Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#31) azopi74 válasza tothmaxy182 (#16) üzenetére


azopi74
addikt

OFF:

Én sem bántásból írom, de:

Azonos gravitációs körülményeket feltételezve a súly egyenesen arányos a tömeggel :)

Egyébként meg egy táskában hordott, használat közben kézben tartott eszköz esetében az embert a tárgynak nem az a jellemzője érdekli, hogy mekkora a tömege (tehetetlensége), mert nem az érdekel, hogy mekkora erővel tudjuk megváltoztatni a mozgási állapotát, hanem az, hogy mennyire húzza a súly a vállunkat cipelés közben, vagy a kezünket használat közben, vagyis az, hogy mekkora nehézségi erő hat rá. Így nyelvtanilag helyesebb ilyen értelemben a "súly" szó használata (melléknév esetében pedig "súlyos" vagy "nehéz" - mindkettő a nehézségi erőre utal). Pl: " túl nagy a súlya ezeknek a könyveknek, le fog szakadni a táskám füle "

Ha viszont például a mennyiségi jellemzőjét akarjuk valaminek kihangsúlyozni, akkor már helytelen (értelmetlen) a súly szó használata, pl: "jobban megéri az XXL kiszerelésű Sport Szelet, mert annak nagyobb a nettó tömege"

Vagy akkor is helyesebb a tömeg szó, ha tényleg a tárgy tömegére akarunk utalni.

Pl: egy nagy tömegű gépjármű csapódott a házunk oldalába. Mert itt ugye nem az érdekel, hogy mekkora a súlya annak a járműnek. Járművek esetében egyedül az közutak fenntartóit érdekli (kéne, hogy érdekelje) a szárazföldi járművek súlya, régebben így is volt, ezért is hívták a gépjárműadót "súlyadónak", sőt sokan ma is így hívják, annak ellenére, hogy már rég teljesítmény alapján fizetjük - teljesen igazságtalan módon, de ez már tényleg nagyon off. :-)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.