Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-01-31 18:13:51

LOGOUT.hu

Gyakori kérdések, téma összefoglaló és alkalmazás ajánló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40601) balage25


balage25
senior tag

Adott egy HDD amit egy synology NAS-ból vettem ki. Szeretném partícionálni és formálni, de a disk utility csak egy részét látja. Milyen más program van Sonomára, vagy mit kell beállítanom, hogy kezelje a lemezt?

(#40602) ddsteel válasza balage25 (#40601) üzenetére


ddsteel
aktív tag

Hát én átviszem az ilyet PC-re, ott megformázom ex-FAT-ra, aztán vissza OSX-re. Nálad nincs PC lehetőség?

(#40603) Czo válasza balage25 (#40601) üzenetére


Czo
őstag

Mit jelent az, hogy csak 1 reszet? Mit tapasztalsz? Hogy dugtad a gepre? Mekkora a disk? Nagyobb, mint 2 TB? Amibe beleraktad, az meg tud birkozni 2 TB-nel nagyobb meretu lemezzel? DU-ban bekapcsoltad, hogy ne csak a koteteket, hanem a teljes devicet mutassa?

(#40604) balage25 válasza Czo (#40603) üzenetére


balage25
senior tag

10 TB a disk, egy régebbi USB dokkolót használok, nem tudom, hogy kezeli-e a 2TB-nál nagyobb lemezeket.
Már próbálkoztam pár dologgal, de nem jutottam előrébb.

(#40605) Czo válasza balage25 (#40604) üzenetére


Czo
őstag

Ez teljesen tokeletesen rendben van igy. Ez egy "masik" korlat, nem az, amire az elobb gondoltam :).

Fogtal, egy 4k fizikai/logikai szektoros lemezt, ami igy osszesen 2 441 406 250 darab 4 kByte meretu szektort tatalmaz ( ~
(10*1000*1000*1000*1000)/4096 ). Belraktad egy olyan kulso hazba, ami 512 byteos sectorokkal operal, ha pedig felszorzod a 2 441 406 250 -t (szektorok szama), 512 byteval, akkor 1 250 000 000 000 byteot kapsz, ami veletlenul, pont 1.2 TB lesz.

Tobb opciod van:
- ha olyan lemezed van, ahol ez allithato, akkor a gyarto konfiguracios utilityjevel megprobalhatod atallitani, hogy ~ 2 441 406 250 darab 4k meretu szektor helyett, inkabb ~ 19 531 250 000 darab 512 byte meretu szektort mutasson.
- lecsereled a lemezt egy 512 byte szektorosra
- lecsereled a kulso hazat egy modernebb verziora (illetve, ha frissitheto a firmware, megnezed, hogy a gyarto adott-e ki firmware frissitest).

Ha at is allitottad (vagy kicserelted) a driveot, 512 byte meretu szektorosra, akkor beleutkozhetsz abba, hogy sok eszkoz, 2^32 darab (~4 294 967 296) szektort tud kezelni. Ha ilyen eszkozod van, akkor 4 294 967 296 * 512 byte lesz a limit, ami viszont ~ 2 TB hozzavetolegesen.

[ Szerkesztve ]

(#40606) x.book


x.book
csendes tag

Sziasztok!

Tudnátok ajánlani nekem egy jól működő, viszonylag alacsonyabb árfekvésű egeret MAC mellé? A magic mouse, MX Anywhere 3-ast és hasonlókról olvastam, de az excel, word feladataim mellé túlzásnak tartanám. Lehet vezetékes is, csak körülbelül hasonló sebességet és pontosságot szeretnék mind amit megszoktam win alatt.

Köszönöm a válaszokat! :R

(#40607) cigam válasza x.book (#40606) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Miért nem jó a "Win-es" egered?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40608) x.book válasza cigam (#40607) üzenetére


x.book
csendes tag

Ez egy remek kérdés :) Könnyen meglehet hogy jó lesz, viszont a neten sokan panaszkodtak az egerekre, hogy ami win-el tökéletesen működött az fordítva nem feltétlenül. Ezen oknál fogva már előre igyekszem valamilyen vészmegoldást is bekészíteni. Jelenleg egy ASUS W5000 Wireless Keyboard and Mouse Set-et használok a win mellé, maga az egér használható külön is.

(#40609) Aszpirin válasza x.book (#40608) üzenetére


Aszpirin
senior tag

Microsoft Pro Intellimouse-t használok a dokkolóhoz, amibe teszem a Macbook Pro-mat is, tökéletesen működik.
Amire panaszkodhattak, azok a gamer egerek, amik tele vannak extra gombokkal, amik vagy működnek Mac-en, vagy nem.
De Excel, Word-höz csak a két gomb meg egy görgő kell.
Ja, a görgő mindegyik egérrel darabos lesz a Mac-en, ezen 3rd Party app-pal lehet segíteni.

(#40610) x.book válasza Aszpirin (#40609) üzenetére


x.book
csendes tag

Köszönöm a választ! Esetleg azt megkérdezhetem melyik app-ot javasolnád erre?

(#40611) Aszpirin válasza x.book (#40610) üzenetére


Aszpirin
senior tag

Én konkrétan semmit nem használok, mert nem zavar a görgetés darabossága, de az összefoglalóban a "Hasznos apróságok" alatt találsz linkeket: SmoothScroll ill. MOS, amit ajánlani szoktak.

(#40612) balage25 válasza Czo (#40605) üzenetére


balage25
senior tag

Köszönöm a kimerítő választ, megint tanultam valamit.

Nincs lehetőségem már lepróbálni eladás előtt a lemezt, nincs olyan eszközöm itthon amibe betehetném. Ez a lemez a megfelelő környezetben simán kezelhető és használható lesz az új tulajnál?

(#40613) Czo válasza balage25 (#40612) üzenetére


Czo
őstag

Ha a kornyezet megfelelo, akkor igen :) Ez az ugynevezett advanced format tipusu lemez, ha fixen 4k a sectormeret, akkor csak olyan helyen fog mukodni, ami advanced format kepes. https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Format

(#40614) kleinguru


kleinguru
addikt

Sziasztok!

Van arra lehetőség, hogy a TAB billentyű azt a funkciót töltse be macOS esetén is, mint wondowson? Tehát, ha egy böngészőben megjelenik a nem biztonságos felirat, akkor a habbal navigálva billentyűzet segítségével túl tudjak lépni a problémán?

Jelenleg a Tab-ra csak az URL sávba kerül az aktív fókusz.

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#40615) Czo válasza kleinguru (#40614) üzenetére


Czo
őstag

Ezt a kerdest nem igazan ertem. Ha pl. bongeszonek Safarit hasznalsz, neki van olyan opcioja, hogy "Press Tab to highlight each item on a webpage".

(#40616) kleinguru válasza Czo (#40615) üzenetére


kleinguru
addikt

Sokkal jobb, de itt már csak a close billentyűre tudok "nyomni", azt várnám, ha a tabot nyomom, akkor átmegy a fókusz a linkekre alul.

Kép

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#40617) Sidorovich válasza kleinguru (#40616) üzenetére


Sidorovich
senior tag

Te is Telekomos vagy? :D

(#40618) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

Van vlmilyen "spéci" megoldás a jobb hűtés érdekében régebbi mac mini re ,felőlem lehet akár házi kis barkács megoldás is? :)

(#40619) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Már régebben is feltűnt, hogy a telefon (iOS 15.8) és a gép (macos 10.15.7) jelszavai külön életet élnek, nincsenek szinkronban. Pedig több alkalommal is ellenőriztem, hogy az icloud-ban be van pippantva a jelszavak szinkronizációja.
Gondoltam egy W10-es asztali gépre felteszem az icloud-ot, valyon ott működik-e.
Windows alatt is tudom reprodukálni, hogy az icloud jelszavak szinkronizációja nem működik (tökéletesen).

Telepítettem az Edge plugin-t, és azon keresztül megnyitnám a jelszavakat, csak pörög a karika, és vár a jelszavakra.

Mi a túró akaszthatja meg ezt a folyamatot?

TechN7ne
Valaki az aljára tett egy plusz ventilátort: [link]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40620) cigam válasza TechN7ne (#40618) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Lejárt a szerkesztési idő, de itt is hasonlót mutatnak be.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40621) Czo válasza cigam (#40619) üzenetére


Czo
őstag

Ebbe semmi meglepo nincs. Ha nem egyezik az iOS/macOS verziod, akkor szetcsuszik az iCloud. Attol fugg, melyik funkcional volt valtozas. Ha iOS 15 van a telefonodon, akkor legyen a Maceden legalabb Monterey. Ezt mar leirtam korabban, amikor a regi macOS verziok ellen irtam a kommenteket :D. Nekem ilyen szetcsuszas, a Keychainnel, es a notesnel is volt mar tobbszor a multban. Illetve, valamikor iOS 13-14 korul, mintha a Reminders is "szetszakadna", illetve, most iOS 16/macOS Venturanal, a HomeKit szakadt szet, ha engeded mindenre a frissitest.

(#40622) cigam válasza Czo (#40621) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Igen, emlékszem hogy frissíteni kéne, de ez nem magyarázat a frissen telepített Windows-os verzió viselkedésére. Vagy ott a még frissebb Sonoma-val való szinkronizáció működik csak?
Amúgy le van ez írva valahol, hogy melyik verziók működnek együtt az ökoszisztémán belül?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40623) Czo válasza cigam (#40622) üzenetére


Czo
őstag

Az adott feature hasznalatahoz szukseges minimalis verziok vannak leirva, de updatelve nincs. Miota van keychain 2-3x jartam ugy, hogy "ketteszakadt" a vilag es volt egy "regi" es volt egy "uj" keychain vilag. Amikor minden eszkoz frissult, akkor minden mindig a helyere kerult (en betazni szoktam, ezert surun tapasztaltam ezeket a "ketteszakadasokat"). Alapvetoen, ha nem akarsz szivast, akkor egyutt tartod az eszkozoket.

A Windowst passzolom, ott barmi lehet.

Mas is kuzd ilyennel: https://forums.macrumors.com/threads/icloud-keychain-wont-sync-because-previous-devices-were-on-old-os-versions.2367647/

(#40624) Alex91 válasza Czo (#40623) üzenetére


Alex91
félisten

Alapvetoen, ha nem akarsz szivast, akkor egyutt tartod az eszkozoket.

Ha tudod… :D

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#40625) TechN7ne válasza cigam (#40620) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Azta de komoly ,köszi! ;]
:R

(#40626) Czo válasza Alex91 (#40624) üzenetére


Czo
őstag

Azert, az iPod Touchot kiveve, kb az osszes tobbi termekbol van ujabb verzio. Szoval, elegge konnyu kovetni a verziokat.

(#40627) Alex91 válasza Czo (#40626) üzenetére


Alex91
félisten

Ha tudod az adott hardverre az aktualis szoftvert telepiteni, ugye…
Vagy minden eszkozod hagyod (ha tudod!) a regebbi verziokon.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#40628) Czo válasza Alex91 (#40627) üzenetére


Czo
őstag

Ha nem tudod, kicsereled a hardvert. Erre irtam, hogy egyedul talan az iPod Touch az, ahol nincs mire cserelni es nem tudod massal kivaltani. Minden masbol, van ujabb, amit meg lehet venni.

(#40629) trialboj


trialboj
őstag

Nem értem mi van itt. Mac studio ultra, az összes port thunder, első kettőbe ha akármilyen sandisk ssd-t dugtam felforrósodott akkor is ha csak bedugva maradt de nem dolgoztam róla, hátulra bedugva nincs gond, Pc-n semmi gond ezekkel az ssd-el.

Most vettem egy projekthez két 2TB-os Kingstont, akkora mint egy 10-es rágó, ennek semmi gondja nincs elöl bedugva.
Most nagyon idegesít hogy a sokkal jobb minőségű sandisk problémázik.
+
Bónusz kérdés, Lacie külső tápos HDD-t mikor thunder csatlakozóval dugom be és ha nem találom el pont a lyukat, az alu kerethez hozzáérve kicsit szikrázik, ez is valami almás ficsőr? :U

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#40630) ddsteel válasza trialboj (#40629) üzenetére


ddsteel
aktív tag

"Bónusz kérdés, Lacie külső tápos HDD-t mikor thunder csatlakozóval dugom be és ha nem találom el pont a lyukat, az alu kerethez hozzáérve kicsit szikrázik, ez is valami almás ficsőr? :U"

Szai, ez sztem a fém ház miatt van. Nekem olyan van, volt (lehet, hogy hülyeség, de illik ide szerintem), nem tudom jól megfogalmazni: nekem Macmini 2020-as van (de még a 2012-vel is csinálta), hogy amikor a 100 éves vidéki házunkban vagyunk és végighúzom az ujjamat a mini házán, akkor olyan "darabosan" csúszik az ujjam. Lehet, hogy nem tudom jól megfogalmazni, de mintha valami feszültség lenne a házon és ezt az ujjam vezetné le. Itthon új hálózatunk van, fi relével stb, itthon nem csinálja és máshol sem, ha nyaralni is viszem a gépet. Csak ott. Szerintem van ott valami a hálózattal, rossz a földelés, vagy valami ilyesmi. Csak ott "ráz" a ház, sehol máshol. Nem lehet, hogy valami ilyesmi van nálad is?

(#40631) Parson válasza ddsteel (#40630) üzenetére


Parson
addikt

'és végighúzom az ujjamat a mini házán, akkor olyan "darabosan" csúszik az ujjam. Lehet, hogy nem tudom jól megfogalmazni, de mintha valami feszültség lenne a házon és ezt az ujjam vezetné le.'

Teszteld áramra dugva és áramról lehúzott álapotban is. 2020 Macbook Air M1 ugyanezt csinálja nálam. Simán telepröl müködtetve nincs ez az érzés. Mivel én szinte csak telepröl használom, ezért engem ez nem zavar. A Mac minit viszont a használat közben nem kell 'simogatni' - hiszen a bemeneti eszközök töle független eszközök - , úgyhogy ott ezt még kevésbé érzem valós problémának.

[ Szerkesztve ]

───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

(#40632) ddsteel válasza Parson (#40631) üzenetére


ddsteel
aktív tag

Persze, nekem ez nem volt probléma, csak leírtam, amit én tapasztalok az én minimmel. Ha nincs bedugva, akkor nem is "ráz" és csak ott csinálja, abban a nyaralóban. Engem ez egyáltalán nem zavar, csak elsőre feltűnt, most meg már megszoktam. A kérdezőnek írtam, hogy nála is szerintem valami ilyesmi lesz a háttérben.

(#40633) tboldi válasza ddsteel (#40630) üzenetére


tboldi
nagyúr

Valóban a földelés az oka, illetve annak hiánya. A régi MacBook Airem is “rázott”, amikor simán csak be volt dugva az aljzatba a töltő, viszont ehhez még adtak egy hosszabbítót, amivel máris földeltté vált, és meg is szűnt a jelenség. :)

(#40634) ddsteel válasza tboldi (#40633) üzenetére


ddsteel
aktív tag

Na akkor köszi a megerősítést. Kéne a föld a nyaralóba :)

(#40635) Friczy


Friczy
senior tag

A kiszolgálóhoz (diskstation, SMB/CIFS megosztás) kapcsolódás hirtelen megszűnt működni az asztali gépemen. Korábban ment, most ha csatlakozni akarok hozzá Finderből, akkor megáll annál, hogy kapcsolódás, és nem történik semmi. Forkliftből ugyanez. Pingelni névvel is, IP címmel is tudom, helyi háló, ugyanezen a hálózaton lévő Macbookról gond nélkül megy. Meg lehet ezt valahogy javítani újraindítás nélkül?

(#40636) Czo válasza Friczy (#40635) üzenetére


Czo
őstag

Ezekszerint, se a logout/login, se a finder ujrainditas nem segitett? Teljesen kezzel csatlakozva se megy? ip cimet es megosztasnevet explicit beirva?

(#40637) Friczy válasza Czo (#40636) üzenetére


Friczy
senior tag

logout/logint még nem próbáltam, mert volt egy futó munka, ami miatt nem akartam kilépni illetve rebootolni. Finder újraindítás, IP címmel kapcsolódás serverre ill konkrét megosztásra nem megy.

(#40638) Czo válasza Friczy (#40637) üzenetére


Czo
őstag

Nem maradt felmountolva valami? Pl a mountban sem latszik? Command line vagy a Finder Connect To-javal probaltad mountolni?

(#40639) Friczy válasza Czo (#40638) üzenetére


Friczy
senior tag

mountot nem néztem, de mindegy, újraindítás megoldotta. Csak nem tetszik. Linux alatt nem szoktam hozzá, hogy egy problémára újraindítás a megoldás.

(#40640) Czo válasza Friczy (#40639) üzenetére


Czo
őstag

Itt sem az, ezert kell kidebugolni, hogy mi akadt be, megolni, es mehet minden tovabb, mint elotte...

(#40641) Friczy válasza Czo (#40640) üzenetére


Friczy
senior tag

Utólag már késő, mindenestre nem tudom, számít-e, de a launchd.log egyik file-jában (ami az adott időben releváns dolgokat tartalmazza) sok bejegyzést látok a com.apple.mdworker.shared processre(?) Van jó néhány exited due to SIGKILL - gondolom ez akkor lehetett, amikor leállítottam a csatlakozás próbálkozását.

(#40642) Czo válasza Friczy (#40641) üzenetére


Czo
őstag

Az mdworker a spotlight indexeloje. Azt inditgatja es ologeti uzemszeruen.

(#40643) bytesizelife válasza ddsteel (#40634) üzenetére


bytesizelife
kezdő

Melegen ajánlom, hogy vegyél egy dugalj tesztert (4-5e Ft), és nézd át az aljzatokat a nyaralóban. Lehet, hogy sírva fogsz fakadni a bekötéseken.

(#40644) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Melyik a legegyszerűbb(olcsóbb) megoldás 2012-es minire második monitort csatlakotatni?
Thunderbolt-» HDMI, vagy USB3 -» HDMI?
A thunderbolt visszafele kompatibilis, vagy figyelni kell a verzióra?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40645) Czo válasza cigam (#40644) üzenetére


Czo
őstag

Ha az USB3-ba dugsz egy USB-s HDMI adaptert, az szoftveres videokartya lesz. Azt, szerintem nem akarod. Viszont ott van a gepeden a Thunderbolt port, ami Mini DisplayPort is, abba kell dugnod egy Mini DisplayPort to HDMI atalakitot es kesz is vagy. A megfelelo lyukhoz a megfelelo eszkozt, szerintem nem fogsz talalni Thunderbolt to HDMI atalakitot.

(#40646) cigam válasza Czo (#40645) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Köszi!
Honnan tudja milyen kábel van beledugva? Vagy a kábelben van egy chip ami megmondja milyen üzemódra váltson?
Akkor ezek közül kell választanom olyat ami éppen raktáron van?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40647) Czo válasza cigam (#40646) üzenetére


Czo
őstag

A kabelben levo (vagy a kabel vegen levo eszkozben levo) alkatreszek alapjan "beszelik le", hogy kinek mi az alma es mire vagyik. Az USB-C alapu cuccoknal ezt mar "szabvanyositottak", igy minden USB-C -s eszkoz tartamlaz egy valodi USB-s eszkozt (USB Billboard device), amin keresztul lebeszeli az eszkoz es az oprendszer, hogy milyen kommunikaciot szeretne, igy az operacios rendszer tud szolni, hogy az adott protokoll nem erheto el azon a porton. Itt, TB1/2 es DP eseteben, ilyen meg nem letezik.

Igen, ezek kozul kell valasztani, viszont nekem volt ilyenbol hofeher, ami pl az iMac 2011 eseten es az MBP 2014 eseten mukodott, de a 2018-as MBP-vel meg nem. Ha budapesti vagy, es ejossz erte, siman nekedadom, mert elvileg az "ezeket kell kidobni ehulladekba" szatyorban varja a sorsat. Ha neked mukodik nyertel ;)

(#40648) cigam válasza Czo (#40647) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Köszi a részletes választ! Sajna 110km-el odébb vagyok...
A fiók mélyén találtam egy miniDVI adaptert, de az még a 2008-as imac-hez, vagy a mégkorábbi Intelesre vátáskor kiadott macbook-hoz volt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#40649) Core2duo6600


Core2duo6600
veterán

Sziasztok,

Szeretnék egy recovery particiót létrehozni.
Mac Pro 2.1, El Capitan.
Disk utility, stb eléréséhez.
És ha már lúd legyen kövér, a telepítő penre os szeretnék egyet, jó ha van.
Hogy álljak neki ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#40650) Czo válasza Core2duo6600 (#40649) üzenetére


Czo
őstag

Ha van a gepen El Capitan, akkor azon ott, van recovery particio is (10.7-ben erkezett a Recovery). Ha keszitettel USB-s telepitomediat, akkor Disk Utility es Terminal szerintem minden egyes verzioban volt benne, es Safari is van benne legalabb 10-12 eve. Szoval, szerintem, keszen is vagy.

Útvonal

Fórumok  »  PC, mini PC, barebone, szerver  »  Apple asztali gépek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.