Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) petipetya


petipetya
nagyúr

Köszi az írást. :R

Általánosban még Commodore 64-en programoztunk és játszottunk a szakkörön, míg otthon egy C+4-el műveltem ugyanezt.

A gimiben 286-on majd 486-on tanultunk meg szinte mindent, emellett otthon a legendás 386-os szolgált ki, amelyen szinte minden paraméter 40-es volt:
- 386 DX 40 (nem ám SX, mint a lúzereknek) :D
- 40 MB HDD (termszetesen ráeresztettem a doublespace-t)
- 40 MHz-es proci

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#2) Zoz


Zoz
őstag

IDE-s XT?! Ez szerintem bazi nagy ritkaság!

A WD-ről ezt írják: J1 a Single/Master, J2 a Slave, és ha más gyártmányú vinyó van mellette, akkor a J3 is legyen fent.
Seagate-nek meg itt a leírása: ftp://ftp.seagate.com/techsuppt/at/st351ax.txt

(#3) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Ugyanilyen 286-os lapom volt :)

Creative ODD mennyivel szebb az atlagtol mar csak a felirat miatt is. Szerettem a creative cuccokat. Valahol van egy gyari hngfalszettem is a gephez, egy odszkúl :)

(#4) petipetya válasza petipetya (#1) üzenetére


petipetya
nagyúr

+ 4MB RAM

[ Szerkesztve ]

"nincs rá lezsóidő"

(#5) DarthSun válasza petipetya (#1) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Nagy királyság volt akkoriban a 386 :R , én 25MHz- essel kezdtem, a kategóriát pedig az első blogomban tárgyalttal klónoztam, eretnek módon abba már 40- es DLC- t tettem :B

(#2) Zoz : én is néztem mint a vettmalac mikor megláttam először a lapot ! Köszi a jumpersettingst, kipróbálom :)

(#3) RexMaximus : ebből már bizonyára több fellelhető ( ritkasága ellenére is ), mint az IDE csatolós XT- ből, de a legtöbbet sztem tönkretehette a kifolyó akkusav.

(#6) Mokó


Mokó
aktív tag

Hatalmas UP a csodaszép retromasináknak :R

Nemsokára elolvasom a cikked. :B

(#7) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az XT alaplap az utolsó darabok közül való.
Ebben már gombelem van. Az kezdeti alaplapokon, kék színű 3 cellás akkumulátor volt beforrasztva.
Cserélni nem lehetett, viszont viszont kiiktatható volt és 3 darab AA méretű elemmel, lehetett kihelyettesíteni.

A legtöbb alkatrész nem korhű.
A merevlemezek MFM, 20-40MB méretben voltak leginkább elterjedve.
A hangkártya egyáltalán nem, esetleg Adlib tekinthető korhűnek.
A grafikai megjelenítésért, CGA, EGA (Ez utóbbi már nagy királyság volt.) kártya felelt.
A monokróm kijelzők támogatására Hercules kártyát használtak. A színek hiányát kárpótolta a magasabb felbontás. (Lehetett rajta dolgozni.)
A floppy 5.25" meghajtók 360KB méretűek voltak. Az olcsóbb gépeken kettő is volt.
Az egyik tartalmazta a DOS-t. A másik, a futtatható programok "tömegét".
A még olcsóbb kivitelben csak egy meghajtó volt. Ezért minden lemezre rá kellett másolni a command.com fájlt.
A CD meghajtók később, 1990-ben kerültek forgalomba. Addigra már leálltak az XT forgalmazásával.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) DarthSun válasza Mokó (#6) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Kössz ! :R

(#7) Hieronymus : csak azt nem tudom mire való a gombelem itt, ha nincs realtime clock és cmos :U . A teljes korhűség nálam nincs bebetonozva, az MFM HDD- ktől rég megváltam, bizonytalan a működésük, és ami kellemetlenebb, erős fűrészhanggal mennek, pedig én elviselem a kicsit hangosabb gépet is, de az MFM- et már nem. A megjelenítésnél hasonló a helyzet, direkt VGA- ra utaztam, mivel a korai megjelenítőket tisztelem ugyan de kiég tőlük a szemem.
5.25" FDD- ből van pár db 1.2MB- os beépítve, azokat már nem veszem ki a gépekből, 1.44- esek álltak rendelkezésre, praktikus is 720k- nak használva, dupla adat a 360- hoz képest.
Akkor a 286- ból már nem lóg ki annyira az optika, 90 környéki technika, csak az 52x- es LG, de az is praktikussági szempontból maradt benne, valamint egyfajta maxolás hogy a régi csatolón is műkszik.

(#9) DarthSun válasza DarthSun (#8) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Apropó még a hangkártya, örülök hogy 8 bites SB- t egyáltalán tudtam szerezni, Adlibot 1000 éve nem láttam, az SB pedig a PCM- et is tudja az FM mellett.

(#10) Hieronymus válasza DarthSun (#8) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"az MFM HDD- ktől rég megváltam, bizonytalan a működésük, és ami kellemetlenebb, erős fűrészhanggal mennek,"

Eredetileg sem voltak túl megbízhatóak. Évente újra kellett formázni őket. A mai formázással ellentétben a teljes lemezstruktúrát újra kellett készíteni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#11) DarthSun válasza Hieronymus (#10) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Igen, low-lewel-format>partícionálás>sima format, arról nemtudtam hogy évente újra kell, bár ahogy emlékszem frissen formázva is érdekesen működött, sok file eltűnt ill olvashatatlan lett.

(#12) Zoz válasza DarthSun (#8) üzenetére


Zoz
őstag

XT-hez is volt RTC, bővítőkártyán, például itt egy.
Valami ilyen lehet a csúcs alaplapodba integrálva :)
Ezek kezeléséhez küldő programok kellettek, itt van egy gyűjtemény, hátha valamelyik kompatibilis vele.

(#13) DarthSun válasza Zoz (#12) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Hasznos információk ! Elteszem a linket és kipróbálgatom, hátha :R Most nekiállok egy másik gépnek, még nagyon sokról szeretnék blogolni.

(#14) Hieronymus válasza DarthSun (#11) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A meghajtókra ragasztva volt a hibás szektorok listája.
Ez idővel gyarapodott.
Mivel te voltál a nem felejtő elektronika. Az alacsony szintű formázáskor be kellett írni a hibás szektorokat.
Azt viszont nehéz volt beírni, ami még nem szerepelt a gyári listán.
Minden alacsony szintű formázáskor érdemes volt ellenőrizni az interlave-t. Az elektronika lassú volt ahhoz, hogy az az egymásután közvetlenül következő szektorok adatait fel tudja dolgozni.
Az volt a kérdés, mennyi szektort kell kihagyni a két olvasás/írás között. A sebesség és megbízhatóság egymás ellen dolgozott. Nem mindegy mennyi merevlemez fordulat szükséges egy track teljes felolvasásához.

A későbbi AT alaplapok BIOS-a tartalmazta az MFM meghajtók formázásához szükséges eszközöket. De az ATA eszközökre már nem voltak használhatóak.

Volt még egy nagy dobása az ISA busznak. Az utolsó fejlesztésük, az VESA Local BUS.
A PCI eleve halára ítélte, de. A merevlemezeknek lehetett max. 4MB RAM-ot adni, megfelelő kontroller kártyával. Fizikailag a kártyán volt helye a memóriáknak. A merevlemez elérését gyorsította. Hasonlóan működött, mint az Intel Smart Response. Szünetmentes tápellátás azért nem ártott mellé.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#15) DarthSun válasza Hieronymus (#14) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Emlékszem hasonlókra. Az auto-interleavet szoktam választani a biosban, már amelyikben volt, amelyikben nem, ott pedig külső program, valahol meg is van de már a nevére sem emlékszem. Ezek elvileg kiszűrték automatikusan a hibás részeket.
VLB- ből csak normál, ram nélküli IO változatom van.

(#16) Redneck


Redneck
veterán

Jó cikk lett, anno nem nagyon értettünk a hardveres részhez, megdöbbentő így utólag ilyesmit olvasni!

Az a sárga ház nagyon ismerős. Nekem fekvőben van ugyenettől a gyártótól, nagyjából ugyanez a design. Igaz az már a P1 korszakból való. Ilyen házakkal általánosban találkoztam, szintén P1-es gépeknél.

Egyszer megnézném megvan e még unokatesómék 486-os konfigja. Rengeteg jó játékkal volt tele, nagyokat csapattunk!

[ Szerkesztve ]

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#17) DarthSun válasza Redneck (#16) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Köszi !
Jól látod , az a ház valóban a P1 korszakból származik, a 286- osra még nem ez a ház volt a jellemző. Ilyen volt itthon, meg általában a minitorony kivitelt jobban kedvelem.
A 486- on már tényleg sok játékot lehet futtatni, sok jó játékot írtak abban az időszakban.

A megdöbbentő jelző érdekes, elgondolkodtató, gondolom már jobban értesz a hardverekhez :U

(#18) Redneck válasza DarthSun (#17) üzenetére


Redneck
veterán

Persze, csak arra értettem hogy annál a gépnél semmit nem értettünk a hardverből. Egyik rokonom programozó volt, ő intézte ezeket. Nem tudom miért írtam ezt, nem túl helyénvaló szóhasználat. :DD

[ Szerkesztve ]

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#19) DarthSun válasza DarthSun (#17) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Most látom a blogjaidból hogy már rutinosan szereled a gépeket :C

(#20) CaNNa3IS


CaNNa3IS
senior tag

Frankó az az xt lap. Sose lártam integrált ide vezérlőst.
Nekem egy dolog hiányzik, a hálókártya. Akár rj45 akár bnc csatis faszán bemountolva egy megosztás, hogy ne kelljen floppyzni.

Stay up Stay humble Ride hard Get stoked

(#21) DarthSun válasza CaNNa3IS (#20) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

8bites hálókártyám nincsen sajnos. Van viszont soros-párhuzamos link-kábelem. NC- vel lehet másolgatni egy 386/486- ról amely rajta van a helyi hálón. Így 2 lépésben de megoldható.

(#22) alvaro


alvaro
senior tag

Tényleg, az XT lap 768k memóriája megjelenik valamilyen formában? Lehet-e pl. UMB belőle? Vagy simán kapsz 640k-t, a többi meg lepotyog?

(#23) DarthSun válasza alvaro (#22) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A 640k- t látom eddig legalábbis. Nem tudok meghajtóról mely tudná használni a többit. Lehet hogy estleg adtak valamiféle célprogramot hozzá annakidején :U . Az UMB- hez EMM386 kell melyet hivatalosan csak 386- os procitól támogat a DOS. Némely 286- on célprogrammal még megoldható az UMB.

(#24) alvaro


alvaro
senior tag

...most pedig a videosebességedet irigyeltem el, mert az én echte 8 bites Intel és Oak VGA-immal még a V20-as proci is csak 500 illetve ~750 kB/s sebességre képes. Túrtam hát a 16 bitesek között, jó néhány elindult, de némelyik még az Intel kártya sebességét is csak alulról súrolta. Egy Oak és egy korai Cirrus Logic viszont hozta a 900+ értéket. De az igazi sztár az Ati Graphics Ultra lett 1500-as értékkel. Rendes 16 bites környezetben semmi különöset nem tud, de 8 biten egészen szuper.

Kár, hogy valószínűleg több RAM van rajta, mint az alaplapon, de sebaj :D

(#25) alvaro válasza alvaro (#24) üzenetére


alvaro
senior tag

Ki kell egészítenem, CL-GD5402 is hozza a másfelet, 5401 az 900+, az újabbak (5422, 5429) el sem indulnak. Más reményteli kártyák is túl modernek már, az amúgy jól teljesítő Trident 8900D-t és WDC-t csak kisípolja. S3-at nem is próbáltam, annak 386 kell.

[ Szerkesztve ]

(#26) DarthSun válasza alvaro (#25) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Csak most vettem észre az új hozzászólásaidat. Asszem valamelyik Trident is elindul ha 8bit XT- re van jumperelve.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.