Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) SzalaiG


SzalaiG
addikt

Mindenért fizetni kell, de akkor miért mit kapok?
Szja, tb, mvj + áfa és egyébb adók, de ezekért cserébe mit kapok? Valamit - valamiért. Az élet már csak így működik.

(#602) tomika válasza SzalaiG (#601) üzenetére


tomika
aktív tag

1. A felsőoktatás a Magyarország által is aláírt, a bolognai folyamathoz tartozó nyilatkozatok (Bologna, Prága, Berlin, Bergen) szerint közjó, társadalmi felelősség.
2. A társadalomnak felelőssége van abban, hogy finanszírozza azon orvosok, pedagógusok, mérnökök (ácsok, kőművesek, cipészek) tanulmányait, akik tanulmányaik után a társadalmat fogják szolgálni.
3. A mellékelt állítás demagóg: ilyen módon az egészségesek finanszírozzák a betegek költségeit, a dolgozók a munkanélkülieket. A társadalom adóbefizetései a társadalom közös igényeinek finanszírozására szolgálnak, melyek közül az egyik legfontosabb az oktatás.
Forrás: [link]

(#603) tildy válasza tomika (#599) üzenetére


tildy
nagyúr

Rosszul számoslz. Mert nem szemeszterenként :
[link]
Az államilag finanszírozott alapképzésben a hallgatóknak 2008-tól évi 105 ezer forint, a mesterképzésben évi 150 ezer forint úgynevezett felsõoktatási részhozzájárulást (fer) kell fizetniük majd.

Ez kb havi 10-15E Ft. 5-10E /hó esetén szerintem korrekt lenne...

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#604) SzalaiG válasza tildy (#603) üzenetére


SzalaiG
addikt

Ok. Én levelezőn 120at fizetek félévente. Dolgozom, adót fizetek és tandíjat is.
A Hugom nappalin jár, nem dolgozik, ösztöndíjat kap, nem fizet sem adót sem tandíjat.
Szerintem ez így nagyon nem korrekt. :(((

(#605) tomika válasza tildy (#603) üzenetére


tomika
aktív tag

Akkor évente. 5 ezret még kiizzadok. De ugye ez lehet több is...
De nem ez a lényeg, hanem az, hogy a felsőoktatásba nem pénzt kellene pumpálni, hanem átszervezni az egészet. Értelmetlen, hogy ontják magukból az egyetemek a rengeteg diplomás embert, és sok olyan van, akiknek nem sokat ér a diplomája.
Kevesebb embert kellene felvenni, így több pénz lenne a bejutókra, és a lediplomázottak könynebben találnának munkát.

(#606) tomika


tomika
aktív tag

Amúgy ha az állami oktatás megszűnik, akkor mi lesz a költségtérítésesből? Ők 2x annyit fognak akkor fizetni?

(#607) finest


finest
őstag

Nemcsak a felsőoktatást érinti a tandíj bevezetése. Úgy tűnik a szakközép és szakiskolás képzésben is fizetnie kell a második szakmát tanulóknak évi 105 e. Ft körül. Csak ez a hír nem kap olyan nyilvánosságot, pedig egész biztosan tudom, h akik másodszakmát tanulnak irtó nehezen fogják ezt a pénzt kiszenvedni.

Csodálkozom, h sokan nyafognak amiatt, h túl sokan akarnak egyetemre menni. Szerintem ez a társadalmi tendencia minden nyugati országban megfigyelhető. Angliában, Németországban, Franciaországban rettentő sok bevándorló végzi rendszerint azokat a munkákat, amik nem túl közkedveltek.
Úgy tűnik az egyetemre járás társadalmi igénye nem korrelál a kormány, a gazdaság irányítóinak igényeivel.


[Szerkesztve]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#608) tomika válasza SzalaiG (#604) üzenetére


tomika
aktív tag

Mostanában rengeteg ingyenes érettségi utáni szakképzés indult. Azokat is az adófizetők pénzelik... Akkor azzal az erővel azokat is tegyük fizetőssé! Jaj, de mégsem lehet, mert kellenek a szakképzett emberek. Ezért azokat érdekes módon nem zaklatják... Itt van a dolog lényege. Itt nem csak bevételt akar a kormány, hanem csökkenteni akarja az egyetemisták számát. De ne így csökkentse! Ésszerűen az egészet meg kellene reformálni...


[Szerkesztve]

(#609) finest válasza tomika (#608) üzenetére


finest
őstag

A szakképzésben másodszakmásként résztvevők is fizetnek!

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#610) tildy válasza SzalaiG (#604) üzenetére


tildy
nagyúr

MAradjunk annyiban, hogy én másképp gondolom. nagyon angy ösztönző erő tud lenni a pénz , (illeve annak kiadása), hogy az ember megfelelően teljesítsen.
Dehát ezt pont neked mondom, aki szintén fizet a diplomájáért?
Tudod én először a kreditrendszeren akadtam ki...(Nálunnk még az volt a szokás, hogy egy tárgyból bukta= félévismétlés...) Aztán meg akkor , mikor 2.0 átlag fölött már járt ösztöndíj:Y


[Szerkesztve]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#611) tomika válasza finest (#609) üzenetére


tomika
aktív tag

Tele van az újság ingyenes tanfolyamokkal.
Másodszakmás fizetős, de neki van már egy szakmája. Itt az ''elsődiplomások'' is fizetnek ezekután, szóval a gimnáziumot végzett szakma nélküli diák végülis fizetni fog az első ''szakmájáért''/diplomájáért.

(#612) tomika válasza tildy (#610) üzenetére


tomika
aktív tag

Az eddigi kredites rendszert nem ismerem, de a bologna rendszerben is van ilyen. Ha egy kötelező tárgyból megbukom, akkor félévismétlés. Akár megvan félévhez szükséges kreditem, akár nem.
Az ösztöndíj meg egyetemenként változó.

[Szerkesztve]

(#613) finest válasza tomika (#611) üzenetére


finest
őstag

Ha olyan jól el lehet helyezkedni az első szakmával, mi indokolja az igényt a másodikra? Tudásszomj?
Az előző 4 évben a sokat hangoztatott tudás alapú társadalom felépítésével, az életfogytig tartó tanulással, fejlődéssel, hogyan egyeztethető össze a tandíj?
(Egy tanfolyam nem biztos, h OKJ-és képesítést ad. Bár nem tudom, én nem nézegetem az ilyen hirdetéseket. Ha OKJ-és képesítést adnak, akkor meg nem értem, h ki megy majd szakiskolába.)

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#614) tomika válasza finest (#613) üzenetére


tomika
aktív tag

Van ami OKJ-s, van ami nem.
''Az előző 4 évben a sokat hangoztatott tudás alapú társadalom felépítésével, az életfogytig tartó tanulással, fejlődéssel, hogyan egyeztethető össze a tandíj?''
Hát ezaz, én is ezt mondom.
Pont emiatt az elhelyezkedési problémák miatt kell az egész rendszert átalakítani.
Konklúzió: Az egész oktatási rendszer egy rakás ...
És a magánvéleményem, hogy ezt nem a tandíj bevezetésével lehet megoldani.
PEACE!

(#615) svili válasza SzalaiG (#601) üzenetére


svili
tag

Szívből egyetértek Veled!! :C

Azt meg sem merem említeni, hogy ha vizitdívan, akkor miért nem csökken a munkavállaói és a munkaadói tb-járulék?
Ja... szeressük a pénzt... :O

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#616) svili válasza fasyrt (#567) üzenetére


svili
tag

Ezt be kéne linkelni naponta - hadd szembesüljenek a szadesz-maszop hívők a saját vezérükkel....
Persze a mostani megoldás inkább szadesz... :Y

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#617) emitter válasza svili (#616) üzenetére


emitter
őstag

Ezzel mondjuk egyáltalán nem zárták ki a tandíj későbbi (1-2 éven belüli) bevezetését, hiszen vitaanyagként írnak róla, és mint egy lehetséges megoldás a felsőoktatás reformjához..
amin viszont jobban tettenérhető a szavahihetőségük, az mondom, pont a választások előtt hangsúlyozták, hogy nem lesz tandíj! :(
Ráadásul nem tudom, hogy miféle társadalmi vita előzte meg ezt a mostani bejelentést.. pedig ilyesmiről is szó volt a linkelt OM-írásban

(#618) tomazin válasza SzalaiG (#604) üzenetére


tomazin
veterán

Kicsit máshogyan látod a dolgokat sztem.
Aki 18-19évesen elkezdi az egyetemet azt ki pénzeli?Az anyja,apja..ha jól tudom az ő pénzükből is lejön az adó...so gondold még át a dolgot..

(#619) tomazin válasza tildy (#610) üzenetére


tomazin
veterán

Nem tudom hova jártál,de próbáld ki a ptm-et az Elte-n...jó móka hidd el...egy embert ismerek aki még nem bukott meg egyszer sem,de már neki is volt UV-ja...
Az ösztöndíj változó,de a számolási mód is változik..van ahol 0.0-t is el lehet érni.Nálunk 3.5től adnak pénzet,de hidd el nem kell olyan rengeteget kiadniuk..

(#620) tomazin válasza tomazin (#619) üzenetére


tomazin
veterán

Jah mellékesen IV. éves vok.....

(#621) Drizzt válasza tomika (#595) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Ebbeen viszont így igazad van szerintem, csak még nem élt élénken elmémben az, hogy már kétlépcsős a képzés. Elnézést.

I am having fun staying poor.

(#622) tomazin


tomazin
veterán

Máshol nagyban mennek erről a dologról a viták,a ph-s fórum meg ki van halva? :F

(#623) emitter válasza tomazin (#622) üzenetére


emitter
őstag

egyelőre most a gyurcsány/kormány/tüntetések téma van napirenden, szóval nem csoda, ha kicsit elsüllyedt ez a topik :P Mondjuk azt hiszem, ha a kormányt megdöntenék, akkor két dolog is megoldódna: nem kéne a tandíj ellen tüntetgetni (amivel szinte 100% h nem érünk el semmi, hiszen ha ezek elhatározták a ''reformokat'', akkor végre is hajtják.)
Másodszorra pedig talán a ''reformokat'' is le lehetne állítani, bár ehhze nem értek, bizonyára tettek már egy csomó olyan lépést, amit nem tud a következő kormány sem visszavonni :U

(#624) tomazin válasza emitter (#623) üzenetére


tomazin
veterán

hiszen ha ezek elhatározták a ''reformokat'', akkor végre is hajtják
Hát ebben nem értek veled 100%ban egyet...nem ezért tüntetükn,hogy ne legyen ilyen? :U
Vagy csak én vok eltévedve és egy ''jó'' buli az egész? ;]

(#625) emitter válasza tomazin (#624) üzenetére


emitter
őstag

De, azért (is) tüntetünk, hogy ne legyenek gyurcsányi ''reformok''.. vagy most melyik tüntetésről is beszélünk? :B

[Szerkesztve]

(#626) concret_hp válasza emitter (#625) üzenetére


concret_hp
addikt

a diáktűntetés szigorúan politika mentes és kizárólagosan a diákokról van szó, nem más egyéb politikai dolgokról :(((

vagy fullba vagy sehogy :D

(#627) emitter válasza concret_hp (#626) üzenetére


emitter
őstag

tudom, ezért nem értettem, h melyik tüntetésről beszél, mert a diáktüntetés végülis elmaradt.. :U

azért a diáktüntetés sem egészen politika-mentes, hiszen vmi ellen tüntetünk, ezt a vmit pedig egy bizonyos pol-i párt/pártok csinálták..nemde?

(#628) Drizzt


Drizzt
nagyúr

Ez a 105000 most félévenként, vagy évente értendő?

I am having fun staying poor.

(#629) bandus válasza Drizzt (#628) üzenetére


bandus
veterán

évente.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#630) Integra válasza concret_hp (#626) üzenetére


Integra
titán

persze persze... :)
mindegy, nem lényeges.
de azért nem árt tudni, hogy az, hogy nincsen tandíj, mert a népvezér eltörölte a "nép érdekében", nagyban, sőt megkockáztatom, a leginkább tehet arról, hogy a diploma ma szart sem ér, max seggtörlésre, gyakorlatilag teljesen elértéktelenedett, futószalagon ontja a felsőoktatás segghülye, buta embereket, akik megszólalni se tudnak egy interjún, de van diplomájuk és követelőznek és az asztalt verik, hogy mi jár nekik, de dolgozni azt nem akarnak, mert nekik olyan munka kell ami a diplomájukhoz való.
szóval aki tandíj ellen hőzöng, az a saját jövöjéről is gondoskodik. csak nem biztos hogy jó irányban. de csak hajrá.
már csak azért is gondolkodni kéne, mert jelen helyzetben még tandíj mellett is nehéz, hogy a diploma érjen valamit..

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#631) lajafix válasza Integra (#630) üzenetére


lajafix
addikt

logikátlan, a tandíj hogy lenne képes kizárni a hülyéket? mert a szegényebb okosabbat ki tudja zárni, azt láttam anno én is, de lükepistikét az aranyláncával nem bírta kiszórni.
Az hogy a felsőoktatás ontja ki a szerinted 'hülyéket' nem a tandíj léte/ nem léte miatt van, hanem annak egyenes következménye hogy az állam nem él szabályozó jogával és hagyja a fejpénzen keresztül, hogy az intézetek tömegtermelést csináljanak, mert a fennmaradásukat az szolgálja.

Rock'n Roll

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.