Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#28) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Na jó hát azért ez ma már egy vicc. '76-ban még nagy szám volt minden tekintetben, mivel akkoriban nem sok ilyen felvételt lehetett látni (kb. egyet sem). Ma már bármelyik átlagos gyorsasági motoros hülyegyerek csinál ennél jobbat, élvezhetőbbet a fullHD-s GoProjával úgy, hogy még csak le sem kell zárni az utakat és az is vágatlan! Az extrém bándzsi dzsámpingolós, meg repülőből kiugrálós-ejtőernyős, meg szikláról lerepülős és egyéb, szintén vágatlan, ettől milliószor látványosabb és figyelemreméltóbb "alkotásokról" már nem is beszélve.

A nézői kultúra rengeteget fejlődött pár évtized alatt uraim, úgyhogy mai szemmel nézve már ezt én nem tekinteném komoly alkotásnak, legfeljebb azt mondanám rá, hogy nagyon ügyes. Ma már ahhoz, hogy alkotásnak lehessen valamit nevezni, ettől sokkal-sokkal több kell, pl. sztori, színészi játék!

Nem egy Youtube film készült már profi versenyzőkkel "rally autóval át a városon" témában, amik ugyan nem teljesen vágatlanok, de látvány, élvezhetőség terén messze efelett járnak. Ezt a filmecskét lehet mondjuk ezen videók ősének nevezni, azt gondolom, ez helytálló.

Ez olyan, mint mikor egy barátom levetítette egy teremnyi embernek a Szelíd motorosok c. filmet, mert ő anno(!) látta és szerinte a világ legszenzációsabb filmje... Külön felhívta a figyelmet azokra a jelenetekre, amik szerinte elképesztő jelképeket tartalmaztak. Pl. a fickó azt mondja egy másiknak, hogy "Lejárt az időd", majd a karóráját odadobja elé. Mi ezen kb. rommá röhögtük magunkat, annyira szánalmasan gyengének tartottuk természetesen (pedig én sem vagyok mai gyerek). A barátom meg elkezdte magyarázni, hogy hát ez mennyire nagyon komoly jelkép és teljesen kész volt tőle. Szóval minden filmet az adott korban - amikor a film készült - érvényes nézői kultúra szerint kell értékelni. Így tekintve ez az autós film végül is nem rossz, valóban.

Pl. egy Dune-n, vagy egy eredeti - asszem 1969-es - BattleStar Galactica-n elaludna a mai néző simán (én az új feldolgozásán is, amit kb. egy az egyben koppintottak) a hosszú, unalmas snittek miatt. Akkoriban meg ez volt a menő, mert a mozi maga csodának számított még mindig és ez önmagában lekötötte a nézőt, szeretett egy-egy jelenetet sokáig nézni. Ma már ettől messze járunk nagyon.

Ja és még valami: bármilyen műalkotás is legyen, a szellemi értékét mindig meghatározza nagyban az, hogy hányan tudnák megismételni ugyan úgy, vagy jobban. Ezt a felvételt ma már.......

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.