Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dam


dam
tag

Remélem jó helyre írok??? A kérdésem a következő lenne.
Alaplap ABIT BE6-II. Azt hallottam, hogy most már csak 64 bites SDRAM-okat lehet a boltokban kapni, és állítólag a régi alaplapok ezt sajnos lefelezik (256 helyett csak 128 látszik). Igaz ez? Ha igen akkor a fent említett alaplap is csak a RAM felét fogja látni? Segítségeteket előre is köszönöm!

(#2) #25954560 válasza dam (#1) üzenetére


#25954560
törölt tag

Probalj olyan ram-ot szerezni, aminek mindket oldalan vannak a chip-ek (2x8). Azok rendszerint mennek.

(#3) dam


dam
tag

Ránézésre meg lehet ezeket a ramokat valahogy különböztetni?
Mármint nem azt, hogy mind a két oldalán vannak chipek, hanem azt, hogy 64 bites avagy nem. (Ezek szerint a régebbiek 32 bitesek voltak?? Bocs, ha hülye vagyok, de erről fogalmam sincs.)

(#4) Kuznyikov


Kuznyikov
aktív tag

Na igen, ez most vmi új őrület! Én is pont holnap fogok 2*128-ról 1db 256-osra és az a nagy kérdés nálam is, hogy fog-e menni az új SD? Az eladó is azzal kezdte mikori az alaplap, mondom neki, de persze nem tudta jó lesz-e... próba cseresznye. Az alaplap Abit VH6. Egyébként az egyik mostani 128-as RAMon csak egy oldalon vannak csippek és megy, de szerintem ez nem garancia. Tud valaki valami konkrétabbat?

(#5) launcser válasza dam (#1) üzenetére


launcser
senior tag

pontosabban:
mostmár csak 256bites sdramokat lehet kapni, régebben 64 bitesek voltak
én is ajánlom a keresés funkciót mint mindenki, :)
be6-2 az bx csipszet, tehát szenved

tütüü

(#6) dam válasza launcser (#5) üzenetére


dam
tag

Köszi az infót! A kérdésem még mindig az lenne ha valaki tud segíteni, hogy ''ráolvasással'' ki tudom-e szűrni a 64 ill. 256 bitet?

(#7) launcser válasza dam (#6) üzenetére


launcser
senior tag

szerintem ugyis 256bites lesz
mivel már csak azt gyártanak, boltok is azt adnak el
de amugy én néha nem értem
volt 2oldalas 256os modul, amin oldalanként ugye 8-8 csip volt
és az is 128asként ment bx-esben
elm 16 megás memók darabonként, az 128bites teknologia lenne :)
de olyanrol még nem hallottam
régebben pedig elmagyarázták rendesen..

tütüü

(#8) launcser


launcser
senior tag

(#39) Zoz válasza launcser (#33) üzenetére Válasz | Email | 2002-08-22 00:53:20


Zoz
(kvázi-tag)
Na az a 64 megás ''átlagmodul'' az nagy valószínűséggel egy átlagos buherált, selejtből gyártott RAM. Egy tiszteséges 64-es az 8 db chip...
Elég elterjedt módszer, hogy az itt-ott hibás RAM chipekből úgy készítenek modult, hogy a hibás részeket kiiktatják, így pl 128 Mbájtnyi IC-ből lesz 64 Mbájtnyi memória. Ez még nem is lenne baj, de jelemzően nem 100%-os a végeredmény, az ilyen amúgy gyári selejt IC-knek az úgymond ''működő'' része is gyakran bizonytalan (főleg ha 100, vagy 133-on van hajtva a modul), illetve korán végleg megpusztul... És elég gyakran előfordul, hogy egyes alaplapok nem megfelelően ismerik fel.
Az ilyen RAM-okat általában arról lehet felismerni, hogy nem megfelelő mennyiségű IC van rajta, különösen ha nem 2 hatványairól van szó (pl 6 vagy 12 db). Általában minden IC-hez tartozik több forrasztási pont a nyákon, amiből egyesek át vannak kötve, egyesek nem (forrasztás lehet SMD 0 ohmos ellenállásal is helyettesítve, hogy komolyabbnak tünjön a dolog :-), megerősíti a gyanút ha ezek nem egyformán vannak kötözgetve minden IC-nél hanem összevissza. Ha több egy sorozatba tartozó modult nézzünk, és nem egyformák rajtuk ezek a forrasztások, akkor 100% hogy buhera RAM.
Van amikor ezt a forrasztásos macerát egy IC-vel helyettesítik, amibe be van programozva a ''térkép'', ez általában az SPD EEPROM-jánál valamivel nagyobb IC, amit általában az egyik oldalon középen helyeznek el.
Általában valami teljesen ismeretlen név van a chipekre írva, néhány a mostanában látottakból: KOWA, ABOX, A-ROMA, PCI, meg van a ''bolygós RAM'' (nincs név, csak egy Szaturnuszra hasonlító kis jel). Szintén gyakran nincs semmi értelmes típus szám az IC-ken, csak valami ''PC133 128MB'', vagy hasonló semmitmondó dolog...
De előfordul, hogy valami márkás gyár (Hynix, Samsung,stb) selejtjéből guberálnak, és meghagyják az eredeti felíratot az IC-n hogy jó márkásnak tünjőn... és az is előfordul, hogy ilyet árulnak ''BRAND'' címszó alatt! Szóval attól még, hogy márkás IC-k vannak egy modulon, még nem biztos, hogy jó is! (ilyenkor az IC-k típusszámából kiderülhet, hogy mekkorának is kéne lennie a modulnak)
Rengeteg ilyen RAM-ot kapni Magyarországon, mivel szinte kizárólagós szempont az ár, minél olcsóbb annál jobb...
Az EDO korszak vége felé jöttek ''divatba'' (ezért is volt az, hogy az utolsó időkben kapható EDO-k nem mentek a legtöbb régi EDO-s lapban), SD idején általánosá vált, ma már DDR-ből is találni ilyen buheraselejtRAM-ot...
Egyébként az ötlet elég régi! Anno ZX Spectrum 48 Kbájtja úgy jött össze, hogy volt benne 8 db 16kx1 bites IC (vagyis 16 Kbájt), meg 8 db 64kx1 bites IC, amelyeknek az egyik fele rossz volt (egy L vagy H jelölte, hogy az alsó vagy a felső fele rossz), azaz 64 kbájt helyett 32, és 16+32=48. A 80 kbájtosra átalakítás abból állt, hogy ezt a 8 félig rossz IC-t kicseréltük 8 db hibátlanra, plusz még némi áramkör, ami lapozgatta a Z-80 számára, hogy a RAM melyik felét lássa. Így lett 16+64=80 kbájt azon programok számára amik fel voltak készülve erre (általában másolóprogramok). (Na jót nosztalgiáztam :-)))

szoval itt van leirva
tehát ha ilyen hujén jön ki valami akkor selejt
mostmár csak azt nem értem hogy 64MBites technologiával hogy lehet 256os modult nyomni, hogy oldalanként 8 csip van

tütüü

(#9) Sidaries


Sidaries
őstag

Nekem is ittvan egy 128M-s sd amit nem bírnak látni az alaplapok. Vissza persze nem cserélik, mert jó.

I am the Visionaire, follow me if you dare...

(#10) dam válasza launcser (#7) üzenetére


dam
tag

Szerintem az nem 128, hanem 2*64, mert ugye kétoldalas a ram! Mindkét oldal felét kezeli! Persze ez lehet, hogy baromság!

(#11) khalox válasza dam (#10) üzenetére


khalox
őstag

Mindenképp a kipróbálás az üdvözítő út.
Normális helyen megcsinálják, hogy beviszed a gépet, beleteszik a memót és megnézik mi van, ha nem megy, keresnek egy másikat. Az is lehet, hogy van nekik 'bizományban' régebbi fajta, amit ráadásul olcsóbban kapsz meg.
Én pl. így vettem 256MB-os modult a régiek mellé, mert ugyanez volt a problémám.

(#12) Polesz válasza dam (#1) üzenetére


Polesz
addikt

Sőt vannak lapok, amik negyedelik a ramot :)) Ha már változatoknál tartunk :) A bolt ha korrekt akkor 1 napon belül visszaveszi a ramot abban az esetben, ha valóban nem megy a gépedben. Nálunk legalábbis így van :)

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#13) Lomos válasza dam (#1) üzenetére


Lomos
aktív tag

AMP ( ez itt a reklam helye? ) -nal vettem meg regebben 128 megas ramot, nem ment, kicsereltek. A masik lehetoseg, hogy viszed a gepedet is, es szepen megkered oket, hogy nem akarsz zsakbamacskat venni, es nekik sem akarsz kellemetlenseget okozni, igy szeretned ha kiprobalnatok. Szerintem ha nem a forumon is lehuzott boltokba mesz, hanem valami korrekt helyre, akkor ezt megteszik neked...

egyebkent tapasztalat alapjan, a sarga cimkes, ADLAS feliratu ram tokeletesen megy BX-es lapban is, meg i815ben is...(Abit BH6 rev 1.1 256os modullal es TUSL2-C ugyancsak 2*256al)

soxerencset

www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

(#14) KovacsUr


KovacsUr
addikt

Bluefishnél viszont NEM cserélnek, nem vesznek vissza. Tapasztalat :)

So it goes… We stand alone by standing stones and turn them into circles.

(#15) Lomos válasza KovacsUr (#14) üzenetére


Lomos
aktív tag

ott meg a garival visszavit vinyom bevizsgalasat is ki akartak velem fizettetni... :) beintettem nekik szepen

a testprogi nem talalt hibat rajta, igy tokeletes volt a vinyo...1500 local kredit...mondtam lopimpili

www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

(#16) Varjú


Varjú
csendes tag

Tegnap vettem a 256 MB SDRAM mellé még 256-ot, az alaplap fel is ismeri, hogy már 512 MB van rajta, de nem érzékelek semmi javulást ( a benchmark progik se ) a gép teljesítményében. Ez mitől lehet ? Valamit állítani kell a Bios-ban ?

(#17) Pacák válasza Varjú (#16) üzenetére


Pacák
senior tag

Javaslom az olyan programok kipróbálását, mint a Battlefield 1942...:)

Nuclear launch detected

(#18) Zoltán válasza Kuznyikov (#4) üzenetére


Zoltán
őstag

Abit vh6-ban eddig nekem 4 féle sd ram is ment.

(#19) Loha


Loha
veterán

Nem tudom, de nekem via chipsettes lappal minden szar memória működött. (ASUS P3V133, ASUS TUV4X), Sőt! Volt egy 128-as ram ami villámcsapás miatt kicsit megzavarodott és nem ment egy i845 -ös lapban. Én kipróbáltam és még a vindows2000 is bebootolt vele aztán csak akkor fagyott ki amikor elindítottam valami olyan progit ami 100%-osan kihasználta a memóriát. :)

(#20) Loha


Loha
veterán

De most nekem is van egy hasonló gondom egy Abit BH6-tal, abba kellene vennek 256SD-t. De fogalmam sincs, hogy milyet szeret. Azt már tudom, hogy szinte semmi se jó neki :)

(#21) Kuznyikov válasza Zoltán (#18) üzenetére


Kuznyikov
aktív tag

Vettem a VH6-ba először kétoldalas új 256-os memet, utána egyoldalas új 256-os memet, mind a kettő klafán ment...

(#22) Obi-1


Obi-1
őstag

És egy új alaplap (KT266) hogy veszi, ha régi fajta, na meg újfajta is van benne? Vagy túl általános a kérdés? (AZ!)

Only a Sith deals in absolutes.

(#23) karib


karib
addikt

Na, ne keverjük a szezont a fazonnal! A buhera RAM-okhoz nem tudok hozzászólni, lehet, hogy vannak...

De: keveredik itt a modulok ''bitszélessége'' és a chipek adatsűrűsége. Én sem vagyok guru RAM témában, ezért konyhanyelven:

1. A PC-kben használatos SDRAM (ide értendő a DDR is) modulok 64 bites buszon kommunikálnak az alaplappal. Ezzel szemben pl. a VGA kártyákon 128 v. 256 bites buszt használnak. Ez utóbbi üdvösebb, mert nő a sávszélességed, viszont sokkal bonyolultabb nyákot eredményez, ugyanis azt a széles buszt be is kell drótozni...

2. A memóriachipek adatsűrűsége határozza meg leginkább, hogy milyen lapban fog menni. Erről lehet olvasni, amikor új RAM technológiákat mutatnak be, hogy xxx Mbites chipeket gyártanak már. Ez azt jelenti, hogy egy chipen hány Mbit van - aztán ezekből épül a modul. Sőt, maguk a chipek is kisebb egységekből épülnek, ha jól tudom, és azokat tokozzák végül egy chipbe. (Ezeket jelölik pl. a 32M x 8 kifejezések.)

A lényeg, ökölszabályként: BX-es lapok nem szeretik az egyoldalas 256-os modulokat, mint ahogy az 512-esekkel sem tudnak mit kezdeni (a féloldalas 256-os lényegileg egy felezett 512-es. i815-ről nincs infóm, de mintha megenne egy 512-est is egyben... VIA cuccok eszik a fél gigást és így a féloldalas 256-ost is simán már elég régóta.

Department of Redundancy Department

(#24) Hequila


Hequila
őstag

Úgy tudom, hogy a kétoldalas memóriák lassabbak, mint az egyoldalasak.
Szerintetek is így van?

''Nem kell hajó, nem kell repülőgép, | Van mit ennem, van hol aludnom még!'' Tankcsapda

(#25) klumbik


klumbik
tag

A [L]http://www.crucial.com[/L]-on pontosan megtudhatod milyen ramokat is fogad a lapod. Tényleg lehet crucial memóriát itthon kapni? Aki tud ilyen boltot az szóljon! Egyébként nekem 256 megás PC100-as Infineon-om van, megy lx-es lapban, mindjárt ideírom a számát: HYB39S128800CT-7.5 C2, maga a modul kétoldalas, 16 csipes. Csak valyon ki hoz neked ilyen számocskák alapján ramot...

''This is horseshit. Horseshit, horseshit, horseshit. And for those of you who don't know what that means, it's the shit that comes from a horse!'' -- Greg, Columbia Internet

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.