítve.

Kb így kezdődik a forráskód:

HardwareSerial Serial2(2);
#include <WiFi.h>
#include <FastLED.h>
#include <Nextion.h>
Nextion myNextion(nextion, 9600);

A furcsa, hogy ha kikommentelem ezeket a sorokat, akkor is előjön a hiba:
// HardwareSerial Serial2(2);
#include <WiFi.h>
#include <FastLED.h>
// #include <Nextion.h>
// Nextion myNextion(nextion, 9600);

Ötlete van valakinek?

Ha a hivatalos library-t használom, akkor még van 10 librrayvan bővül a duplikációs hibaüzenet lista: ITEADLIB_Arduino_Nextion

Próbáltam az Arduino SDK library kezelőjében letölthető Nextion library-t is, akkor is ugyanez volt a hiba.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#12041) gazso75 válasza Xpod (#12040) üzenetére


gazso75
aktív tag

Nekem a céges, nem általam felügyelt csinálja ezt, pedig local admin vagyok. Neked ?
Szerintem valami ehhez hasonló lehet. Sima saját magam telepített W10-en, simán megy minden, ebből gondolom.
Érdekes módon, Arduino-ra tudok fordítani/feltölteni, esp8266-ra meg nem :(

[ Szerkesztve ]

(#12042) Xpod válasza gazso75 (#12041) üzenetére


Xpod
addikt

Saját gép, admin joggal.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#12043) Janos250 válasza Xpod (#12040) üzenetére


Janos250
őstag

És ha ezt kommenteled ki?
#include <WiFi.h>
#include <FastLED.h>

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12044) Aryes válasza Zewa (#12036) üzenetére


Aryes
nagyúr

Engem nagyon megihletett ez a linkelt robot, ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, nem (csak) hozzád, csak a linked miatt erre válaszolva írok: :)
Van nekem itthon egy ilyen servo clamp, mint a képen látható, én barkácsoltam régebben, sg90-es servo-k vannak benne. Az a gond, hogy nincs semmi visszajelzés arról, amikor valamit megfog a clamp, hogy elakadt a mozgás, tehát egy nagyobb tárgyat reccsenésig szorít, a kisebbeknél az anyag rugalmassága miatt valamennyi játéka van. Az sg90 meg hasonló olcsó servo-knak nincs adatkimenete, amit figyelni lehetne.
Azon agyalok, hogy a servo tápjával sorba kötnék egy kis értékű ellenállást (pl 1ohm), és a feszültségesést tudnám rajta mérni egy analóg bemeneten. 800mA stall current (ezt hogy mondják magyarul?) és 1ohm ellenállás esetén 0.8V-ot mérnék, ha jól számoltam, az már egy elég jó visszajelzés lenne.
Van ettől szerintetek valami jobb megoldás? Hogy szokták ezt elegánsan megoldani?

[ Szerkesztve ]

(#12045) Janos250 válasza Aryes (#12044) üzenetére


Janos250
őstag

Ahogy leírtad, úgy működik az autók ablakemelője. Akkor szorul meg, amikor megnő az áram, és akkor "abbahagyja".

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#12046) Aryes válasza Janos250 (#12045) üzenetére


Aryes
nagyúr

De jó. :) Erre rákeresek.

(#12047) _q válasza Aryes (#12044) üzenetére


_q
addikt

Csak ne az ESP32 ADC-ét használd, mert akkor az a 0.8 lehet 1 és 0.5 is akár, ha nem nagyobb a szórás.

SG90 bírja a 800 mA terhelést?

[ Szerkesztve ]

(#12048) Xpod válasza Janos250 (#12043) üzenetére


Xpod
addikt

Ezt még nem próbáltam, este megnézem.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#12049) Gergosz2 válasza Aryes (#12044) üzenetére


Gergosz2
veterán

1 ohm elég sok lenne, nem tenném oda. Egyrészt azért mert elpirítanál rajta I^2*R teljesítményt, másrészt a motor villamos időálandóját is eltolod vele.

Én tennék be egy pár milliohmos söntöt, amit egy rail-to-rail műveleti erőlködőbe kötnék be. Még itt kéne hozzá feszültség referencia is, de ha nem control a cél akkor 3V3 nagy impedanciás leosztásával is megcsinálhatod. Aztán az opamp erősítését úgy lőném be, hogy 0 és 3V3 közötti jelet kapjak. A végére meg mehetne egy aluláteresztő szűrő, amit beköthetnél az AD bemenetére.

Nem hiszem, hogy szar AD lenne az ESP-be, ezzel jól kéne mennie.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#12050) _q válasza Gergosz2 (#12049) üzenetére


_q
addikt

Ha beírod google-be több teszt is van ahol látható, hogy sajnos szar AD van benne. Persze ha csak 0.5-1 V közötti pontosság kell arra jó, de mV mérésére nem annyira alkalmas.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.