Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) májkimiki


májkimiki
őstag

Üdv. Mindenkinek!
Véleményem szerint egy új színfolt érkezett a szabad szoftveres világba. Arra gondoltam, hogy egy saját topikot talán megérdemelne.
Kezdjük onnan, hogy volt (van) a PC BSD > TrueOS a saját fejlesztésű Lumina asztali környezettel.
[link]
[link]
[link]
Nagy vonalakban, a teljesség igénye nélkül felvezetőnek, talán ennyi elég. Öreg motoros BSD felhasználók jöjjenek, hogy teljes legyen a kép!

Egyszer csak több okból kifolyólag egy szűkebb csapat úgy döntött, hogy BSD alapokról átállnak Linux alapra és a Lumina-t viszik tovább, mint asztali környezet. Linux-ból sem egy "egyetemes" "öreg" disztrót választottak, hanem egy fiatal, sok szempontból forradalminak tekinthető. Új kihívásokat kereső és új igényeket kielégítő független disztrót a Void Linux-ot.
[link]
[link]
[link]

Nos ebből az ötlet halmazból született meg a Project Trident.
[link]
[link]

Érdekesség képpen ilyeneket említenék meg:
- Init rendszer: Runit
- Fájlrendszer: ZFS
- Csomagkezelés: XBPS
- Kiadási modell: Rolling

Jó magam annyit tudok tenni a témához, hogy feltelepítettem VBox-ba és próbálom a használhatóságát tesztelni. Bizonyára a kezdetekben nem számíthatunk annyi elérhető szoftverre, mint egy elterjedt disztrónál.

Nagyon kíváncsi vagyok az "ínyencek" véleményére. Azokéra akik mélyebben belelátnak egy disztró lelkivilágába.
Jó elgondolás-e egyáltalán ez az útkeresés, kicsit (vagy nagyon) szembe menve az iparági trendekkel, szabványokkal?

[ Szerkesztve ]

(#2) csixy


csixy
addikt

Most raktam fel a Void Linuxot egy USB-s SSD-re. Kicsit félve babráltam a telepítővel, de sikerült. GPT-re raktam, bootolható UEFI és Legacy vason is egyaránt. A Cinnamon musl live image iso lett kiírva egy pendrájvra abból telepítettem. Csak hagyományos ext4 partíciókat használok. Systemd mentes és rolling, ezt ki kell próbálni. :) Most kutatok utána, hogy az RTL8821ce wifi kártyámra hogyan tudnám ráokosítani. Egyenlőre tetszik. A trident projectet még nem néztem.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#3) whbear


whbear
senior tag

Sziasztok!
Most fogok telepíteni Void Linuxot. A 32 bites xfce verzió lett letöltve, egy régi gép újrahasznosítása lenne a cél. Egyébként Arch Linuxot használok, a rolling modell és a 32 bites támogatás miatt gondoltam rá. Van esetleg aki használja?

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4) whbear válasza whbear (#3) üzenetére


whbear
senior tag

A tapasztalatok röviden : Nagyon jó. Bővebben : Nagyon nagyon szuper jó.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.