Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) dokanin


dokanin
aktív tag

Keményen belecsaptak a lecsóba a TSMC-nél.

(#2) N!GhTyka


N!GhTyka
tag

Eközben intelnél... várjál csak. :D

(#3) Weareus


Weareus
addikt

Vajon hol van a csíkszélesség csökkentésnek az alsó fizikai határa?
Vannak erről jóslatok?

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#4) erer1000


erer1000
őstag

valaki el tudja mondani miért mindig sárga fény van a chip gyáros képeken?
mi a tudományos oka?

Arra tudok gondolni hogy ennek a fénynek talán kisebb az energiája , és kevésbé zavarja a termelést az esetleg beszivárgó fény, de a dolgozók számára is elviselhetőbb mint pl a vörös fény.

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#5) opr válasza Weareus (#3) üzenetére


opr
veterán

Persze. 90nm. Ja, nem, varj, az regen volt. Akkor... 35nm. Illetve, varj, nem. 14. Ja, nem, az csak az Intelnel. Akkor...

;]

Kicsit komolyabbra forditva a szot, nincs igazan ertelme a kerdesnek, miota a nm csak egy marketingszam lett.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#6) Weareus válasza opr (#5) üzenetére


Weareus
addikt

Persze, ha marketingszám lett, akkor tényleg felejtsük el a kérdést. Lehet, hogy naiv voltam. :R

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#7) ElEvEn11 válasza opr (#5) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

A kérdésnek van értelme és meg is válaszolható. Nem én vagyok a legszakibb ebben az tuti, de nekem valami olyasmi rémlik, hogy elméleti-kutatási síkon akár a molekuláris szint is működhet. Ez 1 nm volt talán. Tervek 2021-re vannak a 3 nm-rel. ... Igen, tudom. Az ilyenkor szokásos, hogy "de hát az nem is annyi, hanem ennyi" stb. stb. :U Erre itt van ez a 7 nm-ről szóló szócikkben található összehasonlító táblázat. Jól látszik, hogy ha a tranzisztorsűrűséget nézzük, akkor kb ugyanott vannak a gyártók. :K
Ettől függetlenül valóban marketingszám, de miért is ne használják ezt a gyártók, ha el akarnak valamit adni és hatékonyan kommunikálni (érthetően csomagolni) a customer réteg felé is? :F

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#8) atike


atike
nagyúr

Szóval a Huaweinek is gyárt... Nem semmi amúgy milyen ütemben fejlődik a technológia. De vajon meddig fog...? :)

(#9) opr válasza ElEvEn11 (#7) üzenetére


opr
veterán

Tolem hasznaljak nyugodtan. Tolem levagott nagylabujjkoromben is merhetik a fejlesztesi idot is es ez is lehet marketing szam, tok mindegy.
A lenyeg az, hogy a nelkul, hogy ahhoz, hogy egy gyartosor/chip/akarmi valamilyen fizikai parameterere (es mindig, mindegyiknel ugyanarra) vonatkozzon a nm, mint meroszam, anelkul nincs ertelme a "meddig lehet lemenni" kerdesnek, mert a papir barmit elbir, es mivel nem egy egzakt definicio, igy barmit ra lehet irni barmire. Pl a piszoar a munkahelyemen 0.03nm-es. Szerinted meddig lehet lemenni, van valami fizikai hatara? Azt, hogy mi 0.03nm a piszoarban azt nem arulom el. :DDD

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#10) ElEvEn11 válasza atike (#8) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

Itt találsz némi támpontot erre válaszul. Ennél többet maximum sejteni lehet.

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#11) Weareus


Weareus
addikt

Úgy látom ezzel az átállással küzdenek pár éve és még fognak is. A fő problémát a gyenge fényforrások (EUVL) fejlődése és a waferek méretének növelése (450 mm-re) jelenti.
[link]

(#9) opr
Én fizikai és nem bullshit marketing határt kérdeztem.

[ Szerkesztve ]

Soul of the mind, key to life's ether. Soul of the lost, withdrawn from its vessel. Let strength be granted, so the world might be mended. So the world might be mended.

(#12) ElEvEn11 válasza opr (#9) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

Szerintem az az összehasonlító táblázat elég jó támpontot ad, plusz az is látható, hogy azért nincs óriási eltérés a gyártók között. Abban van, hogy mikor realizálódott vagy fog realizálódni a gyártás. Ott évek vannak. A tranzisztorok száma viszont elég beszédes adat, amit össze lehet mérni. Ez pedig természetesen függ attól a bizonyos csíkszélességtől is. Szóval én azért úgy látom, hogy valamilyen szinten összemérhetőek az adatok és nagyjából az is látható, hogy mennyire reális a megadott csíkszélesség. ...de mondom; nem én vagyok a CPU-guru itt. ;)

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#13) Pipó


Pipó
őstag

Ez már olyasmi, mint a Szergej Bubka féle 1 centik. Csak itt nano. 7-6-5... tuti lesz 4 is.

"Vannak győzelmek, amiktől jobban alszik az ember. És olyanok is, amik ébren tartanak." Broadchurch - Kis fekete szir-szar rózsaszín biszbasszal a tetején? - Az is vaaan!

(#14) Akula válasza erer1000 (#4) üzenetére


Akula
őstag

az direkt sárga fény?
én azt hittem a fotós elcseszte a WB-t. :U

"Akula Sub, ready for the deep!"

(#15) nanocry válasza Weareus (#3) üzenetére


nanocry
tag

Ha tippelnem kéne olyan 10 évre vagyunk a fizikai határtól, az szerintem olyan 1 nanó lehet talán kevesebb. Az Intel sem véletlenül húzza-vonnya már egy ideje meg a legtöbb gyártó is azért próbál csákányolni lefelé, hogy minnél több pénzt csikarhasson ki az egészből amíg lehet. Az AMD is azért ment 7 nanóra, hogy tudja tartani a tempót az Intel-lel szemben, mivel véges szerintem az egész.

Édesapám, ég a Tisza, szalmával oltják..

(#16) fairi válasza Weareus (#3) üzenetére


fairi
addikt

Ezek a 6 nm csak marketing szám, nod-n belül semmi se ekkora méretű, jelentősen vastagabb.
Vagyis még évekig van vastagság, amelyből itt-ott pár nm lecsippenthető és hangzatos név adható

(#17) fairi válasza nanocry (#15) üzenetére


fairi
addikt

"z szerintem olyan 1 nanó lehet talán kevesebb"
valahogy mindig meglepődök hogy vannak még olyanok akik elhisznek bármit is marketing anyagból .
Chipeknek nincs olyan része ami 30 nm-nél vékonyabb lenne. ez se rossz, de messze van a 7nm névtől.
https://en.wikipedia.org/wiki/7_nanometer

1 pikoig is lemehetnek, ezek csak nevek, akár 1 attometer is lehet a név, csak a marketing részleg bátorságától függ

(#18) hemaka válasza erer1000 (#4) üzenetére


hemaka
nagyúr

(#19) erer1000 válasza hemaka (#18) üzenetére


erer1000
őstag

köszi :R :R

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#20) Predatorr


Predatorr
őstag

Árvíz, bányászláz, hirtelen támadt nagy igény, valami alapján úgyis drágulni fog. :P

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#21) ElEvEn11 válasza fairi (#16) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

Ez nagyon alkatrészfüggő a chipdesign-on belül is, amennyire én tudom.

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#22) Ribi válasza fairi (#17) üzenetére


Ribi
nagyúr

(#23) fairi válasza Ribi (#22) üzenetére


fairi
addikt

Pontosan mi ami kisebb 30 nm-nél?
Főbb paramétereknél Transistor Gate Pitch, Transistor Fin Pitch, Transistor Fin Height, Minimum (metal) pitch nem igazán van 30 nm-nél kisebb értékek.
Külön kiemelendő pl a TSMC N7FF-k Transistor density értéke 96.5 MTr/mm2, addig az Intel Intel 10 nm-é 100.76 ez az érték. IRDS roadmapet kb egyik cég se tudja teljesíteni, de mégis ráírják mindenre hogy 5nm vagy kisebb.

TSMC N6 kb a TSMC N7FF+-nak az átnevezése (amiről szó van cikkben). Sűrűség 114.2 lesz ami nem rossz, az intelt is lehagyja már)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.