Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#115) consono válasza dabadab (#114) üzenetére


consono
nagyúr

Hát, akkor az előírás a különbség :) Nehéz különben radikális (ja, ez is különbség :) ) eltéréseket találni, hisz ezek a vallások közel ugyan ott, ugyan akkor alakultak ki, válaszul az aktuális társadalmi jelenségekre.

Vesa felvetése a fiktív figurákról is megér egy misét! Még mielőtt belekezdenék: én magam a tények emberének tartom, nem vagyok vallásos, nem járok templomba, stb. Ennek ellenére a valóság definiálása elég nehezen megy. Volt egy nagyon érdekes élményem, ami elbizonytalanított, hogy létezik e objektív valóság: apósomnak valamilyen hályog volt a szemén, ezért szemlencse belültetést csináltak neki. Ő mondta a műtét után, hogy teljesen megváltozott a világ, máshogy lát, mások a színek, stb. Most akkor neki a valóság a rossz szemmel látott világ volt, vagy a műtét utáni? A valóság változott meg, vagy csak az érzékelése? Kintről nézve, nyilván könnyen rávágjuk, hogy az utóbbi, mert pl. én előtte és utána is ugyan azt, ugyan úgy láttam. No de az ő személyes valósága mégsem a régi volt...
Másik kérdés felvetés: mi a valóság, ha nem anyagi tárgyakról (nincs kanál) beszélünk? Pl. absztrakt dolgok kapcsán, barátság, szeretet, szerelem? Én el tudom mondani, hogy XY 5 éve a barátom. Valószínűleg XY is ezt fogja mondani, ergó a barátságunk valóságos. Ennek ellenére szinte 100%, hogy különböző képpen próbálnánk meg körülírni. Melyikünk leírása a valóság?
Hol van egyáltalán a valóság? Létezik? Itt két dologra is gondolok, egyrészt a részecskefizika, illetve a kvantumfizika által leírt világra. A részecskefizikában minél mélyebbre megyünk, annál inkább úgy tűnik, nekem, hogy az anyagi dolgok 99.99%-ban az ilyen olyan elemi részecskék közötti űrből áll, és lehet, hogy ha még lejjebb fogunk látni, ezek az elemi részecskék is eltűnnek és csak energia marad, van e akkor bármi is ami a hagyományos módon létezőnek tekinthető? A kvantum világba meg bele sem megyek :)
Meg még egy gondolat: a valóságot (bárhogy is definiáljuk, pl. az a valóság, ami nem műlik el, ha nem gondolunk rá) az érzékszerveinken keresztül érzékeljük, amik ugye az agyunkban végződnek. Tehát a valóság csak az agyban létezik. Van e akkor különbség a fiktív, de elhitt dolgok és az érzékelt dolgok között?

"In God we trust. All others must bring data"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.