Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) csakb válasza Cifu (#40) üzenetére


csakb
őstag

A HST médiamegjelenéseivel alapvetően nem a NASA, hanem az STScI (Space Telescope Science Institute) foglalkozik, ahol kezdettől fogva nagy hangsúlyt helyeztek a közönségkapcsolatra, ismeretterjesztésre, és szerintem leginkább ennek köszönhető, hogy a HST ennyire beleivódott a köztudatba.

(#52) Cifu válasza csakb (#51) üzenetére


Cifu
nagyúr

Hmmm... És így rákeresve tényleg. Köszönöm, ma is tanultam valamit.:)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#53) llax


llax
senior tag

Egy érdekes kérdés: Kinek volt "odaígérve" a Hubble "szállítása"?

Lehetőleg ne Cifu válaszoljon :)

[ Szerkesztve ]

(#54) somogyib válasza llax (#53) üzenetére


somogyib
őstag

Én már a kérdést sem értem, úgyhogy inkább válaszoljon Cifu. :D

(#55) llax válasza somogyib (#54) üzenetére


llax
senior tag

Ha érthetőbb lenne a kérdés, akkor túl könnyű lenne rákeresni :) (egy olyan rekordot döntött volna az egyén, amit akkor szintén ő tartott)

[ Szerkesztve ]

(#56) pilóta válasza llax (#53) üzenetére


pilóta
nagyúr

Ha nem Jason Statham, akkor szabad a gazda, mert szerintem még Cifu sem érti, hogy mire gondolsz...

Aki él és nem boldog, az téved!

(#57) Cifu válasza llax (#53) üzenetére


Cifu
nagyúr

Szerintem ilyen kvíz kérdésekkel szakmai fórumon lehet próbálkozni.;)

Ha jól értem a kérdést, akkor arra céltól, hogy az STS-61J út, amely eredetileg felvitte volna a HST-t, John Young parancsnoksága alatt indult volna. Young-nak ez lett volna a hetedik űrrepülése (Gemini 3 és 10, Apollo 10 és 16, STS-1 és -9), ez lett volna újabb rekord.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#58) llax válasza Cifu (#57) üzenetére


llax
senior tag

Ezért írtam, hogy nem ér, mert Te érted a kérdést :)

Nálam AZ ŰRHAJÓS az Young. Nem a repülések száma miatt...
Nem puszta véletlenek sorozata, vagy személyzeti rotáció útján lett ő parancsnoknak jelölve az STS-61J-re.

[ Szerkesztve ]

(#59) Cifu válasza llax (#58) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azért lásd be, hogy nehéz úgy megválaszolni egy kérdést, hogy ha nem érti az ember... :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#60) somogyib


somogyib
őstag

Cifu és llax: azt már tudjuk, hogy ki nem volt az, már csak az a kérdés, hogy akkor ki volt az? (pl. én sem voltam az, pedig '90-ben még én is young voltam :D )

(#61) llax válasza somogyib (#60) üzenetére


llax
senior tag

Sokkal érdekesebb a "ki nem volt". Esetleg az is, miért nem volt.

Egyébként az STS-31 kapitánya Loren Shriver volt. (3x repült) Pont hozzá nem fűződik semmi komolyabb "nevezetesség". (ellentétben Young-gal)

A személyzet többi tagja maradt a Young mellé kijelölt. Steven Hawley-t kivéve mindenkinek a 2. repülése volt ez, Hawley-nek a 3.. Egy tapasztalt személyzet, akik parancsnoka eredetileg a világ (mai napig) "legtapasztaltabb" űrhajósa lett volna (négyféle űrjárművel repült).
A pilóta az a Charles Bolden volt, aki Obama elnöksége idején a NASA elnöke volt, az első Shuttle-Mir repülés parancsnoka (4x repült)
Steven Hawley, aki az első amerikai űrhajósnő, Sally Ride férje volt (a HST felvitelekor már nem - az eredetileg tervezett időpontban még házasok voltak). Részt vett a Hubble 2. szervizelésében és ott ült az űrrepülőn a Chandra távcső felvitelekor is. (5x repült).
Bruce McCandless, aki korábbi repülésén biztosítókötél nélkül tesztelte a rakétaszéket (MMU), CAPCOM volt az Apollo-11-nél (2x repült)
Kathryn Sullivan, az első nő, aki űrsétát végzett (korábbi repülésén, 3x repült).

[ Szerkesztve ]

(#62) csakb válasza llax (#61) üzenetére


csakb
őstag

Ha már Chandra: az is safe mode-ba váltott a múlt héten, giroszkóphiba miatt. Ma sikerült feltámasztani. Lassan az is 20 éve tolja a rock 'n' rollt, pedig eredetileg 5 évre tervezték. :C

(#63) Cyberpunk válasza -FreaK- (#1) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Ja ne is mond, mindenki a James Webb-et várja már, komoly eredmények reményében, de csak tologatják. :( A másik várt eszköz meg az SLS.

[ Szerkesztve ]

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#64) csakb válasza Cyberpunk (#63) üzenetére


csakb
őstag

JWST = Just Waiting Space Telescope ;]

(#65) somogyib válasza csakb (#64) üzenetére


somogyib
őstag

:DD

(#66) Tidus válasza #16820480 (#2) üzenetére


Tidus
addikt

Az igaz hogy régóta fent van a Hubble, de a külső kereten kívül már mindent kicseréltek benne. Van amit már kétszer is.

(#67) -FreaK- válasza Cyberpunk (#63) üzenetére


-FreaK-
veterán

Mondjuk én speciel egész mást várok már nagyon, kb. egy éve mióta először hallottam róla: Event Horizon Telescope
2017 áprilisában "lefényképezték" a galaxisunk, valamint az M87 közepén található fekete lyukat, az eredményeket pedig 2019 elején fogják közzé tenni. Ez nekem legalább akkora szenzáció mint a Hubble képei voltak :)
Itt egy kicsit hosszú, de nagyon érdekes előadás a témában (kb. a felétől kezd igazán érdekes lenni), az egyik résztvevő kutatóval: Images from the Edge of Spacetime: The Event Horizon Telescope

[ Szerkesztve ]

(#68) Cyberpunk válasza -FreaK- (#67) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen erről hallottam már én is. Azért a közeljövőben izgalmassá válhat az űrkutatás, a jelenleginél is jobban.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#69) llax válasza Cyberpunk (#63) üzenetére


llax
senior tag

Az SLS-t rég el kellett volna kaszálni...

(#70) Cyberpunk válasza llax (#69) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Nem értek egyet! Komoly rakéta nélkül sosem jutunk el a Marsra.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#71) llax válasza Cyberpunk (#70) üzenetére


llax
senior tag

Ahhoz az SLS nem elég komoly...
Komolytalan, hogy meglévő STS hardver felhasználásával, vagy az ott kidolgozott know-how továbbvitelével, illetve más, szintén meglévő dolgok (pl. RL10) felhasználásával, mindenféle valódi újítás nélkül többX10Mrd fejlesztési költség várható. Némely forrás 35Mrd, mások 41Mrd összeget jósolnak 2025-ig. Ez az összeg nem tartalmazza a komolyabb küldetésekhez szükséges, SLS Block 2 már valódi fejlesztéseit, a véges számú Shuttle hardverek elfogyása utáni időszak költségeit (RS-25E talán belefér, az F már nem, az Advanced Booster és az újabb felső fokozatok sem).

Az Orion fejlesztése az első személyzetes repülésre (2023) várhatóan 20,4Mrd-ba kerül.

- Az egész Gateway téma, aminek a kiszolgálását tervezik vele, a koncepció kidolgozottságában és a financiális háttér "láthatóságában" még azon a szinten sem áll, mint Musk BFR rakétája.
- Annyira drága (nagyrészt indokolatlanul!), hogy a politikai széljárások bármilyen változásakor az egészet lefújhatják. Az USA-nak nemhogy mindenféle gazdasági válságot el kellene kerülnie a következő 10 évben, de még inkább valami gazdasági csodára is szükség lenne, hogy ez a programot végig, töretlenül finanszírozzák a mindenkori kormányok. (a már meglévő ISS is nagy kihívás...)
- Hamarosan teljes mértékben pótolható lesz, piaci alapon, nagyon-nagyon sokkal olcsóbban. Ne a maximális teherbírására, hanem a Gateway koncepcióra gondolj. Ha a hosszabb távú utakat az űrből indítanák, akkor kisebb részletekben is felvihetők az eszközök. (FH már van, New Glenn hamarosan lesz, BFR is épülget)

(#72) Cyberpunk válasza llax (#71) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen abban egyetértek, hogy ez rendkívül költséges, és tényleg ki van téve az aktuális politika széljárásának. Már Von Braun is máshogy képzelte el, nem földről indított rakétákkal (KSP).

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#73) llax válasza Cyberpunk (#72) üzenetére


llax
senior tag

Minden jel szerint egy újabb fehér elefánt van születőben. Talán még az STS-nél is fehérebb (az legalább az utolsó néhány évében hozta azt a hatékonyságot, amire eredetileg tervezték). Mindenfelől a szenátorok rakétájának nevezik. Nem az a lényeg, hogy jó legyen, hanem azok a csókos cégek nyerjenek, akik sokat költenek lobbira és jól támogatják a választási kampányokat. Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman (az Orbital ATK bekebelezésével), Aerojet Rocketdyne. Ugyanazok a cégek (vagy azon cégek új tulajdonosai), akik az Apollo vagy az STS programban is mindent vittek. Még a "holtidőkben" is folyamatosan biztosított a pénzelésük (aztán sok milliárd kifizetése után lefújják/átalakítják a programot). Az Orion SM miatt újabban az európai Airbus is odafér a húsosfazékhoz (csak egy kicsit... de valahol el kell kezdeni).

Ott az Orion. Jelenlegi verziója nem tud lényegesen többet, mint a hozzá képest szuperolcsó Dragon 2 vagy Starliner. Ezek bármikor képessé tehetők arra, amire az Orion-t tervezik használni.

További sok-sok milliárd kell még ezekre a programokra (amihez tervezik, arra még több), egy olyan környezetben, ahol a már elkészült JWST valamikori elindítására sem érdemes túl nagy összegben fogadni, mert még körülötte is meg-meg rezeg a léc... (nem 2021-re, hanem hogy egyáltalán ráteszik egy rakétára)

(#74) Astroboy


Astroboy
őstag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.