Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) mrgg


mrgg
tag

Gratulálok ehhez a cikkhez is! :R
Van '98-as PC Gurum, abból scanelhetek pár árlistát, ha sikerül beüzemelnem a scannert. :)
Zoz: Ez aztán a monstrum! :D De legalább nem spórolták ki belőle az anyagot. :)

[ Szerkesztve ]

(#52) DBob válasza Nowhereman (#40) üzenetére


DBob
őstag

Amik az eredményeket szolgáltatta 386sx20 itt van nálam (most is szól róla a mod épp glx playerben), szintén cache nélkül (mert bár rakható technikailag mellé, de ha már költséget kíméltünk, kíméljük alaposan), és ez ennyit ment a benchmarkokban. Nem tudom ez neked miért tűnik soknak, de hidd el hogy nagyon sok játék szaggat rajta, olyanok is amikre nem számítottam volna :K

mod: ha ennek a fele tempójára emlékszel akkor az így is szaggató Stunts vajon mennyire lenne játszhatatlan? Két gépemen szaggatott eddig. Egy XT-n (órajelre nem emlékszem már sajnos), és ezen az sx20-on :))

[ Szerkesztve ]

(#53) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Eszméletlenül jó teszt volt! :R
sokat tanultam ebből a teszteből is :K
De lenne egy (pár buta) kérdésem!
A 386 SX az nem úgy van, hogy 16biten kommunikál a "külvilágal" de magában a őprocesszoron belűl 32bites a kommunikáció?
A másik, hogy pontosan mi is az a Whetstone és Dhrystone? valami utasítás?
aztán a követező kérdésem a DOom-al kapcsolatos!
Ezek a kártyák ugye a 3D gyorsítást nem ismerték eddig ok.. De pl a doom-nál hogy sikerült sebesség beli különbséget kimérni? én úgy tudom/tudtam, hogy ahhoz a játékhoz még proci kell.. akkor hogy tud beleszólni a Doom futásának a sebességébe?
Most így hírtelen ennyi :R

(#54) Misi1979


Misi1979
őstag

Mennyit vacilláltam anno, hogy lecserélem az ET4000-et 6000-re.. 2.5 mega memória, ha jól emlékszem:) nyomós okom volt.. eurofighter 2000:)

A kismókusok kenyérre is kenhetik.

(#55) Lars válasza bacsis (#53) üzenetére


Lars
őstag

CPS, azaz karakter per secundum. Az volt még mérvadó itt.
Ebben a Tseng volt az isten :D
Azért lehetett több " fps "
SX DX-et jól tudod. Bár hiába volt belül 32-bites, kb annyit ért hogy semennyit.

(#56) Zoz válasza bacsis (#53) üzenetére


Zoz
őstag

Az is számít, hogy a proci a kiszámolt kép adatokat milyen gyorsan tudja beleírni a VGA memóriájába. Ezt a nyers irási sebességet mutatja a Landmark tesztje, igaz az csak egyszerű karakteres módban tesztel.
Emlékeim szerint anno a VLB Trident 9440-es kártyával sikerült tizenvalahányezres értéket elérni ebben a tesztben. És a PCI S3 Trio64 volt az amivel már kiakadt 32768-nál a számláló :-)

(#57) GeoPhoto válasza Lars (#55) üzenetére


GeoPhoto
tag

Dehogynem, annyit ért, hogy a 32 bites alkalmazások mentek rajta, lásd DOS4GW kiterjesztés a játékokhoz, ha ez mond valamit :)

Az igazi penge dolog, hogy DOS4GW alatt már müködött a virtuális memória, ha a config.sysben beparaméterezted, így ezzel egy 2 megás gépen is lehetett indítani a 4-8 megára tervezett játékokat... na az volt még a állat, csak a vinyó darálást lehetett hallani :DD

Dhr and wht as a mostani MIPS és MFLOPS számoknak az elődje, azaz az egész illetve a lebegőpontos számítások mennyisége.

[ Szerkesztve ]

(#58) Zoz válasza Misi1979 (#54) üzenetére


Zoz
őstag

A 6000-es Tseng nagyon király volt! Olyanom volt egy Voodoo II-vel párban :-)
Akkoriban lehetett olvasgatni az oldalukon, hogy jön majd a 6300-as, ami már 3D-s kártya lesz, de ebből már nem lett semmi :-(

(#59) frescho válasza bacsis (#53) üzenetére


frescho
addikt

Ugy erzem megvalaszoltak a kerdeseid.

Az utolsohoz egy szemleletes pelda:

Hasonlo, mint manapsag gyorsabb ugyanaz a proci DDR-el, mint SDRAM-mal es tovabb gyorsul CL2-es darabokkal.

https://frescho.hu

(#60) Misi1979 válasza Zoz (#58) üzenetére


Misi1979
őstag

Na igen, én akkor a rivára tettem le a voksom.. nem bántam meg:)

Egyébként hercules vezérlőkártya és et4000 volt a gépemben, kétmonitoros üzemmód:)

A kismókusok kenyérre is kenhetik.

(#61) Zoz válasza Misi1979 (#60) üzenetére


Zoz
őstag

A Herculeses kétmonitoros rendszer nekem is sokáig meg volt, programozáshoz használtam, a program futás közben oda irkálta a debug információkat.
Fő megjelenítőnél ez volt a sorrend:
ISA: CGA, Trident 8900D, Trident 9440 VLB, utána ez 2 Megásra bővítve (ami nem volt könnyű a tuning figyelembe vételével: jumperrel lehetett a RAM sebességet állítani a kártyán, és bővítő RAM-nak olyat kellett találni, ami bírja a legnagyobb tempót :) )
PCI: S3 Trio 32, Trio 64, Trio 64V+ (na ezt azóta se sikerült megtudni miben is gyorsította a videó lejátszást...), Tseng ET6000, ET6100, +Voodoo II 12Mb
AGP: Voodoo Banshee, TNT 1, Creative TNT2 M64, Asus V6600, V6800, Elsa Gladiac Geforce 2 GTS, Abit Geforce MX4 440, Abit Geforce 4 Ti 4200, Gigabyte Radeon 9600XT, Gigabyte 7600GS
PCI-E: Asus 8500GT, Asus 9600GT

(#62) kmisi99


kmisi99
addikt

Azért durva hogy annó egy 1GB os hdd több mint 300 000 volt míg manapság 50ft egy 4,5GB os dvd lemez Elég durva különbség és csak 20 év!

(#63) janos1988 válasza HDCheyenne (#20) üzenetére


janos1988
addikt

Te jo eg! Mar el is felejtettem, oras internet. Hej azok a regi szep 18:00 ora utani idok :)

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#64) janos1988 válasza kmisi99 (#62) üzenetére


janos1988
addikt

A durva kulonbseg az, hogy 1GB-os hdd 20 eve 300k volt, ma meg 3k egy kisujj koromnyi 1mm vastag 4gb-os microSD kartya ami 5-6x gyorsabb nala.

https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

(#65) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na hát igen, én is 286-tal, majd 486SLC-vel kezdtem (hát ez alig volt erősebb mint egy 386 :D , de legalább volt a lapon cache :D )

"A 286-al csak egy apró gond van; nem támogatja a 32 bites programokat."
Hát mivel 16 bites a proci :) Ezt beleírhattad volna. :)

Amúgy a Tridentből nekem szerencsére volt 8900-am, ami ugye nem 512k hanem 1Mb videoram, és ugye azzal már 1024*768 256 színben :)

De amúgy teljesen jó teszt! Az ET4000 meg :R
(Hasonló méretű CGA kártyám van, ami szerepelt is az old hardveres cikkemben :) )

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#66) frescho válasza hcl (#65) üzenetére


frescho
addikt

Gondoltam egyertelmu, hogy a 286 16 bites. De azt hiszem, hogy a celomat elertem. Sikerult kellemes, regi emlekeket felidezni. :K

A 486SLC szep kis atveres volt. Az gyakorlatilag egy 386SX nemi cache-el felturbozva. Talan az IBM fele SLC2 ert valamit, de egy DLC siman leverte azokat is. Keves volt a 16 bites adatbusz a 32 bites programokhoz.

https://frescho.hu

(#67) hcl válasza frescho (#66) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

486slc -> a lényege az volt, mint a DLC-nek, hogy 386 alaplapba berakod, gyosul a gépezet... :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#68) frescho válasza hcl (#67) üzenetére


frescho
addikt

Igen, de a gyakorlatban a 16 bites adatbusz agyonvagta a koncepciot. Volt par verzioja:

- Az elsot a Cyrix hozta ki, 1kb L1 cache volt integralva. Teljesitmenye siralmas, egy hasonlo sebessege 386DX-et hozta.
- A TI fele novelt cache-es verzio. A 8kb cache miatt kicsit jobb volt, de akkorra kijotta DLC, ami siman megverte.
- IBM fele 486SLC, ami egy 386SX 16kb cache-el. volt belole 66MHz-es verzio, ami mar eleg combos volt, egy 486DLC 40-et mar lehagyott. De a DLC-t 50-re huzva megint nem volt sehol. Raadasul akkoriban mar talan voltak 486DX2-ok is.

Szoval elegge gyengek voltak, egy DLC jobb valasztas volt, ha volt plusz 1-2 ezrese az embernek. Mindennapi, 16 bites dolgokhoz, kis szovegszerkeszteshez persze tokeletes volt. De ez szigoruan az en velemenyem. Persze akkor orult az ember annak ami volt. (386SX40 2MB RAM, 20MB MFM, 8900CL 256kB...)

Penyus tesztjebol ki fog derulni, hogy mi az igazsag.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#69) Hunter2


Hunter2
addikt

egy i7-et bele vehettél volna a tesztbe. :DDD

(#70) Zodicus


Zodicus
senior tag

Én egy C16al kezdtem. Első "komoly" gépem egy 386SX-40 volt. És még coprocit is sikerült beszereznem. Köszi a cikket, grat hozzá! :C

(#71) Yutani válasza Lars (#8) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ezt évekig használtam, sőt, az Apostol Kft. vezetőjét személyesen is ismertem. Abban az időben, olyan '95 körül, egy Nissan 300ZX-szel nyomult. Hát az akkor nagyon kemény volt!

Freskónak gratulálok a cikkhez, jó kis móka lehetett ezeket lemérni! Ó, a Landmark 2.0 és a 3DBench! Ezek mellett még használtam a Chris3D benchmark programot is, ehhez nagyon hosszú benchmark eredmény listám is van. Na meg persze a MIPS.EXE sebességmérővel is nézegettem a CPU sebességét.

Egyébként nagyon zavart a cikk olvasása közben a MB helyett használt MiB rövidítés. Miért is használod te ezt? :F

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#72) Penyus válasza Yutani (#71) üzenetére


Penyus
senior tag

Nalam is keszul egy hasonlo megagigateszt, tobb mint 20 386 es 486slc es dlc kozremukodesevel. Most is boszen bencsmarkolok

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#73) frescho válasza Yutani (#71) üzenetére


frescho
addikt

Egy reszet DBob vegezte, illetve egyutt is mertunk jo parat. Nehany dolog sajna kimaradt, mert a stacker magaval rantotta a disk sebesseg meres (arj, copy, stacker vs sima lemez) eredmenyeket. A cuccok egy reszet is O, illetve bacsis szallitotta. Az MFM vezerlo Penyus adta. szoval a K6 topic nelkul nem jott volna letre ez a teszt.

MiB a hivatalos, ezert hasznalom.

https://frescho.hu

(#74) Penyus


Penyus
senior tag

Tok jo hogy ketto 386sx25om is van es egyik se indul. Az sx16 sem. :O :O :W :W

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#75) Rive válasza frescho (#68) üzenetére


Rive
veterán

A DLC/SLC cuccokat eleve nem sebességbeli versenyre tervezték, hanem azért, mert így a régebbi 386SX (SLC-hez) és 386DX (DLC-hez) alaplapokat lényegében módosítás nélkül lehetett használni velük. Amikor a dolog elindult, akkor a vonatkozó alaplapok már elértek a költséghatékony fázisba: 386SX lap az állt tipikusan két fő chipből (plusz procc). A DX meg mondjuk háromból (plussz procc és cache). És voilá: lényeges áttervezés nélkül még két évig el lehetett adni a chipsetet/lapot a piacon az olcsó kategóriában.

Használni persze, hogy nem volt nagy élmény, de nem kellett hozzá nagy szellemi tőke, tehát bagóé' lehetett nyomni...

Amúgy az IBM/CX SLC2 verzió még a P1 (!) idők végéig kedvelt alapja volt egy csomó embedded cuccnak.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#76) Rive válasza Penyus (#74) üzenetére


Rive
veterán

Izé... Esetleg egy buherált lap a teszthez kölcsön? SLC2/50, talán nyolcvanon, egy gyorsítótárral vert 386SX40 lapjába átműtve... A múltkor még ment. Kicsit majd nyilván küzdeni kell a procc gyorsitótárának engedélyezésével, de azért érdekes lehet :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#77) DBob válasza Rive (#75) üzenetére


DBob
őstag

"a régebbi 386SX (SLC-hez) és 386DX (DLC-hez) alaplapokat lényegében módosítás nélkül lehetett használni velük"

Ezzel csak az volt a gond, hogy épp amiért elkészült az SX, és amiért lehagyták a cachet, azért spóroltak a foglalaton / tokozáson és forrasztva volt legtöbbször a 386SX. A foglalat "drága" (nagy tételben biztosan az), és a kerámia tokozásnál is olcsóbb volt úgy vélem a falatka műanyag tokozás.
Legalábbis én elvétve láttam csak socketes 386SX-et :(

(#78) Rive válasza DBob (#77) üzenetére


Rive
veterán

OK, félreérthető. Akkor úgy mondom, hogy az 'áttervezés' a megfelelő beültetőgép tartályának 386SX -> 486SLC áttöltésében megállt és nem kellett az ujratervezéssel tökölni :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#79) Penyus


Penyus
senior tag

:O :O Az U5SX 486-33F cpus alaplapom is elhalt. :W

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#80) madmaxxx


madmaxxx
senior tag

Nagyon igényes és tanulságos írás. Gratuláció. :C
Ez alatt a kb 20 év alatt ezek szerint rendesen megindult a fejlődés a számítástechnikában. ;)

}}}-----> " A szalonna DIABETIKUS, mivel nem tartalmaz cukrot ..." by H.Lali }}}----->

(#81) ]Phobos[


]Phobos[
senior tag

Csak az ilyen és hasonló cikkek miatt nézek fel Logoutra néha, köszi! :R

[ Szerkesztve ]

Semmi sem lehetetlen, csak nem túl valószínű!

(#82) frescho válasza Rive (#75) üzenetére


frescho
addikt

Cimboranak en is ajanlottam anno, mert elegge le volt gatyasodva es max 2MB ramot tudott egyszerre megvenni. A 16 bites busz miatt pedig az SLC elment 2x1M-el is. Kesobb meg 2MB mehetett melle. A DX ugye 4 modult kert, tehat 4x256 vagy 4x1M lett volna jo. A 8x256 meg bovithetetlen lett volna.Az IBM SLC2 66-ja boven hozta egy DLC40/486SX25 sebesseget.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#83) CSZSG


CSZSG
csendes tag

Szia!

Van egy rakat prospektusom és árlistám a 94'-es IFABO-ról majd előtúrom őket.
Arra emlékszem, hogy a 60MHz-es P1-es 1,2 millió a 66MHz-es 1,5 millióba került.

(#84) Penyus válasza frescho (#82) üzenetére


Penyus
senior tag

Eppen olyan ibm slc2-t teszteltem tegnap utoljara. Hasit mint a szel :) Az volt a mezony leggyorsabbja.

FELHIVAS MINDENKINEK! Kerek engedelyt az itt belinkelt arlistakat felhasznalni a cikkemben! Szabad? :)

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#85) Rive válasza Penyus (#84) üzenetére


Rive
veterán

Na jó, de eleve gyorsitótáras 386SX lapban?

Az U5SX elindult? Van olyan is, ha jól emlékszem.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#86) Penyus válasza Rive (#85) üzenetére


Penyus
senior tag

Ma meg nem foglalkoztam vele. De azt mukodokent raktam el. Es esd zacskoban volt szepen vigyazva ra. Nemertem. :(

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#87) HDCheyenne válasza Penyus (#84) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Használd fel nyugodtan az árlistákat - de kíváncsi vagyok a Te tesztedre is: belinkeled ide?

Köszönöm :R

(#88) Penyus válasza HDCheyenne (#87) üzenetére


Penyus
senior tag

Hat en meg csak tegnap kezdtem el az egeszet, szoval meg eltart egy darabig. Meg sajna egy csomo fontos lap megromlott az allas soran amik nelkul nem az igazi a teszt, szoval meg be kell szerezni dolgokat. Mondjuk a tesztem szerintem cimlapos lesz.. :D

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#89) Rive válasza Penyus (#86) üzenetére


Rive
veterán

Az akkukat gondolom mind kiszedted még idejében?

Ált. segit, ha:
- kicsit átmelegited hajszáritóval
- megnyomogatod a foglalatos alkatrészeket, jumpereket.

Volt már nyűgös darab nekem is, de legtöbbcsör csak beindultak utóbb :)

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#90) Penyus válasza Rive (#89) üzenetére


Penyus
senior tag

Az akkukat leszedtem persze, de sajnos mar mikor hozzam kerult a ket umc egyik felig szet volt rohadva, az nem megy ugye, ez a masik kicsit volt oxidalt de ez mukodott jol. A bios nyomkodas meg jumperek le fel mar megvoltak. Meg a hajszarito nem... Ramokat vgakat mar osszevissza cserelgettem. Az a baj meg csak nem is sipol. Kene egy isas tesztkartya.

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#91) Rive válasza Penyus (#90) üzenetére


Rive
veterán

Ha nem sipol, akkor a tesztkártya is fölös... SZVSZ a BIOS zöldülhetett meg, nekem is mindig az van. Ha nagyon nyűgös, akkor ne csak nyomkodd, hanem szedd ki/fogkefe/rakd vissza. A KBD-biost is, ha van.

Igen, én is mindig cumizok a későn kiszedett akkukkal :(

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#92) frescho válasza Rive (#91) üzenetére


frescho
addikt

Na ezt a fog-lab mosast en is kiprobalom a DX40-en. Hatha...

https://frescho.hu

(#93) Penyus


Penyus
senior tag

Ki is vettem a biost. Semmi. :O A cmos akku alatt ment pont 3 kivezetese a biosnak, valoszinu azokat ette meg a sav. Gyasz. Sx-16om is van egy csomo de egyik se megy. Ami meg menne annak baromira nem szabvany a tapja. Nehez az elet.

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#94) Rive válasza Penyus (#93) üzenetére


Rive
veterán

Sz@r ügy. Ha nem találsz addig pótlást és épp erre jársz, akkor dobd be hozzám a cuccost, szivesen átnézem.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#95) hcl válasza frescho (#68) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

SLC a 386SX helyére, DLC a DX helyére ment, én így tudom. A DLC az nem egy 32 bites 486 volt, koproci nékül?

Nekem 5Mb rammal, a Win95 egész jól ment az SLC33-on.

Mutogatni való hater díszpinty

(#96) frescho válasza hcl (#95) üzenetére


frescho
addikt

Igen, jol tudod a labkompatibilitast. A DLC egy atmenet volt a 386DX es a 486SX kozott architecturaban es teljesitmenyben is. Ar/teljesitmenyben egy idoben verhetetlen volt. Az intel 486-ok meregdragak voltak (ez szepen latszik az arlistakbol is) es akkoriban nem sok program hasznalta ki az FPU-t, hogy megerjek az arukat.

https://frescho.hu

(#97) DBob válasza hcl (#95) üzenetére


DBob
őstag

"Nekem 5Mb rammal, a Win95 egész jól ment az SLC33-on."

Ez épp egy 386DX40, 8mb rammal, és win95-el. Bár nem érződik különösebben ez a desktopról :P
Meglepő módon elég gyorsan betöltött (kompletten szereztem), emlékeim szerint jóval lassabban ment nekem ez anno.

(#98) Lars válasza frescho (#96) üzenetére


Lars
őstag

Egy ilyen DLC-vel vásárolt alaplapba sikerült nekem a későbbiek során egy Cyrix 486 dx2-80 procit applikálnom. Ugyanis olyan volt a lap, hogy kezelte a procit, csak éppen az AMD féle 3.3 V nem tudta prezentálni, csakis és kizárólag az 5 V-ot. Azért nem volt rossz vétel az a cyrix sem.

(#99) frescho válasza Lars (#98) üzenetére


frescho
addikt

Nekem is volt egy hasonlo lapban, de az TI gyartmany volt, ami ugyanaz a proci mas felirattal. Ha az ember szerencses volt es erosen hutotte a DX2-ot, akkor 100-on is ment.

https://frescho.hu

(#100) Zoz válasza Lars (#98) üzenetére


Zoz
őstag

Ez már egy későbbi kombinált alaplap lehetett, voltak ilyen 386/486 lapok, amik alapból 386-osak voltak, és volt rajta bővítő foglalat rendes 486-osnak. Későbbiekben jöttek ki ezek már a lábkompatibilitásnak köszönhetően a 386 proci helyére 486DLC procival szerelve.
De jó móka is volt, amikor a gép gazdája már rég elhagyta az alaplap leírását amikorra sikerült összespórolnia a pénzt a 486-os procira, és találd ki a félmarék jumperből, hogyan állítod át az alaplapot az új procihoz...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.