Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Esmein


Esmein
nagyúr

Tudom hogy van kereső kerestem is vele, viszont szeretnék kérdéseket feltenni ezzel kapcsolatban.
Mit kell és mitől szigetelni ? Gondolom a lehűlő alkatrészek körül mindenképpen a kondenzvíz ellen, ésmég ?
Egy 100-120w-ot disszipáló procira mekkora peltiert kell tenni, ha vízzel hűtöm a meleg oldalt ahhoz, hogy megfelelő hőmérsékletet tudjak elérni (hideg oldal 0 és -10 fok között)
Ha jól hallom kisebb feszen hajtva a peltiert a fogyasztása drasztikusan csökken de a hatásfoka nem annyival, valaki okos tudna ezekre válaszolni ?
Köszi ''kellemes további fórumozást'' hogy nem zárod azonnal a témát és ''bővebben:link'' ha új linket tudsz nekem mutatni :)

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#2) konrad válasza Esmein (#1) üzenetére


konrad
aktív tag

Látom már megint kergeted a bogaraidat :))

Búcsúbeszéd a villanyszerelők főnökének temetéséről: - Jó vezető voltál, mindig nagy volt körülötted a feszültség. De most, hogy kiverted a biztosítékot, földelünk.

(#3) Esmein válasza konrad (#2) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ugyan :D
Ha találok valami hasznos infót akkor be fogom dobni ide.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#4) gézu válasza Esmein (#1) üzenetére


gézu
őstag

Bővebben: link
Itt van némi info

If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

(#5) Raymond válasza Esmein (#1) üzenetére


Raymond
félisten

Egy Prescott-hoz gyakorlatilag hasznalhatatlan komoly inveszticiok nelkul. A leadas a ''meleg oldalon'' ugyanis a felvett energia duplaja, igy 200-250W-t kellene elvezetni. Ez minimum komoly vizhutest jelent. Ja, es a tap sem mindegy (360W csak a proci es a Peltier).

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#6) Esmein válasza Raymond (#5) üzenetére


Esmein
nagyúr

külön 300w-os at táp megteszi ?:D
Elsősorban építenék arra, hogy a hőelem maximális feszültség alatt futtatva csökkenti a teljesítményét de a hőmérsékletkülönbség nem csökken annyival...
Ja és nem prescott. Egekig húzott tbred-b.

[Szerkesztve]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#7) Raymond válasza Esmein (#6) üzenetére


Raymond
félisten

''Egekig húzott tbred-b.'' - huh.... :)

Remelem hobbibol csinalod mert olcsobb lenne egy A64-re valo valtas mert a vizhutes elkerulhetetlen. De azt meg hasznalhatod a grafikahoz is igy ott is mehet a tuning.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#8) wnix válasza Esmein (#1) üzenetére


wnix
senior tag

pár éve próbálkozom én is a peltier-hűtéssel. Az AMD-met már hűtőttem is egy peltier-víz kombinációs hűtővel, de nekem is problámát okozott a párakicsapódás. Egy 437W-os peltier 5V-on 6-7A-ral simán lehűt egy 100W-os CPU-t, csak a CPU környékét tökéletesen el kell szigetelni, mert a peltier is nagyon gyorsan korrodál. Igazából olyan 600-700W-os peltiert keresek mert azzal már 2-3V-on 3-4A-ral is lehetne hűteni, akár egy 200W-os CPU-t is.

A hideg oldalon elég nehéz elérni a 0C fokot, mert a feszültség csökkentésével csökken a hideg-meleg oldali hőmérséklet különbség is. Egyébként a fesz. csökkentésével a hő-átviteli hatásfok nem csökken, hanem nő. Ez 2-3-szor akkora is lehet mint a legnagyobb teljesítménynél.

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#9) Esmein válasza wnix (#8) üzenetére


Esmein
nagyúr

Tehát ha szerválok egy 4-500 w-os peltiert ráhajítom a copper plate-re ezt körbe neoprénnel epoxyval meg lakkal alul fölül a meleg oldalra meg egy vízhűtő blokkot teszek akkor az okés ? Jaigen, a peltiert 5V-ról kellene meghajtani egy dedikált AT tápról, a vízhűtő hőleadója meg kint lenne a -10 fokban rajta 2 db tápos 8 centis ventivel ?

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#10) Finwe válasza Esmein (#1) üzenetére


Finwe
őstag

Én is ilyenen gondolkozom de én azt hittem elég nekem egy 120-180wattos peltier.

Kérdésem nekem is lenne, remélem nem gond.

Tehát, rá lehet a peltiert kötni az alaplapi venti csatira vagy az nem tud akkora áramot adni neki, hiába szabályoznám a feszültséget?

És ha a cpu, vga, nb-t is peltieres vízzel akarom hűteni, akkor piszkosul fölmelegszik a vizem, igaz? (kár)

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#11) Fercsa válasza Esmein (#9) üzenetére


Fercsa
senior tag

hali Esm:)
400-500-as Wattos? en meg nem lattam akkorat es isszonyt draga lenne
ennyi penzbol inkabb vegyel kompit:)
amugy szutyok PC-s tapokkal ne probalkozz.. mert legtobb peltierhez 15.4V kell;)
es nem igen birjak a folyamatos terhelest.. foleg a regi AT-sok:( ja es ha 400-500W-os peltiert kotsz ra...:O:D

amugy szigetelesre en gumiám-ot es neopremet javaslok;)
nekem is az van a videokartyamon:C:D

[WEB]:[www.fercsa.com] - [FTP]:[fercsa.myftp.org:21] - [TV]:[sorozatguru.info] - [CM]:[cablemodemhack.tk] - [BiT]:[server-seed.com]

(#12) Esmein válasza Finwe (#10) üzenetére


Esmein
nagyúr

egy 226W os peltierhez kevés az alaplapi venticsati, inkább egy külön erre használt 300-400w-os táp kell hozzá

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#13) Esmein válasza Fercsa (#11) üzenetére


Esmein
nagyúr

Lehet kompi lesz ha olcsóbb mint a peltier+víz. Lassan írnom kell egy emailt az illetőnek.
226w-os peltierek tuti vannak, ha csak 5 voltot adok neki 15 helyett vagy 15 helyett 12-t akkor kevesebb wattot vesz fel nem ? Lehet egymás tetejére tenni ezeket(inkább érdemes-e)
Van msn-ed ? Veled szerintem el tudnék dumcsizni az extrém hűtésekről :)

[Szerkesztve]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#14) wnix válasza Esmein (#9) üzenetére


wnix
senior tag

''ráhajítom a copper plate-re ezt körbe neoprénnel epoxyval meg lakkal alul fölül''
Közte nem árt a levegőt sem eltávolítani... :D

Így már elég jól hangzik.(látszik)

Nálam egy vezérlőáramkör szabályozta a peltier-teljesítményét, úgy, hogy a víz kb 15-16C fok-os legyen. Így a peltier fogyasztása nem volt 30W felett (2000+/2600+ 72W-os XP Palomino setivel max 20C fok).

A legnagyobb bajom az volt, hogy a peltier belsejét nem tudtam a kicsapodás ellen levédeni, így az elég hamar tönkrement. (10-15db peltier-t már elhasználtam :D )

Minusz fokokra nem is volt igényem, és szvsz azt peltier-rel nagyon nehéz/költséges megvalósítani. 5V-nál már csak kb 10-15C fok különbség érhető el.

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#15) wnix válasza Fercsa (#11) üzenetére


wnix
senior tag

Bővebben: link

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#16) djyuri


djyuri
őstag

Szasztok!
Látom él ez a topik. Én megszeretném kérdezni tőletek azt,hogy egy ilyen lapocskát mennyiért tudtok szerezni?
Nem urgent,mert most egyenlőre csak tervekzek és variálok,de ezt is figyelembe szeretném venni.

(#17) Esmein válasza djyuri (#16) üzenetére


Esmein
nagyúr

Bővebben: link
Nem tudom mennyiért van nekik, de tudnak szerezni.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#18) Fercsa válasza wnix (#15) üzenetére


Fercsa
senior tag

nem mondtam ,h nincs csak amikor kerestem nagyobb petyot 226-osnal olcson nem talaltam :(


Esmein: mail cim;)

[WEB]:[www.fercsa.com] - [FTP]:[fercsa.myftp.org:21] - [TV]:[sorozatguru.info] - [CM]:[cablemodemhack.tk] - [BiT]:[server-seed.com]

(#19) djyuri válasza Esmein (#17) üzenetére


djyuri
őstag

Köszi. Meg fogom kérdezni tőlük mailban.;)

(#20) Finwe válasza Fercsa (#11) üzenetére


Finwe
őstag

Olvastam a vga hűtésedről, és tetszik! Nem tudod lehet-e olyan blokkot itthonról rendelni?

djyuri: akkor légysz tedd itt is közzé!

[Szerkesztve]

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#21) wnix válasza djyuri (#16) üzenetére


wnix
senior tag

Bővebben: link

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#22) djyuri


djyuri
őstag

Ha kapok választ,akkor belinkelem.
És köszi a pdf-et. Így már el tudok indulni az e-mailon a rendelésben.

(#23) djyuri válasza djyuri (#22) üzenetére


djyuri
őstag

Még nem válaszoltak,de a lényeg,hogy elküldtem a levelet. Szal UPP és várakozás.

(#24) Atomixx válasza djyuri (#16) üzenetére


Atomixx
tag

Üdv! Nekem van egy eladó.Idöhiány miatt el kell adjam. (csak tesztelve volt,lomexben vettem) Supercool PE-127-14-11 max 8.4A 16.4V 80W deltaTmax 71C max forró oldali hömérséklet 80C > ez fontos, mert ha meghaladja,akkor annyi a modulnak

<~>

(#25) Finwe válasza djyuri (#23) üzenetére


Finwe
őstag

Adtak választ?

Amúgy arról a pdf-ről a 4xx wattosból ha lenne 25 jelentkező igen olcsón hozzájutnánk, és én lehet kettőt vennék.

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#26) djyuri


djyuri
őstag

Semmi válasz:(
Pedig érthetően fogalmaztam. Lehet,hogy ők is a sok emberre várnak,hogy úgy érdemesebb nekik is rendelniük?

Amúgy mennyiért adnád azt ami neked van?
Ha most nemtudok venni memóriát,akkor asszem megpróbálom megvenni a tiédet.
SZerinted egy brutál vga-t kibírna?

(#27) Xero válasza gézu (#4) üzenetére


Xero
nagyúr

Hehe nekem is ilyen SubZero-m van igaz az enyém p4-re való tehát nincs benne réz csak alu és nincs benne mikro kapcsoló így magát szabályozza!
Nekem nagyon bevált a cumó! Simán 50 fok alatt tartja a prockót még akkor is ha 30%-os tuning alatt van!
Mindennapos használat során 15%-os tuningot kap a proci ezt a subzero alaphasználat mellett 1500Rpm-el díjazza míg a full terhelést ugy 4000Rpm-el! Ezeke mind elviselhető hangok bőven! Nagyon bejött mert sokkal stabilabb a rendszerem és az idle hőfok lement 38-40 fokra míg a max load sosem ment 50 fok fölé bármit csináljak is vele!

Üdv

(#28) Xero


Xero
nagyúr

Azt hozzá kell fűznöm hogy valami kegyetlenül forró tud lenni a borda hossza munka után pl: video tömörítés vagy mikor prime-al teszteltem több órán át! 1-2mp-nél tovább nem bírtam fogni! De a proc meg bőven jó volt! Ez a peltier elem nagyon ott van a szeren! Majd megprobalom kicserélni a ventit valami szép nagy 9 vagy 12 centisre! Nem tudom megoldható-e úgy gondolom igen! De majd utána járok!

Üdv

(#29) djyuri


djyuri
őstag

Ja én a vízet akarom majd visszahűteni egy passzív bordával (kettővel).
Két borda közé tenném be és az egyik lenne a folyadékban és a másik a ''szabadban'' és szal én így gondoltam. Így nemkéne állandóan szabályozgatni,mert legalább ezer wattops kéne ahhoz,hogy a brodámat megfagyassza a vízben vagy felmelegítse a külsőt.
Végülis 2*ezerwattos végfoknak van kiöntve

(#30) Pyton


Pyton
aktív tag

3 peltierből, és 4 vízhűtőblokkból egész pofás hűtést lehet csinálni. 1. blokk 2 oldalára 2 peltier a hideg oldalukkal, a meleg oldalukra meg 1-1 blokk. a középső blokkból menne a procin lévő peltier hűtésére szolgáló blokkba a hideg víz(hűtőfolyadék). Ezzel már lehetne mínuszokat csinálni.

(#31) Apophis válasza Pyton (#30) üzenetére


Apophis
őstag

Könyörgöm, ennyi pénzből kompresszoros házat kapsz!
Mindenkinek: az OK, hogy hobbiból peltiereztek, de mi a gyakorlati haszna? A kompresszornál nem jobb, nem olcsóbb, gyengébb, több vele a baj. Össz-vissz ha nekem ennyi időm/pénzem lenne, már rég nitrogénen gondolkoznék, az halk, hatékony és minden profi tuningos használja. Tényleg nem értem.:F
( hozzáteszem, én is el tudnék bíbelődni egy ilyennel, mert érdekes:) MOD: de szigorúan egy kiselejtezett, régi konfigra tenném rá. Mondjuk érdekelne, meddig lehetne húzni így a mostani konfigom prociját... )

[Szerkesztve]

...a lamb in a lion’s presence, no recourse beyond obeisance, no hope beyond prayer.

(#32) Atomixx válasza djyuri (#26) üzenetére


Atomixx
tag

7000ft vagy cserélhetö pc alkatrészre (többért vettem). Ma nem nagyon leszek erre,ha érdekel irj mailt. (ha nekem irtad :F )

<~>

(#33) Xero válasza Apophis (#31) üzenetére


Xero
nagyúr

Azén gyenguszka kis peltierem pl aszem 75W-os és olyan szinten lehúzta az idle hőfokot hogy hujjaj! A max hőfok is 10 fokot csökkent! Pedig egy apro kis alu borda van rajta!
Szerintem nem butaság vízzel rápróbálkozni mondjuk egy 200W-os elemmel!

Üdv

(#34) wnix válasza Apophis (#31) üzenetére


wnix
senior tag

Bővebben: link
Bővebben: link
:D

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#35) djyuri válasza wnix (#34) üzenetére


djyuri
őstag

Ízirájder öcsém! Te mit akarsz ezzel lehűteni: Egy szervert?
Hát te se sajnálod a hűtésre a pénzt.
Gratulálok! MArha jól néz ki[kép]
[kép]

(#36) Arius válasza Xero (#27) üzenetére


Arius
aktív tag

Hehe, ugyanezt egy házilag barkácsolt sima vizhűtés is eléri...sőt, 50 fokosnak még nem láttam a procimat. (igaz asus lapban). Jah és 0rpm-en forgó ventilátorral...azazhogy nincs is semmiféle ventilátor rajta.

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#37) LukE válasza wnix (#34) üzenetére


LukE
veterán

b+
specs? cel?

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#38) Arius válasza Apophis (#31) üzenetére


Arius
aktív tag

Nah itt tartunk...ilyen szinten szvsz értelmetlen a peltier hűtés...van olcsóbb is, jobb is, és kényelmesebb is.

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#39) wnix válasza djyuri (#35) üzenetére


wnix
senior tag

Ezt egy Német ismerősöm csinálta pár évvel ezelőtt. A szerkentyű hűtőteljesítménye kb. 800W, de majdnem 600W-ot fogyaszt, így nem igazán jó hatásfokú. De épített már egy 2.8kW-os klímát is 437W-os peltierekkel aminek a fogyasztása max 400W volt. Ő adott nekem is pár ötletet, mert előszőr én is úgy kezdtem, hogy megveszem a peltiert, ennek az adatlapján megadott feszültséggel meghajtom és várom, hogy hűtsőn valamit. Addig jó így, amig a peltier 2-3-szor akkora teljesítményű mint amit hűteni akarok. Így rengeteg áramot fogyaszt, de kb 70C fok különbséget produkál. Aztán ha elkezd valaki kisérletezgetni a peltierekkel, akkor észreveszi, hogy ha kevesebb feszültséget ad a peltiernek, akkor úgy tűnik a hideg oldala hidegebb mint max feszültségnél. Így egy elég nagy teljesítményű peltierrel jóval nagyobb hatásfokot lehet elérni.
pl TEC2H-62-62-437/75-CS:
V HűtőT dT A VA hf
27V: 437W 75K 25A 672W 65%
24V: 432W 74K 22A 528W 82%
18V: 391W 66K 15A 270W 145%
15V: 353W 60K 12A 180W 196%
12V: 305W 51K 10A 120W 254%
9V: 245W 41K 7A 63W 389%
6V: 175W 29K 5A 30W 583%
5V: 149W 25K 4A 20W 745%
3V: 102W 17K 3A 9W 1133% (!!!)
(V=Meghajtó feszültség, HűtőT=Hűtőteljesítmény, dT=Hőmérséklet különbség, A=felvett áramerősség, VA=Felvett teljesítmény, hf=hatásfok = TűtőT/VA )
Itt látszik, hogy 5V-nál 149W hűtőteljesítményű, de csak 20W-ot fogyaszt. A hőmérséklet különbség már ''csak'' 25C fok. Ezzel pl egy AMDXP2000+ procit simán lehet hűteni.

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#40) djyuri válasza wnix (#39) üzenetére


djyuri
őstag

Talán beszerzni is tudsz? Vagy van amit erősebbre akarsz cserélni és a régitől megválnál?
Ja és köszönöm az infókat. Már le is mentettem.

(#41) wnix válasza djyuri (#40) üzenetére


wnix
senior tag

Egyenlőre csak használatban lévő peltierjeim vannak.

Én is kerestem forgalmazót, de Magyarországon Conrád és DataPress-en kívül nem igen akadt. Annak idején én Eureca-nál info@eureca.de vettem a 437W-ost. A kissebbeket meg Conrádban és néhányat a DataPressnél.
123W:Bővebben: link
79W: Bővebben: link


[Szerkesztve]

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#42) Furky


Furky
őstag

Őszíntén hozzászólva: végigolvastam ezt a topic-ot, megtetszett nagyon ez a subzero. De kukkot nem értettem abból, hogy minek, hova vizet... Nekem az alábbi konfigra kellne csak, most 45 fokos a proci alapból, ha játszom, akkor felmegy olyan 49re max nyitott háznál. Ezt szeretném lejjebb tornázni, és sztem egy ilyen subzero jó lenne, kapok hozzá még 2 db házventit, amit amúgy is vennem kellene pluszba most is, mert oldalára is akarok ventit... Egy kis segítség esetleg? Köszönöm szépen

(#43) wnix válasza LukE (#37) üzenetére


wnix
senior tag

Egy pár kép:
Bővebben: link

specs: 80W-os peltierek, a turbinával egybeépített borda egy nagyteljesítményű feszültség átalakítóból származik.

a cél: (<- ez akart lenni a ''cel'', igaz?) vízhűtés 0C fok alá :) (kb -30C fokig víz+glykol keverékkel)

Az eBay-en lett elárverezve, úgy hogy már nem kapható :D

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#44) Xero válasza Furky (#42) üzenetére


Xero
nagyúr

Nos nekem régi Subzero van meg nem is én vagyok az első tulaj DE
Tudtommal az ujabbak amik AMD-re készülnek réz magosak tehát még jobb a hűtő teljesítményük!
Az enyém most egy 2.533 prockót hűtöget 2.8-on olyan idle 38-40 fokra!

Az 50 fok akkor jött ki belőle mikor prime 95-öt küldtem rá 3.2-n! Ez a max amit a memom tud (a proci dobozos volt anno szerencsére jó tuningban :) )
A mostani órajelen folyamatos 100%-os terhelés mellett 47 fok fölé nem hajlandó menni!
Minap egész éjjel filmet kódolt a drága és reggel megnéztem SpeedFan-ben hogy mennyi volt a max! És igen 47 fok!
A szoba olyan 25-27 fokos lehet!
Amikor unokatestvérem vette a cuccot még 30,000 magyar pengő forint volt manapság nem tudom mennyibe kerül! Egy a lényeg sokkal kevesebb gondal jár mint egy vízhűtés sokkal kevesebb hely kell neki!

Ha belegondolunk bármilyen jó egy vízhűtés ha passzív akkor hely kell neki ha aktív kicsit akarunk akkor meg aktív venti kell rá! Nincs mese ez a SubZero egy jó alternatíva!

Üdv

(#45) Xero válasza Arius (#36) üzenetére


Xero
nagyúr

Szabadna tudnom milyen a procid? Mennyin hajtod?
Alap órajelen ugyanis az enyém meg nem megy 40 fok fölé... ill prime 95 41-re fölviszi! De se tömörítés se játék nem képes addig!
Nekem meg sajnos kevés az alap órajel meg a szívemnek is jót tesz hogy többet kihozok belőle!
A home made vízhűtés meg sztem lófület sem ér! Nekem se helyem hozzá se eszközöm!
Ha eszközöm lenne még akkor sem csinálnám meg mert home made vagy drabális nagy dög lesz (pl lada radi) vagy semmi hatása nem lesz!
Jha és a home made-ek többségében is figyel 1-2 leszabályozott venti!

Üdv

(#46) Xero válasza Furky (#42) üzenetére


Xero
nagyúr

Pár dolog lemaradt:
Csak 1 darab rendszer cooler jár hozzá amit ha kedved tartja a PCI egységről is hajthatsz és akkor az fogja szabályozni azt is!
Az én adataim mind zárt házban 5db 0 zajszintű 5v-ra szabályozott rendszer coolerrel ThermalTake XaserII-es felállásban értendők!

Üdv

(#47) djyuri válasza Xero (#45) üzenetére


djyuri
őstag

És ha két autó radiátorról van szó?
Amúgy nekem is röhög rajta 18 darab 0.3A-es 8cm-es venti. A fordulatát is tudom szabályozni. Eddig csak a poénok kedvéért kapcsoltam be a haverok kérésére,de eddig még egyszer sem kellett. Soha nem bírtam feljebb vinni a hőfokot 30 fok fölé.
Amúgy az egyik ki lesz téve a falamon kívülre csak még a szerelőm nem csinálta meg rá a páncélzatot a szomszédok elől. Ugyanis nálunk szeretnek az idióta 90 éves szomszédok légpuskákkal lődözni a kliímákra. (gondolom irigységből)
Amúgy nem fog sok helyet foglalni,mert csak az egyik lesz belül és az is a felre lesz felészerelve. (ja meg a négy darab pumpa is belül lesz szerintem,de még nemtom.
Amúgy kinek mennyi dellája van és kapcsolata,az dönti el,hogy mivel hűti a gépét extraként.
Nekem a procim blokkja kivételével minden hűtés extra.

(#48) TexT-BoY válasza wnix (#39) üzenetére


TexT-BoY
addikt

látom te nagymestere vagy ezeknek a dolgoknak...
nem tudsz segiteni?
Nekem az lenne a lényeg hogy Levegővel hűthessem a procit akár a subZeronál csak réz bordával és YS tech ventivel ...
mi a véleményed megoldhato?
nem nagyon vágom hogy ''hogymüködik ez'':DDD ha a procira egy peliter rakok pl a 437W-set igy: '12V: 305W 51K 10A 120W 254%' akkor elvinná a gépem? azt lehet tudni hogy a bordának ezesetben hányfokkal kell ''megbirkoznia '' és hogy hányfokos lenne a proci? (Celeron D-röl lenne szo ami most 2990mhz-en megy de 4004mhzen is elbandukol léghűtéssel ami gyári intel szutyok igaz 60fokon) ez kb 100w hő...

vagy lehet lejebb is menni a feszkoval/fogyasztással?
egyáltalán lehet értelme léggel pelitert hüteni?a lényeg a halkság lenne a fogyasztás annyira nem számit tuning meg egy kevés yoovona
jja és árak jolennének egy 437W-s cucc mennyi pénz?

[Szerkesztve]

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#49) wnix válasza TexT-BoY (#48) üzenetére


wnix
senior tag

A peltierek adatlapjain megadott feszültség és áram a max hőkülönbségre vonatkozik.
pl a 437W-osnál:
Qmax=437W = hűtőteljesítmény
dT = 74.5K = a max hőkülönbség a hideg és meleg oldal között.
IdTmax = 25.2A = max áramfelvétel a max hőkülönbségnél
Umax = 26.7V = max feszültség
Az itt leírtak azt jelentik, hogy ha a peltierre 26.7V-ot adsz, az 25.2A áramot fog felvenni (~672W :) ), és ha semmivel sem melegíted a hideg oldalt és ha szobahőmérsékleten (20C fok) tartod a meleg-oldalt akkor a hideg oldal -54.5C fok lesz.

Ha a peltiert max feszültségen vezérled:
1. ha most egy 437W-os CPU-t raknál a hideg oldal melegítésére és a meleg-oldalon még a 20C fokot is tudnád tartani, akkor a hideg oldalon is 20C fokos lenne a CPU-d. A peltiered itt 672W-ot fogyaszt, és a peltier meleg oldaláról 1109W-ot kellene eltávolitanod :DD

2. ha most egy ~100W-os CPU-t raknál a hideg oldal melegítésére és a meleg oldalon még a 20C fokot is tartod, akkor a hideg oldalon kb -35C fokos (kb 3/4-da a max hőkülönbségnek - 74.5K) lenne a CPU-d. A peltiered itt is 672W-ot fogyaszt, a meleg oldaláról kb 537W-ot kellen eltávolítanod.

Ha a peltierre 12V adsz: (10A vesz fel = 120W fogyasztás)
1. ha egy 305W-os CPU-t raksz alá, és a meleg oldalt 20C fokon tartod akkor a CPU-d is 20C fokos lenne, a peltier meleg oldaláról 425W-ot kell eltávolítani.

2. ha egy 100W-os CPU-t raksz alá, és a meleg oldalt 20C fokon tartod akkor a hideg oldalon kb -10C fokos lesz, a peltier meleg oldaláról 220W-ot kell eltávolítani.

A kis bordákkal az a baj, hogy nem igen ''visznek'' el 200-300W-ot (CPU W+ peltier W), így a peltiert meleg oldalát sem tudják hűteni. Ha a feszültséget csökkented, akkor csökken ugyan a hűtőteljesítmény, de jóval kevesebb lesz a peltier fogyasztása, és így könnyebben tudod a meleg oldalt hűteni ( CPU W+ peltier W kisebb )

Szóval ha csak 3V-al (3V/3A=9W hűtőtelj:102W dT=17K) hajtod a peltiert akkor ha 100W-os CPU-t 20C fokos meleg oldalal 20C fokon tud tartani. Ha a meleg oldalt csak 60C fokon tartod akkor a 100W-os CPU is 60C fokos lesz. Ekkor jobb - feltéve hogy a 60C fokos borda 60C fokos marad - ha 5V-al (5V/4A=20W hűtőtelj.:149W dT=25K ) hajtod ekkor csak 120W-ot kell a peltier meleg oldaláról elszállítani és kb 50C-fokos a hideg oldal.

Ezek a számolgatások csak kb értékek, mert nem minden egyes peltier ugyanolyan minőségű. pl sok NoName peltier-nél meg van adva, hogy a max hőkülönbség 60K, aztán ha próbálod a névleges feszültségen akkor kiderül, hogy az a 60K az valójában csak 40K

.
MOD: árak: Bővebben: link

[Szerkesztve]

Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

(#50) djyuri válasza wnix (#49) üzenetére


djyuri
őstag

[kép] [kép] [kép]


[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.