Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Sajnos teljesen igazad van. :(

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) Rive


Rive
veterán

Mint azt régóta tudni: erős hazai valuta = olcsó import.

Amúgy az EU-n belül mindenhova mindent beengednek.

Ui.: anno az első csapás az volt, amikor Bokros után először felnyomták a HUF árát. Akkor szűnt meg végképp az EXPORT. Korábban a helyi felvásárlót nyaggatta mindenki, hogy mikor jön végre valami EXPORT kamion. Mer' az két- de néha háromszor többet fizetett, mint a sima belföldi felvásárlás.
De aztán egyszercsak nem jött több.

Erős a pénzünk, halleluja.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ebben az a másik szomorú tény, hogy még itt, a fórumon is vannak, akik szerint a mezőgazdaság jól van és flottul működik.

https://www.coreinfinity.tech

(#4) tkazmer válasza sh4d0w (#3) üzenetére


tkazmer
addikt

a kaja ára hatalmas áremelkedésen van túl, állami támogatásokat osztogatnak (milyen más szektor van még ilyen nagy mértékben megtámogatva?), a gazdáknak meg van idejük hatalmas, soktízmilliós gépekkel elállni az utat, és felvonulgatni mindenfelé.
ha emellett valakinek mégsem megy jól, akkor lehet, hogy érdemes lenne más foglalkozás, vagy egy hozzáértő manager után nézni.

BorosiBrigi
biztos hetekig szidni fogsz még, de szerintem az 1 hektáron gazdálkodás ideje lejárt, mint a te példád is mutatja, nem éri meg, nem fenntartható, tehát lépni kell, abbahagyni vagy továbbfejleszteni.

[ Szerkesztve ]

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#5) BorosiBrigi válasza Rive (#2) üzenetére


BorosiBrigi
csendes tag

Az lehet, hogy elvileg az EU-n belül mindenhová mindent beengednek, DE ez a valóságban nem így van!!!!!!!!!!!!!!!

Csak egy közeli helyet mondok:

Szomszédos országunkba, ha te ki akarod vinni a saját termékedet a piacukra eladni, addig nem engednek be, míg a piacon van sajátjuk, vagyis hazai.

No akkor mibe is van nézve a Magyar???

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#6) BorosiBrigi válasza tkazmer (#4) üzenetére


BorosiBrigi
csendes tag

Áruld már el nekem, hogy az a "büdös paraszt" miért kell hogy lízingeljen több tízmilliós traktort????
Talán azért, hogy valamire tudja költeni a rengeteg pénzét????

Mert én szerintem nem szórakozásból vette!
Biztos jobban tetszene neki is mondjuk egy új BNW vagy akármi más! De azzal nem lehet a földet túrni!
Az meg, hogy csak a jó traktorokkal lehet tüntetni, ennek az az oka, hogy a rendőrök egyből lekapcsolták a kis szar traktorokat! KB még ki sem lépett az udvarból és már meg is büntették mindenféle indokkal!
Akkor szerinted mivel tüntessenek?

Habár az ilyen emberek szerint a "parasztnak" még áram sem kéne hogy legyen! Jó a "büdös parasztjának" a petróleumlámpa is! Meg traktor helyett legyen egy ócska gebéje meg egy lovaskocsija oszt jó napot!

Szerintem neked egy fikarcnyi belelátásod sincs a mai mezőgazdaságba Magyarországon!!!!!
És az 1 hektáros területen lévő fóliaházak nem nevezhetők kevésnek eggyáltalán!!!!!!!!!
Úgyhogy ebből gondolom, hogy semmi szösszenet elképzelésed sincs a dolgokról!

Csak akkor azt nem tudom mi jogon kritizálod aki ebből akar megélni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#7) Csepy válasza BorosiBrigi (#6) üzenetére


Csepy
senior tag

Aki ebből akar megélni, azt bátor embernek tartom és nem kicsit naívnak.

Nekünk is volt egy 3 hektáros földünk, műveltük is, de időben beláttuk, hogy éhen pusztulunk, ha nem lépünk. Eladtuk hát és szakmát váltottunk. Azóta érdekes módon stresszmentesebben élünk és még a pénzünk is több, mindenre jut, amire szükségünk van.

Sokszor szégyenlem, látva az idióta tüntetőket, hogy valaha én/mi is ebből éltünk. Milyen jogon jár nekik a támogatás? Kisírták maguknak. Ha nem tudnak belőle megélni, nem siratom meg őket. Váltsanak.Csak el kell határotni, nem sírni miatta... bár a magyar mindig is egy hisztis nép volt. Csak épp tenni nem tettünk semmit.

Regards: Csepy

[ Szerkesztve ]

Regards: Csepy

(#8) Strangerpro


Strangerpro
tag

Sziasztok

Hogy kinek mennyi allami tamogatas kell azt nem tudom, de ha megfizetnek a termeloket nem kellene nekik tamogatas. Felenk igen sokan ebbol probalnak megelni. Igen van nekik sok tizmillios traki meg mittudom en mi, dehat ezekkel szemben mi volt regebben? MTZ 50 ? Amit meg 1960-70 evekben a cccp gyartott le! 1 hektart mire kiszantott fel nap, na meg 3x annyi uzemanyag minta mostani gepek megesznek. Akkor mivel gazdasagosabb?

Ugyebar itt teljesen kiirtottak az allat tenyesztest.
Egyik ismerosom meselte, hogy is zajlott le amikro a diszno ara lent volt a beka segge alatt.
Ugyebar az allatalomany adott volt jo minosegu megbizhato forrasbol. Erre fel, nemhogy a magyar termelot tamogassak, behoztak a kulfoldi agyontamogatott seljtes genkezet allatokat.
Nagyon alacsony aron, meg az eloallitast sem fedezte, de nem baj, mivel bent voltak pl. da... allatok szo szerint halszagu disznok, mert ugye hallisztel fellehet nyomni semmi ido allat, levittek a hazai allatok arat, ezekutan felvasaroltak a magyar jo minosegu allatokat es kivittek oket nagyon alacsony aron.

Ugyes huzas nem? Behozzok a szar* semmi pizert, ha lemegy kivisszuk ugyanannyiert a jo minoseget.

Ehhez is pofa kell, hogy ilyet megengedjenek, na meg a 200 nemtom hany % kamatot is.

Respect honour !

(#9) Strangerpro válasza Strangerpro (#8) üzenetére


Strangerpro
tag

[OFF]Meg egy szosszenet, azoktol sajnaljuk akik dolgoznak! Nem azoktol az erosen pigmental egyenektol akik meg eletukben semmit de semmit nem dolgoztak , felveszik a segelyeket az 1-2-3-4-5-6 rurkora a csaladit a tamogatast az ingyen tankonyvet, az ingyen ebedet...nem is tudom meg mit, lehetne sorolni. Es ugyanabbol a kasszabol megy. Es ugyan onnat. :D

Respect honour ![/OFF]

(#11) Eastman


Eastman
őstag

Magyarország mezőgazdaságra épülő ország! Egy ideig a vas és acél országa volt, de akkor is mezőgazdasági ország! Most tranzit és kereskedőország, de mindannyian tudjuk, hogy Magyarország igazából mezőgazdasági ország. Magyarország addig lesz MAGYARORSZÁG, míg akad ember aki - ha csak egy hektáron is - megműveli a földjét. ...meg akarja művelni a földjét!

Városi ember vagyok. Mindig is városi ember voltam. De Szabad Földet olvasok hétről - hétre. Szeretem kinyitni és olvasni az eperföldekről, a repcéről a szép búzatermésről a díjnyertes magyar feketeribizliről a röpképtelen meztelencsigákat pusztító kacsáról - amely fontos fegyvere a biogazdálkodásnak -, a falusi turizmusról. Büszkén és elégedetten hallgattam a híreket az elszabadult szürkemarha gulyáról ami másfél éves bolyongása alatt úniós segítség nélkül hízott, szaporodott és gyarapodott. Mert tökös a magyar marha. ...és szabad életre, ridegtartásra termett!

Addig lesz Magyarország alattunk amíg lesz valaki aki hajnal négykor gumicsizmában kimegy a csirkesz@rba, valaki felül a traktorra, inni ad a nyájnak, nyeli kint a szántón a port, bekapcsolja a fejőgépet, és hisz abban, hogy hasznos a munkája, és az országért is arat éjjel reflektorral a kombájnon ülve. Addig lesz MAGYARORSZÁG amíg ezt valaki megteszi.

Mikor az utolsó paraszt összeomlik abban a pillanatban ennek az országnak menthetetlenül vége.

Ebben a pillanatban is több ezer ember dolgozik azért, hogy a magyar paraszt ne akarjon hajnal négykor felkelni.

UFF

Minden tiszteletem a tiétek!

-

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#12) twollah válasza BorosiBrigi (#6) üzenetére


twollah
nagyúr

(#13) Rive válasza Kalandor (#10) üzenetére


Rive
veterán

a piacozási kultúra fejlesztése biztosan segítene

A fóliasátor mellett ez a fajta piacozási kultúra nem jáccik. Szezonban a fólia mellett hajnal kettőkor kelsz, hogy az előző nap este tízig berámolt furgonnal/kisteherrel idejében felérj a nagybanira, aztán nyolc-tíz körül hazaérsz, és mégy be a fóliába melózni a család mellé.

Kellenének tisztességes regionális hűtőházak, amikkel el lehet nyújtani a tárolási időszakot: kellenek áruházláncos kapcsolatok, amiken keresztül teríteni lehet az árut. Csak ugye egy áruházlánchoz nem kopoghatsz be napi egy furgonnyi cuccal: azaz kell valamiféle szövetkezés, amin keresztül szerződhető mennyiségű árut lehet teríteni egész évben a nepperek kikerülésével...

Kellene még ezer dolog, amiknek a legpontosabb összefoglaló neve talán az lenne, hogy 'eltérő termelési kultúra és infrastruktúra'.

Írod, hogy egy hét a szilva. Ennyi idő alatt egy áruházlánc éppen csak kiteríti az árut a központi raktárból a helyi áruházaknak. Szóval naná, hogy nem fog efféle szilvát fog venni, mert ezen - hiába ez a finom - elképesztő mértékű lenne a vesztesége. Olyat vesz majd, ami két-három héten keresztül is frissnek látszik, szállítható, és hónapokon keresztül van utánpótlás. Kap ilyet itthon, hazai termelőtől?

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#14) BorosiBrigi válasza twollah (#12) üzenetére


BorosiBrigi
csendes tag

Köszönöm a javítást!

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#15) Strangerpro


Strangerpro
tag

HA mar a multik megkapjak az 5 ev adokedvezmenyt elvarhato lenne , hogy a magyar termekek is megtalalhato legyen a polcokon. Majd eldontom mit veszek. En ha tehetem csak Magyar Termeket veszek. Nagyon sokmindent a termelotol! Nem fajditom a sziveteket, hogy mit mennyiert kapok :D igaz mar mindenut van torzsvasarloi kartyam :D

(#16) BorosiBrigi


BorosiBrigi
csendes tag

Úgy látom tkazmer írásán nem csak én lepődtem meg! De az a probléma ebben az országban, hogy sajnos ezt a hozzáállást a mai média teszi!

És azzal kapcsolatban, hogy nekünk kéne eladni kilónként az árút.........................
Hát nem is tudom..........................
Az elképzelés tényleg jó, csak épp nem kivitelezhető!

Mai napom:

05:30 Felkeltem, megittam a kávém és felöltöztem
06:00 Kezdtük szedni az ubotkát és a padlizsánt
08:00 Tartottam egy 10 perces szünetet
12:35 Végeztünk a padlizsán rekeszelésével az uborka mérésével, be van pakolva kb 20-22 mázsa cucc a kocsiba
13:00 Ebédelek
13:30 Fürdök
13:45 Megnézem az e-mailjaim és megírom ezt a szösszenetet!
14:00 Lefekszem aludni
16:30 Felkelek, felöltözöm, összepakolom a cuccaim és elindulok a nagybani piacra
Másnap délelött 10-11 óra körül haza érek.

Éjszaka alvás nincs, mert árulni kell!!!! Holnap meg ha haza jövök mehetek megint a sátorba............... És így tovább és így tovább!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ezt most nem azért írtam, hogy engem sajnálni kell! MERT NEM KELL!!!!

Ezt én választottam! De nehogy azt higgye bárki is, hogy olyan egyszerű ezt abbahagyni, amikor ott van a több milliós vagy inkább tízmilliós beruházás!!!! Azt elhiszem, hogy erre sokan azt mondanák, hogy akkor azt el kell adni és lesz egy csomó pénzem! Igen ám!!! Csak épp kinek kéne eladni???? Ki az aki a mai gazdasági helyzetben venni akar fóliavázat???????? SENKI!!!!!!!!! Vagy ha mégis, akkor meg fillérekért! És amit kb 10 év kuporgatással össze szenvedtük és felépítettük azt simán fillérekért herdáljam el????
Hát ez a helyzet! Ez egy ördögi kör sajnos!

Amíg egy kicsit talán jobban meg lehet ebből élni, mint ha elmennék mondjuk a Samsungba havi 60 ezerért, akkor addig kitartunk!!!!
Csak épp az a baj, hogyha bármilyen kártevő, vagy vírus vagy akármi elviszi az állományt, akkor bizony nemhogy semmi pénzünk nem marad, hanem még adósságba is verjük magunkat!

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#17) BorosiBrigi válasza Strangerpro (#15) üzenetére


BorosiBrigi
csendes tag

De ezzel sajnos sokan nem így vannak!!!!

Volt aki tüntetőlegesen azt mondta: ha a parasztok sztrájkolnak, akkor én biztos, hogy többet Magyar terméket nem fogok fogyasztani!

Hát mondjuk ez a saját szuverén joga, de sajnos ez a legtöbb "városi" ember véleménye!

ÓCSÓ legyen és a többi le van sz@rva!!!!!

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#19) Strangerpro válasza BorosiBrigi (#17) üzenetére


Strangerpro
tag

Olcso husnak hig a leve!

(#20) tkazmer válasza BorosiBrigi (#6) üzenetére


tkazmer
addikt

megoldható esetleg, hogy az indulatokat félretedd? általában nem vezetnek jóra :U
lehet, hogy nem szórakozásból veszi a traktort az, aki annak segítségével dolgozik, de más meg nem szórakozásból veszi vagy bérli az irodáját, sőt, vannak akik a bmw-t is 'kényszerből' vesznek (igen, van olyan, hogy prezentációs kényszer, amikor azt kell mutatnod, hogy te hülye gazdag vagy, mert akkor az ügyfél/partner azt fogja gondolni, hogy nagyon jól dolgozol, tehát veled dolgoztat - olyan tehát, mint nálatok a 'dinnye X forint' tábla az út szélén)
ha az 1 hektáros területen lévő fóliasátrak olyan borzasztóan nagynak számítanának, valószínűleg nem családi vállalkozásként csinálnátok (az ott dolgozók számából következtettem arra, hogy valószínűleg nem olyan hatalmas), és valószínűleg nem itt panaszkodnál, hanem a bahamákon egy függőágyból mondanád meg, hogy az uborka ára ennyi és ennyi.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#21) tkazmer válasza Kalandor (#10) üzenetére


tkazmer
addikt

az első bekezdésre:
1: minden annyit ér amennyiért el lehet adni, bár ez lassan már túlságosan elcsépelt állítás
2: valaki mégis adott a neppereknek annyiért amennyit adtak érte. ő biztosan optimalizálta a költségeket, így neki megérte.

a személyemre tett megjegyzésedre:
most is itt virít tőlem 10m-re a kertben a pirosodó paradicsom a veteményesben, a kert ezen kívül tartalmaz gyümölcsfákat is (meggy, sárgabarack, cseresznye, szilva, ringló, birsalma/körte), és van szőlő is.

a javaslatodra
a piacozás nem rossz dolog (habár én már kicsit unom, hogy segítsen az állam itt, segítsen az állam ott, mindig csak az állam), valóban érdemes lenne fejleszteni, ha van rá igény fogyasztói oldalról is.
a paraszt eltartási módok viszont nem hiszem, hogy működnének: egyrészt valószínűleg ha a piacnak megfelelőbb lenne a szalmás tárolás, biztosan nem költenének feleslegesen hűtőházakra (a befektetőnek ugyanis pénz kell, és mint írtad, a szalma olcsóbb, mint a hűtőház). a konzervipar visszafejlesztése pedig szintén nem hiszem, hogy jó megoldás lenne, mert kétlem, hogy bármilyen hasonló összegbe kerülő tárolási megoldással elfogadható minőségben lehetne friss gyümölcsöt a konzervekéhez hosszú ideig tárolni (tehát hogy bármikor lehessen mondjuk barackot venni az év folyamán)

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#23) BorosiBrigi válasza tkazmer (#21) üzenetére


BorosiBrigi
csendes tag

Tudod azon okból kifolyólag, hogy van otthon "konyha kerted" és abban kapirgálsz és élvezed amit megtermeltél, még nem valószínű, hogy sok belelátásod van ebbe a dolgokba!

És még csak annyit, hogy 6 alkalmazottunk is van!
Nem csak a szűk családi kör "kapirgál".

Omnia tulaj!......A kezdetektől..........

(#24) niti válasza BorosiBrigi (#23) üzenetére


niti
aktív tag

Nos, én sem értek a mezőgazdasághoz, egyáltalán.
Nem is akarok beleszólni, nem is tudnék.
Viszont az indulataidat tényleg félretehetnéd, mert ez így nem vezet sehová. Eddig kb. minden hozzászólásodban kiosztottál valakit.
Miért született az írás? Azt mondtad, nem sajnáltatni akarod magad. Ez örömteli, de akkor mi volt a célod? :F

(#25) eziskamu válasza niti (#24) üzenetére


eziskamu
addikt

Városi ficsúrok szemének felnyitása, talán? Helyzetjelentés.
De inkább az mg-nek adjanak támogatást, mint a gyerekgyátrtásnak.
Jó, persze kell támogatni a családokat, de úgykelleneintézni, hogy tényleg csak akkor legyen támogatás ha rendesen nevelik. PL vissza kell téríteni a támogatást ha nem járatják rendesen iskolába, stb.

[ Szerkesztve ]

(#26) commanDOS


commanDOS
senior tag

Üdv abszurdisztánban. Itt csak azon lehet megdöbbenni ha valami ésszerű dolog történik.
Miért van az, hogy mi magyarok csak ámulunk ha kimegyünk külföldre el tudjuk intézni a dolgainkat, ha fizetünk azt kapjuk, amit vártunk, vajon miért annyira misztikus ha működni látjuk a dolgokat? Nem kell válaszolni, költői kérdés volt...
Elég kimenni ausztriába vagy németországba. Német gépeket használnak ,mert így gazdaságos, így olcsó és így jár jól az ország. Ha megtudják termelni a krumplit, akkor német krumplit fognak árulni a boltokban, piacokon, nem kínait meg nem franciát meg stb.
De pl ha valaki olasz ételt akar készíteni, akkor lehet kapni olasz termékeket, vagy franciát, kínait, de nem a német helyett, hanem a mellett és nem tizedannyiért!!
Nincs ebben semmi különleges, ezek józan paraszti ésszel belátható dolgok, csak mivel nálunk szinte semmi nem működik úgy, ahogy kéne, ezért csak nézünk ki a fejünkből, hogy ilyen is van?

Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

(#27) bullseye válasza Kalandor (#10) üzenetére


bullseye
addikt

Azért kéne nem 10-20, hanem 1-2-10 ezer embernek összefogni, mármint nem csak arra a 6 napra, amikor "nem szarik a vidék nem eszik a város" felkiáltással leállítják a forgalmat a fővárosban (ami könnyen lehet, hogy nettó befizetőjük...), ezzel rengeteg jóindulatot generálva maguk iránt a helyiek felől. Meg amikor megsértődnek bármilyen kritikára "hát mert mi csak büdös parasztok vagyunk" (kik szokják ezzel kezdeni az érdekvédelmi vitát? szeretik őket érte?), ami szintén tökéeltes PR fogás.

Igen, én városból qrvára nem látom át a dolgokat. Valszeg az állam-nak nem a pénzt kéne pumpálni, hanem a felvásárlókat kiküszöbölni maffiástúl, 10x árastúl. De akkor nyilván jönne a sírás az államosított TSZ rendszer miatt, minimum politikai szinten, így ehhez hatpárti indítvány kéne, ahhoz meg teljes földművelői összefogás, hogy kikényszertítsék a sok *** politikusból.

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#28) tkazmer válasza BorosiBrigi (#23) üzenetére


tkazmer
addikt

a hsz-ed első részére: 1: nem neked írtam, nem is azért, hogy a belelátásomat bizonyítsam. a lényege az volt, hogy Kalandornak elmondjam, ettem bizonyos feltételeknek megfelelő zöldséget illetve gyümölcsöt olvass!

egyébként meg ne haragudj, hogy még a 6 főt foglalkoztató óriáscégeteket sem tartom olyannak - pont amiatt, mert a helyzetetek olyan, amilyennek leírtad - amelyik megfelelő forma a mezőgazdasághoz. ha mégis megfelelő, akkor pedig a menedzsmenttel van baj.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#29) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

A magyar mezőgazdaságot a II. VH. óta elhanyagolják, és mikor úgymond "megreformálják", akkor is csak ártanak neki. Ez van. A pár holdas földeken való gazdálkodás is a kommunista földreformokkor alakult ki, a nagybirtokrendszer fölszámolása után. A rendszerváltáskori újraelosztáskor pedig a rossz bürokrácia miatt rengeteg terület maradt kihasználatlanul. Mindamellett az állattenyésztést is teljesen visszavetették, így ma nincs elegendő szerves trágya, romlik a termés minősége és mennyisége. A kémiai védekezésben nem látták el elegendő információval a parasztokat, így sok rezisztens kártevő alakult ki (ez amúgy világjelenség). Pár évtizede ráadásul a csonthéjas gyümölcsök többségének, de főként a szilvának és kajszinak a legveszélyesebb vírusa, a szilvahimlő-vírus (sarka-vírus) is rohamosan terjed. Hatására az addig bevált fajták (pl. a besztercei szilva, ami a legkevésbé tűri az összes közül) fertőzött egyedei szinte értéktelenekké váltak, vagy legalábbis jelentősen leromlottak.

Ez azonban csak az egyik fele a dolognak. Mióta a TSZ-ek felbomlottak, a mezőgazdaságot nem igazán szervezi semmi. A TSZ-esítés is rossz megoldásnak bizonyult, ám a szervezettség majdnem teljes hiánya sem vezethet előrébb. És igen, bárki bármit is mond, az állam feladata volna koordinálni, megszervezni a mezőgazdaságot, az egész struktúráját. Nem uralni, hanem szervezni. A lehetőségek szerint felügyelni (biztosítani) a termékek útját a termelőtől a felvásárlóig, és ha kell, lehetőséget adni az eladásra. Nem pedig meggátolni, nehezíteni azt!

Gyakran hallom, hogy egyesek sokallják a mezőgazdaságba juttatott pénzek mértékét. Jómagam az elosztás rendszerén talán (elég sokat) finomítanék, ahogy más hasonló elosztó-intézményeken is, de be kell látnunk, hogy a mezőgazdaság nem egy fix jövedelmet biztosító dolog. Szinte a véletlenen múlik az azévi termés. Elég egy aszályos vagy egy nagyon csapadékos év, és lőttek a termésnek. A mostani évek pedig egymásután hozzáka szélsőségeket, ezt nem egyszerű átvészelni - az egész világon, többek között ezért is van élelmiszerválság. Tavaly irtó aszályos volt, idén pedig kb. egy-két hónap alatt leesett nyár első felében az átlag egész éves csapadékmenyniségnek megfelelő víz. Ilyen szélsőséges időket a mezőgazdaság csak támogatással élhet túl maradandó károsodás nélkül, ezt el kell fogadni és kész.

Közhely, hogy minden annyit ér, amennyit adnak érte. Ám a mai helyzetben ezt nem lehet olyan egyszerűen elintézni, ugyanis ha teljes mértékben hagyjuk, hogy a magyar termék helyett külföldi, tömegtermelt/-gyártott, szállítás- és tárolásálló, amúgy rosszabb minőségű hibrid fajták/termékek lepjék el az élelmiszerpiacot, a magyar gazda kidobhatja az áruját. Persze nem volna gond, ha tudna elegendőt exportálni, de ez nem megoldott - túl rossz az országimázs, és túl erős a forint újabban. (Talán az euro majd javít kicsit a helyzeten, nem lesz Európán belül ilyes spekuláció, a magyar gazdák Európához közeledhetnek az árakban.) Persze, mondjuk azt, váltson. Csakhogy a mezőgazdaság olyan nehéz helyzetben van, hogy szinte mindenki válthatna - bár máshol sincsenek sokkal jobb kilátások -, akkor viszont gyakorlatilag nem lesz magyar mezőgazdaság. Ez pedig irtózatos pazarlás volna, itt, Magyarországon, ahol Európa egyik legtermékenyebb földje van. (És ezt nem holmi kuruc.infón olvastam, olyat nem is teszem, hanem többek között egy BBC-s dokumentumfilmben, a címére sajnos nem emlékszem.) Már az pazarlás, ha nem használunk ki minden földet legalább annyira, mint száz éve. Továbbá ha nincs jól működő mezőgazdaságunk, lőttek az önellátási képességnek, aminek pedig sokszor nagy hasznát vehetnénk. Pl. a II. VH-ban hiába szűnt meg majdnem az összes külkereskedelmi útvonal, a német megszállásig itthon nem jelentkezett élelmiszerből akkora hiány, mint más országokban, sőt, az emberek egészen jól éltek. Mivel nagyon sok jó termőföldünk van az ország területéhez és a népességhez képest, bőven lehetne a honi piac feltöltése mellett külföldre is termelni.

Csak jó szervezés kellene...

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.