Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#23) the_blu36


the_blu36
tag

Jó az írás, gratula :)

Én azon lepődöm meg, hogy az idősebb korosztály (50-60 között), akikre anno felnéztem, hogy milyen szépen beszélnek, milyen helyesen írnak, hogyan "butulhattak" le olyan szintre, hogy pl. elhagyják a vesszőket, mondatvégi írásjeleket, a mondat tagolásáról pedig már ne is beszéljek. Pedig anno hetente "ettek meg" egy-egy vaskosabb könyvet.

Nyilvánvalóan ez magyarázható az idősödő elme kvázi butulásával, hanyagsággal, de pl. (az agy sajna így működik) a rossz példa ragadósságával is. Ha megnéztek mostanában ismertebb hírportálokat (pl. *rigo, *ndex stb.), ott is egyre többször veszem észre, hogy mintha átolvasás nélkül publikálták volna...

Ami még számomra érdekes: öcsém 24 éves, gyönyörűen tud fogalmazni és írni, minden írásjel a helyén van, pedig sose volt élvonalbeli tanuló, olvasni pedig egyenesen utált. Ugyanakkor ott vannak az osztálytársai, +/- 1-2 évvel felette-alatta tanultak, kiváló eredménnyel, és egyszerűen botrányos, ahogy írnak. Tök mindegy, hogy most FB-ra írnak ki valamit, vagy legyen az önéletrajz, tele vannak helyesírási hibákkal. Egy időben "trendi" volt használni a "vok", "mek" stb. rövidítéseket, de attól még az egyén tudott helyesen írni és fogalmazni, csak msn-en jobban nézett ki, ha státuszként a "naon xeri vok" volt kiírva, viszont nem hiszem, hogy szándékosan írnák ki, hogy "mijen", "mejik", de láttam már "papagály"-t is.

A blogposztból idézek: "a mondatvégi írásjelet nyolcszor alkalmazza" => pontosan ezt látom én is terjedni, ugyanakkor rá kellene jönni, hogy nem a mondatvégi !!!!!!! tesz érdekessé valamit, hanem a tartalma, közlendője, stílusa. Ha közölni akarok valamit, felhívni valaki(k) figyelmét, ÉRDEKES címet kell neki adni, nem pedig "dögöjjémeg XYZ politikus!!!!!!!!". Ezzel annyit ér el, hogy elrejtem a további posztjait, mert irritál, meggyalázza a helyesírás, tartalmas mondatalkotás fogalmát, ami szerintem a kulturális örökség továbbviteléhez feltétlenül szükséges.

Anno nagyon sok könyvet olvastam (Alapítvány-sorozat, Gyűrűk ura, csak hogy az ismertebbeket említsem), és - szerintem és mások szerint is - választékosan beszélek és írok, ugyanakkor előfordul nálam is -akármennyire is igyekszem -, hogy elgondolkozok egy-két szó helyesírásán (a fentebb említett rossz példa ragadóssága).

A FB, Viber és társaihoz: azt látom mostanában, hogy a fiatalabb korosztály (14 körül - anno ez volt az atomkockák korszaka, pl. nálam is...) most már nem a gép előtt ücsörög, hanem társaságba jár. Napi szinten látom a falunkban is, hogy kint ülnek suli után, bandáznak, mobiloznak. De (tudom, de-vel nem kezdünk mondatot) kérdem én: ha ez a társaságnak nem árt, akkor miért ne csinálnák? Dumál öt srác a csajokról, három-négy lány a pasikról, közben két párocska ölelgeti egymást, közösségben vannak. Ha hozzásegíti a mobil világ a szocializálódáshoz a fiatal társadalmat, semmi kivetni valót nem látok benne, haladni kell a korral (persze vannak határok, amiket be kell tartatni a szülőknek a gyerekkel).

Cigizős-piálós témához: 23 évesen kezdtem el cigizni (én marha; persze ez is egy nő miatt :DDD ), de középsuliban (vidéki elit szakközép) már 14 évesen szívták a Mustangot a budiban. A piálásról nem nagyon vannak tapasztalataim, mert senki sem verte a nyálát, hogy hogy "beb*szott" a Somersby-től péntek éjjel, viszont osztálykirándulásokon majdnem mindenki részeg volt (21 évesen ittam meg első sörömet, előtte semmi; ez sem feltétlenül normális, de bennem van [még mindig] egy gátlás, mert faterom mondhatom alkoholista volt, szerencsére pár éve abbahagyta a piálást - még mindig szégyenérzettel ébredek fel másnap reggel, pedig nincs okom rá).

A bejegyzésben írtad: "Én olyan vagyok, aki szereti saját útját járni, keresi a nem megszokott útvonalakat, az extrém eseteket és nem szívesen fogad el tanácsokat.". Erre csak azt tudom tanácsolni (bár nem szívesen fogadod el :DDD ), hogy ne fogadd el azonnal, DE fontold meg.

"Téged a szenvedély vezérel, vagy egy H97 chipset?"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.