Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) waithEard


waithEard
őstag

Azok a boldog, békés 90'-es évek! Még tisztán emlékszek az első 386-osra, amit öcsémmel
raktunk össze Doomozás céljából. Aztán jött egy VGA monitor... maga volt a paradicsom! :)
Köszi a cikket! :R

"The cold feel of my skin. I try to lose but always win." - M.D.B. - The Fever Sea (RégiHApró: 68 piros \ 0 fekete)

(#2) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Nem rossz. Azért az AMD K5 PR100-as gépemet szívesen eladnám az árlistában szereplő árakon :)

Mi havernál 386 SX + 4MB RAM + 40MB HDD + mono Hercules monitoron toltuk a Prince of Persiát és a Stuntsot. Maga volt az álom :K

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#3) kcsa


kcsa
veterán

Milyen szép emlékeket idéz ez az árlista...

Régen BP piaccal lehetett vásárolni, még a Mistral volt a király... de rég is volt :)

(#4) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Jó írás, nekünk is hánykolódik valahol a garázsban egy XT, meg 386-osom is van, csak háza nincs..

(#5) Lars


Lars
őstag

No hát a 286-os sokáig volt nekem is, a többivel nem találkoztam. A 386 dx40-esek elit körébe csatlakoztam utánna. 486-ból már a 80 Mhz-s cyrix volt a menő. Occó és nem ráz :D
A többi szerkezetet is ismerem, mindegyikkel találkoztam, kivéve talán a Tseng kártyát. Azt csak egyik ismerős gépében láttam. Féltem tőle, mert nagyobb volt mint bármi más a boltban :D
Az mfm-es winyóból nekem ugyanilyen felépítésű 40 MB-s volt. Az azért már jóval gyorsabb volt, mint ez a 20-as. Interleaving kifejezést nem hittem hogy valaha még látni fogom valahol :R
Köszönöm a cikket, sok emlék jött elő. Keresek majd árlistát, ready-ből vásároltam anno. Bár nem tudom megvan-e még bármi. Processzorhatározóm van, azt tudom. Ha érdekel, bescannelem :D

(#6) Alex91


Alex91
félisten

Akkoriban a nep Atarit es Amigat vett otthonra :)!

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#7) frescho válasza Lars (#5) üzenetére


frescho
addikt

Ha barmi korabeli arlista, procihatarozod, stb van, azt szivesen latom.

Erdeks trukk volt az RLL vezerlo hasznalata, amivel a merevlemez sebessege es kapacitasa is masfelszeresere nott.

https://frescho.hu

(#8) Lars válasza frescho (#7) üzenetére


Lars
őstag

Ez egy megmagyarázhatatlan összvér volt, ami nekem volt vezérlőben. 16 bites helyre ment (16 bitre is volt vezetékezve a kártya ) viszont mfm vezérlő volt. 2 kábellel kellett rákötni a winyót. Annyira még emlékszem, hogy az összes korabeli biosban a 40-es típus volt. Arra kellett állítani. Proci határozót bescannelem, de ezen a legkisebb proci az Intel 486 sx16-osa. Apostol Kft. adta ezeket ki. Nélküle szerintem nem igazodtunk volna el anno :D
Első oldal itt van:

Második oldal meg itt:

(#9) frescho válasza Lars (#8) üzenetére


frescho
addikt

Koszi szepen. Erre a hatarozora emlekszem. Talan az IFABO-n lehetett ilyet szerezni.

https://frescho.hu

(#10) Lars válasza frescho (#9) üzenetére


Lars
őstag

Pontosan :D
Arra emlékszem még ifabo-ról, hogy jó csajok voltak :B
Igaz, akkoriban erősen serdültem :D

(#11) szente válasza Lars (#8) üzenetére


szente
addikt

a második oldalon az intel p7 (merced) az mi?

(#12) Lars válasza szente (#11) üzenetére


Lars
őstag

Szerintem azok tervek voltak csak, aztán kb az lett belőle, amiről hallottál is :)
Anno optimisták voltak a gyártók, meg a forgalmazók is. Mindenki tudni vélte, hogy merre tart az iparág. Aztán lett pár üres sor a határozóban :)
Így hirtelen utánna nézve, az első Itanium procik kódneve volt. Vagy csak lett volna ?
Valaki segít mindjárt, aki guru :B

[ Szerkesztve ]

(#13) szente válasza Lars (#12) üzenetére


szente
addikt

csak azért akadt meg rajta a szemem,mert a listán 286-500mhz p2 procik voltak,és eléégé kakuktojásnak tünik az az 1ghz-es példány.meg nem is hallottam róla,bár annyira azért nem vagyk otthon a témában,szóval ez nem jelent semmit! :)

(#14) sanci777 válasza Lars (#12) üzenetére


sanci777
tag

Jól tudod a Merced az első Itanium, Intel 64 biten, még 2001-ből...

(#15) Lars válasza sanci777 (#14) üzenetére


Lars
őstag

Akkor jól emlékeztem. Köszi a megerősítést :R Akkoriban volt nagy verseny. Az IBM is kijött a PowerPC vel, aminek alacsony órajelen is komoly számítási teljesítménye volt, erre kellett valami válaszolni. Érdekes idők voltak, sokkal több versenyzővel mint manapság. Nem csak piros meg zöld, valamint kék és zöld volt. Sok sok gyártó érdekes portékája közül lehetett választani. Akkoriban nagyon körül kellett nézni. Ja és hát internet nélkül tájékozódni ... :)

(#16) HDCheyenne válasza frescho (#7) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

1997-1998-as Ready-árlistákkal tudok szolgálni, ha Neked megfelel :)

Egyébként hasonló cikk jelent meg épp ma "Mi lesz az adataiddal 20 év múlva?" címmel a Gépember blogján :)

(#17) TaliGa


TaliGa
aktív tag

Nekem is volt 386-m, úgy rémlik IBM, de lehet hogy Compaq, az biztos, hogy SX széria volt, és használtan vettem 50k körül. Volt egy furcsasága, mármint, hogy a 4MB RAM-ot mindig 39xxkb-nak olvasta be, a pontos számra nem emlékszem, csak arra, hogy mikor eladtam nem tudtam megmagyarázni miért is ennyi. Ettől függetlenül elkelt, de azért érdekelne, hogy miért :).

"So say we all"

(#18) Lars válasza HDCheyenne (#16) üzenetére


Lars
őstag

A 96-ban írt első cd-m még olvasható a mai napig. 3 részletben lett megírva, mert 210 MB-s winyóm volt, a lemezre meg ugye 3x annyi fért. Ez is mókás. A nagy harcban elmaradt az optikai meghajtók fejlesztése.
Mondjuk van olyan 1 éve írt dvd-m, amiről már nem tudtam visszaolvasni az adatokat.
A 96-os lemezem tartalmát jobban féltem azt kell hogy mondjam. Azon van a Prince of persia is :D

(#19) Lars válasza TaliGa (#17) üzenetére


Lars
őstag

Shadow memória biztos be volt kapcsolva. Ez levett a ténylegesből. Esetleg még az is elképzelhető, bár akkoriban még nem biztos hogy voltak integrált videókártyák, hogy az vett magának le belőle, és azért nem látszott a 4096.

(#20) HDCheyenne válasza HDCheyenne (#16) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Ready árlista 1997 december 19.:

(#21) SWiNEBoY

1Gb-os vinyó 354K! :Y :Y

(#22) misx válasza HDCheyenne (#20) üzenetére


misx
senior tag

2.2GB vinyó majdnem 50k volt. Most meg ezért kapsz egy ugyanekkora pendrájvot szinte egy ezresért. :D

(#23) HDCheyenne válasza Lars (#18) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Akkor Neked szól ez a cikk, ott van benne a dvdisaster program linkje, amivel le tudod ellenőrizni a régi CD-ROM olvashatóságát.

Szerintem írd át egy jó minőségű lemezre, amíg nem késő...

(#24) Lars válasza HDCheyenne (#20) üzenetére


Lars
őstag

Hehe. Axion monitor. Mindenkinek az volt :D
Kivéve engem, nekem sokáig fekete fehér VGA monitorom volt :U

(#25) Lars válasza HDCheyenne (#23) üzenetére


Lars
őstag

Már arra is gondoltam, hogy felrakom mindkét gépemre, és akkor talán nagyob biztonságban van. Szerintem is át fogom írni, mert az a cd már veterán. Meg is nézem azzal a programmal. Kíváncsi vagyok mit mutat ennyi idő után :)

(#26) HDCheyenne válasza frescho (#7) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Ready-árlista, 1998 január 29.:

(#27) Lars válasza HDCheyenne (#23) üzenetére


Lars
őstag

Azt hiszem, hogy ez is megér egy misét. Akkor még tudtak lemezt gyártani :D

Felhívnám a figyelmet a dátumra :DD

(#28) Zoz


Zoz
őstag

"Ki akartam próbálni, hogy gyorsulna-e, ha egy Pentium kerül alá, de az MFM-et nem sikerült életre lehetnem, de ami késik nem múlik..."
Én raktam már P3-ba is MFM-et (Abit VH6, amin még volt egy ISA slot).
Gondolom már a Pentium alaplapodon is van integrált IDE, azt tiltsd le, valamit a PNP/PCI Setup-ban a 14-es IRQ-t rakd Legacy ISA-ra, így mennie kell!

P3-al sikerült elérni az 1:1-es interleave-t! :D

(#29) frescho válasza HDCheyenne (#26) üzenetére


frescho
addikt

Koszi az arlistakat. Erdekes latni az akkori arakat.

A szalagok visszaallitasa erdekes, de ha jol emlekszem nem ez mar nem egy mai tortenet. Hozza valo meghajtom meg nekem is van.

https://frescho.hu

(#30) HDCheyenne válasza frescho (#7) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Még régebbi árlisták:

Aspect: 1994. április 15.:

Elender: 1994 április 12.:

(#31) HDCheyenne válasza HDCheyenne (#30) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Dupla sebességű Panasonic CD-ROM: 25.500.-Ft :K

(#32) Zoz válasza HDCheyenne (#31) üzenetére


Zoz
őstag

És ezekhez az árakhoz tegyük azt is hozzá, hogy pl nekem 94-ben 20000 volt a fizetésem.

(#33) HDCheyenne válasza frescho (#29) üzenetére


HDCheyenne
csendes tag

Szívesen.

Ezek a legrégebbiek, amik megvannak még - persze már csak beszkennelt formátumban.

(#34) frescho válasza HDCheyenne (#31) üzenetére


frescho
addikt

A floppyknak kulon resz van fenntartva. Emlekeztek az 5.25-os Parrot muanyag dobozra? :)

https://frescho.hu

(#35) Zoz válasza frescho (#34) üzenetére


Zoz
őstag

Még van is olyanom :-)

(#36) Lars válasza frescho (#34) üzenetére


Lars
őstag

Hát az is egy érdekes része volt az életemnek, meg a 360-ra formázott floppy. A kivágott szélű floppy, ami DD-s létére nagyobbnak volt formázható :D
CD-meghajtó, amit a hangkártyára köthettél. Ejh :DDD

(#37) frescho válasza Lars (#36) üzenetére


frescho
addikt

Covox forrasztgatas, Adlib es SBPro. Na meg a jumperelgetes.

https://frescho.hu

(#38) Penyus


Penyus
senior tag

Most enis nekialltam a tesztnek mert felbuzdultam :)

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#39) Zoz


Zoz
őstag

A cikkhez: "IO vezérlő és merevlemez kontroller alkotta a minimális listát, de nem volt ritka, hogy a sor hálózati (Archnet) vagy hang (Adlib) kártyával bővült."
A hálózati kártya abban az időben szerintem sokkal ritkább volt, leginkább csak iskoláknál és nagyobb cégeknél fordult elő.

Ennél sokkal gyakoribb volt az, hogy még régebbi külön kártyákból jött össze a konfig: tehát külön FDD+HDD vezérlő, külön soros port, külön párhuzamost port. Ez eddig három, ehhez a monitor vezérlővel már 4, egy hangkártyával 5. Egy külön vezérlős CDROM-mal már 6, és egy szintén saját kártyás szkennerrel már 7, és már meg is tömtük a képen látható alaplapot :-)
És akkor még lehettek olyan extrák, hogy valaki két nyomtatót akart használni, akkor kellett még egy párhuzamos port...

(#40) Nowhereman válasza frescho (#37) üzenetére


Nowhereman
őstag

Hát a 386 alaplapi chache nélkül messze lassabb volt saját tapasztalatom szerint/még a fele tempót tudta/. most is meg van a cucc egy trident8900-as karival együtt. Ami pedig a legkomolyabb a Colormax SVGA 800x600-60Hz a mai napig mindenféle minőségvesztés nélkül szuperál! /volt, hogy használtam, mert az újoncok kimúltak!

Utánam a kondenzcsik!

(#41) frescho válasza Zoz (#39) üzenetére


frescho
addikt

Az XT-nel volt jellemzo a sok kulon kartya. A 286-nal ritka volt, hogy kulon legyen a soros es parhuzamos port, gyakrabban csak egy IO kartya volt. A 386-nal meg mart megjelentek a superIO kartyak, ahol az IO es a HDD kontroller osszekoltozott. A CD meghajtokat leggyakrabban a hangkartyara kotottek. Esetleg meg szoba johetett egy SCSI kartya, amire a scannert is ra lehetett rakni. Nagyon ritka volt, hogy nem volt eleg a 6-7 foglalat, de mindenesetre a mai all in one alaplapokhoz kepest sokkal bonyolultabb volt. A legerdekesebb feladat a DMA-IO-IRQ jumpereles volt. Neha igen csak rejtejes hibat tudott generalni. Pl. scanneles kozben nem volt szabad az egeret mozgatni, mert erdekes csikok jelentek meg a kepen...

Nowhereman: Tudom, de ilyen lapot tudtam szerezni. A DX40 ehhez kepest tuti. De ha jol tudom keszul egy iras a DX40, DLC procikrol.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#42) Penyus válasza frescho (#41) üzenetére


Penyus
senior tag

Igen, epp keszitem az irast :D

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#43) Zoz válasza frescho (#41) üzenetére


Zoz
őstag

"Az XT-nel volt jellemzo a sok kulon kartya"
Ami aztán ment tovább, amikor kicserélték az alaplapot. Vagy ha valaki tehetős volt, és vett egy új multi IO kártyát, akkor a régi kártyák eladva használtként kötöttek ki egy kispénzű gép építőnél.
Céges szinten is úgy ment, hogy minden régi vacakból gépet kellett építeni, mert újra nincs pénz.
Szóval én még olyannal is szívtam többször is, hogy elfogyott a kártyahely...

(#44) frescho válasza Zoz (#43) üzenetére


frescho
addikt

Nallam egy idoben a cegektol levetett XT-bol epitett 386-ok landoltak. Hasonloan jo elmeny volt a mindenfele "osszeillo" cuccot egybe razni. MFM vinyo 8 bites vezerlovel, 486DLC 2MB SIMM, IO kartya, plusz parhuzamos port, hogy stereo legyen a covox... Megis szivesen visszatekernek oda.

https://frescho.hu

(#45) Zoz válasza frescho (#44) üzenetére


Zoz
őstag

És az milyen jó volt, hogy a 8 és 16 bites MFM vezérlőknek nem ugyanaz a lemezformátuma, így ha cserélted a vezérlőt újraformázni kellett a vinyót. És ha kellettek az adatok, akkor jöhetett a sok lemezes ARJ mentés... külön élvezet, ha csak 360-as floppy volt a gépben.
Na ilyenkor volt hajlamos benne hagyni az ember a régi vezérlőt az új alaplapban :-)

(#46) frescho válasza Zoz (#45) üzenetére


frescho
addikt

Az en kedvencem a Stacker vs badblock volt. Na meg a hogyan tuszkoljuk be a memoriaba a stackert, mscdexet, mouse vezerlot, hogy elinduljanak a programok.

https://frescho.hu

(#47) Zoz válasza frescho (#46) üzenetére


Zoz
őstag

Én raktam össze olyan gépet, amit 386DX16 volt (késöbb 486DLC procival tuningolva :-) 8MB DIP(!) RAM-mal, 2x40MB MFM HDD (ST251) Stacker-relve, és ezen futott a Win95 (kicsit trükközni kellett installnál, hogy felmenjen Stacker-relt meghajtóra), egyiken volt a Win, a másikon a Word, Excel meg a dokumentumok :-)
Az alaplap még megvan itt gyűjteményben, kb akkora mint két full size ATX lap :-)

(#48) Penyus válasza Zoz (#47) üzenetére


Penyus
senior tag

Azigen :C

Retro is my religion -=- The past is my future -=- 80286 rulez!

(#49) frescho válasza Zoz (#47) üzenetére


frescho
addikt

MESTER :R

https://frescho.hu

(#50) Zoz válasza Zoz (#47) üzenetére


Zoz
őstag

Na, előástam a monstrumot :-)
Warning, gagyi mobilos fotók!

http://kepfeltoltes.hu/100817/K_p_01__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/100817/K_p_02__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/100817/K_p_03__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/100817/K_p_04__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.