Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#20) Lenry válasza Crystalheart (#18) üzenetére


Lenry
félisten

beton üzemmód bekapcs

a munkát pedig hazai technológia hiányában leggyakrabban külföldi kivitelező cégek végzik el, tehát külföldre dobott pénz.

inkább a Közgép és a Hídépítő. mindkettő magyar. jó, meg a Strabag, az tényleg nem hazai

és a drága kamionforgalom miatt a termékek is drágábbak, mintha a vasútnak volna elegendő kapacitása a megfelelő áruszállításra is.

ezt kettébontom.
1.
a vasút nem képes gazdaságosan kiszolgálni a mai kisüzemeket. az, hogy 30 éve volt iparvágány az Ikarusba, meg a Ganzba, az érhető volt, nagy mennyiségben, nagy volumenű árut gyártottak, amit a vasút szállíthatott a leggazdaságosabban. ma nincsenek ekkora üzemek, amik számára érdemes volna fenntartani a vasúti infrastruktúrát. nem csak gyártói de felvevői szemszögből sem, hisz sehonnan nem rendelnek vagonnyi árut, nincs a nagy Szovjetunió, akikhez tonnaszámra lehetett szállítani nagyjából mindent.
a kamionos fuvarozás kis mennyiségben is gazdaságos, és pontosan oda viszi az árut, ahol arra szükség van, ellenben a vasúttal, ahol egy vagonnyi áruért nem fogod kifizetni egy mozdony költségeit, plusz az állomásra szállítást és az átpakolást, aztán a célállomás körül a lepakolást és elszállítást.

Szatymaz vá. mellett van egy irodaiszék-gyártó vállalat. van iparvágányuk, villamosított, van felrakójuk, ott tárolják a székeket, mégsem járt legalább 10 éve vonat azon a vágányon. egyszerűen még így sem éri meg.
természetesen van ellenpélda, pl a Mercedeshez vezet iparvágány és aktívan használják is, vagy a megszüntetett Kiskőrös - Kalocsa vonalat is egy növényiolaj-gyár "kedvéért" támasztották föl.

nem kell közgazdásznak lenni, hogy lásd ennek a szomorú igazságát. én is örülnék, ha építenénk "száz vasutat, ezret", de az az idő elmúlt.

2.
a látszattal ellentétben a vasútnak rengeteg fölösleges kapacitása van. a vasúti hálózat, a járműpark mérete mind a hetvenes évek tízszer ekkora igényeire van szabva, amire már rég nincs valós igény, de attól még itt van, ha kell hadrendbe állítható. a V0 kapcsán olvastam pontos számokat, hogy most mekkora töredéke a nyolcvanas évek elszállított árutonna kilométereinek, de sajnos most nem találom azt a cikket.

(#19) DeFranco köszönöm :R
voltam az autósban, tényleg nem nekem való :D

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.