Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8) launcser


launcser
senior tag

(#39) Zoz válasza launcser (#33) üzenetére Válasz | Email | 2002-08-22 00:53:20


Zoz
(kvázi-tag)
Na az a 64 megás ''átlagmodul'' az nagy valószínűséggel egy átlagos buherált, selejtből gyártott RAM. Egy tiszteséges 64-es az 8 db chip...
Elég elterjedt módszer, hogy az itt-ott hibás RAM chipekből úgy készítenek modult, hogy a hibás részeket kiiktatják, így pl 128 Mbájtnyi IC-ből lesz 64 Mbájtnyi memória. Ez még nem is lenne baj, de jelemzően nem 100%-os a végeredmény, az ilyen amúgy gyári selejt IC-knek az úgymond ''működő'' része is gyakran bizonytalan (főleg ha 100, vagy 133-on van hajtva a modul), illetve korán végleg megpusztul... És elég gyakran előfordul, hogy egyes alaplapok nem megfelelően ismerik fel.
Az ilyen RAM-okat általában arról lehet felismerni, hogy nem megfelelő mennyiségű IC van rajta, különösen ha nem 2 hatványairól van szó (pl 6 vagy 12 db). Általában minden IC-hez tartozik több forrasztási pont a nyákon, amiből egyesek át vannak kötve, egyesek nem (forrasztás lehet SMD 0 ohmos ellenállásal is helyettesítve, hogy komolyabbnak tünjön a dolog :-), megerősíti a gyanút ha ezek nem egyformán vannak kötözgetve minden IC-nél hanem összevissza. Ha több egy sorozatba tartozó modult nézzünk, és nem egyformák rajtuk ezek a forrasztások, akkor 100% hogy buhera RAM.
Van amikor ezt a forrasztásos macerát egy IC-vel helyettesítik, amibe be van programozva a ''térkép'', ez általában az SPD EEPROM-jánál valamivel nagyobb IC, amit általában az egyik oldalon középen helyeznek el.
Általában valami teljesen ismeretlen név van a chipekre írva, néhány a mostanában látottakból: KOWA, ABOX, A-ROMA, PCI, meg van a ''bolygós RAM'' (nincs név, csak egy Szaturnuszra hasonlító kis jel). Szintén gyakran nincs semmi értelmes típus szám az IC-ken, csak valami ''PC133 128MB'', vagy hasonló semmitmondó dolog...
De előfordul, hogy valami márkás gyár (Hynix, Samsung,stb) selejtjéből guberálnak, és meghagyják az eredeti felíratot az IC-n hogy jó márkásnak tünjőn... és az is előfordul, hogy ilyet árulnak ''BRAND'' címszó alatt! Szóval attól még, hogy márkás IC-k vannak egy modulon, még nem biztos, hogy jó is! (ilyenkor az IC-k típusszámából kiderülhet, hogy mekkorának is kéne lennie a modulnak)
Rengeteg ilyen RAM-ot kapni Magyarországon, mivel szinte kizárólagós szempont az ár, minél olcsóbb annál jobb...
Az EDO korszak vége felé jöttek ''divatba'' (ezért is volt az, hogy az utolsó időkben kapható EDO-k nem mentek a legtöbb régi EDO-s lapban), SD idején általánosá vált, ma már DDR-ből is találni ilyen buheraselejtRAM-ot...
Egyébként az ötlet elég régi! Anno ZX Spectrum 48 Kbájtja úgy jött össze, hogy volt benne 8 db 16kx1 bites IC (vagyis 16 Kbájt), meg 8 db 64kx1 bites IC, amelyeknek az egyik fele rossz volt (egy L vagy H jelölte, hogy az alsó vagy a felső fele rossz), azaz 64 kbájt helyett 32, és 16+32=48. A 80 kbájtosra átalakítás abból állt, hogy ezt a 8 félig rossz IC-t kicseréltük 8 db hibátlanra, plusz még némi áramkör, ami lapozgatta a Z-80 számára, hogy a RAM melyik felét lássa. Így lett 16+64=80 kbájt azon programok számára amik fel voltak készülve erre (általában másolóprogramok). (Na jót nosztalgiáztam :-)))

szoval itt van leirva
tehát ha ilyen hujén jön ki valami akkor selejt
mostmár csak azt nem értem hogy 64MBites technologiával hogy lehet 256os modult nyomni, hogy oldalanként 8 csip van

tütüü

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.