Hirdetés

2024. május 23., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Lacccca87


Lacccca87
addikt

Igazabol siman dobhatnak a visszafele kompabilitast. Mindenkinek lenne legalab 3-4 eve atallni ra, igy hogy az 5 sincs meg piacon.

(#2) Cythyel válasza Lacccca87 (#1) üzenetére


Cythyel
senior tag

igen, csak akkor ugrott az a lehetőség, hogy ha nem kell, nem akarsz alaplapot és proccot cserélni, de kellene egy erősebb vga, akkor nem megy bele az 5ös rendszerbe a 6os vga, meg sem fog vele mukkanni

(#3) GoldhandRent válasza Cythyel (#2) üzenetére


GoldhandRent
őstag

intelnek szabad, PCI-nek meg nem ? vegyen az az inteles új alaplapot ;]
már úgyis hozzá van szokva :)

-

(#4) h-yle válasza Cythyel (#2) üzenetére


h-yle
addikt

Kérdés mennyi az az árnövekedés. $10? $20? $100? Azért nem tartom elképzelhetetlennek, hogy jól elvagyok a legnagyobb PCI5 proci+VGA kombóval amit fogad az alaplapom addig, amíg nincs pénz PCI6-ra váltani. Most is OK-nak éreznék egy 9900k+2080Ti kombót ha nem lenne pénz váltani :))

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#5) #72042496 válasza Cythyel (#2) üzenetére


#72042496
törölt tag

Nem is csak VGA, hanem minden PCIe eszköz, talán az SSD közülük a legelterjedtebb.

Ez zavart volna, amíg úgy cserélgettem az alkatrészeket mint más a gatyát, most egy 5 és egy 11 éves géppel pont nem érdekelne, úgyis komplett csere lesz (ha/amikor lesz).

(#6) Danex


Danex
addikt

De igazából most még a PCIe4-et sem használjuk ki még a GPU-kal, tehát kb csak hálózati eszközöknél, adattárolóknál számít ez valójában.

GPU szemszögből simán meg lehetne lépni, hogy oké PCIe gen6 már nem kompatibilis vissza, ahogy a DDR5 sem kompatibilis vissza. Gépfejlesztésnél szerintem ha már alaplap procit fejleszt az ember mert kevés az erő akkor ott már videókártyát is vesz az ember. De ha kevés is lenne akkor használtan rak mondjuk az 5600X helyére egy 5800X-et és megúszta a +1-2 évet mire lesz pénze a GPU-t is fejlesztenie.

Inkább a GPU oldal legyen szélesebb körben kompatibilis a PCIe szabványokkal..

Ha a gyártók akarják akkor chipsetből úgy is meg tudják oldani azt a néhány szálat.

(#7) Busterftw


Busterftw
veterán

Ez a szerver szegmensnek fontos es oda erkeznek elsosorban.
Aztan amikor kell akkor consumer piacra.

(#8) GoldhandRent válasza Danex (#6) üzenetére


GoldhandRent
őstag

a már kiadott VGA-t hogyan tudnák PCI 6-ra kompatibilissá tenni ?
az alapból pci6-os kártyát meg nincs értelme kompatibilissá tenni a 4-gyel (vagy 5-tel)
viszont ha oda jutsz, hogy veszel egy PCI6 kártyát, akkor nem PCI busz lesz a bottleneck az 5+ éves gépednek, hanem a lap+proci kombó.. akkor veszel újat, valszeg PCI6-ot támogatót, szval nem kell a lapnak visszafele kompatibilitás.

vagy akinek mégis erre lenne szüksége, vesz egy átalakító modult, mint a DDR5 to DDR4 (vagy fordítva?) esetén.

-

(#9) MtHq válasza GoldhandRent (#8) üzenetére


MtHq
tag

Lehetne gyártani speciális risert, vagy kártya szintjén anno megoldották, AGP-be szánt kártyák mentek PCIe-n, vagy akár fordítva is (HSI chip)

[ Szerkesztve ]

(#10) h-yle válasza GoldhandRent (#8) üzenetére


h-yle
addikt

biztos meg lehet oldani, és lesz is rá megoldás, viszont alapvetően jó ötletnek tartom, ha néh egy egy új szabványnál azt mondják, hogy jó, akkor itt húzok egy von alat és innentől nincs bc. 20 évente lépni egy ilyet sztem belefér. :)

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#11) Lacccca87 válasza Cythyel (#2) üzenetére


Lacccca87
addikt

Agp / Pcie valtasnal is megvolt a piac. Jelenleg inkabb az egyeb eszkozok lehetnek problemasak amik ezen a savon kommunikalnak (ssd, halozati vezerlok, egyeb kiegeszito kartyak vagy chipek). De nem hiszem hogy jelentos fennakadast okozna mert mire piacra kerul addig meg van boven ido.

(#12) Danex válasza GoldhandRent (#8) üzenetére


Danex
addikt

Azért lenne értelme a kártyát visszafelé is kompatibilissá tenni, mert a GPU igénybevétele sokkal gyorsabb mértékben növekedik, mondhatni ha most van egy 5600X-em, egy RTX 3080-al akkor ez kb pariban van 1440p-re,

De 2-3 év múlva teszem azt 4K-ra vagy 240Hz stb, már az RTX 5080-ra szükség lesz, addig CPU oldalról jó eséllyel egy sima 5600X->5800X upgrade elég lenne, mert úgy is GPU limit lesz.

Ezért gondolom ,hogy GPU oldalról fontosabb ez mint CPU/alaplap oldalról. (Főleg, hogy GPU-nak igazából majdnem hótmindegy milyen PCIe-t használ, mert nem az a szűk keresztmetszet)

(#13) h-yle válasza Danex (#12) üzenetére


h-yle
addikt

két év múlva RTX 3085 Ti2 24GB XS lesz nem 5080 :DDD

[ Szerkesztve ]

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#14) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Simán lehet az, hogy pcie6 foglalatoknál lesz egy választóvonal.. kb. szó szerint és a foglalatban is lesz valami "pöcök", aminek ha a foglalatban van akkor csak PCIE6+ a foglalat, és PCIE5 és régebbi cuccokat nem fogad majd... ugyan így kártyáknál is megoldható egy ilyen a csatlakozóra... így ha idővel "kikoptatnák" a régi cuccokat egy mondjuk 3-5 év után, akkor spórolhatna valamit a gyártó, mivel a régi cuccokra nem kell optimalizálni mivel a foglalat amivel ellátja a cuccot fizikailag nem tudja idővel fogadni a régebbi kártyákat.

Persze, nem tudom bekerült-e ilyen a szabványba, de megoldaható lett volna.

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#15) fatpingvin válasza MtHq (#9) üzenetére


fatpingvin
őstag

ne, ezt a kukackonzervet ne bontsuk fel pls. ez hülyeség és nem véletlenül nem csinálnak ilyet.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#16) MtHq válasza fatpingvin (#15) üzenetére


MtHq
tag

Hülyeség, vagy nem hülyeség, működött annak idején. Nyilván ma már nem biztos, hogy jó megoldás lenne, arra próbáltam rávilágítani, hogy ha akarnak megoldást találni valamire, akkor tudnak.

(#17) fatpingvin válasza MtHq (#16) üzenetére


fatpingvin
őstag

igen anno amikor az AGP-PCIe váltás az egy igazi komoly vízválasztó volt, ugyanis az egész számítógépen egy teljesen más technológia, buszrendszer, etc jelent meg. ez meg csak PCIe szabványok közti lépés, amiknek viszont deklarált célja hogy kompatibilisek legyenek egymással.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#18) Semplar


Semplar
őstag

Kellett már ez, mint a windows 11. ;]

“Don’t worry, nothing gets away here, the place belongs to the Mafia.”

(#19) GoldhandRent válasza Danex (#12) üzenetére


GoldhandRent
őstag

félreértettelek, azthittem azt szeretnéd, hogy a régi kártyád (mondjuk az én 1070-em) menjen bele az új PCI 6 lapokba, és ezt oldják meg a GPU gyártók. -> ugye ezt utólag kártyaszinten nem lehet, de 3rd party, vagy a saját gyártód akár adhatna ki átalakító modult, vagy riser kábelt, mint DDR4-DDR5, vagy a korábbi Agp-PCIe esetén.
Ez működhetne vica-verza -> régi lapba is tudnál rakni új kártyát, meg új lapba is régi kártyát.
Egyik eset sem optimális, mert egyik a másiknak (proci a VGA-nak, VGA a procinak) bottleneck lesz.

& #15fatpingvin #9MtHq Danex#12

Ha engem kérdeznének, és rajtam múlna, kiadnám az új lapokat/procikat csak és kizárólag PCI 6 támogatással, ez úgyis 3-4 év még mostantól, mindenkinek lesz ideje gyűjteni és felkészülni erre.
VGA gyártók is csak PCI 6 támogatású kártyákat adnának ki, ez szintén 3-4 év.
Hálózati kártyák legtöbbször integráltak, ha pedig PCI csatolóba illesztős, akkor a fent említett adapterrel megoldható.
SSD-k esetén az M2 lehet probléma, de ezeket is simán be tudod pattintani egy PCIe adapterbe, amin még hűtés is van, és nem a VGA alatt bújkál.

Tehát ha valaki a MOST meglévő cuccait akarja berakni a gépébe 3-4 év múlva, megteheti, de nem kéne extra költséget ráverni azokra, akik 3-4 év múlva, a már most 5+ éves (akkor 8-9 éves!) gépüket akarják lecserélni.

pl aki most megvette az új pcie5-ös inteleket, azok szerintetek 5+ éves HW-ről váltottak, vagy az 1-2 évesről ? Nekik pont mindegy, mert minden évben cserélnek mindent.
plusz azt sem gondolnám optimálisnak, hogy valaki a Skylake-jébe akarjon PCI 6-os RTX50xx kártyát rakni, vagy PCI 6-os Ryzen 7 8xxx proci/lap kombójába akarjon GTX 1070-et rakni. #bottleneck

[ Szerkesztve ]

-

(#20) fatpingvin válasza GoldhandRent (#19) üzenetére


fatpingvin
őstag

én a 3rd gen Ryzen lapomban használtam elég sokáig egy HD4670-t.

jó lenne elengedni, főleg DIY kategóriában ezt a berögződést hogy mindent újat, modernt veszel a konfighoz. a visszafelé kompatibilitás szerintem épp hogy DIY szinten az egyik leglényegesebb.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#21) GoldhandRent válasza fatpingvin (#20) üzenetére


GoldhandRent
őstag

igen, de azért nem örökké. volt 10+ éved használni egyiket a másikkal, ideje váltani :K
az oda-vissza kompatiilitás -sokszor- visszafogja a fejlődést.

AMD jól csinálja, Intel perpill nem -> minden új gennél új lap.

azért belátható, hogy egy idő után nem életszerű engedni az ilyesmit. ha jön egy új szabvány, ami ezt nem, vagy nehézkesen teszi lehetővé, akkor vonalat kell húzni.
USB szabvány egy jó példa, meg a telefonok csatlakozója.
mondom ezt én is úgy, hogy Skylakem van, sokáig 7770HD ment benne, most 1070, de nem látom értelmét a 1070-et átemelni majd egy PCI 6-os lapba, vagy PCI 6-os kártyát rakni a Skylake konfigomba. Egyszerűen teljesítménypazarlás, és butaság.
Ha oda jutunk, hogy lehet venni értelmes áron, akkor biztos mindent IS cserélek.
Ha irreálisan drága marad akkor is minden, akkor marad a mostani... Ha most, vagy majd akkor bedöglik valami a gépben, akkor az ennyi volt, nem veszek másikat semmiből.

Jöhet a konzol era. :K

[ Szerkesztve ]

-

(#22) fatpingvin válasza GoldhandRent (#21) üzenetére


fatpingvin
őstag

ebben szerintem gyáltalán nincs igazad. technikai akadálya ha nincs akkor igenis legyen minden mindennel kompatibilis, legalább protokoll szinten.

képben vagy azzal hogy mondjuk BIOS funkciók közül mennyi monden van ami még konkrétan az AT-XT korból maradt ránk, és a PCIe 5.0 is ugyanúgy implementálja?

az egyetlen oka hogy a PC ilyen módon el tudott terjedni az a szabványok illetve a kompatibilitás megoldása volt.

egyébként szerintem az AGP-vel példálózni kicsit rossz megközelítés, nem mondom hogy rossz volt de abban a formában amiben megvalósították, vakvágány és ez már előre is látható lett volna.

ez amit te "teljesítménypazarlásnak" nevezel, szerintem értelmezhetetlen, arról nem is beszélve hogy ez a felhasználási terület egy kis hányadát érinti csak. ne a saját szempontjaidat tekintsd iparági referenciának.

pl miért ne rakhatnád át a 1070-est egy modernebb lapba? én minden további nélkül megtenném ha lenne egy ilyen kártyám, sőt. amint írtam, egy HD4670-est használtam a 3rd gen Ryzenem mellett. ha működne rendesen a PCIe-AGP illesztés a kártyán, simán befognám a Matrox G55-öt is, viszont ezzel vannak hiányosságok és emiatt az X sem megy rajta rendesen.

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#23) snecy20


snecy20
veterán

Akkor PCI-E 4.0 és 5.0 eszközökkel már ne is szenvedjünk, várjunk a 6.0-ig? :P
Mire meg kint lesznek a 6.0-s SSD-k, VGA-k, alaplapok, addigra gyanítom hogy a szabvány már rég kettővel vagy hárommal előbbre jár...

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#24) GoldhandRent válasza fatpingvin (#22) üzenetére


GoldhandRent
őstag

azért, mert a 1070 lenne a rendszer szűk keresztmetszete. fordított esetben pedig a processzor.
ha lenne illesztő, hogy berakd azt a matroxot, annak bizony baromi nagy limitációi lennének. nem véletlen nincs rá lehetőséged.
a 4670-es szintjét meg egy IGP is hozza már, gondolom neked is csak azért kell, mert nincs ami képet jelenítsen meg.

és pont a DIY piac az, aki az én szempontjaimat tekinti - játékra vagy munkára veszi a gépet.
minek vegyen bika új generációs lapot procival, ha a kártyája nem engedi kihajtani? minek vegyen bika új generációs VGA-t, ha a processzor nem képes kihajtani ? ezzel pazarolsz..

kellenek generációváltások átléphetetlen határokkal, ami megkönnyíti a további fejlődést - nem kell az elavult technikát drága mérnöki órák árán kompatibilissá tenni.

#23snecy20
PCI 3 és 4 között eltel 7 év !
5 és 6 között pedig 2 xd
de a 4 és 5 között is csak 2

ki tudja mi lesz a tendencia, lehet most megakadnak megint 7 évre. :F

[ Szerkesztve ]

-

(#25) fatpingvin válasza GoldhandRent (#24) üzenetére


fatpingvin
őstag

most csak igazoltad hogy mennyire rá vagy fixálódva a saját szempontjaidra.

az hogy mi a szűk keresztmetszet azt a felhasználási terület mondja meg. az én esetemben valszeg elég brutál overkill lenne.

a Matrox esetében nem tudom milyen illesztőről beszélsz, a panelon van egy PCIe-PCI bridge, a driver támogatása pedig mind a mai napig teljes(mga, matroxfb), az egyetlen gond hogy maga a GPU csak AGP buszon tud teljesértékűen működni, így egy PCI bridge mögött pl a 3D lehetőségek meg vannak lőve. ez egy hardveres limitáció, amúgy a működését nem befolyásolja sokban. mai napig kb bármilyen PCIe deszkába szúrod bele, működni fog benne, az én esetemben a gond tényleg csak az volt hogy egy modernebb kártyáról nagyon körülményes lett volna offloadolni.

ami a 4670-et illeti, valóban nem volt iGPU-m, azokra a 3D feladatokra (ChimeraX például) amire kellett arra felesleges volt egy FirePro-t belerakni a gépbe. az hogy egy Radeon 520-ra upgradeltem az egyedül azért volt mert ez már megy az amdgpu driverrel is, nem csak a régi radeon-nal.

"kihajt"

nem palánta ez, felejtsük már el ezt a hülyeséget.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#26) nexwo


nexwo
őstag

na akkor most már elég 1-2x PCIe lanes az NVMe-nek, illetve 4x slottok elegendőek mindenre (1-2 16x helyett) (gpu, ssd, így nem kell chipsetnek kapcsolgatni) pl Ryzen 5000-ben 24 lanes van az 5-6 db 4x egy alaplapon :D

DDR6 kéne még és akkor a GPU-nak sem kell feltétlen külön memória, úgy is ügyeskednek a resizable bar/SAM-al.
Esetleg egy új foglalat hely az alaplapon a proci mellett a gpu procinak.

[ Szerkesztve ]

Cuccok: https://hu.pcpartpicker.com/list/8Pb6z6

(#27) h-yle válasza snecy20 (#23) üzenetére


h-yle
addikt

ha ráérsz és sok pénzed van... persze. a 4.0-s cuccok (amik ki is használják) is aranyárban vannak, az 5.0 még itt sincs rendesen gondolom az már nemtom... gyémántáron lesz. Játékra meg bőven elég lesz a 3.0-4.0 teljesítmény amíg nem jön teljes konzol generációváltás, tehát kb. 5 évig még biztos jó vagy. utána majd lehet gondolkodni, ha meg munkára kell akkor úgyis kitermeled a váltás árát.

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#28) tasiadam


tasiadam
veterán

Cries in 2.0 4x nvme

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#29) #16939776


#16939776
törölt tag

Van még egy marék alkatrész az alaplapon, ami pci-express lane-en lóg, azokat mind újra kellene tervezni, gyártani és validáltatni, és ezt a költséget is ki kellene fizetnie, tudjuk kinek..
Másrészt ezekből az új alkatrészekből igen komoly mennyiséget kellene prezentálni, lehetőleg egyszerre. :))

(#30) vlaci79


vlaci79
senior tag

Hali, lehet velem van a baj, de pont a PCIE foglalat az állandó?
Sok öröklött vacaktól megszabadulhatnának.
Szerintem nyugodtan kaphatna 6.0 külön foglalatot 2-3x fogyasztási keretet is.
12V helyett ? 24V rendszer feszültséggel.
Proci tudná 6.0-t
Chipset meg tudná a "régi" PCIE-t
B660 Chipset 14db PCIE sávot támogat PCIE 3.0 és 4.0-t
Z690 Chipset 28db PCIE sávot támogat PCIE 3.0 és 4.0-t
VLaci

[ Szerkesztve ]

(#31) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Akkor várhatóan hamarosan a CXL 3.0 is véglegesítődik
( ami a Gen6-oson alapul )
és elkezdődhet/folytatódhat az új CXL-es kütyük tervezése :K

pl.
- GPUDirect over PCI-Express
- "Coherent Multi-GPU" támogatás ..
- különböző memóriatípusok: DDR4 - HBM2 összekapcsolása ..
- perzisztens memóriák ..
- ...

ami a Gen6 nagy előnye .. hogy miközben a sebesség duplázódik ..
de a latency ( késleltetés) eközben egyre minimálisabb ..

És a szerverek / HPC után
a consumer szintre is eljönnek az újdonságok.
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#32) GoldhandRent válasza fatpingvin (#25) üzenetére


GoldhandRent
őstag

milyen saját szempont ? ez közös érdek... épp a te retro 32 megás szempontod az, hogy miért nem használható még ma is AGP kártya... minek akarnál olyat ? mert van, és inkább sanyargatod magad azzal, minthogy vegyél használtan egy 960-at ?
Ha bejön a PCI 6 és nem lesz visszafelé kompatibilis, senki nem fog majd a fejedhez fegyvert fogni, hogy márpedig meg kell venned! Ott lesz a lehetőség korábbi HW-t venni újonnan, vagy használtan. Nem kell összelegózni a régi cuccokat a modernekkel.
Ha munkára kell, visszatermeled az új proci mellé kötelező új VGA árát, ha meg hobbi, akkor meg ott a döntés lehetősége.
Nekem is van egy 512-es NV kártyám, igaz az mÁr PCI csatolós mégsem azt használom, mert nem vagyok idióta.

mert, hogy mondod mikor maxon "járatod" ?
"2. (ritka) Kihajt vmit: egy hajtásra kiiszik vmely italt, vmely ivóedény egész tartalmát; felhajt vmit.  Kihajtom egy cseppig borát A telt üvegnek. (Petőfi Sándor)"
"8. tárgyatlan <Személy> kocsin, autón ülve úgy hajt, hogy kijut vhonnan. Kihajt az udvarból, egy mellékutcából. Kihajtott a Zugligetbe.  Felszerszámozta a lovait, nem szólt semmit, felugrott az ülésébe s kihajtott a faluból. (Jókai Mór)"
stb
meghajt, kihajt-> kihajtja belőle a maximumot..palánta vagy már te :U

zártam a témát veled, maradjunk a gyertyánál meg a lovaskocsinál ! :R

[ Szerkesztve ]

-

(#33) Dragon3000 válasza Lacccca87 (#11) üzenetére


Dragon3000
veterán

Agp/pci-e váltás annyiban volt más, hogy minden külön kártya, lan, hangkártya..... Pci-on volt, ami a pci-e mellett nagyon sokáig velünk maradt. Jelenleg minden pci-e-n lóg, így teljesen más lenne, ha 6.0 esetében elvágnák a visszafelé kompatibilitást.

(#34) Lacccca87 válasza Dragon3000 (#33) üzenetére


Lacccca87
addikt

De a korabbi bovitoknel is levagtak a tamogatast. Pci/Pcie valtaskor.
Felesleges ez a rengeteg visszafele komoatibikitas, visszafogja a fejlodest ez bizonyos fok utan. Kicsit gondoljuk at azert. 5 generacio lassan 10 ev eltelt, kozben nem volt ekkora lepes hogy belso protokoll mukodesben valtas, most jonne. Ezt el kellene engedni es a regi bekjokat hatrahagyni.

(#35) fatpingvin válasza S_x96x_S (#31) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez nekem is új, szuper :D

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#36) fatpingvin válasza GoldhandRent (#32) üzenetére


fatpingvin
őstag

szerintem vegyél egy kicsit vissza és pattanj le a magas lóról, mert faszságokat beszélsz. azzal egyetértek hogy zárjuk a témát, semmi kedvem hullába infúziót tolni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#37) Dragon3000 válasza Lacccca87 (#34) üzenetére


Dragon3000
veterán

Azért 10 év alatt szinte mindenen lecserélődött a pci pci-e-re. Évek óta van pci-e 4.0 mégis a legtöbb bővítő kártya megmaradt pci-e 2.0/3.0-nál, mert semmi pluszt nem ad az újabb szabvány ezeknek csak drágább lenne az egész. Most egy ilyen elvágás miatt miért cseréljem le a raid vezérlőm és a 10G-s kártyáimat, ha majd eljön egy következő gép fejlesztés, ahol már valószínűleg pci-e 6.0 lesz a gépeknél. De akkor nézzük az érveid, ahogy jön a 6.0 a gépekbe, mindenki dobjon ki mindent, ha gépet fejleszt és vegyen újat, ami pci-e 6.0-s, miközben velünk a pci-e 4.0 már 3 éve és nagyon sok eszközt a mai napig max 3.0-val látnak el.

(#38) fatpingvin válasza Dragon3000 (#37) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez meg a másik fele. ennek a nagy fejlesztéshajhászásnak csak ott van értelme ahol tényleg nagy adatokat kell valamilyen interconnect fabricen keresztülnyomni, ami gyakorlatilag csak az egyre újabb szabványú hálózati vezérlők, valamint az egyre gyorsabb háttértárak okán indokolt. a koprocesszorok (GPU pl) kérdését azért nem mosnám ide mert ott nem csak azt adatátvitel hanem a memóriakoherencia is egyre lényegesebb szempont kezd lenni.

that being said, az én gépemben is nagyrész PCIe 1-2es szabványú cuccok vannak, 3as csak mutatóban, a vidikari (nem is kapott 2 sávnál többet.)

[ Szerkesztve ]

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#39) Lacccca87 válasza Dragon3000 (#37) üzenetére


Lacccca87
addikt

Azett a dobjuk ki az eleg eros megfogalmazas. Nem ertem mire fel ez a nagy para. Jelenleg szep lassan zakatol a pc szegmens a pcie 4 fele. Az 5 talan majd kanyarban lesz 2 ev mulva aztan meg 2-3 ev es jon a 6. Addig siman leamoetizalodnak azok az eszkozok amit ti annyira meg szeretnetek tartani es tovabb hasznalni.
Regeteg ido amig tovabbra is nyogheti a legacy statuszu cuccok dolgait az ipar ahelyett hogy fokuszalna a fejlesztesre.
Szerintem nagyobb a fustje ennek a visszafele kompatibilitasi paranak mint a langja. Aki akar beruhaz majd az uj technikaba aki meg maradni akar veheti a pcie4-5 os cuccokat kello teljesitmeny mellett.

(#40) fatpingvin válasza Lacccca87 (#39) üzenetére


fatpingvin
őstag

milyen amortizációról beszélsz? egy Ethernet vezérlőn pl szerinted mi amortizálódik? elég bináris a működése, vagy megy vagy nem. amennyiven tartha az elsőt, nehezen látom be milyen amortizációról lehet beszélni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#41) Lacccca87 válasza fatpingvin (#40) üzenetére


Lacccca87
addikt

Softwatees tamogatas pl frisebb os hez. Meghibasodas. Felmerult uj igenyeket mar nem kepes kiszolgalni. Lemorzdolodnak szep lassan.
Termeszetesen nem ritka hogy 10+evet is fut egy eszkoz.
De pl. gondolom te se szeretnel mondjuk 10/10es halot hasznalni manapsag.

(#42) fatpingvin válasza Lacccca87 (#41) üzenetére


fatpingvin
őstag

nem, de azért azt remélem érzed hogy PCIe-s vezérlőből nem nagyon van gigabitnél lassabb... szóval ez nem volt egy túl jó példa.

csak szólok, a 10 éves alkatrészt 2011-12ben gyártották... nem csak a technológia fejlődése rohan hanem az idő is.

amúgy, az asztali gépemben vannak ennél BŐVEN régebbi alkatrészek is.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#43) Dragon3000 válasza Lacccca87 (#39) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ha már gépet fejlesztek, nem szeretek egy halott platformot választani, így ha már mindkét cég csak 6.0-s megoldásokat fog adni, mint új eszközök, akkor nem a több éves megoldást fogom megvenni, mert később ha valamit cserélni kell, akkor vagy a választék csökken nagyon vagy az ár emelkedik, idővel meg újonnan se lehet majd hozzá semmit sem venni.

#41 Lacccca87
Akinek 10Gbites hálózata van, nem hiszem, hogy mostanában lesz szűk keresztmetszet a sávszélesség.
De tovább menve, nem igazán történt az elmúlt 5-10 évben nagy fejlesztés a hangkártyák között és nem is várható, de egy ilyen hülyeség miatt az ember dobja el a jó megoldást, hogy vehessen egy ugyanolyant csak támogatva az új pci-et nagy valószínűséggel drágábban, ugyan ez egy raid vezérlő esetében is vagy a már említett 10Gbites hálókártya mit is profitálna a 3.0 helyett egy 6.0-es megoldásból?

Ezek mellett, ha mindennel át kellene állni 6.0-ra, szerinted milyen hiány alakulna ki a vezérlőkből?

[ Szerkesztve ]

(#44) Lacccca87 válasza Dragon3000 (#43) üzenetére


Lacccca87
addikt

Nagyjából nulla vagy mostani helyzethez hasonlo. Meg mindig azt nem tudjatok felfogni hogy min 4 de szerintem 5 ev is lesz mire a 6 bekoszont consumer szegmensbe. Addig meg barmi is lehet.
Tudom mindenki a sajat penztacajat vedi, csak feleslegesen.

Ha neked most is jo egy tobb eves hw akkor miert cserelned? A halott platform meg elegge rossz kifejezes nert ahogy tobbszor is emlitetem 4 es szeria most kopogtat az ajtokon, 5os kanyarban. A "halott" platformon ahogy eddig is ezutan is ellennel min 2-3 evet aztan meg mar nem problema a valtas.

Azt kellene felfogni hogy azert is van hiany chipekbol mert mar annyi szart kell egy lapra tenni hogy a lapgyartok nem tudjak belepreselni. Ha ezeket ekhagyhatnank egyszerusodne a gyartas is meg az aljatresz szukseglet.

(#45) Dragon3000 válasza Lacccca87 (#44) üzenetére


Dragon3000
veterán

Halott platform alatt azt értem, ha valami meghibásodik, akkor a választék sokkal kisebb idővel sokkal drágább is lehet.... Nem a pci-e verziója fogja eldönteni számomra, hogy halott egy platform vagy sem, főleg, hogy jelenleg is egyik alkatrészem se profitál abból, hogy az alaplapom támogatja a 4.0-t.
Nem nagyon változott ez ügyben semmi, mégis lett chip hiány, sőt az alaplapok felépítése egyszerűsödött, míg nem jött az m2 foglalat, persze olcsóbbodást nem hozott. Ha a kompatibilitást elhagynák, akkor pont, hogy sokkal nagyobb chip hiány lenne, elvégre el kellene látni a régi rendszereket is és az újat is, nem tehetnék meg, hogy mától csak az újat gyártjuk, főleg, hogy nagyon kicsi lenne az új részesedése a piacon. Akkor ezek mellett ne csak az otthoni gépeket nézd, hanem a szervereket is, ahol ezer számra kerülnek be az alkatrészek, na most itt is ki kellene szolgálni a régieket az újak mellett.....

(#46) fatpingvin


fatpingvin
őstag

még mindig nem tudom befogadni annak a valóságát hogy van aki teljesen komolyan érvel amellett hogy egy olyan szabvány esetében, aminek deklarált célja a verziók közötti kompatibilitás, a következő verzió DIREKT NE legyen backward-compatible...

ez valahol nekem tényleg szürreál.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#47) Busterftw válasza fatpingvin (#46) üzenetére


Busterftw
veterán

Attol fugg. Sok esetben hatraltatni is tud a backward-compatible is.

(#48) S_x96x_S válasza Lacccca87 (#44) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Meg mindig azt nem tudjatok felfogni hogy min 4 de szerintem 5 ev is
> lesz mire a 6 bekoszont consumer szegmensbe.

A gen5 -nél a "beköszönés" ~2.5 év volt
A gen6 -nál is extrém gyors bevezetést jósolnak.

PCI Express 5.0 specification was released on May 29, 2019
Intel Z690 : 2021. nov.

> Azt kellene felfogni ...

ez komplex dolog; és nem csak consumer szegmens létezik ...

- AMD Ryzen™ Embedded R1000 series Processors :
2029 -ig lehet rendelni az AMD-től (és az ZEN1-es)

- és ami meglepő ... a legtöbb Boeing 737 -es gépen .. még mindig 16 bites ( Intel 286 ) CPU dolgozik.
Persze az F-22 Raptor -ban már intel 386 cpu -van; haladás :-)

Mottó: "A verseny jó!"

(#49) Lacccca87 válasza S_x96x_S (#48) üzenetére


Lacccca87
addikt

Rengeteg Gen5-ös eszközt látni manapság....ja nem :/

Majd olvasd el hogy miért van az a 737-es ben + bonusz hogy miért van földön ennek az új iterációja a 737max (HW hiba amit SW vel akarnak befoltozni). Röviden azé mert nincs szükség az elvégzendő feladatokhoz 32 magos 5 ghz-es procira és így olcsóbb is.

F-22 raptort amikor elkezdték kifejleszteni akkor kb az a szint volt a CPU-knal ami már kivülről belülről ismertek/kiismertek így megbízható volt. Nem fogják kidobni az egészet egy kb 20-30 éves szolgálati idő alatt.

De amugy ezeknek a példáknak semmi köze/értelme/relevanciája nincs ahhoz hogy miért is lenne jó/rossz a visszafelé kompatibilitást megszüntetni.

Egyébként értem az ellenvélemény oldalt is, nem feltétlen vagyok én a kompatibilitás ellen, de van egy pont ami után a korábbi protokoll/eszközök támogatása csak nyűg és hátráltatja a fejlődést. ( pl AMD lapoknál is milyne jó hogy má nem fér el a BIOS a saját chipjén ha az összes támogatott procit bele kellene kódolni).

Ha tippelnem kellene még most gen 6 nál megmarad a kompatiblitás ahogy írták is hogy dolgoznka rajta (esetleg olyan szinten ami akár egyes gen4-5 eszközöket korlátozhat is teljesítményben), de a 7-es nél dobni fogják az egészet

(#50) Dragon3000 válasza Lacccca87 (#49) üzenetére


Dragon3000
veterán

( pl AMD lapoknál is milyne jó hogy má nem fér el a BIOS a saját chipjén ha az összes támogatott procit bele kellene kódolni).

Azért mert ment a spórolás ez még nem lesz igaz, főleg, hogy igazából csak a csili vili uefit elvéve ugyanúgy belefért minden a kisebb chipbe is.

Ha a kompatibilitást dobni akarják, akkor változzon fizikailag is a csatlakozó, mert tegyük fel ha közvetlen a cpu-hoz drótozott foglalatok új szabványt támogatnak majd, a chipsethez lévők meg a régit, a végén majd jönnek a keveredések, amikor a gyártók, mint most is más bekötéseket is használnak az egy x16 slot helyett 2db x8 megy a cpu-hoz.... vagy a második m2 osztozik az x16 slottal, így mindkettő m2 foglalat esetében elérhető a pci-e 4.0 pl egy b550 alaplap esetében........

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.