Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Finwe válasza djyuri (#50) üzenetére


Finwe
őstag

Visszartak már, hogy milyen árakon mennek a cuccok?

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#52) djyuri válasza Finwe (#51) üzenetére


djyuri
őstag

Semmi reakció. Már négy levelet is küldtem és abból hármat nem ugyanarról a szolgáltatóról.

(#53) djyuri


djyuri
őstag

Szerintetek 20 E-mail után már nem kéne valami infót adni?:O

(#54) wnix válasza djyuri (#53) üzenetére


wnix
senior tag

Melyiknek írtál ?

(20 db eMail-nél már lehet, hogy spam-előként felvagy jelentve ;] )

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#55) djyuri válasza wnix (#54) üzenetére


djyuri
őstag

(#56) wnix válasza djyuri (#55) üzenetére


wnix
senior tag

én 2002-ben próbálkoztam náluk, de valahogy nem jött össze, aztán a viszonteladójukhoz mentem Bővebben: link
e-mail: farmelcoKUKACfarmelcoPONThu
Tel/Fax: +36 1 283 2497
Mobil: +36 20 961 0416
Címünk: 1204 Budapest, Szent Erzsébet tér 1-2.

(Ezektől az egész raktárkészletet megvásároltam - 17db 123W-ost :) )

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#57) djyuri válasza wnix (#56) üzenetére


djyuri
őstag

Okés. Köszi. Akkor náluk megpróbálom.
(sajna kb két hétnél előbb netok,mert most állati nagy buli lesz csapva,mert 4 szülinap is lesz,szal most a lóvém nullázódik,de majd utána.)

(#58) kemiklos


kemiklos
csendes tag

Lehet, hogy oltári nagy baromság, amit most kérdezek, de ha a peltier meleg oldalát az elektronok melegítik, akkor nem lenne egyszerűbb a keletkező áramot elvezetni (bármilyen céllal), mint a hőt? Sokkal könnyebb dolgunk lenne...

(#59) LukE válasza kemiklos (#58) üzenetére


LukE
veterán

''Lehet, hogy oltári nagy baromság, amit most kérdezek,''
pontosan az :D

Illetve nem baromsag, ha nem kap aramot a peltier, akkor tenyleg nem melegedik, de nem is csinal semmi ertelmeset. Szerintem valamit keversz...

A peltier elembe azert vezetsz aramot, hogy az egyik oldalrol atszivj hot a masik oldalra. A hideg oldalrol elvonsz x homennyiseget mikozben az elem elhasznalt y energiat ennek a honek az elszallitasara. Mivel az energiamegmaradas azert tobbe-kevesbe ervenyes, a meleg oldalarol x+y homennyiseg kell elszallitani.

Persze meg lehet oldani akar kevesebb energia felhasznalassal is, de kisebb helyfoglalassal nem.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#60) kemiklos válasza LukE (#59) üzenetére


kemiklos
csendes tag

Innen merészeltem venni az ötletet:
Bővebben: link
idézném: ''Egyéb alkalmazások mellett lehetséges a Peltier elem külső oldalainak hőmérsékletkülönbsége miatt keletkező feszültség elvezetése is.'' Na jó ez nem teljesen ugyanaz, amit fentebb írtam, de majd jól kifejlesztem! :DDD
Hogyha létezik nagyobb sebesség a fénynél, akkor ezt mért ne lehetne?

(#61) LukE válasza kemiklos (#60) üzenetére


LukE
veterán

igen lehet, de az kb a forditottja annak, amit csinalni szokas vele, es nagyon nem gazdasagos. (legalabbis ugy tudom, foleg, hogy a peltiereket hutesre szokjak hasznalni, es arra vannak optimalizalva)
Ha nem vezetsz bele aramot, es a ket oldalan jelentos homerseklet kulonbseg van, akkor valamiekkora feszultseg lesz az elem ket sarkan, es nemi teljesitmenyt is le lehet szedni. Gyakorlatban ez a teljesitmeny nagyon keves, es a termeszetben eleg keves helyen talalni olyan helyet, ahol egy peltyié ket oldalan nagy homerseklet kulonbseg lenne. (Ordasi idetlenkedett vele, kb zseblampa izzo ellatasara eleg is volt a vizhutese meleg vize, es 1 adag ho)
Ekkor nem melegszik a peltier.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#62) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Peltier-es hűtést szeretnék a tuning Bartonomhoz, de néhány kérdés merült fel bennem:

Van egy Peltier elemem, de nem tudom hány Wattos, mert nincs hozzá semmi leírásom. Csak annyit tudok róla, hogy kb. 4cm x 4cm méretű, és kb. 4mm vastag. Az ampermérő szerint 12V mellett több, mint 2A áramot vesz fel üresjárásban, proci nélkül, passzív bordával. Pontosan nem tudom mennyit, mert max. 2A-ig tudok mérni. Eszerint több, mint 24 Wattos.
Az első kérdésem az lenne, hogy ha szerzek egy nagyobb méréshatárú ampermérőt, akkor hogy mérjem meg az áram felvételét, hogy a lehető legnagyobb értéket kapjam? Mikor fogyaszt a legtöbbet? Terhelve, terheletlenül? Eszerint szeretnék ugyanis tápot választani.

A második kérdés az lenne, hogy ha peltierrel hűtök, akkor ugyebár a borda sokkal melegebb, mint a proci magja. Ha kikapcsolom a gépet, akkor ez a hő visszamegy a procira és - gondolom - tönkreteheti.
Mi a megoldás?
- annyira lehűteni a bordát, hogy a visszaáramló hő ne legyen olyan nagy, hogy elszálljon a proci?
- időzítőt csináljak, hogy a kikapcsolás után még egy ideig menjen a peltier meg a ventillátor? (persze külön tápról)
- vagy kikapcsolt állapotban nem olyan gáz, ha a proci nagyobb meleget kap?

Ezt a gyári peltieres hütőknél hogy oldják meg?

Utolsó kérdés:
Mekkora (és milyen) tápot vegyek a gépemhez?
- AsRock K7S8XE R3.0
- Tuning Barton (még nem tudom, meddig megy, de alapfeszen gyári hűtővel viszi a 3200+-t.)
- GeForce4 Ti4600-8x (Ti4800)
- 3db 256MB-os 400MHz-es SAMSUNG DDR RAM
- 2db 7200RPM-es MAXTOR winyó (80GB + 160GB)
- DVD író
- usb cuccok: egér, rajzpad, EIZO monitor vezérlője, USB2.0-s laptop vinyó keret, benne 10GB-os Toshiba vinyó
- 1.44 floppy
- 1db PCI-os hangkártya (SB 128)
- 1db 8cm-es Titan procihűtő + ha kell nagyobb
- 1db peltier elem (több, mint 24W)
- folymatosan nyitott számítógépház

Fontos, hogy a lehető legolcsóbb legyen, ami még nem gyagyi. (400-420W-os Codegen?)

Köszönöm a válaszokat!!

[Szerkesztve]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#63) LukE válasza Bici (#62) üzenetére


LukE
veterán

''Ezt a gyári peltieres hütőknél hogy oldják meg?''
úgy, hogy a meleg oldalt vízzel hűtik. pont. levegővel nem lehet rendesen lehűteni egy elég nagy peltier elemet. (najo, most már vannak monstre HP-os hűtők, azokkal talán.) De levegővel baromság (esetleg pentiumM) peltier-t huteni.
(meg ugy egyaltalan procit huteni vele baromsag szvsz. inkabb kompresszor a minuszokhoz. plusszokhoz meg minek peltyié?)
A tényleg nagy (ertsd monggyuk 200W+) peltier elemeknek meg kulon stabil szabalyozhato tap kell.
korbe kell szigetelni az egeszet es hasonlok.
táp: mittom 325-os enermax.

(ja, Tt-nek volt peltier elemes leghutoje. na az kb olyan is volt, mint a tobbi Tt termek. szar. mábocs)

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#64) nyuzoka


nyuzoka
tag

Vennék egy peltier elemet monduk 3k ért :DD Tud valaki 1 et?? :F

(#65) nyuzoka válasza Pyton (#30) üzenetére


nyuzoka
tag

Hahó :DD

(#66) nyuzoka válasza nyuzoka (#65) üzenetére


nyuzoka
tag

Senkinek sincs :( hol lehet ezt kapni :F

(#67) Daveeboy válasza nyuzoka (#66) üzenetére


Daveeboy
tag

Nézd meg itt.[link]

(#68) nyuzoka


nyuzoka
tag

Nem ártana tapasztalat megosztás.... :DD
Valaki?

(#69) nyuzoka


nyuzoka
tag

Szerintetek úgy meg lehet oldani a peltier elem hűtését hogy: van egy nagy 102w-os meleg oldalra 1 79w-ost ennek a meleg oldalára 1 49w-ost és ezt már léghűtövel is jól lehet hűteni :DD :DD

(#70) gery03 válasza nyuzoka (#69) üzenetére


gery03
senior tag

Hát ez így jó nagy baromság. Elmondjam mit történne? 3db peltiered, és még lehet, hogy a procid is bánná...

(#71) nyuzoka válasza gery03 (#70) üzenetére


nyuzoka
tag

Mért?

(#72) gery03 válasza nyuzoka (#71) üzenetére


gery03
senior tag

Ha elolvasnád mondjuk csak ezt a topikot sztem magad is kitalálnád... Nem túl hosszú, és még érdekes is, szóval sztem érdemes.

(#73) nyuzoka válasza gery03 (#72) üzenetére


nyuzoka
tag

És úgy hogy közéjük 5mm-es rézlemezt raknék(meg persze psztát)

(#74) gery03 válasza nyuzoka (#73) üzenetére


gery03
senior tag

Hehe. Látom nem vágod a lényegét. Egyrészt tornyt akarsz építeni? Mert ez már lenne vagy 4cm magas, és akkor még a hűtő rajta sincs. :) Másik az, hogy ez így nem műxik, hogy egyik peltit hűtjük egy másikkal. Vagyis működik de pont fordítva, mint te szeretnéd. Hőforrástl kifele haladva egyre nagyobb peltik kellenének, mert nemcsak a hőforrásból érkező hőt kell szállítani, hanem még az előző pelti +hőjét is...

(#75) gerg0 válasza nyuzoka (#73) üzenetére


gerg0
aktív tag

Amit leírtál az nem müködik. Ha 3db peltiert egymásra teszel akkor sokkal több hőt fognak termelni. Csak a peltierek kb. 220W hőt termelnének és ehhez még hozzá kell adni a hogy mennyit fűt a proci is.
Meg a sorrend is rossz. Az még működne, hogy egy pl. egy 80W-os peltierre teszel egy pl. 120W-osat. De a peltierekhez mindenképpen nagyon komoly hűtés kell, léghűtéssel meg ne próbáld bekapcsolni, minimum vízhűtést használj.

Itt két érdekes kép: [link] [link]

[Szerkesztve]

(#76) nyuzoka válasza gerg0 (#75) üzenetére


nyuzoka
tag

É pont úgy szeretném ahogy az első képen van :DD

(#77) gery03 válasza nyuzoka (#76) üzenetére


gery03
senior tag

Igen, de az vízzel van hűtve+ te pont fordítva akartad, de mind1. Majd megoldod, de akkoris olvass utánna... (meg inkább ne a gép tápjáról akard meghajtani őket, hanem külön tápról)

(#78) mh197 válasza nyuzoka (#64) üzenetére


mh197
senior tag

4K-ért van egy 82W-os peltierem, 14,4V-on tud max 75fok különbséget, és 4x4cm-es. Ha kell, van hozzá szép nagy trafó is, ami elviszi.

(#79) nyuzoka


nyuzoka
tag

Biztos vannak még emberek akik próbálkoztak peltier el... azok gyerünk ide :DD :DD

(#80) mh197 válasza mh197 (#78) üzenetére


mh197
senior tag

:F Nem érdekel?

(#81) nyuzoka válasza mh197 (#80) üzenetére


nyuzoka
tag

Menyiért :F amúgy most rendeltem 2 öt és már meg is jöttek! :DD

(#82) LukE válasza nyuzoka (#81) üzenetére


LukE
veterán

#78
''4K-ért van egy 82W-os peltierem, 14,4V-on tud max 75fok különbséget, és 4x4cm-es. Ha kell, van hozzá szép nagy trafó is, ami elviszi.''
:C

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#83) nyuzoka


nyuzoka
tag

a 48 w ost légel hűtöm :DD de 5 volton megy így is nagyon brutál megfogom a hideg oldalt és érzem!

(#84) nyuzoka válasza LukE (#82) üzenetére


nyuzoka
tag

[link] én inen rendeltem nekem a 4 k sok :DDD

(#85) mh197 válasza nyuzoka (#84) üzenetére


mh197
senior tag

wow, tényleg jók az árak! :R Akkor én voltam nagyon eltájékozódva a peltier árakról. Anno én sokkal többért vettem! Ezek is ilyen 75 fok különbséget képesek elérni megfelelő hűtés mellett? :))
Majd megírod, hogy mit építettél a peltierekből? :))

(#86) nyuzoka válasza mh197 (#85) üzenetére


nyuzoka
tag

:DD eddig nem sok mindent :DD [link]
''elérni megfelelő hűtés mellett?,, Ja a megfelelő hűtés mellet... én a képekből is látod hogy nyomatom (egyenlőre) és így olyan 4-5fok köröl van a 48w os a másikat még ki se bontottoam :DD ja és ezek usb-ről mennek szerintem olyan 3,5 4 voltot kap de 5 nél biztos nem többet :DD

(#87) nyuzoka válasza nyuzoka (#86) üzenetére


nyuzoka
tag

De úgy is kiprobáltm hogy rátettem a procira! sajnos a 48 w ot nem prescottra tervezték :(

(#88) mh197 válasza nyuzoka (#86) üzenetére


mh197
senior tag

Szép! :C És az usb elbírja azt a pár ampert, ami átmegy rajta? :F Nem is tudtam, hogy ennyire erős az usb port. Mindig tanul vmit az ember. :B

(#89) mh197 válasza nyuzoka (#87) üzenetére


mh197
senior tag

Ha lesz időm, van egy p1 200mmx-em , azon majd kipróbálom az enyémet, és felhúzom agyonig! :)
Prescottra tényleg kevés a 48-as

(#90) LukE válasza mh197 (#88) üzenetére


LukE
veterán

wtf? usb port hivatalosan 500mA kell hogy birjon. Egy peltier meg tobb tiz A-t szivna. :C :C

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#91) mh197 válasza LukE (#90) üzenetére


mh197
senior tag

Akkor hogy megy nála a 48W-os usb-ről? :F
Amúgy én is vmi 500mA-re emlékeztem, legalábbis nem A-es nagyságrendre. Ezért is lepődtem meg.

(#92) nyuzoka válasza mh197 (#91) üzenetére


nyuzoka
tag

usb-és telefontöltő volt valamikor nem akartam szétszedni a gépet de mégi kiváncsi voltam mit tud... :DD NEm tom hogy tud így menni :F

(#93) mh197 válasza nyuzoka (#92) üzenetére


mh197
senior tag

wow, bátor dolog ilyesmit ilyen célra használni. :R Amúgy egy telefontöltőben ha jól tudom van ilyen olyan elektronika, hogy ne kapjon túl sokat a telo, és gondolom az szabályozza az ampert is neki. De lehet tévedek. Majd Luke megmondja, ő ért az elektronikához.
Mindenesetre, ha nem kap sok ampert, akkor eléggé csökkentett a teljesítménye, lehet hogy alig néhány watt. Amúgy hűt rendesen így usb-ről is? Mennyi idő alatt hűti le a pohárban a cuccost. Lehet én is csinálok ilyen itaálhűtőt, ha jó! :))

(#94) nyuzoka válasza mh197 (#93) üzenetére


nyuzoka
tag

ESTE LEFEKÜDTEM GÉP KIKAPCS USB RŐL KAPTA TOVÁBB(NEM TOM HOGY :F )
REGGELRE MÁT JÉG VOLT A POHÁRBAN !!! AMÚGY OLYAN 10 PERC ALATT ELÉG HIDEG LESSZ A CSAPI VÍZ !!! BOCS NEM NAGY BETŰVEL AKARTAM ÍRNI

(#95) LukE válasza nyuzoka (#94) üzenetére


LukE
veterán

USB es PS2 port altalaban kap aramot kikapcsolt allapotban is az 5V standby feszultsegrol, ezert fagyhatott meg reggelre.
De szerintem surgosen huzd le az USB portrol, szerintem csak a szerencseden (esetleg az alaplapod tervezoin) mult, hogy nem egett ki valami az USB portodban.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#96) nyuzoka


nyuzoka
tag

Addig játszottam a peltieremmel amig csak az egyik fele hűt mármint:
--------------------
- -
- -
------ -
- -
------------------- ez a a része amalyik hűt de egy kis részén fűt(bejelöltem hol) nem tom mért valaki???

[Szerkesztve]

(#97) nyuzoka válasza LukE (#95) üzenetére


nyuzoka
tag

már a táprol kapja az ő kis 12 voltját :DD

(#98) nyuzoka válasza nyuzoka (#96) üzenetére


nyuzoka
tag

valahogy így : [link]

(#99) mh197 válasza nyuzoka (#96) üzenetére


mh197
senior tag

Mármint a hideg oldal egy kis részén fűt az elem? Nem terhelted túl szegénykét? Mármint a meleg oldalt elég rendesen hűtötted? Ha eléri a 80 fk körüli értéket a meleg rész, akkor károsodhat a peltier.

(#100) nyuzoka válasza mh197 (#99) üzenetére


nyuzoka
tag

Igen a hideg részen kicsit fűt a meleg rész meg talán 45 fok most ilyen:[link]

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.