Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) janos1988


janos1988
addikt

"Az architektúra átalakítása vitte el a majdnem ötmilliárd legjelentősebb részét (közel hárommilliárd)" - Ezt kifejtene nekem valaki bovebben?

"Nem kis feladat egy egész Magyarországot kiszolgáló, biztonságos rendszer megteremtése" - Erre nem kesz megoldasok vannak? Az meg nem mindegy, hogy egy kis falut, vagy egy fel orszagot kell kiszolgalnia, csak vas legyen alatta ami birja a gyurodest.

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#2) dajkopali válasza janos1988 (#1) üzenetére


dajkopali
addikt

""Az architektúra átalakítása vitte el a majdnem ötmilliárd legjelentősebb részét (közel hárommilliárd)" - Ezt kifejtene nekem valaki bovebben?"

ez eccerű(?): a gépek és a fizetős szoftverek (meg routerek és egyéb apróságok), rákérdeztem a részletekre, de arra nem kaptam sajnos választ

[ Szerkesztve ]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#3) kételkedem válasza janos1988 (#1) üzenetére


kételkedem
addikt

A cikkben benne van a válasz:

Fábos Zsolt elmondta, hogy a legfontosabb (és legdrágább) beruházás az architektúra (hardverpark, szoftverek), illetve egy új gépterem létrehozása volt. (A KSZER eddig – csöppet sem biztonságos módon – egyetlen gépteremből, egyetlen rendszerből működött – s a nemrég tapasztalt leállások bizonyították is, hogy ez a megoldás biztonsági szempontból sem kielégítő, de még inkább: szerencsére oly mértékben növekszik az e-ügyintézés mennyisége, hogy egyszerűen kevés a rendelkezésre álló „vas” és szoftver.

Vettek vasat és szoftvert.

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#4) janos1988 válasza dajkopali (#2) üzenetére


janos1988
addikt

En az osszeget sokallom, hogy megis mi kerult 4 milliard forintba? Az szerintem kicsit nagyon sok :)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#5) dabadab


dabadab
titán

Kormányzati IT-s körökben lassan az lesz a legdurvább átok, hogy "készítsen veled interjút a Dajkó Pali!" :D

Mondjuk lassan már tényleg érdekelne, hogy valójában milyen terhelést is kap az Ügyfélkapu.

DRM is theft

(#6) bambano válasza kételkedem (#3) üzenetére


bambano
titán

Vasat és szoftvert és malteros kanalat és gépterem felújítást és új géptermet és stb. stb. Egy rendes nagy gépterem milliárdos tétel.

Pali, feltörtél mint Básti utcán a talajvíz, hogy neked külön sajtájt tartottak;)

Lehet, ha pulicerre hajtanék, elmennék a bírósághoz, hogy milyen adatokat adjanak ki a közbeszerzett cuccról...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) bambano válasza dabadab (#5) üzenetére


bambano
titán

fele akkorát, mint a ph!, mikor Moonman beindul;)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8) Beri


Beri
addikt

Nade 5 milliárd forintból azért borzalmas számítási kapacitást adnak a boltokban, a szoftverek meg készen kaphatóak, nem kell egymilliárdért a haver nagybátyjának az unokaöccsével megíratni. Az egyedüli probléma ezzel az egész rendszerrel (az árán kívül persze, mert ez számomra felháborítóan, vérlázítóan sok) az, hogy attól függetlenül, hogy most ennyit ráköltöttek, ugyanúgy minden hónapokig fog intéződni, mindenhová nyomtatványhalmokat fognak tologatni, és az ezeket a halmokat mozgató dolgozók és az ő feletteseik továbbra is foggal-körömmel fognak küzdeni azért, hogy ez így is maradjon.

eladó Aromamizer RDTA V1

(#9) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Ha 500k-val számolunk egy gépet az 6000 gép 3 milliárdért.
(Tudom hogy nem így működik de azért mégis...)

Romani ite domum.

(#10) bambano válasza bambano (#6) üzenetére


bambano
titán

Látom már, itt vakság bűnébe estem. bocsi

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) bambano válasza ZCoyote (#9) üzenetére


bambano
titán

Egy két node-os oracle-re mostani modern vasakra kértem anno árajánlatot, "okosan" listaárat ajánlott rá a kereskedő. 110 millerből kaptam vissza egy fagyira valót. Utána másfél évig csodálkoztak, hogy nem vettem meg...

szóval szoftverre igen sok pénzt ki lehet fizetni... és nekik ennél komolyabb oracle meg app szerverek kellenek, nem csak egy két node-os.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12) ZCoyote válasza bambano (#11) üzenetére


ZCoyote
őstag

Elhiszem Neked. Akkor csak 3000 gép 1,5 milliárdért :)

Romani ite domum.

(#13) cucka válasza Beri (#8) üzenetére


cucka
addikt

Nade 5 milliárd forintból azért borzalmas számítási kapacitást adnak a boltokban
Ha elolvasod a cikket, kiderül, hogy az infrastruktúra nem került 5 milliárdba. Amúgy nem csak számítási kapacitásról van szó, hanem szerverterem építésről, nagy teljesítményű szerverek, szoftverek licensze, ilyesmi.

szoftverek meg készen kaphatóak, nem kell egymilliárdért a haver nagybátyjának az unokaöccsével megíratni.
Márhogy milyen szoftver? Az ügyfélkapu mögött álló, feltételezhetően brutálisan bonyolult és nagy méretű egyedi szoftver? Vagy mégis milyen szoftverre gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#14) bambano válasza dabadab (#5) üzenetére


bambano
titán

"Kormányzati IT-s körökben lassan az lesz a legdurvább átok, hogy "készítsen veled interjút a Dajkó Pali!""ezt kérem aláírásnak:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#15) Beri válasza cucka (#13) üzenetére


Beri
addikt

Egyszerűen 5 milliárd brutálisan sok pénz. Egy szerverterem építése meg hadd ne legyen már tízszámjegyű összeg.
Nem az ügyfélkapunak van először szüksége a világon ilyen szoftverekre, vannak kifejezetten ilyen célokra megoldásokat kínáló cégek, akik szintén nem hiszem, hogy milliárdos nagyságrendű összegért adnák a portékáikat.
Ez az egész olyan szagú, mint a postásbiciklik, a kakaóálló billentyűzet, meg az osztrák ár duplájáért épülő autópályakilóméterek. Scooby Doo-ék kellenének ide, megfejteni a rejtélyt :DDD

eladó Aromamizer RDTA V1

(#16) janos1988 válasza ZCoyote (#9) üzenetére


janos1988
addikt

Ha fele ennyibol szerverparkot lehet letrehozni, legalabbis en ezt vettem alapul.

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#17) dabadab válasza cucka (#13) üzenetére


dabadab
titán

"Az ügyfélkapu mögött álló, feltételezhetően brutálisan bonyolult és nagy méretű egyedi szoftver?"

Öööö... használtad már az Ügyfélkaput? Vagy ez itt irónia akart lenni?

DRM is theft

(#18) waterman_ válasza dabadab (#17) üzenetére


waterman_
aktív tag

az ügyfélkapu úgy ahogy van bonyolult. a legtöbbet használt része, az e-bevalló pl néha eltűnik és teljesen irreveláns infókkal van tele a képernyő. nekem ok, én megtalálom a káoszban, de kb 3 ismerősömnek egy jó órás procedúra az abevjava-s szívás, aztán meg a feltöltés.
csak kicsit kapcsolódik ide, de miért nem lehet pl megoldani, hogy az abevjava egy az egyben fel is töltse az e-bevallást és ki lehessen hagyni a magyarorszag.hu-t? minden verziójánál végigtúrom a menüket, de eddig nem találtam ilyet.

..egy sikátorba talátak rám, egy régi frigóba próbátam viszatérni a főd légkörébe..

(#19) janos1988 válasza cucka (#13) üzenetére


janos1988
addikt

Ird be a bongeszodbe, hogy afsz.hu , azutan ird be, hogy www.afsz.hu , jo mi?:) De maga az egesz oldal egy "vicc", vagyis pontosabban fogalmazva kakilnak ra (es meg ok akarnak egy jol mukodo mindent egy helyen portalt keszittetni?). Ha ironikus akarok lenni, akkor ebbol kiindulva, sok viz fog lefolyni meg a Dunan, mire minden tokeletesen fog mukodni, marmint az Ugyfelkapu. Persze szigoruan a sokadik keses utan :)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#20) bambano válasza janos1988 (#16) üzenetére


bambano
titán

Ezt konkrétan pont háromszor annyiból csinálták meg, mint az ügyfélkapus szervertermet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) janos1988 válasza bambano (#20) üzenetére


janos1988
addikt

S te azt hol olvastad? Vagyis, hol irnak rola, hogy 9 milliard ft-bol epitettek meg?

Amugy meg gondolom az ugyfelkapunak nem vesznek kulon telket, meg epitenek tobb ezer nm-es helyseget :)

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#22) Porcupain


Porcupain
aktív tag

Azért annak a néhány emberkének a "zsebpénzét" se felejtsétek el....

velem érdemes üzletelni: http://goo.gl/xqTM9

(#23) ZCoyote válasza janos1988 (#16) üzenetére


ZCoyote
őstag

De az ügyfélkapunak pont 2x ekkora telek és épület és minden más is kell hogy ellássa az állampolgárok tisztességes kiszolgálását és punktum :DDD

Romani ite domum.

(#24) bambano válasza janos1988 (#21) üzenetére


bambano
titán

Az általad említett cikkben benne volt, hogy a datenaum másfél milliárd, Pali ezen cikkében az ábrán meg rajta van, hogy itt a szerverteremre nagyjából 465.9 milliót költöttek. Az tehát nem igaz, hogy kétszer annyi volt ez a szerverterem, mint a dataneum, az jó közelítéssel igaz, hogy háromszoros az arány, csak fordítva.

A szerverterem kiépítésének költségét ne keverjük a szerverek és szoftverek költségével. A dataneum árában nem voltak szolgáltatást nyújtó szerverek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) janos1988 válasza bambano (#24) üzenetére


janos1988
addikt

Akkor ki ertelmez rosszul, en, Pali es ketelkedem, vagy te? :) Elesde 2. es 3. hsz..

Vagy ezt mszp nyelven kell erteni?:)
Architektura = mutyi penz
Gepterem = vasak, szoftverek

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#26) aram01


aram01
nagyúr

2,5 újságíró? ez hogy?

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#27) dajkopali válasza janos1988 (#25) üzenetére


dajkopali
addikt

nemtom, hogy gondolod, elmondom, amit én megértettem: a gépterem az egy (több) helyiség, oda kell festéstől kezdve áramig minden (ha jól értettem ölég modern hűtést használnak, akkor még az is), igaz, ezek valszeg egyébként is állami tulajdonban lévő helyek (ez pl. államtitok vagy mifene, hogy hol vannak a géptermek)
ha jobban megnézed, akkor a gépteremre szánt pénz nem is olyan sok, ha egy 21. századi normáknak megfelelő helyet akarsz kialakítani - állítólag igen magas hatékonyságúak, négyzetméterre mért energiafelhasználásuk és környezetszennyezési rátájuk nagyon jó
de egyébként a gépbeszerzés, azon azért érdemes agyalni, ha van mutyi, akkor itt lehet, nemtom, hogy van-e, de épp ez a baj: ezeket az adatokat az arcunkba kéne tolni, nem pedig azt csinálni, hogy vadásszál rájuk

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#28) dajkopali válasza aram01 (#26) üzenetére


dajkopali
addikt

ez vicces :)
volt ott valaki, aki a tájékoztató megkezdése előtt vadul jegyzetelt, ám az előadás kezdetekor kiment vécére, aztán nem jött vissza
no, őt fél-nek könyveltem el :)

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#29) bambano válasza aram01 (#26) üzenetére


bambano
titán

időátlagot számolt. az egyik újságíró nem maradt végig.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30) bambano válasza janos1988 (#25) üzenetére


bambano
titán

Ott van az ábrán, nem ártana olvasni. politikát belekeverni egy osztási műveletbe elég értelmetlen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#31) aram01 válasza dajkopali (#28) üzenetére


aram01
nagyúr

igy már ok :K

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#32) janos1988 válasza dajkopali (#27) üzenetére


janos1988
addikt

En is egy ertettem, es hogy a 3 milliard pedig a gepek, vasak, ahogy irtatok is. De bambano kutyulgat itt :)

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#33) janos1988 válasza bambano (#30) üzenetére


janos1988
addikt

Jo, akkor te mit ertessz architektura alatt, ha nem a hardvert, szoftvert?
A politikai reszt meg ne vedd veresen komolyan, szerintem elegge latszik, hogy poen. (de azert van valosag tartalma :) )

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#34) janos1988 válasza dajkopali (#28) üzenetére


janos1988
addikt

Amugy te ilyen esemenyekrol honnan ertesulsz?

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#35) dabadab válasza janos1988 (#32) üzenetére


dabadab
titán

Nem, a hárommilliárd az gépek, routerek, egyéb hardver plusz a szoftverek, 466 millió meg volt a gépterem (ez az, amiből te egy másfél milliárdos darabot linkeltél, ami tényleg a háromszorosa annak, mint amiből az ügyfélkapusok kihozták a rendszerüket, pont, ahogy bambano mondta).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#36) dajkopali válasza janos1988 (#34) üzenetére


dajkopali
addikt

tök eccerű: meghívtak rá :)
és most gondolom, nagyon nem szeretnek :D

[ Szerkesztve ]

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#37) Nbalazs


Nbalazs
csendes tag

Eddig csak olvastam a hasonló hírek hozzászólásait. Mindig öröm volt olvasni, ahogy a "szakértő" hozzászólók megmagyarázzák, hogy mire mehetett el a pénz. Persze, mutyi mindig mindenhol van(itthon jóval több, mint ami elviselhető), viszont az 5 milliárd forint nem is sok egy nagy terheltségű rendszer rendes fejlesztéshez.
Lehet itt feltételezni, hogy 1,5 milliárdból mennyi gépet lehet venni a sarki boltból - nagyban ez nem így működik. Itt nem lehet az, hogy - normális esetben - eltűnik a technikai támogatás(hw,sw).
Csak néhány apróság, amik viszik a pénzt:
- SAN + licenszek
- hálózat kiépítése, üzemeltetése(Ethernet, FC stb.)
- drága szoftverlicenszek - pl: Oracle. Ha tudnák az emberek, hogy mennyibe is fáj egy RAC környezet...
- rendszerszintű redundancia biztosítása - éles+tartalék eszközök
- biztonsági követelmények teljesítése

Még egy apróság: szabad szoftver nem egyenlő ingyenes szoftverrel. Redhat, Suse se adja ingyen a fizetős verziókat, bármennyire is meglepő.

U.i: Nem vagyok érintett az ügyfélkaput illetően, csak informatikusként van belelátásom, hogy mi mibe is kerül a piacon.

[ Szerkesztve ]

Balázs

(#38) daninet


daninet
veterán

És az abev ganyéval mikor akarnak valamit kezdeni? Egyszerűen gyalázat az a program. Pedig pont az lenne a lényege, hogy bárki egyszerűen megírja az adóbevallását. Ehhez képest 20 perc volt mire felraktam a hozzá tartozó (a frissítési listában meg NEM jelenő) nyomtatványal együtt :(((

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#39) janos1988 válasza Nbalazs (#37) üzenetére


janos1988
addikt

Itt most az a kerdes, hogy masok fele ennyi penzbol, hogy tudtak komolyabb parkot osszehozni :)

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#40) janos1988 válasza dajkopali (#36) üzenetére


janos1988
addikt

Legalabb volt ingyen kaja?
Bar lehet nem, es azert ment el az ismeretlen fel ember :)

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#41) ZCoyote válasza Nbalazs (#37) üzenetére


ZCoyote
őstag

Tényleg nem így működik nagyban, jééé mik vannak?! Nekem meg a csodálatos közbeszerzésre van némi rálátásom és hogy hogyan működnek az állami cégek informatika terén (is). Úgyhogy hagyjuk ezt a "szakértőzést és a "sarki boltozást". Amit én írtam azt "némi" iróniával írtam mégha nem is ment át.

Romani ite domum.

(#42) bambano válasza Nbalazs (#37) üzenetére


bambano
titán

Ebben tökéletesen igazad van, 5 milliárd nem sok erre a projektre. A sok az egy nagyon nem helyénvaló jelző itt, 5 milliárd az egy égbekiáltó ordas nagy rablás.

466 misi új szerverteremre??? Ennyiből egy lakótelepet felhúznak rendes helyen... Ja meg tartalék rendszer... ugye a tartalék rendszernek nem kell ugyanannyi darab és ugyanolyan költséges cuccból állnia, miután az éles rendszer nemcsakhogy melegtartalékolt, hanem load sharinggal dolgozik, tehát van belőle kettő. Akkor már minek tartalék?

Ha neked ilyen árakra van "belelátásod", akkor ki kellene menned egyszer a versenyszférába. És aki egy ilyen projekten nem tud rendes ártárgyalást csinálni, az ne vezessen ilyen projektet.

Továbbra is fenntartom: eu-s pénzekből közbeszerzés volt, ki kell kérni a közbeszerzés részletes adatait.

úgy látom, marad még az aláírásom....

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#43) ZCoyote válasza bambano (#42) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ugyanmár, közbeszben általában csak ~50%-al kerülnek többe a termékek mint a versenyszférában annyi meg belefér.

Romani ite domum.

(#44) Peter Kiss


Peter Kiss
senior tag
LOGOUT blog

Remélhetőleg a hardver és szoftverköltségekben benne van egy komplett új, ésszel dolgozó üzemeltetői csoport, mert ezen talán több múlik.

Amit nem értek, hogy miért vettek sok kis gépet? Vettek volna nagyobbakat, lehet rájuk pakolni virtuális gépeket vastagon, fail over eseményeket sokkal jobban lehet így kezelni, sőt, zöldebb lenne az egész.

(#45) dabadab válasza Peter Kiss (#44) üzenetére


dabadab
titán

"Amit nem értek, hogy miért vettek sok kis gépet?"

Nincs ezzel önmagában semmi baj, a Google is így csinálja, pedig nekik van némi rálátásuk a témára.

DRM is theft

(#46) számvevő válasza bambano (#42) üzenetére


számvevő
csendes tag

Ha jól gondolom, nem közbeszerzés volt, hanem ún. "nemzetbiztonsági érdeket érintő" beszerzés (ld. 143/2004. Korm.rendelet). Ott aztán kérhetsz amit akarsz, nem kell sokat olvasgatnod.

"semmi sincs ingyen, csak nem tudjuk, mikor fizetünk érte - de megfizetünk, az biztos"

(#47) dajkopali válasza számvevő (#46) üzenetére


dajkopali
addikt

igen, 143-as

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#48) DeltaPower


DeltaPower
őstag

azt lenne jó tudni, hogy miért ragaszkodtak annyira az oraclehez, mivel pl. az oracle database 10g enterprise licenszért processzoronként(!!!) 40000 dollárt kérnek (+kiegészítők ára) és valszeg enterpriset vettek mert csak az támogat 4nél több procit.

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#49) Kobe


Kobe
veterán

valószínűleg ugyanabba a hibába estek, mint anno a 100milliós holnlap esetén amitől egy kisiskolás szebbet designol. Ott is a kevés érdeklődés ellenére brutális hardverparkot állítottak a dolog mögé. Gondolom itt sincs szinkronban az ügyfélkapu iránti igény és az igény kiszolgálásához szükséges hardverek, van valamijük ami baromi drága, és jó, de a feladat ellátásra egy fele-harmadannyiba kerülő gép is elég volna.
A maradékot meg az ügyfélkapu fejlesztésére fordíthatták volna, mert vannak gyermekbetegségei.

(#50) sbazsi válasza dajkopali (#28) üzenetére


sbazsi
veterán

Nem lehet, hogy felírták, ki voltak ott? ;]

Vajon ugyanez a befektetés mennyibe került volna, ha egy magáncég (mondjuk a cikkben emlegetett Google) rendeli meg?

Az, hogy a projekt megállt annyiból, amennybe a megrendelés pillanatában került, azt annak tulajdonítom, hogy az EU ennyit adott rá. Nyilván az ő torkukon nem lehetne lenyomni azt, amit a Margit híddal csináltak.
De azt is sejtem, hogy a teljes összeget el kellett költeni.

Egy kérdés: hogy lehet visszaélni azzal, hogy milyen hardverek és szoftverek üzemelnek? Értem ezalatt azt, hogy aki mondjuk be akar törni a rendszerbe, az úgyis rájön magától, aki meg nem, annak tökmindegy.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.