Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) _cirmos_


_cirmos_
őstag

hol van a vége ennek a kicsinyitősdinek? 20nm? vagy még annál is kisebb? a srácok az nec-nél már nem csak szilíciumot használnak, bár gondolom a mezei csipek sem szilíciumból vannak. igazából foglalmam sincs zokni vagyok a.... mi ez egyáltalán? mikroelektronika?

[Szerkesztve]

(#2) thaler2 válasza _cirmos_ (#1) üzenetére


thaler2
senior tag

Volt anno. Mostmár nanoelektronika.

(#3) robyeger


robyeger
addikt

Úr Isten Hafnium-ból, még tán szín aranyból is olcsóbb lenne :DDD

Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

(#4) sutszi válasza robyeger (#3) üzenetére


sutszi
veterán

Hát igen...azért érdekes hogy kölcségcsökkentés és a kisebb fogyasztás miatt csökkentik a méreteket, és mégis piszokdárga míg kifejlesztik ezeket a gyártástechnológiákat.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#5) erdoke válasza sutszi (#4) üzenetére


erdoke
titán

A fejlesztés és a gyártósor telepítése marha drága, a nagy szériájú sorozatgyártás lesz gazdaságosabb. Tehát a belépési korlát nagyon magas ezen a piacon, és csak az előre szinte garantált nagy darabszám hozza be a befektetett zsetont.

A legjobb aláírás a héten

(#6) erdoke válasza _cirmos_ (#1) üzenetére


erdoke
titán

A 22 nm kb. 2010-re már be van ütemezve a technológiai vezető vállalatoknál. A megvalósítást majd meglátjuk, de eljutottunk a sorozatgyártású 65 nm-es proceszorokig, amit 6-7 évvel ezelőtt szintén komoly kétségekkel fogadott a műértő közönség. :)

A legjobb aláírás a héten

(#7) emvy válasza erdoke (#6) üzenetére


emvy
nagyúr

22 nm-t ne várj 2015 előtt tömeggyártásban.

while (!sleep) sheep++;

(#8) erdoke válasza emvy (#7) üzenetére


erdoke
titán

Bocs, 2012 akart lenni, csak az 1 rossz oldalára ütöttem. :)
Nem várom, csak a terveket ecseteltem.

A legjobb aláírás a héten

(#9) directsl válasza thaler2 (#2) üzenetére


directsl
tag

Tényleg néhányszor tíz nanométeres csíkszélességgel dolgoznak már, de ez még nem nanoelektronika. A mikroelektronika az elektronsokaság viselkedését használja ki, azt, hogy sok elektronra viselkedésére statisztikus törvények alkalmazhatók (Fermi-Dirac statisztika). Ennek a határait feszegetjük most. A nanoelektronikában a mérnökök kénytelenek visszanyúlni a kvantummechanikához, orrba-szájba oldogatni a Schrödinger-egyenletet különböző konfigurációkra, atomokból eszközöket építeni.

(#10) orbano válasza directsl (#9) üzenetére


orbano
félisten

vagy áttérnek a magyarok hőn szeretett felületi plazmonjaira és nem kell számolgatni semmit :B
le merem fogadni, hogy ezena téren is van már komoly kutatás, csak még nem verik nagy dobra. amikorra meg már elérünk a 20nm környékére, szinte biztos, hogy lesz alkalmazható alternatíva (nem hiszem, hogy a félvezető gyártók nem terveznek 2012-nél előbbre)

A vér nem válik VAZZE!™

(#11) directsl válasza orbano (#10) üzenetére


directsl
tag

Te, én nem tudom, mi az a plazmon, de nehezen tudom elképzelni, hogy nanoelektronikában igazán felületről beszélhetnénk :U Azt, hogy nem kell számolgatni semmit, meg gondolom, te is viccből írtad. :B Egyébként láttam képeket az IBM egyik kísérleti kvantumszámítógépéről: egy molekula, tizenvalahány atomból összerakva, erős mágneses térben. Megvilágítással ''programozható'', egyelőre csak 7 qubites, már biztos van nekik nagyobb. (7 qubit egyébként nem egy 7 bites szónak felel meg, hanem 128 7 bites szónak.)
Nem akartam megölni a topicot, írjatok!:)

(#12) Bumbi


Bumbi
tag

Én meg azt gondolom, hogy a teljesítményt mostmár nem kéne ilyen rohamléptekkel növelni, csináljanak azonos számolásiteljesítményű, csökkentett fogyasztású és fizikai méretű lapkákat, a programozók meg tanuljanak meg programozni/optimalizálni.
Köszönöm a figyelmet.

42

(#13) L3zl13 válasza directsl (#11) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Felületi plazmonok ha jól tudom a fény/elekromágneses hullámok egy speciális megjelenési formája. Mindentudás Egyetemében beszélt róluk egy fazon.
Fontos jellemzőjük ebből a szempontból, hogy a hullámhossz nem jelent méretbeli korlátot az alkalmazhatóságukra. Azaz nem kell a hulllámhossznak nm-es vagy még kissebb nagyságrendben mozognia.
Google-ban találni róluk jó kis szakirodalmat.

Felületek: Gondolom nem konkrétan a chip felületéről van szó, hanem két különböző anyag határáról. Ilyen viszont már könnyen előfordulhat nanoelektronikában is szerintem.


[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#14) directsl válasza L3zl13 (#13) üzenetére


directsl
tag

Elolvastam 1-2 oldalt plazmonokkal kapcsolatban, nem volt időm még alaposabban. Annyi minden esetre kiderült számomra, hogy a jelenlegi vezetékméretek (vagy feleekkora, negyedekkora, mindegy, de nem kvantumos méretű) mellett váljon lehetségessé közel fénysebességű jelterjedés. Az optikai szálak használatának volt ugyanis a korlátja a nagyjából fél-hullámhossznyi keresztmetszet, ami többszöröse pl. az intel által most bevezetett 65 nm-nek.
Egyébként a legfontosabb tudományos terület most ez: anyag és energia kölcsönhatása, új módszerek és megfelelő anyagok megtalálása. Ehhez mind-mind a kvantummechanika mély ismeretére van szükség, és ebben sajnos nagyon le vagyunk maradva a nyugathoz képest. A BME-na most képzett villamosmérnökök egy félévben 2 előadáson sajátítják el a kvantummechanika alapjait, kvantumstatisztikákat, szilárdtestfizikát, miközben Amerikában 800ezer kifejezetten nanoelektronikai mérnöki diplomát készülnek kiadni:(.

(#15) directsl válasza orbano (#10) üzenetére


directsl
tag

Azt hiszem, 2 egyelőre nagyjából különböző dologról beszéltünk, én már a kvantumszámítógépeket értettem nanoelektronika alatt, te a jelenlegi digitális eszközök további méretcsökkenését és sebességnövekedését lehetővé eljárásokat. Minden esetre számolgatni csak annyit kell, hogy nem sokaknak adatik meg, hogy ilyen szimulációkat futtassanak a laborjuk szuperszámítógépén:)

(#16) directsl válasza Bumbi (#12) üzenetére


directsl
tag

Hmm.. akik 3d fejlesztőkörnyezetet fejlesztenek, talán eléggé tudnak programozni... Akik kódtörő algoritmusokat gyártanak, talán ők is tudnak. Azt hiszem, John Carmack is tudhat valamennyire programozni, de hát az embereknek kell, hogy a Doom4 úgy nézzen ki, ahogy. És miért kell neked 1.5 négyzetcentinél kisebb lapka? Nemértem...

(#17) emvy válasza Bumbi (#12) üzenetére


emvy
nagyúr

Hú, de utálom ezt a szöveget. Te tudsz programozni? Tudod, mit jelent az, hogy megírsz egy adott kódot, figyelve a strukturáltságra, viszonylagos optimalizásra, majd azt mondja neked valaki, hogy akkor most gyorsítsd fel ötszörösére?

Ilyen hozzáállása jellemzően annak van, aki a büdös életben nem látott egy komolyabb programot. :(((

while (!sleep) sheep++;

(#18) orbano válasza directsl (#11) üzenetére


orbano
félisten

a felületi plazmonok fizikája inkább az optikára hajaz, mint sem a nanoelektronikáról. ezek aplazmonok fémek felületén terjednek, és nagyon pici a hullámhosszuk, tehát nincs meg az a korlát, mint a hagyományos optikában... az áramkör felépítése pedig kompatibilis a mostani megoldásokkal, csak a vezetékekben nem áram folyna, hanem a felületükön terjedne ez a bigyó. vezérlőáramkörök is vannak hpzzá, innentől kb egy gyártósorra lehet szükség és go... 2-3 szerintem lés bevetik, ha nem lesz jobb :)

ja látom közben felvilágosodtál :)))

[Szerkesztve]

A vér nem válik VAZZE!™

(#19) orbano válasza Bumbi (#12) üzenetére


orbano
félisten

oké, akkor optimalizáld a hamiltonkör-kereső algoritmust, hogy polinomiális időben lefusson. csak ennyit kérek :B

A vér nem válik VAZZE!™

(#20) directsl válasza orbano (#19) üzenetére


directsl
tag

A kvantumszámítógépek polinomidőben fogják tudni futtatni az ilyen algoritmusokat, pl. prímtesztelést is (meg elvileg akkor már az összes NP-teljes problémát, hiszen ezek egymásra visszavezethetők), olyan hatékonyan fognak tudni kódokat törni, hogy hiába fejlesztesz egy digitális számítógépet bármeddig, nem veheti fel a versenyt velük.
A felületi plazmonrezonancia: ha egy (megfelelő) fémet (megfelelő frekvenciájú) fénnyel gerjesztesz, a felületen az elektrongáz hosszanti rezgésbe kezd, az ehhez tartozó ún. ''nagyon közeli'' (a felülettől való távolság asszem harmadik hatványával fordítottan arányos nagyságú) elektromos teret tudják kicsatolni (ez egy optikai tartományba eső EM hullám). Jelentős szerepe lehet pl. optikai rendszerekben, ahol a jelfeldolgozáshoz eddig elektronikus átalakítókra volt szükség, vagy rendkívül érzékeny szenzorok készítésében, de ezer más területen is.

(#21) faster válasza Bumbi (#12) üzenetére


faster
nagyúr

a programozók meg tanuljanak meg programozni/optimalizálni.

Megtanultunk. Nincs rá igény.

(#22) orbano válasza directsl (#20) üzenetére


orbano
félisten

jó én a ''hagyományos'' programozásra gondoltam. a kvantumszámítógépek működését nem értem :F

A vér nem válik VAZZE!™

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.