Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30) Rick4 válasza PSti (#25) üzenetére


Rick4
félisten

Picit hosszú lesz, mert ez azért egy eléggé többtényezős téma.

Először is legyen minden fontosról mentés, akkor nem lehet baj.
A soklemezes raid az nem adatbiztonság, azt hagyjuk is.
Akkor inkább legyen a fiókban egy vinyód, amit hetente 10 perce rádugsz a gépre, és ftp-vel ráhúzod a cuccokat.
Velem sajnos megtörtént a baj, 2012 októberében nem messze csapott be egy villám, és jött egy kis hálózati túlfesz, sokminden mást vitt a kombi gázkazán főpaneltől kezdve routerig- modemig, tévé főpanelig, persze nas csere lett, és akkor még mentésem se volt.

Annak idején még nem tudtam, mi a pálya, kb 1 hónapos volt a ds212j, és a syno magyar gyári fórumán Gandalf és bandája annyira nem egyértelmű válaszokat adott, hogy végül formázás lett belőle, úgy állítottam vissza nagy nehezen a fotók nagy részét a recuva nevű programmal.
Egyet kell tudni, ha többlemezes nasod van, és akár csak egy lemezt használsz, az nincs mindenféle csodaraid, akkor sem fogod tudni megoldani, hogy szerválsz egy egylemezest, és bedugod, de fordítva megy, többlemezesből többlemezesbe nem gond áttenni.
Szóval simán beteszed, bekapcsolod, a rendszer látja, hogy van már rendszer rajta, megkérdezi, hogy migrálnád-e, ha az igenre nyomsz, akkor a rendszer partícióra telepíti a NAS-nak megfelelő rendszert, megkérdi, hogy a beállításaid maradjanak-e, vagy szűzrendszert szeretnél, és 10 perc múlva már használhatod is, minden adat megmarad, ha azt a pár fontos apróságot figyeled...
gépen linux alapon fel tudod csatolni az mda-dm paranccsal, és minden olvasható lesz. De manapság már jobban elterjedt a nas, biztosan lehet kölcsönkérni 2 napra valakitől egyet, és a fentebb írt módszerrel akár egy asztali gép vinyójára is át lehet húzni a fájlokat.

Adatbiztonság és több más fontos szempont megvizsgálása után én egy megoldást láttam jónak:
Nálam 1 lemez van a fő nasban, mert annak az írás- olvasási sebessége is átlépi a Gbit-es hálókártya max áteresztőképességét, és 1 lemez a második NAS-ban, ami földrajzilag, és internetszolgáltató szempontjából is eltérő helyen, 300 km-rel arrébb van letéve, ez este 9-kor bekapcsol, a fő eszköz a kijelölt fontos mappákról rsync-kel áttolja a változásokat, (tehát amit módosítottam, azt is, amit töröltem, azt törli, amit létrehoztam, azt bemásolja, pontos tükörképe az itthoni eszközben lévő vinyó ugyanazon nevű mappájának. Miután ezzel végzett, a második eszköz 9:15-kor kikapcsol. 10 perc sokmindenre elég, ha mégse fér bele, mert aznap annyi új adat került volna fel, jön eg yüzenet, hogy nem sikerült a mentés, és másnap befejezi a maradékot.
Azaz az adataimra így nincs hatása árvíznek, háztűznek, földrengésnek, túlfesznek, betöréses lopásnak, plusz a távoli elérhetőséget bármikor befolyásolná egy internetkábel átvágás, busz által kidöntött sarki villanyoszlop, és emiatt áramszünet, de sokminden más is, ekkor egy okos konnektorral gombnyomással bekapcsolom a második eszközt, ami így 3 perc múlva elérhető a bolygó minden pontjáról, az adataim pontosan ugyanabban a mappastruktúrában ott vannak, és csinálom tovább a dolgom, míg egy raid összezuhanás esetén nem fogsz tudni 5 perc múlva a dolgoddal foglalkozni, először is hdd beszerezés, majd miután a kezedben vna, behelyezés, utána raid tömb visszaállítás, és várakozás, ami lehet 4-5 nap is.
De ha nem a meghibásodásra koncentrálunk, hanem csak a napi működésre, addig is több vinyó teker nonstop, a bekerülési költség és a fogyasztás is többszöröse az egylemezes megoldásnak.
Ráadásul a második NAS csak napi 15 percet megy (napi 24 óra az 1440 perc, ennek 1%-áról van szó) a napi 15 percekkel összesen évente 91 óráról beszélünk, a sokadik éves red vinyóban most lehet valami 370-380 óra, ami nonstop bekapcsolt vinyó esetén összejön 2 hét alatt.

Samsung 49" monitorok eladók: https://hardverapro.hu/apro/samsung_49_32_9-es_monitor_elado_meg_2_honap_papir/friss.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.