Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Polesz


Polesz
addikt

House of The Rising Sun - Musical Tesla Coils

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#52) gyulank válasza Router (#50) üzenetére


gyulank
addikt

Azért ne hasonlítsd már össze ezeket! :D A hullámok úgy terjednek a levegőben ahogy, és azt csak a levegő változtatásával lehet módosítani azokon kívül, amiket nyilván számításba vettek, mint antenna méret, teljesítmény, iránykarakterisztika, hullámhossz. Ez nem olyan, minthogy, teszek a hűtőre több szigetelést, és kevesebbet fogyaszt...

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#53) Ribi válasza gyulank (#52) üzenetére


Ribi
nagyúr

Plusz nem hiszem, hogy bárki szívesen beállt volna a parabola elé, mert lehet ropogósra sült volna szegény 1 sec alatt. Szép és jó, csak nem egészséges. Bekapcsolt mikróba se dugod a fejed.

(#54) gyulank válasza Ribi (#53) üzenetére


gyulank
addikt

Ha azok az ejtőernyősök mesélni tudnának... :D Majd, a semmiből tért görbítenek, és rövidebb úton küldik az E-t.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#55) Csabroncka válasza mrhitoshi (#38) üzenetére


Csabroncka
addikt

A kisülésnél nem csak ózon képződik, ennek is kesernyés "fénymásoló szaga van" . Az igazán keserű, szemet is csípheti az a nitrózusgázok (NO, NO2, és N2O) ezek mind az ózon, oxigén (O2 gáz) min a nitrogén (N2 gáz) hasítása során egyszerre keletkeznek és átalakulnak egymásba oda-vissza.

"in medias res"

(#56) ivana válasza Alchemist (#32) üzenetére


ivana
Ármester

A valve ebben az esetben elektroncső, nem pedig szelep, ez elég fontos a cikk megértéséhez. Rendesen nem tudom elolvasni mert mobilról vagyok.

Ahhoz a sok áltudományos maszlaghoz ami Tesla neve miatt előkerült meg csak popcorn kellene.

(#57) gyulank válasza ivana (#56) üzenetére


gyulank
addikt

A neve miatt?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#58) mrhitoshi válasza Router (#44) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Manapság távolabbra kísérleteznek. A Napelemek űrbéli felhasználásánál elengedhetetlen. Nem nagy cucc az egész. Valahol kísérleteztek ezzel, és egész szép eredményt értek el, 2km-nél nagyobb távon. A cikket nem tudom hol olvastam.

(#55) Csabroncka: Az igazán keserű, szemet is csípheti az a nitrózusgázok
Ilyet még nem tapasztaltam.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#59) Csabroncka válasza mrhitoshi (#58) üzenetére


Csabroncka
addikt

Nagyban függ a kisülés energiájától, a nitrogén három kovalens kötésének széthasításához combos munka kell, gyíkfing kis szikra nem elég :)

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#60) Alchemist válasza ivana (#56) üzenetére


Alchemist
addikt

Valóban vezérelt elektroncső lenne inkább magyarul, viszont nem a szokásos triódának tűnik, hanem félvezetős megoldású... eléggé érdekes.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#61) darkarthur


darkarthur
senior tag

Mibe kerülne két ilyen tornyot (tekercset) megépíteni házilag?

Samsung S23 Ultra 5G

(#62) Reggie0 válasza Csabroncka (#55) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat az N2O biztos nem kellemetlen es keseru. Van aki meg fizet is azert, hogy belelegezze:)

(#61) darkarthur: Szamszeruen nem tudom, de a rez nem olcso es nem kis tekercseket kell csinalni. Van par kalkulator a neten, tolts le egyet es hamar kijon belole.

[ Szerkesztve ]

(#63) Csabroncka válasza Reggie0 (#62) üzenetére


Csabroncka
addikt

;) tiszta kéjelgés

"in medias res"

(#64) Router válasza gyulank (#52) üzenetére


Router
őstag

Ezzel csak arra gondoltam, hogy 40 éve biztosan nem azok az eszközök álttak a kísérletezők számára mint ma.
Másképpen: Az eredeti első 1997-es 802.11 WiFi ugyanazon a 2.4GHz-en üzemelt mit a 2009-es 802.11n, beltéren 20m hatótávot tudott, kültéren 100m-t. Ehhez képest 2009-ben, beltéren 70m, kültéren 250m. Sebességet had ne mondjam, 2Mbit/s - 600Mbit/s.
A 3.7GHz-es WiFi 802.11y kültéren 5000m 2008-ban. :Y
Egy évtized alatt megváltozott volna a levegő? :U

[ Szerkesztve ]

www.reballing.hu/forum

(#65) gyulank válasza Router (#64) üzenetére


gyulank
addikt

A wifi nem teljesítmény átadáson alapul, hanem adatcserén. Ha nőtt is a hatótáv és a sebesség, az a teljesítménytől, a sávszélességtől, és az adatcsere módjától függ főként. Tök mindegy hogy full térerő van, ha nagy a zaj, a reflexió, és az adat elveszik. Szóval ez a hatótáv növekedés, ha igaz is, akkor sincs semmi köze a teljesítmény távközlés hatékonyságának növeléséhez, vagy ahhoz, hogy kevesebb veszik el a közegben.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#66) Router válasza gyulank (#65) üzenetére


Router
őstag

Nem az ujjamból szoptam az adatokat, wikipedia: [link]

www.reballing.hu/forum

(#67) And válasza Router (#64) üzenetére


And
veterán

Azt azért tudjuk, hogy az ilyen megadott hatótáv-adatoknak elég kevés közük van a valósághoz. Kültéri antennákkal 2002-ben is tudott akármelyik wifi kilométereket, és ma sem tud párszor tíz méternél többet, ha agyonárnyékolt terepen használjuk. A 802.11y esetén pedig nem szabad elfelejteni azt az apróságot, hogy azon a sávon, amelyiken működik (és amely nálunk / EU-ban nem engedélyezett), kétszázszor (!) akkora a megengedett teljesítménylimit, mint 2,4 GHz-en, így azonos körülményeket feltételezve magától értetődik nagyjából 14x-es hatótáv növekedés.

(#68) Brock Samson


Brock Samson
csendes tag

Imadom a Teslas hireket, valahogy mindig beszurelmik nehany konteos, altudomanyos megmondoember, jobb mint a Monty Python.

[Samsung Galaxy Tab S 10.5 (SM-T800), Doogee X5] [i5 2500k, GTX 1050, Intel 530]

(#69) Reggie0 válasza Router (#66) üzenetére


Reggie0
félisten

Ezek a parameterek nem azert valtoztak, mert az EM sugarzas kibocsajtasa es vetele(azaz az atalakitasok) lettek hatekonyabbak, hanem az adatok kodolasa es dekodolasa fejlodott nagyot.

(#70) Garada válasza Plazmacucci (#3) üzenetére


Garada
őstag

Nem is gondoltam volna. hogy ez ennyire szórakoztató is tud lenni. :D

(#71) gyulank


gyulank
addikt

De amúgy ez a tekercs miatt Tesla tekercs? Mert szerintem az eredeti szikrázó Tesla tekercs úgy mindenestül recsegne ropogna. Vagyis elektronikailag nem az.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#72) Router válasza And (#67) üzenetére


Router
őstag

Mindegy, feladom és a kardomba dőlök. Úgy mondjátok ezeket mintha semmit nem fejlődött volna 40 év alatt a világ és az elektroncsövek pislákoló fényében ülnénk egy terem közepén, lyukkártyáról olvasva a fórum posztokat. Bele kell kötni mindenbe pedig szó nem volt free energyről csupán egy olyan Teslához szorosan köthető technológiáról ami majdnem fél évszázada működött kilométeres távolságokban és ebből egy szaros qi töltő szivárgott le a hétköznapi életbe mára, nagyban meg ki tudja hol járnak, talán majd 40 év múlva lesz megint egy videó...

www.reballing.hu/forum

(#73) Reggie0 válasza Router (#72) üzenetére


Reggie0
félisten

Ne haragudj, de te kevered az adatatvitelt az energiaatvitellel, pedig ezt illene tudni megkulonboztetni.
A Tesla fele cucc meg nagyon sok helyen mukodik, ugy hivjak adotorony. Pl. Harmashatarhegyen is nagyon sokaig csak fel kellett emelni egy fenycsovet, vagy egy izzo melle par menetet tekerni es vilagitott. Az mas kerdese, hogy a teslaehoz hasonloan, baromi szar a hatasfoka(es egy ponton tul egeszsegtelen), igy nyilvan nincs teliszorva vele a vilag. Es meg a torveny is butette(talan meg most is), mert nagyon elrontja az ado hatasfokat. Ilyet energiaatvitelre hasznalni oriasi badarsag.

(#74) gyulank válasza Router (#72) üzenetére


gyulank
addikt

De nem jut el az elméd bugyraiba, hogy a töltő működési elve amiről beszélsz nem új, csak erre még nem használták, de enélkül nem lenne rádió. Annyira nem új. A wifi nem azért változott, mert kijátszotta a közegellenállást.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#75) azbest válasza Router (#72) üzenetére


azbest
félisten

A rádiós adatátvitel is energiaátvitellel működik. A vevő oldalon visszakapott energia a vivő. A moduláció módja és a hibajavító algoritmusok határozzák meg az adatátvitel sebességét.

(#64) Router:
A fizika nem változott :) Alacsony vivőfrekvencián még a gravitáció is beleszól a terjedésbe, nagy méretű antenna kell hozzá. Magas vivőn meg könnyebben elnyelődik, amit a levegő páratartalma is nagymértékben befolyásol. Viszont az űrben, ahol elég ritka az anyagsűrűség, ott nagy távolságokra is átvihető irányítottan, magas vivőfrekvencián.

Az, hogy 2.4GHz még nem sokat jelent önmagában, mert a sávszélesség 20 vagy 40 MHz közt lehet, a moduláció is többféle lehet. Így 32 féle konfiguráció van a 802.11n-en belül, amiből a vételi és kompatibilitási paraméterek alapján választanak ki kézfogáskor adó és vevő oldalon. A sebességet egyébként sem a vivőfrekvencia befolyásolja, hanem a sávszélesség frekvencia. Adatátvitelnél a fejlettebb moduláció és hibajavítás miatt alacsonyabb jelszinttel is visszanyerhető az eredeti információ. Azonos teljesítmény mellett azért tudott nőni a hatótáv. De ott sem egyszerre távoli és gyors. Ha gyenge a jel, akkor lassabb sebességű, de hibatűrőbb módra vált.

Ennek az oldalnak a végén van egy jópofa videó link is, aminek 17 perc 50 másodpercénél egy fűcsomón szól a rádió :)

(#76) Reggie0 válasza azbest (#75) üzenetére


Reggie0
félisten

A vevő oldalon visszakapott energia a vivő.
Ez nem feltetlen igaz. Peldaul elnyomott vivoju atvitelnel nem kapsz semmilyen vivot a vevooldalon. Ekkor a teljes energia a modulalt jelre jut.

A gravitacio minden hullamhosszon beleszol a terjedesbe.

[ Szerkesztve ]

(#77) azbest válasza Reggie0 (#76) üzenetére


azbest
félisten

Ahogy nézem az AM moduláció egy fajtája. Annyiból igazad van, hogy nem feltétlen szakszerűen fogalmaztam. Arra gondoltam, hogy a vétel nagyon leegyszerűsítve azért lehetséges, mert a kisugárzott energia egy része megjelenik a vevőben. Aztán, hogy ezt az elektromos jelet hogyan dolgozzák fel, hogy visszakapják az információt, az már más kérdés.

Az alacsony frekvenciás rádió adás követi a föld görbületét is, ezért lehet fogni akár több országgal arrébb is. A magasabb frekvenciákat sokkal kevésbé befolyásolja, az fm rádiós sávban úgy tudom a stratoszféráról visszaverődést kihasználva tudnak nagyobb területet lefedni. A földfelszíni tévéadásnál is azért teszik magasra az antennát, hogy legyen rálátás a föld görbülete ellenére.
Még a fényt is el tudja téríteni a gravitáció. Szóval igaz, hogy mindre hat, de nem mindegy, hogy mennyire.

[ Szerkesztve ]

(#78) Kex613826


Kex613826
tag

Ez a videó nagyon állat, super mario kettő teslatekerccsel

Be positive, nothing is perfect!

(#79) bambano válasza Reggie0 (#76) üzenetére


bambano
titán

elnyomott vivőjű átvitel fizikailag lehetetlen, nem létezik. az elnyomott vivő az az ssb félrefordítása.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#80) Reggie0 válasza bambano (#79) üzenetére


Reggie0
félisten

Helytelen. Nincs itt semmilyen felreforditas.
Az SSB az egy oldalsavos atvitelt jeloli. Az elnyomott vivot -SC -vel jelolik. Pl. DSB-SC vagy SSB-SC.
SC: Suppressed Carrier = Elnyomott Vivo
A vivo teljesen elnyomhato.

(#77) azbest: Persze, az alapvetesben igazad van, csak korrigaltam ezt a reszt.

[ Szerkesztve ]

(#81) azbest válasza Reggie0 (#80) üzenetére


azbest
félisten

Egyébként a legjobb móka erre az, ha egy fejhallgató kimenetre rákötünk egy tekercset, majd egy másik tekercsre egy fejhallgatót :D Ilyenkor, ha jól gondolom nincs is vivőfrekvencia (vagyis 0) és így tisztán az energia amplitudója az, ami szól.

A Suppressed Carrier esetén meg gondolom a vivőfrekvencia változatlan részét kiveszik valahogyan.

[ Szerkesztve ]

(#82) Reggie0 válasza azbest (#81) üzenetére


Reggie0
félisten

Pontosan. Sot a hangszoro is igy mukodik, csak a vevo egy mechanikus valami:)

Igen, tobb megoldas is lehet:
- Pl. I/Q modulator, ahol kiesik a kevert jelek osszegebol
- a vivot 180 fokos fazistolas utan hozzaadni a kevero kimenetehez
- ha a modulalt jel nem alapsavrol indul, akkor lehet akkora tavolsag a vivo es az oldalsav kozott, hogy egyszeruen szurheto.

(#83) gyulank válasza azbest (#81) üzenetére


gyulank
addikt

A hangfrekvenciás rádióhullám nem az? Úgy értem, hogy nem, hogy nem kell kihámozni belőle semmit, de a vevőt erre is lehet hangolni, hogy fogékonyabb legyen rá.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#84) And válasza gyulank (#83) üzenetére


And
veterán

Bár létezik 'hangfrekvenciás rádióhullám' (például tengeralattjárókkal való kommunikációnál használatos), de szerintem nem olyanra gondolt. Mod: a rendelkezésre álló alacsony sávszélesség miatt audió jelet egyébként nem lehet ráültetni.

[ Szerkesztve ]

(#85) azbest válasza gyulank (#83) üzenetére


azbest
félisten

A vivő az amire az információt ráültetik. Am esetén, ha jól gondolom, akkor fognak egy tiszta szinuszt, ami meghatározott frekvencián oszcillál és ehhez hozzáadják a hang által generált jelet. Vevő oldalon a bejövő jelből kivonják a tiszta szinuszt és akkor visszakapjuk az eredeti jelet nagyjából azt hiszem.

(#86) gyulank válasza And (#84) üzenetére


gyulank
addikt

De a fejhallgató kimeneten is az van, vagy lesz, ha a fejhallgató tekercsét rákötik.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#87) And válasza azbest (#85) üzenetére


And
veterán

Nem utólag 'hozzáadják a hang által generált jelet', hanem maga a vivő moduláció hozza létre az oldalsávokat. Amelyeket lehet utólag szűrni, így áll elő az AMSSB (alsó vagy felső oldalsávval), illetve ha a vivőt is leszűrjük, akkor az AMSSB-SC (USB vagy LSB).
Mod. #86: nem, a fejhallgató nem rádiófrekvenciás /elektromágneses/ teret hoz létre (illetve talán nagyon-nagyon minimális szinten), utóbbihoz igen hosszú antenna kellene, ráadásul - tekintve az audió tartomány kb. tíz oktávos vagy három dekádos sávszélességét - a teljes tartományt egyszerre képtelen is lenne lesugározni egy bármilyen antenna.

[ Szerkesztve ]

(#88) gyulank válasza azbest (#85) üzenetére


gyulank
addikt

Vágom, azt írtam, hogy értem, hogy úgy nem vivő, hogy nem kell kihámozni belőle egyéb hullámot. De olyan tekintetben vivő, hogy maga a vivőfrekvencia amit be kell fognom, amire hangolni kell, méretezni a vevő antennát/tekercset, vagyis a hangfrekvenciás rádióhullámra. Persze jó nagy antennák kellenének, de a HF-re hangolt, méretezett antennán elvileg jobban bejönne a fejhallgató tekercséből sugárzó jel.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#89) azbest válasza gyulank (#86) üzenetére


azbest
félisten

A hang elektromos jellé alakítva egy néhány tucat kHz sávszélességű jel. Nem csak egy adott frekvencián szól, hanem többféle frekvencia összemodulálódva. Ez persze más adatátvitelre is igaz általában :)

(#90) Reggie0 válasza gyulank (#86) üzenetére


Reggie0
félisten

A fejhalgato kicsit csalas, mert ott nem tortenik meg minimum egy M->E->M atalakulas az atviteli lancban, azaz nem elektormagneses mezo, hanem csak a magneses mezo kozvetiti az ado es vevo resz kozott a jelet.

(#91) gyulank válasza azbest (#89) üzenetére


gyulank
addikt

Pont ezért nem értem, ezt mire mondod. Nagyságrendi különbségek vannak, a legmélyebbre célszerű méretezni, és nem mindegy, hogy 20Hz, vagy 300kHz, vagy 100MHz-re van méretezve.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#92) gyulank válasza Reggie0 (#90) üzenetére


gyulank
addikt

Miért? Hogy képzeli?! :((

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#93) Reggie0 válasza gyulank (#92) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert a hullamhossznal joval kisebb a tavolsag. Lenyegeben csak magneses csatolas van a fejhallgatoban.

(#94) gyulank válasza Reggie0 (#93) üzenetére


gyulank
addikt

"Egyébként a legjobb móka erre az, ha egy fejhallgató kimenetre rákötünk egy tekercset, majd egy másik tekercsre egy fejhallgatót" Én erre reagáltam, és erről beszélek. Azért nem sugároz ki elektromágneses hullámokat, mert nincs elég messze a vevő tekercs? Ha messzebb viszem, majd sugároz? Nem értem az összefüggést.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#95) azbest válasza gyulank (#94) üzenetére


azbest
félisten

Ezek összefüggenek. Az angol wikin van egy talán tömör jellemzés:

The electromagnetic field can be viewed as the combination of an electric field and a magnetic field. The electric field is produced by stationary charges, and the magnetic field by moving charges (currents);

Az elektromágneses mezőre az elektromos mező és a mágneses mező kombinációjaként tekinthetünk. Az elektromos mezőt az álló töltés, míg a mágnese mezőt a mozgó töltés (áram) generálja.
Na közben megtaláltam magyar wikin [link]

A példámban két vasmagos elektromágnessel játszottam anno.

[ Szerkesztve ]

(#96) gyulank válasza azbest (#95) üzenetére


gyulank
addikt

Én eben nem láttam olyat, ami megakadályozná, hogy a hangfrekvenciás elektromágnes elektromágneses hullámokat sugározzon. Hangfrekvenciás áram folyik a tekercsben. Mi kell még?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#97) Reggie0 válasza gyulank (#94) üzenetére


Reggie0
félisten

En nem arra gondoltam:)

(#96) gyulank: Semmi nem akadalyozza meg, hangfrekvencian is vannak radiohullamok. Sot az elektormos tavvezetekek is sugaroznak radiohullamot, ezert is cserelgetik a harom fazis terbeli poziciojat, hogy ne legyen olyan jo antenna(es kiegyenlitett legyen a szort kapacitas).

[ Szerkesztve ]

(#98) azbest válasza gyulank (#96) üzenetére


azbest
félisten

Ha arra gondoltál a "A hangfrekvenciás rádióhullám nem az?" résszel, hogy az is Suppressed Carrier-es, akkor igen és nem egyszerre. Úgy értem, hogy ami nincs azt el sem kell nyomni :)

Ha nullára tudod hangolni a vevőt, akkor veheti. Végül is tekercs önmagában 0-ás rezgőkör. Ha egy jel nagyon erős, akkor gondolom a tekercsre gyakorolt hatásával bele tud hallatszani olyan frekvenciára hangolt vevőbe is, ami valami teljesen más frekvencián megy. Normál esetben olyan gyenge a jel, hogy erősíteni kell.

(#99) gyulank válasza azbest (#98) üzenetére


gyulank
addikt

Az lényegtelen, hogy milyen erős, mindent erősíteni kell, és mindent hangolni kell...
Arra utaltam, hogy az mondjuk 20-20kHz közti elektromágneses hullámokat sugároz.
Amikre ugyanúgy vonatkozik az, hogy hangolni lehet rá a vevőt, most az, hogy te tekercset mondtál példádban, nem jelenti azt, hogy méretezett antennával nem lenne nagyobb a hatásfok, mint a magasabb frekvenciára méretezett antennákon. És maga a hangfrekvenciás rádióhullám a vivőhullám, mert az viszi át a vevőbe azt a frekvenciát, végülis különböző AM frekvenciák összessége pl. a zene. Szóval attól még, hogy nem 1 frekvencia van modulálva minden hanggal, és nem kell kibogarászni a bele nem kódolt jeleket, attól még van frekvencia ami átviszi az egyes frekvenciákat. Te azt írtad, hogy nincs vivő frekvencia csak energia amplitúdó. A 20Hz-es hangnak a 20Hz-es elektromágneses hullám a vivőhulláma, ami azért AM, mert nem mindig egyforma a hangerő. És ha 20Hz-re méretezem az antennát, az méretben többszöröse a kisebb hullámhosszú jeleknek, így gondolom, többet fogna be az egész hangsávból, mintha 20kHz-re lenne méretezve.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#100) And válasza gyulank (#99) üzenetére


And
veterán

Azért ez az elképzelés, hogy egy széles sávú sztochasztikus jel 'AM-frekvenciák összessége', eléggé félrevezető, hiszen ilyen alapon minden véletlenszerű jel vagy zaj az. A kisméretű tekerccsel két alapvető gond van: mint említették, nem hangolt (nem lehet rezonáns), valamint - minden nagyon 'kicsi' mágnesen antennához hasonlóan - rossz a hatásfoka. Vagyis bármely egyszerű vezetékhez hasonlóan ez is működik antennaként, csak ilyen alacsony frekvenciákon a hatásfoka iszonyúan gyenge, vagyis a betáplált elektromos teljesítménynek csak nagyon-nagyon kicsiny részét fogja elektromágneses energiaként kisugározni.
"És ha 20Hz-re méretezem az antennát, az méretben többszöröse a kisebb hullámhosszú jeleknek, így gondolom, többet fogna be az egész hangsávból, mintha 20kHz-re lenne méretezve."
Ha már méretezünk, vagyis rezonáns antennát készítünk, akkor sem igaz, hogy a nagyobb méretű (ergo kisebb frekvenciára hangolt) antenna a kisebb hullámhosszúságú jeleket jobban veszi. Ezen az alapon mindenkinek elegendő lenne egy rövidhullámú antenna, és az az összes többi, 30 MHz feletti sávra jó lenne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.