Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14701) MPM válasza Aryes (#14682) üzenetére


MPM
tag

Köszi szépen! :R

(#14702) PC4200


PC4200
tag

Sziasztok.
Van egy projektautóm .
Egy régi w124 es merci.
Ebbe készítek arduino uno r3 távirányítású vezérlőt.
Nemrég kezdtem az arduinoval. Még elején járok úgyhogy elnézést a kezdetleges kifejezéseimért :)
A távirányítás részében kérném segítségeteket.
Olyan adó vevő párosra lenne szükségem ami 50 m hatótávval rendelkezik.
Nincs szükség oda vissza komunikáló párosra
Nincs ötletem mik jöhetnek szóba.
Segítséget előre is köszönöm.

Üdv

CSAK a puffin :)

(#14703) Aryes válasza PC4200 (#14702) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát ilyen célra az nRF24L01+ modult szokták használni, csak az antennáját vezesd a karosszérián kívülre.

(#14704) Janos250


Janos250
őstag

Már fúrják a legújabb panelomat :C
Van rajta 4 FET, EEPROM, SD kártya csatlakozó, I2C, SPI, SERIAL csati, 2 konverter (hogy 48 V-ot is tudjon), csomó adatláb csatlakozó, minden jumperelhető.
4 csatornás fűtést fog szabályozni. A mért hőmérsékleteket WiFi-n kapja, az alapján szabályoz, és logol az EEPROM-ba is, meg SD kártyára is.
10x10 centis, darabja fél $ (150 Ft) + szállítás, ami persze nem kevés, de ennyibe itthon egy Jó reggelt kerül.
Remélem, nem rontottam el semmit, mert akkor rendelhetem újra.
link

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14705) Aryes válasza Janos250 (#14704) üzenetére


Aryes
nagyúr

A link nem működik, tudsz betenni képet?

(#14706) Janos250 válasza Aryes (#14705) üzenetére


Janos250
őstag

Nekem működik, de lehet, hogy azért, mert be vagyok jelentkezve.
Ez a 150Ft-os panel:

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14707) Aryes válasza Janos250 (#14706) üzenetére


Aryes
nagyúr

Persze, én regisztrálva se vagyok, de a Te megrendelésedet szerintem akkor se tudnám megnézni. :)
Jól néz ki! Jól látom, hogy erre nem pucér esp32 modul megy, hanem valamilyen breakout board?

(#14708) Janos250 válasza Aryes (#14707) üzenetére


Janos250
őstag

Persze! A fene se áll neki pucér ESP32-t forrasztgatni. :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14709) weiss válasza Janos250 (#14708) üzenetére


weiss
addikt

Én most terveztem egyet WROOM modullal. Majd beszámolok mennyi hajszálam maradt :D

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#14710) Janos250 válasza weiss (#14709) üzenetére


Janos250
őstag

:)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14711) Aryes válasza weiss (#14709) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem egyszerű, úgy tudom talán az alját is forrasztani kell. :F

(#14712) Janos250 válasza Aryes (#14711) üzenetére


Janos250
őstag

Úgy rémlik, azt nem, csak körben. Amikor megjelent az ESP32, egyet én is így forrasztgattam egy kis panelra.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14713) its_grandpa válasza Janos250 (#14712) üzenetére


its_grandpa
tag

Én forrasztgatok, főleg 12F-et, csak körben kell. A modulok túl nagyok, rajtuk az usb csatlakozó meg mindenféle "felesleges" ic :) ami csak a kód feltöltés miatt kell.
Az ESP forrasztása nem nehéz, utolsó forrasztási küzdelmem a drónom zárlatos FET-jének cseréje volt, arra ment el idő gazdagon. A sot-32 tok mérete 1,2*2,8 mm, a 3 láb még ennél is kisebb helyen van.

(#14714) Aryes válasza its_grandpa (#14713) üzenetére


Aryes
nagyúr

:Y

(#14715) Janos250 válasza its_grandpa (#14713) üzenetére


Janos250
őstag

A 12F-eket én is forrasztgattam, a "fehér" panelokra (még mindig van néhány ilyen üres panelom), de annak nagyobb a lábtávolsága, mint az ESP32-nek. Persze, egy drónnál (is :) ) lényeges a méret, de nálam csak olyan használatok fordulnak elő, ahol tökmindegy mekkora, sőt, ha nagyobb, könnyebb vele bánni. Régen kevés panelt csináltam, mert macerás volt. Fekete szalaggal ragasztottuk az átlátszó fóliát 2:1-ben, aztán ment a fotóshoz, majd a panel gyártóhoz, akik igen erőteljesen megkérték az árát. Nem is igen gyártattam, inkább univerzális panelokra raktam az alkatrészeket, és madzaggal összeforrasztgattam őket. Meg a dugdosós panelon csináltam. Aztán az Eagle ingyenes verziójával csináltam pár panelt, amit itthon legyártattam, de többnyire maradt a vezetékes forrasztgatás, amatőr szinten ez is megteszi.
Aztán mostanában rákaptam az easyEDA programra.
Online bejelentkezek, megrajzolom a kapcsolási rajzot, majd egy gombnyomás, és PCB készítés. Persze ide csak felhányja - szokás szerint - az aljára az alkatrészeket, nekem kell elhelyeznem, és a vékony vonallal légvonalban bejelölt összekötéseket megcsinálni. Állítólag nagyon gyenge az autoroute funkciója, én nem is használom. Aztán amikor kész, egy PCB rendelés gomb, és átirányít a jlcpcb oldalra, ahol már minden be van jelölve, nem érdemes változtatni. Aztán fizetés. Pár hónapja még 5 panelért fizettem 5 $-t, de most már 10 db. 5$. Kiválasztom a szállítási módot az éppeni sürgősség, és a "mennyit szánok rá" függvényében, mert a szállítás elég drága, ugyanis ezeknek a paneloknak bizony van súlyuk.
A legutóbbi rendelésemnél kettő 10x10 cm-es panel 10-10 db, így a gyártás összesen 10 $, de a szállítás 20 $, viszont a múltkor is 8 nap alatt megjött. Ha meg ráér, akkor jöhet a lassabb, olcsóbb szállítás. Leggyorsabb a DHL, de az jócskán megkéri az árát.
Ezeket nem is neked írtam, hanem azoknak, akik foglalkoznak amatőr szinten ilyesmivel. Én saját tapasztalatok alapján nagyon javasolom a panel gyártását, nagyon megkönnyíti az ember dolgát, sokkal kevesebb hibalehetőség, több sikerélmény, mint ha dugdosnánk. A dugdosós panelon ;] !
Ui.:
A drónnál RTK GPS-t használsz, vagy csak simát?
Ha csak simát, mekkora a visszatérési pontossága?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14716) its_grandpa válasza Janos250 (#14715) üzenetére


its_grandpa
tag

Én még nagyon kezdő drónos vagyok, nem repültem összesen 5 percet sem.
Nem tudok válaszolni mert még a kérdést sem értem :((
Kétféle "fehér" panel van, figyelni kell a rendelésnél, nekem már sikerült elrontanom de hát fillérek, elfér a szekrényben.

(#14717) JulianSinulf válasza Janos250 (#14715) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Ilyet én legyártok itthon.
Igaz, nincs rajta lakk és felirat, bár a felirat még éppen megoldható. Minimális szinten.
Amatőr szinten tökéletesen megfelel.
Természetesen sokkal kevesebb idővel jár, ha az ember rendeli és míg vár az elkészülésére, addig mást tud csinálni.
10 db esetén szerintem már nem minősül amatőrnek.

(#14718) JulianSinulf válasza its_grandpa (#14713) üzenetére


JulianSinulf
senior tag

Erre való egy jó mikroszkóp, mely közel hozza a kis dolgokat :)

(#14719) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Sziasztok, ez volt már ?

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#14720) Aryes válasza Dißnäëß (#14719) üzenetére


Aryes
nagyúr

(#14721) Janos250 válasza JulianSinulf (#14717) üzenetére


Janos250
őstag

Gyártottam én is régebben positiv20-al, kék fóliával/printerrel, NYÁK lapra tussal rajzolva, miegymás, de meguntam.
Bár már eszembe jutott, hogy a positiv20-as lapot lézergravírozóval levilágítani, tulajdonképpen jó lehet. Vagy a lézergravírozó feje helyett felrakni a "fúrót" ami persze inkább maró, és azzal a kontúrokat kimaratni. De ugyanígy a lyukakat is ki lehet fúratni, de a lyukgalvanizálás az amatőr szinten lehetetlen. Odáig jutottam, hogy megrendeltem hozzá a fejet, de úgy érkezett meg, hogy az egyik furatban nincs menet. Kaptam 10 $ bánatpénzt, de a fejet még azóta se raktam fel. Nem is nagyon használom, mert nagyon füstöl, így csak szabadban, vagy jó szellőzéssel, elszívással lehet jól használni.
Csak amikor lemegyek vidékre, ott játszadozom vele.

Azért tíz darab, mert a tíz ugyanúgy 5 $, mintha egyetlen darabot rendelek. Akkor már legyen tíz, hátha valamire jó lesz. Jelenleg is van pár elfekvő panel, de kenyeret nem kér, egyszer még jó lehet. :)
Elég nagy a padlás.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14722) Aryes válasza Aryes (#14720) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tévedtem, csak a raspberry topikban volt. :B

(#14723) PC4200 válasza Aryes (#14703) üzenetére


PC4200
tag

És ezt mivel tudod irányítani?

CSAK a puffin :)

(#14724) Aryes válasza PC4200 (#14723) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nem értem, mire gondolsz. Az nRF24L01+ modul csak az adatátvitelt végzi, mindkét végére kell egy-egy mikrokontroller. Hogy micsoda, az csak tőled függ (meg nyilván a feladattól).

(#14725) dew28 válasza PC4200 (#14702) üzenetére


dew28
aktív tag

Ilyenre szerintem erdemesebb lehet a dron vilagbol ismertebb Flysky vevo.

Az FS-X6B szerintem jelenleg a legjobb vevő a Flysky távokhoz. Két antennás, cserélhető, tud 18 csatornát i-BUS-on, kicsi, könnyű, van fail safe és telemetria, rendelkezik felfogatási ponttal és alig kerül 3.000 forintba, ennél nem is kell több. Sokan szoktak aggódni a hatótávon, ezért kerestem erre egy videót, amiben az X6B-t és az IA6B-t tesztelték. Az eredmény 2.3 kilométer lett, szerintem ez mindenkinek bőven elég. Nekem másfél év alatt egyszer volt jelvesztésem, akkor is azért, mert egy sérült - propeller levágta - antennával repkedtem, és 400 méteren megszakadt a jel. Azért ez még így is elég durva hatótáv szerintem.
(via [link] )

[ Szerkesztve ]

(#14726) Aryes válasza dew28 (#14725) üzenetére


Aryes
nagyúr

Erre lehet mikrokontrollerrel is csatlakozni?

(#14727) dew28 válasza Aryes (#14726) üzenetére


dew28
aktív tag

igen, iBus

[ Szerkesztve ]

(#14728) Aryes válasza dew28 (#14727) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az nem egy utazási iroda? :DDD

(#14729) dew28 válasza Aryes (#14728) üzenetére


dew28
aktív tag

dehogy, az Apple uj autonom tomegkozlekedesi eszkoze a BMW gyartasi soraibol

[ Szerkesztve ]

(#14730) Aryes válasza dew28 (#14729) üzenetére


Aryes
nagyúr

:R

(#14731) PC4200 válasza Aryes (#14724) üzenetére


PC4200
tag

Nekem arduino a vezérlő. Ehhez keresek olyan modult amit távirányítóval tudok irányítani.
nem rc táv hanem egyszerü mint az autó központizáráé.
3 vagy 4 gombos bőven elég.

CSAK a puffin :)

(#14732) Aryes válasza PC4200 (#14731) üzenetére


Aryes
nagyúr

Csak "Arduino" nevű kontroller létezik vagy tíz féle, ehhez jön még több tucat Arduino IDE-be integrált vezérlő, mint az ESP-k, meg különböző ARM alapú lapok. Szóval ez így nem szűkítette le. :N
Arduino alatt az UNO-ra gondolsz?
Az sem volt eddig világos, hogy "távirányítás" alatt mit értesz. Én azt hittem valóban irányítani szeretnéd (gáz, fék, kormány stb) de a 3 gomb alapján nem ez a terv. Akkor mi?
Ha központi zárat, meg ülésfűtést szeretnél távolról kapcsolni, ahhoz elég lenne egy-egy ESP8266 az autóba és a távirányítóba, a kettő között WiFi kapcsolattal.

[ Szerkesztve ]

(#14733) dew28 válasza Aryes (#14732) üzenetére


dew28
aktív tag

Én azt hittem valóban irányítani szeretnéd (gáz, fék, kormány stb)
Detto.

Ha központi zárat, meg ülésfűtést szeretnél távolról kapcsolni, ahhoz elég lenne egy-egy ESP8266 az autóba és a távirányítóba, a kettő között WiFi kapcsolattal.
50m-re nem biztos

#14731 PC4200
Ha leirnad a kokret feladatot, jobban tudnank segiteni. Az ado reszet is szeretned epiteni? vagy az egy 433MHz taviranyito? Biztos, hogy kell MCU?

[ Szerkesztve ]

(#14734) gyapo11


gyapo11
őstag

Nyomógombbal szeretnék bekapcsolni egy 230 V-os lámpát, amit az arduino vezérel, és idő után lekapcsol. Mindezt kikapcsolt állapotban minimális fogyasztással.
A legkézenfekvőbb a relé, nyomógomb egy pillanatra áthidalja, tartó áramkör vagy az arduino meghúzva tartja, idő után lekapcsolja.
Működik ez optocsatolóval és triakkal is? Tudtok mutatni ilyen rajzot?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#14735) PC4200 válasza Aryes (#14732) üzenetére


PC4200
tag

Na írom is :)
Arduino UNO r3-al szeretném megoldani.
mivel ez régi autó így nem kell nagyon mélyre menni semmivel sem.
nincs can bus nincs ecu , immo stb
a központi zár ki-be nyitását illetve a motor indításás és leállítását szeretném távirányítóról működtetni.
célom az lenne hogy kb 50 m-ről tudjak neki parancsot adni. az se baj ha kevesebb.
lehet kapni komplett ilyen szettet pageres távirányítóval. ahhoz hasonlót akarok csak házilag :D
A távirányító alatt értek egy közönséges gépjármű távirányítót. nem pont azt akarom használni de kb olyan méretű lenne ideális
Köszönöm szépen :R

[ Szerkesztve ]

CSAK a puffin :)

(#14736) PHM válasza gyapo11 (#14734) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem ezt a legegyszerűbb lenne SSR-rel megoldani.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14737) Aryes válasza PC4200 (#14735) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hú, feladtad a leckét. :F Ha egy kulcstartó méretű dobozba szeretnéd pakolni az adó részét, az eléggé leszűkíti a lehetőségeket.

(#14738) Aryes


Aryes
nagyúr

Sziasztok! Offtopik kérdésem van: Ezt a forrást mivel/hogyan tudnám lefordítani? A topikhoz annyiban kapcsolódik, hogy ARM cpu van az ebook-reader-ben, amire szeretném ezt a kis appot lefordítani, és tudom, hogy itt vannak többen, akik láttak már C fordító környezetet közelebbről :DDD
EZT találtam, mint lehetséges forrást az SDK-hoz...

(#14739) gyapo11 válasza PHM (#14736) üzenetére


gyapo11
őstag

Az tkp. egy optós triak, szóval akkor működik a triakos megoldás is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#14740) gyapo11 válasza Aryes (#14737) üzenetére


gyapo11
őstag

Egy pro mini elég kicsi, mellé persze kell a rádió, de nem tudom a gombnyomás után mennyit kell várni míg kimegy a jel, és hogy milyen elem vagy akku bírná ezt hosszabb távon. Lehet, hogy egy kis LiPo kell bele, merülésjelző ledet rá, és amikor kell akkor tölteni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#14741) Janos250 válasza Aryes (#14738) üzenetére


Janos250
őstag

Ezek a könyvtárak hol vannak?
#include <sys/mount.h>
#include <dlfcn.h>
#include "inkview.h"
Abban a lefordított fájlban?
Mert akkor csak olyan rendszerrel tudod lefordítani, amin azt is fordítotték.
Nyelvi szempontból semmi különös nincs benne, akár egy ESP32 alá is simán le lehetne fordítani, de - úgy látom - vannak benne spéci dolgok (pl. karakterek kezelése), azok - gyanítom- egy adott rendszerhez vannak, mert azok nem részei a nyelvnek.
Akkor muszáj ahhoz fordítani.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14742) Janos250 válasza gyapo11 (#14739) üzenetére


Janos250
őstag

Én ezt egy SONOFF-fal oldanám meg, mert abban minden egyben készen van, be van dobozolva. Igaz, a benne lévő ESP8266 programozásához ki kell venni a dobozból. Ha arra ráteszel egy Tasmotát, akkor nagyon megkönnyíted a további életed, de persze nem muszáj.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14743) Janos250 válasza Aryes (#14738) üzenetére


Janos250
őstag

Most látom jobban, hogy ARM. Akkor valamelyik ARM rendszerben. (Ezzel persze nem sokat segítettem). Egy elvetemült ötlet:
Esetleg egy STM32 rendszerben?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14744) Janos250 válasza gyapo11 (#14740) üzenetére


Janos250
őstag

Létezik az ESP8266-nak egy nagyon nagyon pici panelja, de most nem jut eszembe a neve. Pl. a kínai biztonsági kamerákban láttam.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#14745) Aryes válasza Janos250 (#14743) üzenetére


Aryes
nagyúr

Az első és legnagyobb problémám, hogy hogy a fenébe kell egy ilyen SDK-t telepíteni Linux alá. Ha például raspberry-re szeretném feltenni, hová másoljam ezeket a fájlokat, amiket a githubon látok, hová tegyem a forráskódot... Ha tudtok vmi jó tutorialt esetleg. :(

(#14746) Aryes válasza gyapo11 (#14740) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én ezt egy pucér esp8266-tal oldanám meg, az elég pici, és benne van a rádió is, a maradék helyet pedig arra használnám, hogy minél nagyobb akkut/elemet/kondit tegyek mellé.

(#14747) Aryes válasza Aryes (#14745) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hmm, úgy látom rossz helyen keresgéltem, és mégis van Windows-os SDK. :U Mondjuk ezzel sem biztos, hogy menni fog. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#14748) PC4200 válasza Aryes (#14746) üzenetére


PC4200
tag

Egyszerübb meg megvenni a kész cuccot mint megcsinálni?

CSAK a puffin :)

(#14749) Aryes válasza PC4200 (#14748) üzenetére


Aryes
nagyúr

Megvenni mindenképpen egyszerűbb, de hol marad akkor a móka? :DDD

(#14750) JozsBiker


JozsBiker
aktív tag

Sziasztok !

Azt szeretném kérdezni hogyan lehet-célszerű egy ilyen modult NYÁK lapon elhelyezni ill. rögzíteni:

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.