Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) [Makker]


[Makker]
csendes tag

Tegnap este játszottam és közbe ment 2 másolás is egyszerre, egyszer csak elkezdett akadozni a kép, egyre jobban, majd kb. 10s múlva fagyott és kék halál lépett elő. Reseteltem a gépet és most azt írja hogy nincs HDD a gépben. 3 hónapja a szintén Maxtor winyóm ugyanilyen ''terhelt'' körülmények között ugyanígy adta meg magát... Azóta már a kukába van.

1, Miért történt ez és lehet e még vmit kezdeni a winyóval (nem hinném de hátha) ?
2, Samsung 160Gb IDE vásárlásán töröm a fejem, vélemények?

-= ][ :: Th!$ i$ Th€ H€ŁŁ :: ][ =-

(#2) liksoft válasza [Makker] (#1) üzenetére


liksoft
nagyúr

Rendesen hűtöd a winyót? 42 fok felett életveszélyes, ha nem SCSI. A dupla vagy többszörös másolás olyan fejmozgásnak és írás-olvasásnak teszi ki a cuccot, hogy pillanatok alatt túlmelegszik (megfőzi magát) a fej. Akkor meg halál. Bárkinél. Segít még, ha ''csendesebbé varázsolod'' hiszan akkor kicsit lassabb, de kisebb fejmozgató áram mellett (picit lassabb fejmozgás), több ideje van a fejnek hülni, mindent egybe véve kisebb teljesítmény felvétel = hosszabb élettartam.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#3) [Makker] válasza liksoft (#2) üzenetére


[Makker]
csendes tag

Hát igen én is erre gondoltam, hogy megfőtt szegény, egyrészt mert túlterheltem, másrészt a 42°C-t nem hiszem hogy tudta tartani, mert mellette dolgozik egy 3GHz-s Prescott valamint egy X800 Pro és általában így a hőmérséklet 50°C felett van, gondolom a winyó ehez képest kb. /-5. Jah és semmiféle plusz hűtés nincs a gépbe. Most veszek talán egy 160-as Samsungot, mit tegyek majd hogy ez ne történjen meg harmadjára és milyen progival tudom majd lassabbra állítani?

[Szerkesztve]

-= ][ :: Th!$ i$ Th€ H€ŁŁ :: ][ =-

(#4) liksoft válasza [Makker] (#3) üzenetére


liksoft
nagyúr

Hogy abban a gépben hogyan tudod hűteni, ebben nem tudok segíteni. Mindenkinél egyedi. A csendesítésre meg itt van egy fórum. Talán segít. Bővebben: link

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#5) [Makker] válasza liksoft (#4) üzenetére


[Makker]
csendes tag

Kösz a segítsége(ke)t. :R

[Szerkesztve]

-= ][ :: Th!$ i$ Th€ H€ŁŁ :: ][ =-

(#6) cyanide

Helló

Ebbe a topicba is bepfátlankodok.
Nekem a teljesen új, a címben szereplő vinyóm (szerintem és a powermax=>maxtor teszt proramka szerint is) készül meghalni. 4 napos a vinyó. Pár formázás és xp telepítés után a smart adatoknál a ''reallocated sector countra'' elég rossz éréket ír ki. És a xp telepítő cd jével két partíciót akark csinálni és amikor kérdezi mittomén mi NTFS meg mittoménmi NTFS(gyors) formázás, ha a simát választom egy x% után megáll és nem megy végig. a gyors igen.
Nem tudom mit csináljak. Gariba vissza és reménykedni? Mi lehet a baj? Nem ejtettem el vagy ilyesmi.
Nem akarnám egy hét után kukába tennni.:O:O

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#7) gézu válasza [Makker] (#1) üzenetére


gézu
őstag

A samsung megbizhatobb es foleg huvosebb joszag,jobban jarsz vele.

If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning.

(#8) Red Rebcs válasza cyanide (#6) üzenetére


Red Rebcs
tag

Hibás szektora utal ha lassuban nem megy végig a formázás
ezért gariban kicserélik
ámbár pár hibás bios miatt is volt ilyen MSI alaplappal
de valszeg vinyó rossz ezzel vidd vissza

netre 1 magós semprón játékra 4 magós athlon

(#9) cyanide válasza Red Rebcs (#8) üzenetére

Köszönöm a válszt, kifogom cseréltetni. Amúgy ez gyakori hiba?

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#10) pitman válasza liksoft (#2) üzenetére


pitman
őstag

Ezt a 42 fokot honnan vetted?
A gyári spec szerint ez 55 fok, tehát ez alatt nem mehet tönkre a hőmérséklet miatt. Megfelelően meleg környezetben az életben nem lehet 42 fok alá hűteni.
A maxtoroknál pedig az elektronika melegszik jobban, azt célszerűbb hűteni.

(#11) szasza_1 válasza [Makker] (#1) üzenetére


szasza_1
senior tag

Nekem 160-as Samsung megy kb egy éve hüttés nélkül (nincs a rackben hűtőventi), elég sokat megy, és minden hétvégén utazik 400KM-t. De nekem a Seagate jobban bejött.

(#12) Tomitosz válasza pitman (#10) üzenetére


Tomitosz
aktív tag

Szerintem is hüjeség ez a 42 fok hisz szinte mindenkinek legalább 50 fokon használja ha nincsen hütöje és mégis tovább birja nekik mint 1 év. Nekem igaz van hütésem és azzal 19 fokos:DD

(#13) xcbiker válasza pitman (#10) üzenetére


xcbiker
addikt

nNem ír hülyeséget. Ért hozzá. Ő a hosszabb élettartamról beszél.
Lehet, hogy bírja egy ideig, aztán hamarabb megadja magát, mint jól hűtve.

Notebook javítás, BGA chip csere. Adatmentés Sérült Adathordozókról.

(#14) xcbiker válasza Tomitosz (#12) üzenetére


xcbiker
addikt

tovább...., de meddig?!


[Szerkesztve]

Notebook javítás, BGA chip csere. Adatmentés Sérült Adathordozókról.

(#15) Tomitosz válasza xcbiker (#14) üzenetére


Tomitosz
aktív tag

Sajna ugy sem a hömérséklet hanem a szar minöség adja az élettartamot (persze a hömérséklet is nagy szerepet játszik). De általában a maxtoroknál a bizonyos belsö memoria (samsung) adja a végzetes csapást.

(#16) pitman válasza xcbiker (#13) üzenetére


pitman
őstag

Írtam én valahol, hogy hülyeséget írt? Amire reagáltam ott írt valamit a hosszabb élettartamról?
A véleményemet egyébként továbbra is fenntartom: amíg a gyári specifikáció alatti értéken van a hőmérséklet, addig a cuccnak bírnia kell! Az egy kicsit furcsa, és én erre reagáltam, hogy kijelenti: 42 fok felett életveszélyes használni hűtés nélkül.
Nyilván hosszabb lehet az élettartama, ha hűti az amber, de szerintem a hibák jó része nem ebből adódik, egyszerűen egyre silányabb minőségűek a termékek...

(#17) liksoft válasza pitman (#16) üzenetére


liksoft
nagyúr

Engem nem érdekelnek a gyári adatok. A gyakorlat mondja meg, hogy a 42-44 foknál hűvösebb winyók élettartama várhatóan a duplája, mint a csúcsra járatottaké. Az ECC-vel javított és bizonytalan olvasás miatt többször nekifutott szektorok száma is kevesebb. Ezt még a smart-ban is le tudod ellenőrizni. A magasabb hőmérséklet hatására a félvezetőkben az atomi hőmozgás nagyobb. Hozzák a gyári adatokat, de egyre inkább a határérték felé, és nem az optimálisat. Nagyobb hőmérsékletnél meg elindul a molekulavándorlás. Szépen lassan a chip átalakul, nem képes ellátni feladatát. Először bizonytalankodik, majd totál halál.

Nagyon örülök a fórumnak. De nincs kedvem hetente kétszer leírni a fentieket. Érdemes használni a keresőt, és végigolvasni a hozzászólásokat. Arról sajnos nem én tehetek, ha sokan úgy locsognak a szakmai fórumban, mint a vénasszonyok. Ide a tömör lényeg kellene, és akkor nem sikkadna el a sok hozzászólás között. :((

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#18) pitman válasza liksoft (#17) üzenetére


pitman
őstag

Nem hinném, hogy a hdd-ben alkalmazott félvezetők érzékenyebbek lennének, mint a cpu-k. Ha azok gond nélkül elmennek x évet 50-70 fokon szénné tuningolva, akkor egy hdd is működni fog a gyári működési körülményei között. Egyébként léghűtéssel adott szobahőmérséklet esetén nem is lehet 40-42 fok alá hűteni a hdd-t. Erről ennyit. Ha pedig a gyár megad egy specifikációt, akkor az valószínűleg igaz. Tehát a drive a gyakorlatban jóval többet is ki kell bírjon.
A bizonytalan olvasás és a drive halála pedig nagyon sok mindentől lehet, és nem hiszem, hogy a melegedés az első ezek között, inkább azt, hogy ezeket nem hosszú távra tervezik.

Mellesleg keresőt szoktam használni...

Részemről ennyi.

(#19) pitman válasza pitman (#18) üzenetére


pitman
őstag

Mellesleg nem egy brand gépben semmi hűtése nincs a hdd-knek (pl maxtor), sőt az egész gépet a befele fújó táp hűti, mindenhol dől a meleg a gépházból és mégis mennek napi 8-10 órát több évig hibamentesen. Két dolog lehetséges: vagy a brand gyártóknak szánt meghajtók strapabíróbbak (és akkor visszajutottam az eredeti gonodolatmanathez), vagy mégsem olyan probléma a melegedés és nem ettől mennek tönkre a meghajtók.

(#20) mr_ricsi válasza pitman (#10) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''A gyári spec szerint ez 55 fok, tehát ez alatt nem mehet tönkre a hőmérséklet miatt.''

Szeretném jelezni, hogy a vinyóknál megadott Temperature->Operating: 5-55°C az ''Environmental Limits'' szakaszban szerepel, vagyis nem a vinyó hőmérsékletét jelenti, hanem a környzetét.

És még annyit, hogy a hőtechnikában-gépészetben az ''álló levegő'' ''hőszigetelő''-nek minősül, hűtésre csak mozgatva használható.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#21) $ válasza liksoft (#17) üzenetére


$
tag

Ez alapján a procim hamarosan el fog pusztulni? (Kb egy éve megy 60-65 fokon)

(#22) liksoft válasza $ (#21) üzenetére


liksoft
nagyúr

Örülök, hogy nem rekedt meg a beszélgetés. A 42-44 fok ugyebár a mechanikán és elektronikán mérhető. Ez egy mindenki által érzékelhető, mérhető felület. Ilyenkor a belső levegő hőmérséklete egy kicsit magasabb, kb a lemezekével azonos. (mivel azok a levegősúrlódás miatt melegszenek, de a motor felé is kivezetődik a meleg) De a fejek? azok vékony rugólemezen 9-10 nanométeres légpárnán utaznak, így szinte csak a levegővel érintkeznek 7200, 10000, 15000 fordulat mellett. Ott mekkora a levegő súrlódásából adódó melegedés? Még én sem tudtam megmérni, becsléseim alapján a fej 60-120 fok között dolgozhat. (Sajnos nem tudom, hogy a kristályszerkezeten belüli molekulavándorlás hol indul el, de ha jól emlékszem 150 fok-tól indul. Itt egyébként a hőmozgás is akkora már, hogy a félvezető nem képes a gyári paramétereket produkálni. (Kivétel a kifejezetten magas hőmérsékletre tervezett alkatrészek, de azok sebessége alacsonyabb a vastagabb rétegű technológia miatt.)) Ez függ a fordulatszámtól, az írás mennyiségétől (hisz olvasni folyamatosan olvas) és persze a HŰTÉSÉTŐL is. Ezért van, hogy ha csendesítitek, a lassabb seek miatt az írások között van ideje hülni. Vagyis nem egy időnként kattogó winyó ''megjavul'' ha ''csendesítik''. Sajnos nem erről van szó, hanem kap hűtésre időt a fej, így a félig szétfőtt fejek tudnak pihenni, és a hiba nem jelentkezik. De ettől nem javul meg. A következő honlapon kékre égett fej is látható. Bővebben: link Sajna ez a szakmám, a fényképeket én készítettem.

Vagyis a fentiek alapján a 42-44 fokot fenntartom, és a 60-65 fokos proci a fentiek miatt valószínűleg még sokáíg fogja bírni.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#23) pitman válasza mr_ricsi (#20) üzenetére


pitman
őstag

Ezt mi már egy másik topicban megtárgyaltuk.

(#24) mr_ricsi válasza pitman (#23) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Nem is eresztettem bő lére a mondanivalómat.
Szerintem... :)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#25) pitman válasza mr_ricsi (#24) üzenetére


pitman
őstag

Igaz...

(#26) MoP_FX 57


MoP_FX 57
őstag

Amint látjátok nekem két vinyóm van. Egy lassan három éves Seagate 60 gigás és egy 8 hónapos 200 gigás SATA Maxtor. A Maxtor egy 8 centis ventivel megsegítve most 32 fokos, érzésre is hűvös.A Seagate most 48 fokos, szerintem ez már kicsit sok de neki mindegy, szvsz már nem sok van hátra.Remélem nem nem lesz igazam.Sokat segítene ha a Seagate alján nem lenne ott az a lemet ami takarja az elektronikát.Lényeg, hogy szerintem mindenki hűtse a vinyóját ha lassú tűzön (több ideig:P) akarja megfőzni és nem akarja gyorsan odakozmálni.

(#27) $ válasza liksoft (#22) üzenetére


$
tag

És hogyan lehet szoftveresen lassítani a vinyót? Nekem 160 gigás PATA WD vinyóm van. Néha nekem is csinálja azt, hogy kattan egyet, és leáll, de következő újraindításnál OK.

(#28) liksoft válasza $ (#27) üzenetére


liksoft
nagyúr

Táp lekapcs majd bekapcs? Mert ha igen, lehet, hogy durvább a hiba, vagy tápfesz probléma. Igazítsad meg a tápcsatlakozót. A ''lassítás'' meg itt van, de nem tudom, hogy WD-re jó-e: Bővebben: link

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#29) mr_ricsi válasza liksoft (#28) üzenetére


mr_ricsi
veterán


Bővebben: link

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#30) pitman válasza liksoft (#22) üzenetére


pitman
őstag

Nem tudnád véletlenül ezt a gondolatmenetet egy kicsit bővebben kifejteni, ugyanis végiggondoltam, de valahogy nekem nem tűnik igazán meggyőzőnek. (Félreértés ne essék, nem kötekedni akarok).
Az rendben van, hogy mondjuk a mechanikán mért hőmérséklethez képest belül valószínűleg melegebb van. De hogy a meghajtó melegedést a lemeztányérok levegősúrlódás miatti melegedése okozná, ez számomra kicsit furcsa, legalábbis közvetlen módon. Közvetetten természetesen igazad van, emiatt van, csak szerintem nem ilyen formában.
A lemeztányérok forgásakor nyilván van légellenállás, emiatt biztos melegszenek is valamelyest, de itt nincsenek akkora sebességek, hogy ez érvényesülni tudjon. Ha jól számolom egy 7200-as fordulatszámú tányér kerületi sebessége kb. 140 km/h. (Ha esetleg nem jól számoltam, akkor javítsatok ki.) Ahhoz, hogy a levegő súrlódása miatt a tányér melegedjen, jóval nagyobb sebességre lenne szükség. Ráadásul ez a sebességkülönbség csak a felpörgést követő néhány másodpercben létezhet, ezt követően a levegő örvényleni kezd a belső térben (mint egy kávédaráló vagy mixer esetén), vagyis közel azonos sebességgel forog, mint a tányér. A sebességkülönbség itt már inkább a kasztni és a levegő között lesz nagy.
A melegedés fő oka (szerintem) a motor, mely a légellenállással és a csapágyazás súrlódásával küzdve próbálja az adott tömegű forgórészt adott sebességen tartani, mely közben a befektetett energia egy jó része hővé alakul a motorban és ez szépen szétterül a kasztnin és a tengelyen keresztül a tányérokon. Ugyanilyen módon melegszik a fejmozgató motor is.

A fejek esetében valószínűleg szintén nem a levegő okozza a melegedést, hanem inkább a félvezetők működéséből adódó hő, mivel gondolom elég nagy frekvencián működnek ezek is (mint a cpu), ráadásul nagyon kicsi a méretük, emiatt nehezen hűthetőek (mintha cpu-t szeretnénk hűteni levegővel borda nélkül). Emiatt nem tartom kizártnak az általad feltételezett hőmérsékleteket. Mellesleg a fejeket valószínűleg épp a tányérok okozta légáram hűtheti.

A csendesítés esetén a seek idők hosszabbodása miatt csak a fejmozgató motor által termelt hőmennyiség csökken, a fejeknek pedig csak akkor van idejük érdemi hűlésre, ha random műveleteket végez a meghajtó, folyamatos írás, illetve olvasás esetén (nagy állományok) ugyanúgy maximumra vannak járatva, mint normál esetben (feltéve, ha nincs teljesen széttöredezve a filerendszer), mivel ilyenkor lényegesen kevesebbet kell ugrálniuk.

Mellesleg nem tudnád valahogy megmérni a fejek hőmérsékletét működés közben. Ahogy nézem neked megvan a lehetőséged és technikád hozzá, illetve valószínűleg könnyebben hozzá tudsz jutni még működő, de már gyakorlatilag használhatatlan meghajtóhoz. Meg lehetne próbálni valahogy felragasztani egy szenzort a fejre vagy a közelébe, esetleg hővezető pasztával támogatva, melyet valami nagyon vékony kábellel kivezetni a fejtartón és megnézni mondjuk egy nagy folyamatos írás során mit csinál a meghajtó. Ez tényleg érdekelne.

A kékre égett fejet milyen hiba okozta? Itt ugyanis elég magas hőmérséklet kellhetett, akár néhány száz fok is (legalábbis, hogy egy rugóacél megkéküljön).

Abban mindenesetre egyetértünk, hogy a belső hőmérséklet arányos a külsővel, vagyis, ha hűtve van a drive, belül is hűvösebb, illetve ha az ember teheti, természetesen hűtse.

Még egyszer, tényleg nem kötekedni akarok, nyugodtan javíts ki, ha valami hülyeséget írtam.

(#31) Ganger


Ganger
aktív tag

hali!

Pár maxtor tapasztalat:

-szeret nagyon gyorsan meghalni, minden különösebb ok nélkül, ha nagyon leterheli az ember akkor valószínűbb, én is nyúztam
Az elmúlt másfél hónapban kinyúlt nálam is, meg az ismerőseimnél is jó pár garanciális vinyó.
Rohadt meleg a kis köcsög, a prescottomra néha simán ráver. húzom is a számat miata, szerintem aki maxtort vesz annak javasolt hűteni is rendesen. Lehet hogy x fokot irnak hogy még muzsikál, de a maxtoroknak amúgy is nagy a rizikófaktora, inkább próbálom letörni. Alapból nem maxtorra teszem a rendszert. Nem telepitek rá progikat,max olyat ami nélkülözhető, játékok pl, nem másolok rá ''több szálon''. Csak adattárolásra használom, illetve abból is a kevésbé fontos adatokat. Filmek zenék. A maxtorokból köszönöm, de elegem van.

Ha beadja a kulcsot, fel a maxtor oldalára, aztán a vinyó szériaszámát beirva meg lehet tudni még hány hónap rá a garancia, ha meg van felé lehet adni postán, aztán kicserélik. Régebben még külföldre ment a vinyó, onnan meg küldték vissza az újat. Most valahova Csepelre kell küldeni állítólag, ha érdekel vkit a cím előkerítem
A regisztrációnál kell mindenképp a hibakód, amit a powermax kidobott.

Asszem ennyi ha vmit kihagytam, akkor sorry
:U

[Szerkesztve]

Repül a rohadt gép ki tudja hol áll meg, s kit hogyan talál meg

(#32) Ganger válasza [Makker] (#1) üzenetére


Ganger
aktív tag

Tényleg, bios felismeri?

Repül a rohadt gép ki tudja hol áll meg, s kit hogyan talál meg

(#33) mr_ricsi válasza pitman (#30) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Ahhoz, hogy a levegő súrlódása miatt a tányér melegedjen, jóval nagyobb sebességre lenne szükség.''

Amikor a ''hőkalibráció'' témakörében túrtam a netet, ráakadtam az IBM oldalán egy leírásra.
Ők találták ki, hogy aluötvözet helyett üvegből készítik a tányérokat. (És erre került a mágnesezhető bevonat.)
Arról volt szó a leírásban, hogy módosítaniuk kellett a vinyók firmware-ét, mert ha pár percig nem volt lemezművelet, és a fix helyen álló fej alatt pörgött a lemez, akkor azon az 1 sávon úgy felmelegedett, hogy a hőtágulás miatt levált a mágnesezhető bevonat. (Az alu jobb hővezető, mint az üveg, ezért korábban ez a probléma nem jelentkezett.)

Megoldásként beírták a firmware-be, hogy x perc semmittevés után y sávot lépjen a fej. (már nem emlékszem, mennyi az x és az y, de nyugtatták a tulajokat, hogy normális, amikor x percenként ciripel egyet a fejszervó.)

Abban nem foglalnék állást, hogy mitől melegszik a lemez, de ha az IBM-nek hihetek, akkor tényleg melegszik.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#34) pitman válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


pitman
őstag

Ott viszont akkor attól lehet, hogy közvetlenül a fej alatt a levegő sokkal nagyobb sebességgel ármalik a kis résen és csak ez a sáv melegszik túl. Ahhoz, hogy a teljes tányér a levegő súrlódása miatt melegedjen ahhoz kevés a tányér forgási sebessége. Én ezt erre értettem. Ez viszont megmagyarázná a fej magasabb hőmérsékletét. Az üveg nagyon rossz hővezető, lehet, hogy ez is közrejátszhatott.

(#35) $ válasza liksoft (#28) üzenetére


$
tag

Néha csak kattan kettőt, és megy tovább, néha meg kattan egyet és leáll, ekkor a gép is természetesen lefagy. De nem csinálja gyakran, kb havonta egyszer.

(#36) khron


khron
tag

Seagate-et vegyetek,mert a Maxtorok szarok.Rengeteg hibás van, igaz többet is vesznek mint Seagate-et.A Samsungok elégni nem szoktak, viszont akkor már inkább Maxtor

WANTED: minden ami - SEGA -

(#37) Tomitosz válasza khron (#36) üzenetére


Tomitosz
aktív tag

A hiba ugy is ott található hogy van samsung alkatrész a maxtorokban.

(#38) --Lasali--


--Lasali--
csendes tag

Na Hi All!
Keresgettem már a fórumon a topic ok közt... mert érdekel ez a winyó melegedős téma, és nekem viszonylag van egy konkrét példám erre. Akkor megosztanám köztetek:
Van egy Seagate Barracuda 7200.7 SATA 120026 os winyóm, [ST310026AS]
(SATA 150, 120GB)
2003 év végén lett megvásárolva.
A gépbe minden nemü hűtés nélkül került be.
Elején még nem fogalakoztam a hőfokokkal. Majd a múlt nyáron elkezdtem őket figyelni, a lemez 50-54 fok alá nem csökkent, terhelés mellett pedig kihúzta az 58 fokot is!!!
Ez legfőképp annak tudható be hogy én eléggé egy gyilkos személy vagyok ilyen hardware eszközök terén :U Mert azt én nem foglalkozok vele hogy most megvárjam míg ezt meg csinálja ezt azt azután adjam neki a következőt, hanem fullon hajtom a cuccost azt bírja ameddig bírja...meg nem azért fizettem ki 30 ruppót hogy nekem itt túlmelegedgessen.
Mongyuk a dologba az is bennt volt hogy a háznak a hűtése akkoriban egyenlő volt a nullával...
Összefoglalva, az nyáron napi 6-10 üzemórával ilyen 55 fok átalaggal ment.
Aztán nyár elteltével jött is ennek a mellékhatása :U
Jah, azt is meg kell jegyeznem hogy ha 58 fokosan ki lett kapcsolva, szinte tisztán lehetett hallani hogy a lemez megáll...mint az ilyen régi lemezes kondenzátoroknál mikor le lett róla véve az áram...
Na szóval, pár hónap után, érdekes csiszogó hangra lettem figyelmes, pár hét után szín tisztán lehett hallani a fejmozgató mechanika ''surrogását, csiszitelését''
Szal szerintem az a ''kicsit'' magas hőmérséklet betett neki rendesen, és elkezdett kopni a masina, rohamos ütemben, gondolom ezzel az élettartamát is megrövidítettem.
Volt egy kis gép tatarozás, szét lett kapva, azt a winyó lett kicsit hurcolászva, azóta elmúlt ez a csiszitelés. Meg a ház hűtése is normálisan meg lett csinálva, így nem melegedig túl a 48 fokon soha sem, amúgy meg csak bekapcsolva tartja a 44 fokot.
Egyébként szerintem nagyon nincs sajnálva a cucc, pl mult hónapba fele 15 ször lett leforamtálva, naponta töredezettségmentesítve van, folyamatosan cserélődik rajta az adat stb.
Amúgy nekem nagyon bejött ez a lemez, legközelebb is Seagatet fogok venni, igaz hogy melegszik, hangos (legalább hallom hogy dolgozik, de tényleg, nagyon hangos..) de gyors, és viszonylag strapabíró.

(#39) --Lasali-- válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


--Lasali--
csendes tag

Szerintem ez teljességgel igazolja hogy a fej és a lemez közt a levegő súrlódása miatt hő alakul ki...
De azt tényleg megkéne mérni hogy mekkora is ez...
Amúgy meg valami kevésbé súrlódó anyaggal nem lehetne kitölteni a HDD házát?

(#40) --Lasali--


--Lasali--
csendes tag

Amúgy nemtudom hogy software vagy hardwares hiba, de néha a cenzor 26 vagy 29 fokot mutat, ami nem igaz, nem csak egy ''mérő'' progi játszotta el ezt..

(#41) liksoft válasza pitman (#30) üzenetére


liksoft
nagyúr

Az alapokat véve jó a gondolatmeneted. Egy két dolgot írok még ide:
- Általánosban úgy emlékszem, úgy tanultuk a munka mérését, hogy valaki anno folyadékot kevergetett hőszigetelt edényben, és figyelte mikor lesz 1 fokkal melegebb. Ott csak a folyadék súrlódása, örvénylése melegíthette, itt a levegőé.
- A levegő is el kezd forogni a lemezekkel együtt, de a ház és a lemezek közé elhelyezett borda (Sam, Max) viszont áll. Így durva örvénylések keletkeznek, ahol az áramvonalasságnál már század milliméterek is számítanak. A Max gyönyörű de marógéppel készült 90fokos élekkel rendelkező darabokból áll, míg a Sam randa stancolt de ívelt szélűekből. Ennyi már elég a hőmérsékletkülönbséghez kettőjük között.
- Igaz, a motorok is melegítenek, de azok a felfüggesztésük (csapágyazási pontjuk) miatt a ház felé jobban át tudják adni a hőt mint a fejek.
- Sajnos nem tudok fejet mérni. Ha hőérzékelőt tennék rá, megváltoztatnám a formáját, repülését. Így hamis mérési eredményhez jutnék. Mivel egy mai fej repülő testjének felülete 2 négyzetmm körül van, így nagyobb lenne az érzékelő. Ez tuti 50% feletti hibát visz a rendszerbe. Tehát minek.
- A kék fej egy IBM. Elindult az anyagleválás folyamata, mivel hűtés nélkül jó mélyre volt beszerelve. A levegőben lévő szemcsék még erre a fejre nem tapadtak rá, mert akkor olyan lenne mint a másik ami elveszítette a rajzolatát, szinte teljesen sík. Viszont a megváltozott légpárna ennyire fel tudta melegíteni.
- mr_ricsi #33-ban írta a hőtágulást. Ott olvasható sokmindenre magyarázat. Nem érdemes tovább szaporítani.
- És végül. A lemez forgásához képest a fej áll. Két lemez között két fej elviszi a lemezek közötti hely felét. A fej egy repülőteste nagyon vékony rugóacél lapra van ragasztva (ez tartja). Egy másik erősebb a repülési felület túloldalát középen támasztja meg, így a karhoz képest térben tud beállni a fej a lemezhez. A repülő test kisebbik oldalára teszik fel az áramkört, majd műgyantával zárják le. Pár képen látható is. A ''gyufásdoboz'' a repülő test, van rajta a kilépő élnél egy pici fényes pont (itt ír és olvas), amit egy átlátszó vékony csík zár le (ez a műgyanta). Ez azért kell, mert a levegőtől a félvezetőt el kell zárni. De nagy hőkülönbség a repedését okozhatja, így a fej meghal.

Gondolataid jók, talán a fenti infók adnak még pár ötletet Neked. Egyébként tervezem, hogy a képek alá pontos magyarázatot is teszek, csak időm nem volt még rá.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#42) liksoft válasza $ (#35) üzenetére


liksoft
nagyúr

Akkor ezt a hibát ha nem melegedés vagy érintkezési hiba (tápfesz) nehéz lesz megtalálni. Ilyenre szoktam mondani: négerek harca az alagútban éjszaka. Azért az első kettőt nézd meg.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#43) liksoft válasza --Lasali-- (#39) üzenetére


liksoft
nagyúr

De légüres térrel. Csak akkor hogyan csinálsz légpárnát. Kerekeken csak nem gurulhat. :D

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#44) mr_ricsi válasza liksoft (#43) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A #37-re reagálnál? (Kíváncsi vagyok... :) )

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#45) liksoft válasza mr_ricsi (#44) üzenetére


liksoft
nagyúr

Hozzám inkább mechanikahibás Maxtorok jönnek. Ott tudomásom szerint (fej, felület) nem a Samsung rúg fociba (az ALPS inkább). Viszont a Sam alkatrészgyártó is. Így ha a Max úgy itéli meg, beteszi a cuccaiba. Viszont ramhibás Max nálam elenyésző. Nem csináltam Max-on belül beszállítókra statisztikát, de nem hinném, hogy a felvetett gondolat okozná a kérdéses hibaszázalékot. (Hozzám nem a teljes piac, csak a kétségbe esettek jutnak el, így a házi statisztika nem biztos, hogy pontos.)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#46) liquidmoon válasza [Makker] (#1) üzenetére


liquidmoon
aktív tag

Hi! Az egyik spanom most vett egy 160gb Maxtort, hazavitte nem megy...Na mind1, visszaballag kicserélik, hazaviszi , az sem megy. Utána az üzletben még 3at próbáltak ki, és 1ik sem volt jó. Ez kicsit para már . Az eladó gondolom tépte a haját :DD, meg a spanom is. De vett helyette egy 120ast.

(#47) Tomitosz válasza liquidmoon (#46) üzenetére


Tomitosz
aktív tag

Annó a chip ujságban is azt irták hogy a maxtorokban a 120gb-os a legstabilabb és a legjobb. Nekem még mindig megy:DD

(#48) demagóg válasza --Lasali-- (#39) üzenetére


demagóg
aktív tag

De azt tényleg megkéne mérni hogy mekkora is ez...

Normál esetben nem megy 1-2száz fok fölé. A matematikai modellek és a mérések szerint legalábbis. Rezonancia, instabil repülés miatt a felületen megpattanó fej viszont igencsak bajba kerülhet síkosító gél esetén is. Ekkor háromszáz fok fölé izzik a fej, ezt az olvasó elem már nem bírja ki. A mágneses domainek átrendeződnek. Ekkor még segít a fej resetje. Ha a hőtágulás miatt még jobban kilógó fej még tovább melegszik, a rétegek elszállnak, a fej meghal.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#49) --Lasali-- válasza liksoft (#43) üzenetére


--Lasali--
csendes tag

Hát valahogy megkell csinálni, mittudomén ;)
Amúgy arra a 58 fokra, meg a fej mozgató mechanika csiszogására mit szólsz? :F

(#50) liksoft válasza --Lasali-- (#49) üzenetére


liksoft
nagyúr

OK. Feladom. Van más, kevésbbé melegedő.

1. Félvezető tár
2. Holografikus tárolás (bár ez is melegszik, úgy tudom)
3. Papír, ceruza (de ez is sebesség függő)

Ha lenne, már használnák, és a gyárak rajtunk próbálnák, hogy működik-e.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.