Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#47) Szakbarbár válasza Ijk (#46) üzenetére


Szakbarbár
aktív tag

Ha jól emlékszem a Föld felszínét nagyjából 1000 W/m2 napsugárzás éri, legalábbis a Naplopó honlapján ilyen érték szerepel.
Amiket én tesztelek napelemek 17-18%-os hatásfokkal rendelkeznek, a kollektorokra éves hatásfokot érdemes számolni, ezt "állítólag" 60% körül van, de ez függ a rendszer méretezésétől is.
Amúgy rosszul gondolod, mert egy napkollektoros rendszer sokkal hamarabb megtérül, mint egy napelemes. A kollektor áprilistól októberig a ~60%-át elő tudja állítani a szükséges melegvíznek. Fürdeni pedig nyáron is kell. Fűtésre véleményem szerint nem igazán használható, mert a fűtési időszakban olyan kicsi a napsugárzás, hogy csak jelentősen túlméretezett kollektor mezővel biztosítható a szükséges energia. Ez sokkal nagyobb beruházást tesz szükségessé, és nyáron ugye nem kell fűteni, így a begyűjthető energiának csak kisebb részét használjuk el a fürdéshez.
A napelemes rendszer egy része csak a napelem. Hozzá még kell inverter, akkumulátor, ami nem olcsó mulatság, és időnként cserélni kell azt is. A rendszer lehet önellátó, vagy a felesleget eladhatod az áramszolgáltatónak is, aki köteles megvenni azt. Kétféle szerződésről tudok, az egyiknél fixen 25 Ft/kWh áron megveszi tőled a villamos energiát, a másik lehetőség pedig az, hogy a fogyasztásodból levonja a termelésedet, és a különbözetet kell kifizetned.
Amúgy érdemes átolvasni a Naplopó honlapját, sok érdekes dolog van fent, (nem, nem dolgozom ott :D )

Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.