Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) kunberci válasza föccer (#150) üzenetére


kunberci
aktív tag

Tervbe van még az idén a nyílászárók beépítése?

(#152) föccer válasza kunberci (#151) üzenetére


föccer
nagyúr

Igen, szerencsés lenne. Október közepén aljzatbetont be kellene tenni, hogy október végén be tudja tenni a külső nyílászárókat.

Kell az aljzatbeton, mert addig nagyon korlátozott a tároló kapacitás. H abent van az aljzatbeton akkor berendelem az összes szigetelést egyszerre és akkor az be tudom tenni a hátsó szobába.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#153) Chaser válasza föccer (#152) üzenetére


Chaser
titán

Megertem a problemat, tavaly en is igy voltam, valamikor oktoberben kerult le a beton:) es iden oktoberben kerul le masik felere aljzatkiegyenlito szigetelessel, hoszigetelesnek meg szintemelesnek, szerencsere ott nem kell sokat varni h kiszaradjon

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#154) kunberci válasza föccer (#152) üzenetére


kunberci
aktív tag

Ma betonoztuk le mi is a tesóval az utolsó helyiséget az előszobát. Reggel 9-től este 7-ig nyomtuk folyamatosan. Betonkeverős móka volt, szokásos 2 vödörrel behordani, én meg simítottam. Mai nap kicsit kevesen voltunk ketten, de azért végeztünk. Nemsokára jöhet a fali-korongok, vízcsövek bevésése, vésés után meg a vízszigetelés.

(#155) föccer


föccer
nagyúr

No jelentem ma volt a "pihenő napom"...

Ennek örömére dolgozgattam egy kicsit.

Kiástam egy jó darabot a kertben a vízcsőnek, majd felszedtem az útban lévő beton placcot és járdát. Sajnáltam őket, de muszáj kicserélni a jelenlegi vízcsövet. Már erősen rozsdás.


A sittet szépen kidobáltam, de az alapig nem ástam ki a gödröt, már a belső oldalról ki van bontva. Remélem hétfőn meg tudom venni a KPE csövet és be tudom húzni a helyére. Nem akarom, hogy sokáig nyitva legyen az alap mellett. Ha bent van a KPE, akkor összeszorított foggal lepüfölöm mellé a szondát. Nem szép dolog, de lesz a kettő között 40-50 cm. Így lent lesz kb 3 méteren a földszonda, az már biztosan okés lesz.Így egy kicsit hosszabb zöld-sárga kell majd, de sok melót megspórolok.

Kibontottam a hátsó szobának a leendő ajtaját. Sajnos a nagyflex nem bírta a falvágás porát és úgy néz ki eltávozott az örök vadászmezőkre, így az ajtó mellett megmaradó parapet sarka "letört". Falazhatom majd vissza. :(

Pihenésképpen kiszedtem egy marék villanyvezetéket. Hát, voltak azok a 60-as évek... Páncélcső, tömör alu vezeték, néhol a réz rácsavarva.

Amikor a hátsó ablak felett szedegettem a csövet, lecsaptam a vakolatot, mert nem volt berabicolva az HA áthidaló. Az egyik oldalán kellemes meglepetés fogadott. :( Ezt is szépen ki kell majd javítani. (a lépték kedvéért betettem az ácskalapácsot a résbe).

A középső ablak felett még volt, félig lógva egy sor tégla. Az ablak tetejére volt "felvalazva" és amikor kiszedtem az ablakot fenn maradt. Mivel eddig magától csak nem akart leesni, így ma ezt is lecsaptam. Tiszta móka és kacagás volt amit alatta találtam:

Ezen kívül kiszedtem a jelenlegi lefolyócsövek nagy részét. Hát csoda, hogy nem dugult el. Mondanom sem kell tök szarul volt ez is megépítve.

Köv héten be kellene rakni az új szennyvízcsöveket meg a víz beállást, hét végén jön a konténer. 8 vagy 10 köbös, még nem tudom, de sanszos a 10-es. Az is meg fog telni, csak győzzem hordani.

Üdv, FG

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#156) #33253120 válasza föccer (#155) üzenetére


#33253120
törölt tag

Szonda:
Ha még van nálad SDS Max, vagy nagyobb normális vésőgép, akkor a szonda végébe kell fúrni egy kb 10mm átmérőjű lyukat, és amikor megáll a lenyomáskor rá kell fordítani a gépet spiccheggyel, és lenyomni.
De alapban ásol egy szonda gödröt, és talajtól függően vagy előre, vagy nyomáskor felöntöd egy vödör vízzel, majd ledöfködöd a vasat. Ne akard mint egy dárdát beleállítani, hanem gyakorlatilag a döfködéssel a nedvesedő talajt tömöríted a vas mellé. Ha megszorul, akkor egy csőfogóval megforgatod, visszahúzod, ha feljöttek a légbuborékok folytathatod. Mondjuk ez a levegőztetős dolog alapban ajánlott méterenként.

Ha meg olyan a talaj, akkor méteres 10-12mm sima sds falfúróval lefúrunk a szondagödörbe. Ezzel akár a problémás réteget át is lehet törni.

De mi az, hogy hosszabb Z/S kell? A rezet nem visszük le a talajba. Tessék a szondáról minimum 10-es horganyzott vassal felállni a falra dobozba, és oda leállni a rézzel. Ensto 1x50mm sorkapocsban megáll a vas, és a 10mm²-es érvéghüvely is. :)

(#157) föccer válasza #33253120 (#156) üzenetére


föccer
nagyúr

2m-es tüzihorganyzott szondát vettem, van rajta 1 méteres bajusz is. Nyilván ezt a bajuszt viszem fel kötődobozba és erre fogok rá bilinccsel.

Kérdés: ha a házba valami oknál fogva összesen 120A áramerőséget köttetek be (2 A1 tarifa a két lakáshoz, 2 H tarifa a fűtésre, 1 A1 tarifa a közös világításnak, kapuhoz, ilyesminek), akkor erre a 120A-ra méretezett zöld-sárgával kell megcsinálni a védőföldelést is a fi relé előtt a szondáig? Erre mekkora keresztmetszek kell? 35mm^2? 50?

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#158) #33253120 válasza föccer (#157) üzenetére


#33253120
törölt tag

A védővezető 16mm²-ig azonos kell legyen az üzemi vezetővel ha az utóbbi időben nem változott.
Felette meg elvben fele kell, de régen tanultam. Azóta ez lehet változott.
Manapság viszont, van olyan ökölszabály a túlfeszlevezetők miatt, hogy üzemi vezetővel legyen megegyező, mert akkor lesz jó a levezetőképessége.

(#159) föccer válasza #33253120 (#158) üzenetére


föccer
nagyúr

Akkor asszem betolok egy 35 mm^2-st. Bajom nem lesz. Nem ezen az 5 méter vezetéken fog múlni a boldogság.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#160) kunberci válasza föccer (#159) üzenetére


kunberci
aktív tag

Szerintem, ha 35 mm2 kábelt teszel a 2 méteres szondára, akkor inkább a szonda lesz a szűk keresztmetszet. Én a helyedben inkább hosszabb szondát, esetleg még egyet, esetleg kettőt vernék le a helyedben, összekötve az elsővel.
"Már ha ennyire maximalista vagy."
Főleg, ha köves a talaj.

[ Szerkesztve ]

(#161) kunberci


kunberci
aktív tag

(#162) föccer válasza kunberci (#161) üzenetére


föccer
nagyúr

mindent nem tudok megoldani. Azért nincs végtelen mélységű pénztárcám, hogx mindenből a tökéleteset válasszam.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#163) kunberci válasza föccer (#162) üzenetére


kunberci
aktív tag

Evvel azt akartam jelezni, hogy én inkább két szondát ütnék le 16-os kábellel, mint egy szondát 35-ös kábellel.
Milyen szondát vettél? Rúd, vagy kereszt- földelőt?
Én 2db OBO-s 2m-es kereszt-földelőt ütöttem le, és kötöttem össze 8-as horganyzott köracéllal.
16-os Mkh 500 Ft
35-ös Mkh 1000 Ft
5 méteren 2500 a megtakarítás, ami fél szonda ára.
Egyedül a földelésen nem spórolnék. Simán 3 métereset is vettem volna, de abban a boltban csak 2 métereset szoktak tartani maximum.

[ Szerkesztve ]

(#164) föccer válasza kunberci (#163) üzenetére


föccer
nagyúr

[link] ilyet vettem.

mióta megvan a feltárás, azóta tudom, hogy laza, földes talaj van.

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#165) kunberci válasza föccer (#164) üzenetére


kunberci
aktív tag

Én a helyedben tennék le legalább még egy kétmétereset, Tulajdonképpen bármilyet rúd, vagy keresztföldelőt. Azonban legalább 2 méterre az első szondától, és valami normális módon összekötve. Mi két napig csak a földeléssel baszakodtunk a tesóval. Ő hozta el a 6m-es horganyzott 8-as köracélt kettévágva a Mixvill-ből kerékpárral, hogy össze tudjuk kötni a 2 szondát, mert nem fért bele az autóba. Az ember mit meg nem tesz egy "jó" földelésért.

(#166) szaszlaci válasza kunberci (#160) üzenetére


szaszlaci
addikt

"ha 35 mm2 kábelt teszel a 2 méteres szondára, akkor inkább a szonda lesz a szűk keresztmetszet"

Bizony. Hozzávetőlegesen meg lehet nézni, mennyi áramot képes levezetni egy ilyen szonda, illetve terhelve milyen ellenállással rendelkezik a föld felé. :) Arra elég az, hogy lecsapja a biztosítékot, ha a készülék földelt burkolatára kerül a hálózat. (Esetleg érdemben elvezet a villámból, ha rá van kötve valami erősebb mittomén gáztöltésű túlfeszvédő. Egyedül emiatt érdemes 0,00000035 mm2-nél komolyabb vezetékkel bekötni.)
Egyébként nem divat ma már, hogy lemezt (is) ásnak be? Annak a felülete akkora, mint harminc méter csőnek.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#167) kunberci válasza szaszlaci (#166) üzenetére


kunberci
aktív tag

A földelési ellenállás is egy állandóan változó érték. Esős időben, száraz időben teljesen más az érték. A "rozsdásodás" miatt ami földelés most még jó, egyáltalán nem biztos, hogy 10-15 év múlva is jó lesz. Amikor vertem le a szondát, a tetejét úgy elvertem, hogy azt le is "flexeztem", és lekentem alapozó festékkel. Nekem a vége a kavicságyba került, talán nem fog rozsdásodni. Az egyik szondám a fürdőbe, a másik meg a konyhába került a felújítás kapcsán a szerelő beton alá. A leütésnél a szonda végén a horganyzás biztos megsérül. Ha a szonda vége a talajba kerül, akkor ott már elkezdődik a rozsdásodás. Azért gondolnám, hogy legalább két szondát vernék le, hogy később is jó legyen a földelés. Van olyan villanyszereléssel foglalkozó cég-bolt, ami nem is tart 2m-nél hosszabb szondát.
Te hogy csinálnád föccer kolléga helyében a földelést? Elégnek tartod az 1db 2m-es szondát?

[ Szerkesztve ]

(#168) föccer


föccer
nagyúr

Ma nem haladtam sokat. Később is értem, boltba is voltam, meg elszöszöltem az időt.

Kicsi lesz a vízóra akna ahhoz, hogy felszereljek oda azt, amit szerettem volna, így az áttolódik jövőre. Idén már nem akarok vele foglalkozni. Szívás lesz, sokkal egyszerűbb lett volna most.

Ezen kívül ástam tovább az árkot, de rám sötétedett. Meg számolgattam, hogy mennyi minden kell a csatornához. Sok, túl sok, de ez van.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#169) kunberci válasza föccer (#168) üzenetére


kunberci
aktív tag

Pedig a csatorna anyagköltsége lesz a legkevesebb az összes többihez képest, minden más esetben sokkal jobban ki kell nyitni majd a bukszát.

(#170) szaszlaci válasza kunberci (#167) üzenetére


szaszlaci
addikt

Arra szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy egy levert cölöp az nem a totális nulla pont, ami majd mindent levezet nulla ellenállással a valódi földpont felé. Főleg, hogy az a lényeg, tíz év múlva mi lesz a gyakorlatban! Attól, hogy egy villámhárító megbírkózik egy villámmal, azért van, mert nagy a feszültség, és ez a földelési ellenállás ott igen kevés jelentőséggel bír, a létrejövő áramot így is elvezeti. (Persze ilyenkor elfolyik valamennyi a házfalba befogott tartó irányába is. De a készüléket nem ez üti ki, hanem légmagos trafóként működik: primer az egymenetes villámhárító vezeték, a szekunder a ház elektromos hálózata. Frankó, mi? :) Na erre való többek között a varisztor, akár minden konnektorba lehet belőlük pakolni.)
De a hálózatod 230 Volt, akkor egy nagyobb terhelésnél mondjuk az egyik felét "leviszi" a szonda, de a fele feszültség még "ottmarad" a konnektor földelőcsatlakozóján.
Ez arra jó, hogy a biztosíték elektromágneses rövidzárvédelmét már bőven terheli, és azonnal lecsap. Vagy ha egy kevés áram szivárog a készülék burkolatába, akkor azt az ott lévő feszültséget még jórészt "elveszi" a védőföld, mert annyi árammal megbírkózik úgy, hogy kevés feszültség esik a földelési ellenálláson. Még ha nem is csap ilyenkor le a biztosíték. (De mondjuk a fi relé már igen, ha van és működik.)

Nincs baj egy ekkora szondával, csak tudni kell, mit szabad tőle várni. Ha a talaj ott mindig nedves – esőtől függetlenül az szokott lenni – nem hiszem, hogy szükséges egy darab nagyon hosszúval kínlódni, a több röviddel se kéne, hogy baj legyen. Persze mindenki saját felelősségére, egy fórumon mindenki mond, amit akar. :)

Ettől függetlenül nem kell nekem hinni, ki lehet próbálni. Százas izzó, egyik fele a fázisra, másik a földre. (Fi relé kiiktat addig.) Teljes fénnyel világít, vagy gyengébben? Az a gyengeség a földelési ellenállás. Lehet hősugárzóval nagyobbat terhelni, és mérni a feszültséget olyankor a fázis és a föld között. Az biztos, hogy nem 230 Volt lesz.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#171) kunberci válasza szaszlaci (#170) üzenetére


kunberci
aktív tag

Még mindig az a kérdés, te konkrétan hogy csinálnád magadnak?

(#172) #33253120 válasza kunberci (#171) üzenetére


#33253120
törölt tag

3m 16-os horganyzott szonda, felvezetőnek a gyárilag ráhegesztett 10-es horganyzott anyag, amit hegesztéssel toldok, és a hegesztést lekátrányozom több réteg horgany spray segítségével kezelem, vagy Pröpster toldóval rakom össze, a vágási felületeknél több réteg horgany spray felvitele után. Fogadni egy Ensto sorkapcsban fogom, onnan tetszés szerinti MKh vezetékkel tovább tudok menni az üzemi földelésre, és a nullázásra.

[ Szerkesztve ]

(#173) föccer


föccer
nagyúr

Ma befejeztem a kerti árok ásását és kiszedtem a régi rozsdás csövek nagy részét.

Volt ma a klímás szaki. Jót beszélgettünk vázolt néhány lehetőséget. Ami nekem tetszene, az kb 2M huf és ebben csak az első lakás van benne. A gáz megvan cirka 1,5M körül és akkor a hátsó lakásra utána csak minimálisat kell költeni, mert 1 készülék ki tudja szolgálni mindkét lakást.

Ha gáz lesz, akkor fogok egy keveset a villanyon is, mert nem kell átépíteni. Igaz csak 16A lakásonként, de minimális nagyfogyasztó lesz bent, így elég lesz. Legalább a földszonta kérdését is lezárhatjuk. :)

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#174) kunberci válasza föccer (#173) üzenetére


kunberci
aktív tag

Ha gáz lesz, akkor nyáron a hűtő klíma felejtős? Melyikkel jönnél ki olcsóbban üzemelés szempontjából a gázzal, vagy hűtő-fűtő klímával? Az is számít, hogy kiadod-e a lakásokat, mert akkor nem annyira lényeges, hogy melyiknek olcsóbb az üzemeltetése.

[ Szerkesztve ]

(#175) föccer válasza kunberci (#174) üzenetére


föccer
nagyúr

Az üzemeltetés fűtő klímával olcsóbb kicsit, de kb 20 év alatt sem hozza vissza azt a +1,5M ft-t, amivel többe kerülne.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#176) Chaser válasza kunberci (#174) üzenetére


Chaser
titán

ha kiadásra építesz lakást akkor is ugyanolyan fontos a fenntartási ktsg mintha magadnak építenéd, a bérlőnek nem minde1 mennyi a rezsi...:) ha pedig mindegy akkor nettó hülye és nem akarod neki kiadni a lakást

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#177) kunberci válasza Chaser (#176) üzenetére


kunberci
aktív tag

Gondolom, hogy lesz szigetelés, avval tudsz nagyon sokat spórolni a fűtésen. 10-15% különbség miatt én sem költenék 1-2 millával többet rá, főleg ha nem én fizetném a rezsit. Azonban már sokan keresnek klímás lakást a meleg nyarak miatt. Nálam a fenntartási költség dominálna inkább.

[ Szerkesztve ]

(#178) föccer válasza kunberci (#177) üzenetére


föccer
nagyúr

Első sorban magam fogom jó néhány évig biztosan. A hátsó lakás felújítására egyszerűen nem lesz zsöci. :( Örülök, ha az első lakás rendben lesz és jövőre kifizetem az összes tartozásomat. Ha ez megvan, akkor én már boldog vagyok.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#179) kunberci válasza föccer (#178) üzenetére


kunberci
aktív tag

És 2 milla egy hűtő-fűtő klíma beszerelése, vagy ebbe már benne van a villany átalakításának a költsége?

(#180) föccer válasza kunberci (#179) üzenetére


föccer
nagyúr

A villany bővítés nincs benne. A 2M még vállalható is lenne, ha ebbe mind a két lakás fűtése benne lenne. De csak az egyikre sok. Majdnem ugyan ennyit ki kellene adni a másik felére is. Jelenleg be van vezetve a gáz, így az nagy előny.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#181) Chaser válasza kunberci (#177) üzenetére


Chaser
titán

nálam szigetelés is van meg klíma is, idén kiderül, mennyi lesz ténylegesen a fűtés, de minimális, és igen számítana ha ki akarnám adni, h "nézd fater, itt 10e max a fűtés, nem 15-20-25e és egy szál pH@szban is flangálhatsz mert olyan meleg van ( : -
mindegyik klíma tud fűteni, nem kell túlzásokba esni, a direkt fűtők felára csúnya, 10év alatt sem hozzák be az árkülönbözetet, a mi éghajlatunk pedig nem indokolja - én eleve 5 évre terveztem a klímával, addigra már úgyis fejlődik megint egy lépést -
nem tudom milyen klíma van ide kinézve 2m-ért, nekem kicsit nagyon erős - multisplit rendszer eleve felejtős nálam, ha már légcserélős meg álmennyezetben szerelt befújós, az más kategória -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#182) kunberci válasza föccer (#180) üzenetére


kunberci
aktív tag

Nincs klímám ezért érdekel a dolog. A hűtő-fűtő kerül csak ennyibe, vagy ugyanennyibe lenne a sima hűtő klíma beszerelése is? Mi a fene kerül ezen ennyibe?

(#183) föccer válasza Chaser (#181) üzenetére


föccer
nagyúr

Levegő-víz rendszer, hőcserélővel, fan-coillal (2 körös, hűtő/fűtő rendszer), a fürdőszobában padló fűtéssel, használati melegvíz szolgáltatással. 5 helyiség, amiből 3 kisebb teljesítményű, 1 nagyobb teljesítményű hőleadással kell. A fürdő teljesen körbe van építve, oda a padlófűtés és a törölközőszárító is elegendő lenne.

üdv, föccer

[ Szerkesztve ]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#184) kunberci válasza Chaser (#181) üzenetére


kunberci
aktív tag

Mindjárt klímával kezdtél, vagy volt előtte másik fűtés? Ha volt előtte másik fűtés, akkor a klímának mennyi volt a bekerülése? Szerintem akkor is a szigeteléssel lehet a legtöbbet spórolni, mert hiába van csúcs szuper fűtési rendszer, ha szigetelés meg nincs. A kettő kombinációja nyilván a legjobb.

[ Szerkesztve ]

(#185) föccer válasza kunberci (#184) üzenetére


föccer
nagyúr

Nyilván tudom, hogy mit csinálok. ~20 év lakásépítés és felújítás van mögöttem (volt pár év kihagyás. de 14-15 év tuti megvan).

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#186) kunberci válasza föccer (#185) üzenetére


kunberci
aktív tag

Chaser kollégától szerettem volna kérdezni, hogy mi merre hány méter? Mennyibe került neki a klímás rendszer? Volt-e előtte más fűtése, ahhoz képest mennyivel olcsóbb a mostani?
Nyilván van rálátásod a dolgokra, azért is kérdezgetek, mert engem is érdekelnek a dolgok, de ez a hsz most nem neked ment.

(#187) föccer válasza kunberci (#186) üzenetére


föccer
nagyúr

Jajó, bocs, nem figyeltem. :B

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#188) DigitXT válasza kunberci (#174) üzenetére


DigitXT
félisten

Ellenben mókás 2 külön lakás, közös kazánról: volt benne részem. Soha többé!
Tulajnál volt 25-26 fok, az albérletben 19-20. A 80K-s gázszámlát meg feleztük.
(És kuncsorogni kellett, hogy tegye már feljebb a termosztátot, mert hideg van.)

(#189) kunberci válasza DigitXT (#188) üzenetére


kunberci
aktív tag

Ezt a hsz-t megint nem nekem kellett volna írnod, ez föccer kolléga hatásköre. Azonban mondta is, hogy nem lesz albérlő.

(#190) föccer válasza DigitXT (#188) üzenetére


föccer
nagyúr

Hőmennyiségmérőt már rég kitalálták már. :) Be van tervezve. A vizet már eleve úgy kötöm be, hogy az aknában ott lesznek az almérők. A villanyhoz már most is két darab A1-es mérő van.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#191) szaszlaci válasza kunberci (#171) üzenetére


szaszlaci
addikt

"Még mindig az a kérdés, te konkrétan hogy csinálnád magadnak?"
Még mindig az van, hogy nem a mondandóm lényegére figyelsz. Tök mindegy, hogy én egy adott háznál hogy csinálnám, ez nem rólam szól. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy nem vennék sokezerért egy darab tömör horganyzott vízvezetéket, amit szonda néven árulnak. Főleg, hogy a cink is lerohad, a fémoxidok úgy tudom, általában elektromos szigetelők, ahogy a különböző védelem céljából rákent bevonatok is.

Más.
Ami a fűtős klímát illeti, eleinte nekem is nagyon szimpatikus volt, mint minden technikai újdonság. A kicsi az lakásba elsősorban, a nagyobb hőszivattyú meg házba. Utóbbit csak hébe-hóba néztem, mert az esetleg a szülőknél lett volna opció. (És inkább a földszondás felé húztam, mert az mindig melegebb, hatákonyabb. És az bizony még a nagyon drága két milliósnál is sokkal többe kerül.)
Miért vetettem el? Mert működésben baromi bonyolult és precíz szerkezet, ezért a meghibásodásra nagy az esély, a javítása pedig legtöbbször irgalmatlanul drága. És míg pl. egy gázkonvektorhoz vagy cirkóhoz nem is biztos, hogy feltétlen szerelőt kell hívni, addig a klímához biztosan, és a javítás költsége nagyon magas. Szerelés is és alkatrész is.
Ezzel szemben hány m3 gázt/tüzifát/távhőt veszek akár csak egy szolid javítás árából, vagy magából a bekerülés különbözetéből? Ráadásul a hőszivattyú üzemeltetése se épp ingyenes, szóval nálam ez végleg kiesett.
Ja, a levegős szivattyú külső dobozát meg még el is lophatják.
Az meg, ami fontos, hogy jelenleg az olyan hú de környezetbarát lenne a többi fűtéshez képest, nem vagyok meggyőződve.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#192) kunberci válasza szaszlaci (#191) üzenetére


kunberci
aktív tag

Direkt azért kérdeztem, hogy csinálnád magadnak, mert ez érdekel engem. Ne haragudj, de nekem meg ez a melléduma. Gyakorlati megvalósításokra vagyok kíváncsi. Nem az érdekel, hogy hogyan nem csinálnád, hanem hogy hogyan csinálnád?

(#193) föccer válasza kunberci (#192) üzenetére


föccer
nagyúr

Kérlek benneteket ezt folytassátok privátban.

Köszi!

Üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#194) Chaser válasza kunberci (#182) üzenetére


Chaser
titán

Mindegyik klima tud futeni, mar csak inverterest forgalmaznak, refi on/offbol is sok tudott huteni, klimanak kb mindegy hut v fut
Vettwm egy lakast gazos cserepkalyhaval, ugy tunt nincs belelve a kemeny, aztan kiderult van ( : de en mar eldontottem h klima lesz, gazt kidobom, ugy is lett, kozepkategorias japan daikin lett, 250e-ert teliesitve - futoszal -, 3,3 v 3,8kw futes, 100 leg m3-t fut be, sok helyen szigetelessel, de lakas egyik aljara csak most kerul fel, beepitett gwrebtokos redonytokot most szigetelem, uj ablakot raktak a tokba, de a tokkal nem foglalkoztak, iszonyat mennyisegu szel jott be
Kertem h tarifat, a tavalyi januar-februar -15 fokos idoben volt havi 16e ft a futes, de benn zomeben 27-30 fok volt es a szigeteles csak felkesz, ilyen idoben par ezer ft-bol kanikulat csinal benn egy honapra:)
H tarifa bovebben
20 lalasos kis tarsashaz, ahol gazkonvektor van annyit vagy tobbet fizetnek mint en normal tarifaval se fizetnek es hidegebb van caerebe, nalam mindenhol meleg - lakas elosztasa nagyban befolyasolja a hatekonysagot es a klima elhelyezese, nalam ezek jok -
Ha erdekel a tema klimas topik, ne szedjuk szet foccer topikjat

Foccer: az ugy mas kategoria:) ha csaladi hazam lenne en is szeretnek olyat, de elegedett vagyok a levego-levego megoldassal is, ha dragabbra nem lenne penzem olyat vennek, de gazos megoldast biztoasan hanyagolnam

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#195) Chaser válasza Chaser (#194) üzenetére


Chaser
titán

A 2 honapra fizettem 17e korul, tehat fele volt a havi a nagy hidegben. Kulon oram van a h tarifa miatt, igy pontosan latom a fogyasztast. Az egy egyszeri beruhazas, helysegtol fuggoen 60-100e ft, 1-2 szezon alatt megterul lakas meretetol fuggoen.
Tavaly is ereztem az ablak mellett a hideget, meg a redonytoknal, eps-t belenyomkodtam amennyire tudtam, most mar utolso mozzanat van, bekerul a tok belsejere 2 osb amik kozt es vegen ho/hangszigetelo anyag van, mivel hezagmentesen nem lehet rakni majd habbal kifujom, beleprobaltam tegnap, meg a par mm-en is iszonyat levego jott be, ma mar nem fog ( :

Szerk: a 250e-ben benne volt a telepitesi dij is ami 50e, futoszal is, utolag derult ki ezzel nagy makom volt, japan piacra szant peldanyt kaptam, eu teljesen kifogyott es atadtak par 10e darabot, utolsok kozt lehettem akik azt kaptak
Szubjektiv, de az enyem belterije rendkivul halk, kulterinek megjon a hangja ahogy hul a levego, -15-20-nal azert kellett dolgoznia, ilyen idoben kis tulzassal mintha ott se lenne, ha ilyen ido marad lassan be kell kapcsolnom ujra
Nyaron ment probara hutesnek, hutohazat csinalt ket hetre 4e ft-bol, mikozben kint kanikula volt:)

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#196) kunberci válasza Chaser (#194) üzenetére


kunberci
aktív tag

Nálunk marad a gáz. Családi ház homlokzatszigetelés 8 cm-es nikecell, padlás szigetelés 40-50 cm üveggyapot. Éves gázfogyasztás 1000 m3.
Egy technikai kérdés? H tarifa az fűtési idényben van csak. A klímának nyári szezonban hűtésnél az A-1 villanyt is oda kell vezetni, vagy ez hogyan működik?

[ Szerkesztve ]

(#197) föccer válasza kunberci (#196) üzenetére


föccer
nagyúr

Rendelkezésre állása egész évben van a H órának is, csak a fűtési szezonban kedvezményes. Nyári időszakban ugyan úgy használod, mint az A1-es órát.

Technikailak ugyan azon a vezetéken jön a delej, csak a tarifa számítás miatt külön mérőórán van.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#198) Chaser válasza kunberci (#196) üzenetére


Chaser
titán

Gyapot tablas? Sok tekercses idovel osszeesik es belekoltoznek kulonbozo elolenyek, ne kerdezd mit szeretnek benne a melegen kivul ( : volt itt a kuka mellett par tablas gyapot, tavasszal kidobaltam oket, tele voltak bodobaccsal, abban teleltek ki, de egeret meg egyeb josagot is lattam mar uveggyapotban
A h tarifa okt 15-tol talan apr 15-ig annyiba kerul mint a vezerelt, refi neven ejszakai, tobbi idoszakban a1 normal dijszabasu, teljesen kulon ora, frekvenciavaltos, ezekbol mar csak digit lehet, 3 allas, egyik mutatja a fitesi szezon fogyasztasat, masik az azon kivulit, harmadik az osszesitettet - ez megszokta kavarbi a leolvasokat ( : de en magam adom le az allasokat havonta -
Ami nagy elonye meg, h mivel kulon ora, a nappali a1-et nem terheli, esetemben volt 16a, amit bovittettem 32-re - eddig ingyenes elmu reszerol, utana amperenkent kb br 5e ft -, most h a klima kulon eszik igy mar jo vagyok a nappali 32a-rel
Geo tarifa lehetne meg, az egesz evben vezerelt dijszabasu, az viszont nem ad folyamatos uzemet, ha jol remlik naponta 2*2 v 2*4 orara megszakitjak, klima ezt nem szereti, hasonlo mint a vezerelt, ott napi 16 ora garantalt szakaszosan, azt meg a modern bojlerek nem szeretik ( :, ezert van nalam a1 32a es h16a - kerhettem volna 32-t is, de felesleges, felet se hasznalja a klima -, belul is kulon kismegszakitoja van fi relevel
En imadom a klimast futest:) nem a fenntartasi ktsg-e miatt, az csak a raadas
Ami rajon meg, eves karbantartasi dij, altalaban kettot iirnao elo futesre hasznalt klimanal, papiron nekem is az van, mikor jott a szervizes egyet mondott, 6700ft volt, de elhanyagolhato, gazos rendszereket ugyanugy at kell nezetni evente
5 evre tervezek vele, 3 ev gar van a japan klimakra, daikin, fuji, toshiba, mitsu, ezeket erdemes venni, mar csak a gyors szerviz miatt is, panasonic direkt futo klimak is nagyon jok, csak az aruk nem ( : anwlyiknel mar komoly kulonbseg van hatasfokban 1m ft-hoz van kozel, cserebe -30 fokig is fut es nem kell leolvasztania kozben, ahogy eszrevettem enyem minimalisat olvasztott, max napi 1 ora de inkabb fel, valoszinuleg a futoszal a kulteri talcajaban eleg hatekony - az a kis mocsok konstans 160w, -5 fok korul kapcsol be, na a klima 2-400w-bol ilyen idoben boven felfuti a lakast:) -
De nem offolok tovabb, klimas topikban segitenek

Szerk:
föccer
A meretlen ag ugyanaz az osszes tarifanal, utana az oraknal szetvalik, fuggetlenek egymastol, ezert is tudjak szuneteltetni a vezereltet es geot, mert az elektronika blokkolja az oraban a kraftot, talan igy pontosabb

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#199) föccer válasza Chaser (#198) üzenetére


föccer
nagyúr

Nemrég szedtem ki válaszfalból a legolcsóbb fajta tekercses üveggyapotot. Nem volt összeesve, nem volt tele bogárral, rágcsálóval, meg semmivel.

3 éve raktunk fel cimboránál padlás födémre legolcsóbb tekercses üveggyapotot. Nyáron volt fent a tetőn, nem volt összeesve, nem volt tele bogárral.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#200) kunberci válasza Chaser (#198) üzenetére


kunberci
aktív tag

Tekercses az üveggyapotunk, de nekem nincs bajom vele. A székállásra gerendázat készült alul, és arra padlóból készült járófelület: alatta az üveggyapot. Sok helyen láttam, hogy amikor a padlásra felmennek, akkor a szigetelésen járnak. Na az árt legjobban az egészségnek, amikor ráadásul jól ki van száradva a szigetelés, és "porzik" rendesen. Nálunk elég sok faanyag fogyott a tető cseréjénél, mert vízszintes gerendázat is készült alátámasztva a falakon, plusz padló borítás. Így normálisan lehet használni a padlást, de nem kell a szigetelésen járkálni. Viszont annyi faanyag fogyott, hogy még egy tetőt lehetett volna csinálni belőle. A szigetelést megcsináltuk magunknak.

Az egér simán belemegy az üveggyapotba, meg a nikecellbe is.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.