Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cyberboy42


Cyberboy42
senior tag

Hejj, energiahatékonyabb GPU-k, kinek is lesz ez még inkább előnyös? :(((
Régebben örültem volna...

...A teknős ezután pszichoanalitikusként kezeli az identitászavaros krokodilt...

(#2) lemusz válasza Cyberboy42 (#1) üzenetére


lemusz
addikt

A bányásznak.

(#3) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Remelem nem csak amiatt fog noni a lefoglalt gyartokapacitasuk, mert iden is lathatoan nem gyarthattak szabadon. Szerencsere jovore nem lesz ujabb konzol start a Steames masinat leszamitva, ami gondolom kisebb teher lesz mint a PS es az XBOX.

Remelhetoleg a Van Gogh helyett mar az utodja jon a notebookokba, ha mar nem jott ossze iden a dolog. Se az Apple, se az Intel nem alszik. Sot az Intel mar a kovetkezo gen.-el inditja a heterogen processzorait, amivel ujra letarolhatja a fogyasztaserzekeny mobil szegmenst. IGP-ben is felzarkoztak, sot tul is leptek a Vegan. Jelenleg ugy tunik az AMD erre nem tud majd valaszolni jovore sem. Egyedul a sok magot es erot igenylo notikban jok.

Ideje lenne mar egy uj roadmap-os cikknek mindket gyarto reszerol.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#4) .mf


.mf
veterán

"Úgy tudjuk, hogy az AMD elsősorban az egyes 7 nm GPU-it, illetve a szintén 7 nm-es, semi-custom üzletágon belül értékesített lapkáit vinné át 6 nm-re. A meglévő CPU chipletek és APU-k viszont maradnának 7 nm-en, azokat relatíve gyorsan leváltják a modernebb fejlesztések, így nincs értelme áttervezni őket."

Sorok között olvasva: szóval új CPU/APU hamarosan lesz, de új GPU dizájn egy ideig nem várható, a következő generációk csak a meglévőek die-shrinkjei lesznek? Szomorú, hogy megint behúzzák a féket a fejlesztésen, az utóbbi évtizedben egy új generációra 2-3 átnevezés és die-shrink jut...

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#5) aginor válasza Cyberboy42 (#1) üzenetére


aginor
addikt

Akkor most majd lesznek 6nm-es vga-k, amiket nem lehet kapni.. ;]

Azért vagyunk a világon,hogy valahol vegyünk egy ATI Radeon-t :))) by: LADA VFTS http://www.flickr.com/photos/40852488@N03/

(#6) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Volt már téma a 6 nm-re átállás a PS5 kapcsán, de akkor ezek szerint nem a Sony kezdeményezte, hanem az AMD. Azért kíváncsi leszek, hogy fogyasztást tekintve ez mennyit fog jelenteni. Az új revíziós, könnyített hűtést mindenesetre már csatasorba állították hozzá.

<-ƘƘ->

(#7) Alogonomus válasza .mf (#4) üzenetére


Alogonomus
őstag

szóval új CPU/APU hamarosan lesz, de új GPU dizájn egy ideig nem várható

A jelenlegi pletykák alapján a Lovelace leghamarabb 2022 év végén érkezhet. That said, @greymon55 has so far claimed that Lovelace cards will debut "no earlier than the end of 2022,"
Addig az RDNA2 bőven megfelelő "eszköz" az Ampere ellen, sőt a 6 nm-es technológiából származó fogyasztáscsökkenéssel csak javul a pozíciója. Ráadásul szintén a pletykák szerint az RDNA3 már ott van az AMD "fiókjában", és ha a Lovelace a látóhatáron valóban megjelenik, elég majd akkor elővenni a fiókból az addig is csiszolt RDNA3 tervrajzokat, és elküldeni a TSMC felé gyártásra.

(#8) olymind1 válasza .mf (#4) üzenetére


olymind1
senior tag

Gyártókat ismerve a fogyasztás csökkentést teljesítményre fogják inkább elkölteni, így nemcsak hogy többet tudnak termelni de legalább drágábban is adhatják majd el, jöhetnek az XTX modellek... :U

[ Szerkesztve ]

(#9) Chiller válasza .mf (#4) üzenetére


Chiller
őstag

AMD elsősorban az egyes 7 nm GPU-it

A kritikus szó az egyes. A pletykák szerint a mostaniak mennek 6nm-re és ezekből lesz a low-mid szint, az új RDNA3 5nm-en pedig a high-end. Nekem egyébként ezzel nincs is gondom (ha nem ugyanazért az árért kínálják majd a 6nm-es iterációt, mint most a 7est...).

[ Szerkesztve ]

(#10) Komplikato


Komplikato
veterán

Tegnap volt is valami pletyka egy új olcsó XBOX verzióról, amiben 6nm-es a custom cpu/gpu és 24 aktív CU van benne.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#11) Tigerclaw válasza Komplikato (#10) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Ha lesz is, szerintem az csak 2 ev mulva. Most is van "budget" modelljuk. Eleg lesz majd felidoben tehat indulas utan vagy 3 evvel kihozni a frissitett verziokat.

Nagyon remelem hogy ez igy lesz, mert iden rengeteg kapacitast elvitt a ket konzol startja. Nem hianyzik hogy ez allandosuljon.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#12) apatyas


apatyas
Korrektor

Apuból várjuk az rdna_x verziósat, vmi olyan okossággal ami a nagy cpu L3-at összeboronálja az infinitycache-el. Ha már úgyis egységes memória címtér van meg ilyenek. Okok, ez ennél bonyolultabb, de hátha.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#13) tibaimp válasza .mf (#4) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Azért húzzák be a féket, mert a bányászok így is elvisznek mindent. Akkor volt ilyen hosszú életű egy-egy VGA, ha visszaemlékszel, mikor az 1. bányászláz tört ki. Az Nvidia 10xx sorozata majdnem 3 évig (2,5 évig) élt.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#14) Tigerclaw válasza tibaimp (#13) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

A fejlesztes valoszinuleg zajlik a hatterben folyamatosan, de az ketsegtelen hogy mindket nagy lassitott a tempon, ahogy az Intel is a CPU-kat tekintve. A GPU gyartok a banyaszok, az Intelt meg az "uzletpolitikaja" segiti, hogy ne kelljen annyira fejleszteniuk. Az AMD is keves szegmensben tudja penzre valtani a fejleszteseit. Valahogy ugy erzem, hogy ujabb hullamvolgybe kerulnek es a ZEN nem hozott kozel sem annyit nekik, amit hozhatott volna. Tulsagosan a technologiaban biztak, a marketinget meg elhanyagoltak. Jol allnak, de nem annyira amennyire predesztinalta a kezukben levo technologiai elony.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#15) lemusz válasza tibaimp (#13) üzenetére


lemusz
addikt

És még ma sem halt ki, sőt!
Top5 most used gpu @ steam (Pascal über alles):
NVIDIA GeForce GTX 1060 10.14%
NVIDIA GeForce RTX 2060 6.65%
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 5.95%
NVIDIA GeForce GTX 1650 5.19%
NVIDIA GeForce GTX 1050 3.25%

[ Szerkesztve ]

(#16) dokanin válasza Tigerclaw (#14) üzenetére


dokanin
aktív tag

"Tulsagosan a technologiaban biztak, a marketinget meg elhanyagoltak. Jol allnak, de nem annyira amennyire predesztinalta a kezukben levo technologiai elony."

Mivel mindent eladnak amit gyártanak nem hinném hogy a marketing lenne a legfőbb problémájuk.

(#17) Duck663


Duck663
őstag

Remélem kicsit áttervezik és lesz valami bányász limiter bennük.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#18) Tigerclaw válasza dokanin (#16) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Hat igen, iden nagyon osszetorlodott a gyartas. Valoszinuleg nem igy terveztek. De ez is csak azt mutatja, hogy kereshettek volna sokkat tobbet, elvehettek volna nagyobb piacot. Onmagaban a technologia nem hozza meg a sikert.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#19) tibaimp válasza Tigerclaw (#14) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Tigerclaw: ez így van, a háttérben tuti folyik a fejlesztés, csak lassítottak rajta, illetve lesz idő alaposan kitesztelni.

lemusz: mi "halt ki"? :F Én ilyet nem írtam!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#20) lemusz válasza tibaimp (#19) üzenetére


lemusz
addikt

Szerintem a "majdnem 3 évig (2,5 évig) élt" egyértelműen jelzi lezárt, befejezett múlt időt. Márpedig ami a múltban élt, de a jelenben már nem, az kihaltnak tekinthető. Rosszul fogalmaztál, ennyi.

(#21) Alogonomus válasza Tigerclaw (#18) üzenetére


Alogonomus
őstag

Amit a TSMC le tudott gyártani az AMD számára, azt el is kapkodták a vásárlók a boltokból. Hogy tudott volna ezek után az AMD nagyobb piaci részt elvenni? A TSMC a csúcsra járatott üzemeiben nem tudott többet gyártani, így is vérre menő licit van a gyártási kapacitásaiért.
Az AMD legfeljebb az egyik területről tudott volna a másik területre átcsoportosítani kapacitásokat, és amit az egyik piacon elveszít, abból nyer a másik piacon. Ezt csinálta is az AMD, mert elsődlegesen a szerver processzorokra koncentrált, másodsorban a konzol APU-kra, harmadsorban a sima CPU-kra, és utolsóként a GPU-kra.

(#22) tibaimp válasza lemusz (#20) üzenetére


tibaimp
nagyúr

"befejezett múlt idő" .. ilyen az angolban van, a magyarban nincs, csak múlt idő van!
Egyébként meg, hogy kellett volna írnom egy múltbeli eseményről :U ?
És nem írtam olyat, hogy "halott"....de ha Te bele akarod látni, nekem úgy is jó.... ;)

[ Szerkesztve ]

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#23) sokomst


sokomst
tag

Itt az a lényeg, hogy teljesen új nem half node-ra átállni elég költséges és a TSMC terheltsége mellett kb lehetetlen, viszont a 7nm-es cuccokból se tudnak eleget gyártani a bányászok miatt.

A half node-ra, tehát 6mm-re viszont kevés fájdalommal állnak át és egy kicsit többet tudnak legyártani a 7mm-hez képest. Ami örvendetes!

Energiahatékonyság elenyésző lesz valószínűleg.

(#24) Komplikato válasza sokomst (#23) üzenetére


Komplikato
veterán

Viszont pletykák lényege pont az volt, hogy sokkal sokkal jobb a kihozatala, mint a "7nm"-nek, így sokkal jobban megéri a felár ellenére is az átállás. De hát ez pletyka marad még egy darabig.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#25) Darmol válasza Tigerclaw (#18) üzenetére


Darmol
senior tag

Ha emlékszel az egy évvel ezelőtti cikkre amit a volt Inteles főmérnökkel csináltak, ő sem azt mondja, hogy az AMD nagyot hibázott:
" “Intel is very lucky AMD cannot get the volume, to be able to compete,” Piednoel. “If they were getting volume, the price difference would definitely cost Intel market share a lot more than what they are losing right now.” "
Egyszerűen nem volt kapacitás. Ami azt illeti, a jelenlegi helyzetre az Intelnek sincs megfelelő kapacitása, látszott az elmúlt egy évben. Ennyi.

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#26) PuMbA válasza lemusz (#15) üzenetére


PuMbA
titán

Sajnos egyben ez is fogja vissza a grafikai fejlődést, a GCN 4.0-ával együtt. Újabb GPU-k jóval több okosságot tudnak: Mesh shader, Variable rate-shading, Sampler feedback, de amíg ilyen kártyák vannak a felhasználók többségénél, nem fognak foglalkozni ezekkel.

[ Szerkesztve ]

(#27) Tigerclaw válasza Alogonomus (#21) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Ezert remelem, hogy jovore jobban eltalaljak a lekotott kapacitast, hogy ne kelljen felretenni semmit. Iden sok eladastol estek el a mobil es a desktop szegmensben is. Persze nalunk lehet hogy az is problema, hogy az importorok, nagykerek nem akarnak rendelni AMD-s konfigokat, mert a nemet piacon joval nagyobb valasztek erheto el.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#28) arn


arn
félisten

Most mar az amdnek sem surgos, majd kicsit gyurnak a jatekospiacra, az intellel szemben epp eleg lesz. Csak hol a jatekos piac? :D

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#29) arn válasza Tigerclaw (#27) üzenetére


arn
félisten

Reszedest az oem piac nelkul nem lehet elerni, ott meg az intel eleg. A tobbi piacon behuztak, amit be lehetett, en termektol fuggetlenul sokkal tobbre nem igen szamitanek, amig az intel ki tudja szolgalni az oemeket.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#30) b. válasza Alogonomus (#7) üzenetére


b.
félisten

Hol is olvastam erről a fiokról. jah megvan az Intelnél a ryzen megjelenésekor. Vigyázni kell vele. :DDD
Mindkét cégnek kidolgozott útiterve van. A GPU tervezés évekre előre szól, az Nvidiának is kész a Hopper terveken, ebben biztos lehetsz mindkét cég már az RDNA4 és a Hopper utáni generáción is dolgozik ezerrel.
AZ RDNA 3 elöbb jelenik meg elméletileg mint a Lovelace.
Az a kérdés ki tudja nekik majd legyártani ,mennyit és mennyiért, mert jelenleg az autógyártók is sorba állnak és mindenki más is. A Héten állt az Audi és a Suzuki is félvezető hiány miatt.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#31) Tigerclaw válasza b. (#30) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Szerencsere teljesen mas gyartosorokra varnak. Az AMD -nek kello gyartosorok elvileg mindig rendelkezesre allnak, ha idoben es jol terveznek, de persze a jarvany nekik is keresztbe tett. Az autogyaraknak szukseges chipek sokkal elavultabb technologiaval keszulnek.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#32) b. válasza Tigerclaw (#31) üzenetére


b.
félisten

Ez most független attól, amit az autókról írtam. Ez inkább az előhúzott tervekre vonatkozik, hogy hiába akar bármit is bármelyik gyártó kapacitás kell hozzá és az 5 nm is sorba állós lesz, amin érkezik a két új generációs GPU Architektúra. Előre le vannak már foglalva az igények.
Intel tud majd ezen segíteni, ha működni fog a bérgyártásuk.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#33) Tigerclaw válasza b. (#32) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Az AMD, Apple kaliberu cegek pont ezert szerintem legalabb 3 evre elore foglalnak gyartokapacitast, szerzodesbe foglalva, hiszen ez gyakran azt is jelenti, hogy mondjuk a TSMC egy teljes gyarat, vagy egy fel gyarat csak miattuk huz fel. Az Intelnek pont ez volt a problemaja, mert neki csak ideoglenesen kellett volna kapacitas a modern sorokon, amire beintett neki mindket bergyarto ceg. Vegul valoszinuleg ok is bevallaltak, hogy hosszabb tavu szerzodest kotnek.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#34) b. válasza Tigerclaw (#33) üzenetére


b.
félisten

Így van. szerintem már 2023 is be van tervezne az AMD / Nvidia oldalon a kapacitás, némi ráhagyással gondolom.

Arra kíváncsi leszek hogy fog mondjuk Intel gyártani a konkurens cégeknek, ha azok kénytelenek lesznek véletlenül hozzájuk fordulni. Mindent tudni fognak előre.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#35) Alogonomus válasza b. (#30) üzenetére


Alogonomus
őstag

Már vártam a válaszodat. ;)
Nyilván nagy vonalakban kész van az Nvidiánál már a Hopper kialakítási terve is, de még a Lovelace sem készülhet az Nvidia komolyabb 5 nm-es TSMC gyártási kapacitása hiányában. Az a 2022 végi időpont valószínűleg pont azért olyan távoli, mert - többek között - a megromlott TMSC-Nvidia viszonyok miatt is csak 2022 nyár végére vagy ősz elejére tudott komolyabb kapacitásokat lekötni a kényszerűen monolitikus Lovelace chipjéhez.

Közben a szintén monolitikus Navi 33 a pletykák szerint 6 nm-en jön majd, sőt a 6 nm-en már akár tudna is érkezni, de a már multi-chip Navi 32 és 31 is kijöhet akár 6 nm-en is az 5 nm helyett, ha úgy hozza a helyzet.
Az AMD valóban bármikor elindíthatná már az új generációs kártyák gyártását, míg az Nvidia majd nagyjából egy év múlva, amikorra az 5 nm-es kapacitása élesedik.

[ Szerkesztve ]

(#36) b. válasza Alogonomus (#35) üzenetére


b.
félisten

Én meg vártam hogy szokás szerint az elképzeléseidre alapozott mesékkel( finom szóval élve) állsz elő.
Nem nagy vonalakban van kész, belátható időn belül ki lesz adva elméletileg 2022 második negyedév... [link] A Hopper professzionális szegmensbe érkező MCM GPU..
Az Nvidia úgy 21 % kal a TSMC egyik legnagyobb megrendelője 2021 ben is, úgy hogy a gaming GPU-i a Samsungnál készülnek,de az A100 és a professzionális szegmenst itt gyártják, rohadt drágán.

5 nm TSMC gyártásra visszaállnak de valószínűleg megmarad a Samsung is ahogy ezt már eljátszották a Pascal szériánál, ott a kisebb GPU kat a Samsung gyártotta.
NIncs semmiféle megromlott viszony és ez miatti csúszás 5 nm re, ez full kamu tőled, ez üzlet... mutasd már meg honnan van ez a hivatalos infód. Már 2020 ban lefoglalták előre a gyártókapacitást 5 nm re. [link] amikor még az Ampere ki sem volt adva...Azért mentek át részben Samsungra mert olcsóbb és nem akartak versenyezni a kapacitásért, ami a jelenlegi helyzetben jó döntés volt.
A 2 éves ciklus már 5 generáció óta a normális tempó náluk,2022 ősz az 2 évre van az Ampere megjelenésére.

Az RDNA val kapcsolatos linkjeidet próbáld meg értelmezni, mert nem megy neked ez az angol vagy nem tudom miket látsz bele ezekbe a cikkekbe.
Az infók szerint az RDNA3 6 nm lesz vagy 6 és 5 nm és a CDNA 5 nm lesz,míg az Nvidia mind a professzionális mind a gaminget 5 nm-n fogja gyártani,ha a Lovelace nem egy Tegra utód lesz valójában.
AZ Intel is 5 és 6 nm-t kap.

AZ Apple 3 nm-t kap.
Mindkét cég tudná hozi a következő gent ha akarná de nem fogja hozni. AZ AMD RDNA 2 refresht kezd gyártani, mint olvashatod a cikkben amihez kommentelsz az Nvidia pedig Supert hoz és majd nyárra jönnek az új dizájnok és infók.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#37) Aprósólyom


Aprósólyom
addikt

Várjuk az olcsó GPU-kat mint a messiást, de úgy sem fog változni a helyzet semmit sem. sőt lehet, hogy tovább fokozódik. Menet közben felmerül bennem, hogy igazából most jöhetne el az ideje azon fejlesztőknek, akik alacsony gépigényre fejlesztenének jó játékokat.

Jevons paradox

(#38) arn válasza Aprósólyom (#37) üzenetére


arn
félisten

Van ilyen, ok fejlesztenek konzolra :) igazabol pc alapja is lehetne egy hasonlo apu, amd siman megcsinalhatna.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#39) Chiller válasza arn (#38) üzenetére


Chiller
őstag

Meg is csinálta, Steam Deck-ben megtalálod. :)

Ha meg ennél erősebb kell... hát reméljük lassan begyűrűznek a beígért kiselejtezett konzol chipek végre.

[ Szerkesztve ]

(#40) arn válasza Chiller (#39) üzenetére


arn
félisten

Ahhoz az is kellene, hogy fixeljek a specifikaciot egy idore, es hogy konnyu legyen 1:1 portolni ra. Vegulis az ms megcsinalta a hidat, csak a hw hianyzik.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#41) sokomst válasza arn (#38) üzenetére


sokomst
tag

Azért a konzol piac is kezd felszabdalódni az S és Pro verziók valószínűleg a jelen generációban is lesznek.
Illetve, az előző genericók alapján ott az esetek nagyrészében 30FPS környékén kellett megragadni stabilan és nem csúcs grafikán sokszor - kivéve exkluzív címek - ezt bevállalva a PC-ken se borzasztó nehéz gyengébb hardverrel játszogatni.

(#42) Kisgépkezelő válasza tibaimp (#22) üzenetére


Kisgépkezelő
senior tag

Igeidőből van csak egyféle múlt, egyébként jelentéstani szempontból többféle. Érdekes ilyen szempontból külföldiai magyar nyelvkönyveket olvasni, mert őket (ha véletlenül magyarul tanulnának) jobban érdekli, a mi nyelvtanunk mint minket akik csak unatkozni jártunk be magyarórára. Meglestem mit ír az angol és a német az időkről a magyar nyelvben.
Ők a különféle múltidejeiket illetve különféle időtartamstruktúráknak feleltetik meg, illetve magyar melléknévi igenévragozás egyes fajátinak.

Pl: Elverte a jég a termést, pedig egész tavasszal a kártevőmentesítéssel sz..ptam. Vagy: Fájt a hasa mióta fosóka szilvát evett. Épp futottak, amikor eleredt az eső, meg hasonlók. Igenevekkel meg ilyen be van zárva / be volt zárva, sétálva is odaért, felrúgták a futó kisfiút, meg ilyesmik. Meg a két német és négy angol jövőidővel is ugyanígy van. Meg asszem a latinnal is, bár azt abban a pillanatban felejtettem el teljesen, ahogy beírták a jegyet. :D

(#43) tasiadam válasza Tigerclaw (#33) üzenetére


tasiadam
veterán

Hat az attol fugg, hogy kapnak-e EUV gyartosort. Elvileg olyan sok van/lesz a TSMC-nek, hogy evekig nem kaphat az intel (nem tud sajatot venni). Es a TSMC is csak emiatt jani. Igaz ez a samsung es az intel szegyene, hogy ok idoben nem vettek.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44) BORZE50 válasza Tigerclaw (#14) üzenetére


BORZE50
csendes tag

Ez a sok eszetlen marhaság honnan jön neked? Hullámvölgybe kerülnek? Nem jött be a ZEN architektúra, te jóisten, valami alternatív valóságból jöttél? A technológia az ami lemosta az intelt is ami, eddig sok fejlesztést nem tett le az asztalra, csak az 1000-es suzukit pörgeti üveghangon... Mellesleg eladási listákon első tízben 8 Ryzen van. Nem tudom te mikről hadoválsz???

Kovács Lajos

(#45) Alogonomus válasza BORZE50 (#44) üzenetére


Alogonomus
őstag

Az Intel szakadatlan védelmezőinek annyiban azért igazuk van, hogy a piaci részesedést a prebuilt rendszerek befolyásolják igazán, nem a DIY. Mivel a Dell, HP, Lenovo és társaik még főleg az "üveghangon pörgetett 1000-es suzukit" szerelik a gépeikbe az AMD (TSMC miatti) kapacitáshiánya miatt, így az Intel végül is jól elvan a jelenlegi helyzettel. Akinek "kocsi" kell, és csak "1000-es suzuki" választható, az kényszerűen azt választja.
Amíg az AMD nem lesz képes a jelenlegi termelést megsokszorozni, addig az Intel marad a piaci részesedésben elöl az ősöreg 14 nm-es gyártósorain keresztül, míg az 5 év után végre valamennyire összedrótozott 10 nm-es gyártósorain készült termékek "üveghangon pörgetett 1000-es suzukiként", de nagyjából tudja tartani a lépést az AMD aktuális termékével. A jelenlegi helyzetben csak a HPC szektorban tud komoly eredményeket elérni az AMD. Talán az Apple 7 nm-es TSMC kapacitásainak átvételével, meg a konzolrendelések "kifutásával" 2022-ben már javul majd a helyzet. Mennyiséget kellene inkább most emelni a teljesítmény helyett. Teljesítményt a fogyasztás emelésével is tudna az AMD fejleszteni, és van honnan fogyasztást emelni.

(#46) andrej_ válasza Alogonomus (#45) üzenetére


andrej_
csendes tag

Már egy korábbi hírnél említettem volt, hogy egy dolog, hogy az AMD esetleg jobb, de konkrétan a beszerzéskor mondjuk "kell 100db (vagy 15 000db) irodai PC" hangzik el. Aki pedig szállítja, az azt látja, hogy van mondjuk i3-as vagy i5-ös intelből neki egy vagon vagy abből érkezhet szállítmány és puff eladják. Még az is előfordulhat, hogy az adott automatikus telepítő rendszerek eleve az inteles driverekkel vannak tesztelve, és csak minimális extra tesztelés kell a következő generációhoz, ezért esetleg direkt kérik a géptípust.

(#47) Alogonomus válasza andrej_ (#46) üzenetére


Alogonomus
őstag

Az a hozzáállás mondjuk pont a HPC szektorban jellemző igazán, mert azoknál a komoly teljesítményű gépeknél számít a letesztelt driverekből következő nagyobb üzembiztonság, kevesebb downtime. Viszont pont a HPC szektorban tudott az AMD határozottan terjeszkedni.
A "100db (vagy 15 000db) irodai PC" esetén pont az a probléma jön elő, amit írtál is: "Aki pedig szállítja, az azt látja, hogy van mondjuk i3-as vagy i5-ös intelből neki egy vagon vagy abból érkezhet szállítmány és puff eladják." A vásárlónak kell az irodai PC, i3-as vagy i5-ös processzorral pedig tömve vannak a raktárak, míg a Ryzen processzorokból állandó a hiány, mert azokat a DIY piac azonnal felszívja. A gépet összeszerelő cég választás elé állítja az érdeklődőt, hogy vagy megelégszik egy Intel alapú géppel, és azt viheti is azonnal, vagy mindenképpen AMD kell neki, de akkor hónapok múlva kaphatja csak meg.

(#48) devast válasza Alogonomus (#47) üzenetére


devast
addikt

De hónapok múlva se kaphatod meg. Még szerverekbe se. Nézzél mondjuk egy poweredge konfigurátort, alig pár milan cpu-val lehet kérni. Megnézem wikipedia-n mi létezik, van vagy 20-30 SKU, szervert meg árulják 3-4 félével. Katasztrófa... és ez amcsi piacon, itthon bele se merek gondolni milyen nehéz lenne szerezni milan szervert.

(#49) andrej_ válasza Alogonomus (#47) üzenetére


andrej_
csendes tag

Szerver fronton már változik a helyzet, egyre több "validált" AMD-s megoldás van, mit megvesznek. Egy HP vagy Dell eleve elég hasonló alkatrészt használ akármelyik gépében. A HPC vonal pedig validál egy konkrét konfigot, és utána megrendeli. Lásd a CloudFlare-t, akik singlesocket AMD-vel mennek, mert az intel olajkályha üzemmódban ment.

A desktop vonalnál általában nem merül fel a CPU típus a beszerzéskor. Kérsz egy biznisz desktopot, mondjuk small form factort, meg mondják hogy mennyi per darab és jön. Vastagon tesznek rá, hogy AMD vagy Intel, kivéve az esetet, amikor az üzemeltetésben fontos, amit írtam. Nagyon nem mind1, hogy egy 10k-s gépújításnál a meglévő image-et akár egyben rá tudod tolni és gyorsabb a rollout vagy neki kell állni tesztelni a jófej helyi, meg egyéb felhasználókkal.

Az AMD a hírek szerint az EPYC-re fókuszál, ami a Ryzent érinti, hiszen ugyanaz a chiplet az alap. A DIY piac csak szeretne annyi CPU-t felszívni, amit a korporét beszerzések igényelnek.

@Devast: pont a hetekben próbáltam a belépő Epyc-re (7313P) lőni, de gyakorlatilag elérhetetlen álom. Ismerős belépő 42xx Intelre várt 4 hónapot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.