Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) dabadab válasza vicze (#38) üzenetére


dabadab
titán

Perspektívába rakva: ennyi pénzzel nem fért volna be a 10 leggazdagabb magyar közé se. És hát pl. Széles Gábor (aki meg igen) antigravitációs hajtóműve valahogy nem nyomta le a Falconokat :)

DRM is theft

(#52) kikikirly válasza #54625216 (#48) üzenetére


kikikirly
senior tag

,,Musk vett egy céget a saját pénzén úgy, hogy más cégben is volt érdekeltsége.
Szerinted más sosem tett még ilyet?"
Számolj már el 3-ig mielőtt ilyeneket leírsz!
Mennyire életszerű hogy tisztában legyek mondjuk elmúlt 2 évben történt összes felvásárlással???
Továbbra sem akarja senki előírni teremtődnek hogy mit tehet és mit nem, ezt TE magyarázod bele, csupán a véleményünket írjuk le, ehhez minden jogunk megvan.
Pár hónappal ezelőtt velem is eljátszottad ugyanezt...

Másrészt Twitter ügyben két olyan területem mondott csütörtököt amit korábban mindenki az erősségének tartott:
Pénzügyi vezetésből ebben a konkrétan ügyben megbukott(Hirdetőkkel együtt ment el a bevételek jelentős része, technikai problémák stb) és Kommunikációból: mostanra kiderült mekkora se**fej lett belőle. Tudom számodra ezek feldolgozhatatlanak, inkább velünk kötekszel. :C

(#53) dabadab válasza kikikirly (#52) üzenetére


dabadab
titán

Mennyire életszerű hogy tisztában legyek mondjuk elmúlt 2 évben történt összes felvásárlással???

Mennyire életszerű az, hogy úgy kommentelj, hogy fogalmad se legyen semmiről?
A kérdésed alapján: határozottan :)

DRM is theft

(#54) #54625216 válasza kikikirly (#52) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Számolj már el 3-ig mielőtt ilyeneket leírsz!"

Olvasd már utána miről szól a beszélgetés, mielőtt ilyeneket leírsz, köszi.

"Továbbra sem akarja senki előírni teremtődnek hogy mit tehet és mit nem, ezt TE magyarázod bele, csupán a véleményünket írjuk le, ehhez minden jogunk megvan."

Erre már többször is válaszoltam, pl.:

"Bárkit lehet bármivel kritizálni, a kritikát demagógiaként jellemezni nem a kritikához való jogodat vitatja, hanem az érveid komolyságát."

Ami a Twitter ügyet illeti, bármilyen meglepő is, nem Musk személye vagy egyéb bizniszei a téma. Pont arról folyik a vita, hogy a SpaceX kapcsán felhozni, hogy mennyit költött a Twitterre nettó demagógia.
Értem én, hogy valami abszurd okból ráfixálódtál Muskra és most a Twitter a slágertéma, ha pedig valaki nem csípőből fikázza, az az ellenség, de ez olyan, mint a vírustagadás: jobb az indulataidat kiélni a Facebook buborékodban. Te megkapod a hasonszőrűektől a buksi simogatást, az értelmes topikokat meg nem offolod szét. Win-win.

(#55) kikikirly válasza dabadab (#53) üzenetére


kikikirly
senior tag

Vegyük át a lényeget:
Musk úgy vásárolta fel a twittert hogy valójában esze ágában sem volt , csak a híveit kábította szokás szerint. Ez önmagában óriási hiba, nem vette észre hogy olyan szerződést ír alá amiből nincs visszatáncolás. Eric Frohnhoefer kirugásánál fényesen bebizonyitotta mennyire le*arja a szólás szabadságot és hogy mekkora egója van(pár évvel ezelőtti Pedo Guy-os beszólás ennek az előzménye, csak ott konkrét cselekmények nem követték a dolgot).
Ész nélküli leépítésekkel és a hirdetők elkergetésével mint pénzügyi vezető vallott kudarcot.
,,Mennyire életszerű az, hogy úgy kommentelj, hogy fogalmad se legyen semmiről?"
Oké, tegyük fel más felvásárlásnál is elkövet valaki hasonló léptékű hibákat. Ez mit befolyásol ebben az ügyben?Józan ésszel belátható hogy Musk nem elnézett valamit, vagy nem volt birtokában egy információnak aminek ha a birtokában van más üzleti döntéseket hoz.
Nem erről van szó.
Abban igazad van hogyha az ember kommentet ír adott témában akkor abban a témában legyen tisztában az alapokkal. :R

[ Szerkesztve ]

(#56) ddekany válasza #54625216 (#48) üzenetére


ddekany
veterán

"akkor másnak miért szabad"

A "szabad" nem jó szó erre, de ha ezt használjuk az "egyet értek vele" szinonimájaként, akkor másnak sem "szabad". De ez egy teljesen konkrét eset amiről beszélünk, és szerintem nem meglepő, ha sok embernek határozottan nem tetszik, ami történt.

"azon múlik a gazdasági sikerük [...] hogy képesek-e önmagukban sikeresen gazdálkodni"

Nagyon hosszú távon. Rövidebb rávon meg lehetnek völgyek, amiket túl kell élni.

(#57) vicze válasza dabadab (#51) üzenetére


vicze
félisten

Aszondod Lölő indíthatna egy magyar űrprogramot? ;]

El se tudom képzelni, hogy mi lenne ha a "kormány" nem a fociba fektetné azt a sok pénzt.

[ Szerkesztve ]

(#58) dabadab válasza vicze (#57) üzenetére


dabadab
titán

Amikor a FH két boostere szépen szinkronban landolt, akkor volt nagyjából hasonló nagyságú a SpaceX-be és a 2010 után a magyar fociba betolt pénz.

DRM is theft

(#59) vicze válasza dabadab (#58) üzenetére


vicze
félisten

Sose mertem utána számolni mekkora volt az az összeg amit eddig eltapsoltak sportra, de FH-ig való eljutás 3-5milliárd között volt. :O (Most megyünk a 9 felé a Starshippel eddig, ami önmagában lesz vagy 6-10milliárd között annak függvényében, hogy hogy haladnak.)

(#60) ddekany válasza vicze (#59) üzenetére


ddekany
veterán

Illetve mennyi ment abból ténylegesen a sportra, amit elvileg a sportra költöttek... avagy ugyan azokat a dolgokat a sport kapcsán mennyivel lehetett volna olcsóbban elérni, ha becsületesek.

(#61) #54625216 válasza ddekany (#56) üzenetére


#54625216
törölt tag

"De ez egy teljesen konkrét eset amiről beszélünk, és szerintem nem meglepő, ha sok embernek határozottan nem tetszik, ami történt."

Konkrét esetről beszélsz, de ellenérvként nem konkrét, hanem hipotetikus problémákat hozol fel.

Lehet a kérdést - a konkrét eset kapcsán - általánosságban tárgyalni, hogy ha valaki egy cégbe fektet, akkor nem helyes, ha más cégbe is bevásárolja magát, mert ha a jövőben akármilyen rossz dolog történik a már meglévő cégével, akkor ő nem tudja financiálisan kisegíteni, ergo magára hagyja a bajban és ez nekünk nem tetszik. Ez esetben minden befektetőt, aki egynél több cégbe fektet felelőtlen hazárdjátékosnak kellene bélyegeznünk, hogy - a konkrét példa kapcsán - elkerüljük a kettős mérce érvelési hibát.

Vagy kezelhetjük az egészet konkrétumok szintjén, hogy:
1. Elon Musk megvette a Twittert 30+ milliárd dollárért
2. Ez azért nem tetszik, mert a SpaceX-nek jobban kellett volna az a pénz a következő konkrét célokra: ..... ?

Komolyra fordítva a szót: egy befektetés nem így működik.
Van egy adott méretű kockázat, amit a befektető egy adott hozam reményében hajlandó vállalni, ha nem jön be, akkor nem újabb pénzeket tol a cégbe, amíg fel nem éli a vagyonát, hanem leírja az egész vállalkozást veszteségként. Ezért kritikus minden cég esetében, hogy önálló szervezeti egységként képes legyen kordában tartani a saját pénzügyeit.
Musk kétségtelenül hajlandó extrém kockázatokat vállalni az extrém hozam reményében, és vezetőként hajlandó extra energiákat ölni a cégei menedzselésébe, de ez nem jelenti azt, hogy a befektetéseit ne befektetésként kezelné.

(#62) ddekany válasza #54625216 (#61) üzenetére


ddekany
veterán

Te viszed állandóan hipotetikus, általánosítós irányba ezt, nem én. Itt konkrét esetben, adott egy jellegéből adódóan eléggé kockázatos SpaceX. Ettől más vállalkozásba is beletolhat akár 40+ milliárdot is, ha ez egy annyira ígéretes dolog. Na de egy Twitterbe??? Azért ez magyarázatért kiált.

(#63) #54625216 válasza ddekany (#62) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Itt konkrét esetben, adott egy jellegéből adódóan eléggé kockázatos SpaceX. "

És mi az a konkrét igény, amiért Musknak feltétlenül 40 milliárdot kellett volna tolnia a SpaceX-be? Mert ez a része valahogy mindig kimarad.

"Na de egy Twitterbe??? Azért ez magyarázatért kiált."

Musk nem tartozik magyarázattal sem Neked, sem másnak azzal kapcsolatban, hogy mire költi a pénzét, amíg legálisan teszi. Nem csak jogi, de erkölcsi értelemben sem.

(#64) schawo


schawo
titán

Nem unjátok már? Ugyanaz megy szóról szóra 20-30 post óta. Álláspontok kihirdetve, közelítés nulla. Tovább, tovább, nincs itt semmi látnivaló.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#65) ddekany válasza #54625216 (#63) üzenetére


ddekany
veterán

És tényleg végetlen ciklus... Akkor úgy kellett volna írnom, érdekes lenne tudni, mi rá az indok. (SpaceX-eset is már leírtam párszor mire kell.)

[ Szerkesztve ]

(#66) azbest válasza vicze (#57) üzenetére


azbest
félisten

eh.. hunor

(#67) vicze válasza azbest (#66) üzenetére


vicze
félisten

Hát én inkább egy felcsúti Csillagbázisra gondoltam. :P

(#68) #54625216 válasza ddekany (#65) üzenetére


#54625216
törölt tag

Azt írtad le, hogy esetleg mire kellhet, ha...
Erre mondtam, hogy ugyanezzel a logikával minden létező befektetést el lehet ítélni, mert mindig ki lehet találni valami vészforgatókönyvet, hogy az a pénz ahelyett mire kellhetne, ha...

(#69) ddekany válasza #54625216 (#68) üzenetére


ddekany
veterán

Ennél pöttyet több a bemenő paraméter, ami alapján nem tetszik...

(#70) #54625216 válasza ddekany (#69) üzenetére


#54625216
törölt tag

Mégsem tudtál egyetlen értelmes érvet sem felhozni, hogy miért.
Persze mindenkinek joga van hozzá, hogy különösebb indoklás nélkül, érzelmi alapon valami ellenszenvet váltson ki belőle, csak akkor mondjuk ki, hogy ez tisztán irracionális, indulati kérdés.

(#71) schawo válasza #54625216 (#70) üzenetére


schawo
titán

ez

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#72) ddekany válasza #54625216 (#70) üzenetére


ddekany
veterán

Leírtam 100x miért. Vedd észre, rá vagy görcsölve annak bizonyítására, hogy ez csupán Musk ellenes érzelmi kirohanás. Találsz itt sok Musk hatert, ez náluk könnyebben menne. Részemről, a projektjeinek drukkolok, maga a csávó meg tippre hasonló minden elérhető eszközt felhasználó gátlástalan pszicho, mint a legtöbb Silicon Valley milliárdos lehet. Ezt a realitást figyelembe véve kell hozzájuk viszonyulni... Nem szeretetre méltók, de hatékonyak. ;] Vagy épp nem, mint Twitter esetén... (Vagy majd kiderül persze.) Vagy mint mikor belekeveri magát a politikába... finoman szólva kontraproduktív.

[ Szerkesztve ]

(#73) #54625216 válasza ddekany (#72) üzenetére


#54625216
törölt tag

Ismételgeted, hogy leírtad az érveidet, de egyetlen példát sem hoztál fel, hogy a SpaceX-nek konkrétan mire kellene a pénz, amikor ez alapján minősíted Musk más befektetéseit. Általánosságban a kockázat nem valid érv, más pedig nem hangzott el tőled. Pusztán erre próbáltam felhívni a figyelmedet.
Abban egyetértünk, hogy a Musk által tulajdonolt cégek konkrét eredményeit hülyeség a személyiségének szubjektív megítéléséhez kötni legyen az akár pozitív vagy negatív.

(#74) dchard válasza #54625216 (#63) üzenetére


dchard
veterán

"Musk nem tartozik magyarázattal sem Neked, sem másnak azzal kapcsolatban, hogy mire költi a pénzét, amíg legálisan teszi. Nem csak jogi, de erkölcsi értelemben sem."

Az ultimate érv mindenre ami Musk kritika... Senkinek semmi köze hozzá. És még te kéred számon a konkrétumokat másnál... Semmi értelme neked bármit is írni, mert a vége az hogy ez Musk magánügye. Rávilágítottunk arra számos aspektusból, hogy hol van a bibi a műszaki-gazdasági racionalitással kapcsolatban például Stralink ügyileg, amire neked mindig valami hipotetikus jövőbeli siker a válasz. Majd ha elkészül a V2, majd ha elkészül a Starship, majd ha lesz ez meg az, ami ugyanúgy be nem teljesült ígéret legalább is egyenlőre. Engem kizárólag a Starlink érdekel, elsősorban műszaki aspektusból, de látható hogy ugyanazt a trükköt alkalmazza a csávó, mint mondjuk Tesla Semi-nél: csak az árát nem tudjuk, meg az önsúlyát. Ugyanez igaz a Stralink-nél: csak azt nem tudjuk, hogy mekkora egy hold valódi kapacitása (nem bemondott értékre vagyok kíváncsi, hanem az alap műszaki paraméterekre, amiből bárki kiszámolhatja a kapacitást pont úgy mint bármilyen más telekommunikációs technológiánál).

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#75) #54625216 válasza dchard (#74) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Az ultimate érv mindenre ami Musk kritika... Senkinek semmi köze hozzá."

Hogy melyik befektető mikor mire költi (legálisan) a pénzét, az nem Musk specifikus kérdés, pontosan ugyanannyi közünk van más üzleti döntéseihez, mint Musk befektetéseihez: semmi.

Ha tehát ez a Musk kritika, akkor joggal jegyzem meg, hogy erkölcsi kérdésként támadni egy befektetést demagógia, ha pedig az n+1 egyéb befektetővel szemben nem fogalmazol meg hasonló logika mentén kritikát, az kettős mérce érvelési hiba.

"És még te kéred számon a konkrétumokat másnál... "

A konkrétumokat arra kértem, hogy ha állítása szerint a SpaceX-nek jobban kell az a pénz, akkor konkrétan mire. Erre az volt a válasz, hogy a jövőbeni esetleges kockázatok elhárítására. Ezt viszont a világ minden létező befektetéssel szemben ugyanúgy fel lehet hozni, tehát megint csak visszajutottunk a kettős mércéhez.

"Rávilágítottunk arra számos aspektusból, hogy hol van a bibi a műszaki-gazdasági racionalitással kapcsolatban például Stralink ügyileg, amire neked mindig valami hipotetikus jövőbeli siker a válasz. "

Egy kiépítés alatt lévő szolgáltatással kapcsolatban fogalmazol meg aggályokat hiányos információk alapján. Tehát egy hipotetikus, jövőbeli kudarcról beszélsz és személyes kétely alapon vonod kétségbe, hogy a SpaceX nyilvánosság előtt ismertetett megoldásai elegendőek-e, mert hogy azok jövőbeni terveket tartalmaznak.

"Engem kizárólag a Starlink érdekel, elsősorban műszaki aspektusból, de látható hogy ugyanazt a trükköt alkalmazza a csávó, mint mondjuk Tesla Semi-nél: csak az árát nem tudjuk, meg az önsúlyát. Ugyanez igaz a Stralink-nél: csak azt nem tudjuk, hogy mekkora egy hold valódi kapacitása."

Ha számodra nem elegendőek a közzétett információk, akkor ne vásárolj Tesla Semi-t és ne fizess elő Starlinkre.

(#76) ddekany válasza #54625216 (#75) üzenetére


ddekany
veterán

Egy SpaceX jövőbeni kockázata, meg mondjuk egy... most mit tudom én... legyen egy gyorsétkezde láncé, az nem ugyan az. Nem mércéből van a kettő féle, hanem kétféle dolgot mérünk.

(#77) dchard válasza #54625216 (#75) üzenetére


dchard
veterán

"Egy kiépítés alatt lévő szolgáltatással kapcsolatban fogalmazol meg aggályokat hiányos információk alapján."

Az információk azért hiámnyosak, mert nem teszik közzé. Ezek nélkül pedig nem tudsz értelmezhető kockázatot számolni, amiről itt beszélni szoktál, helyette van valami egészen más: szerencsejáték meg hitélet.

"Tehát egy hipotetikus, jövőbeli kudarcról beszélsz és személyes kétely alapon vonod kétségbe, hogy a SpaceX nyilvánosság előtt ismertetett megoldásai elegendőek-e"

Tévedés. Nem hipotetikus, ki lehet számolni. Pontosabban ki lehetne, ha bevallaná. És amit tudunk, az sem nyilvános, hanem szivárogtatott. A nyilvános az, hogy hol 20Gbit/s egy műhold kapacitása, hol 40. Ez a semmi az, ami nyilvános. Te melyiket hiszed el? 20 vagy 40? De ha holnap bemond 80-at, akkor azt fogod elhinni befektetőként? És akkor itt találkozik a vaporware a műszaki valósággal: a kiszivárgott műszaki adatok alapján sem tudta még senki kiszámolni hogy jön ki a 20gigabit/s egy holdra, nem hogy a 40. És a távközlésben csatorna kapacitást számolni nem rakéta tudomány, egyszerű szorzás. És a megtérülés jelentősen függ ettől a paramétertől.

De amikor erre rávilágít valaki, annyit tudsz mondnai, hogy akkor ne vegyek részvényt (eszembe sem volt). Ennek semmit értelme. Ha majd lesz valami műszaki számításod a 20gigabit/holdra, azt szívesen meghallgatom, ennek a tartalom nélküli szájkaraténak nincs értelme....

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#78) #54625216 válasza dchard (#77) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Az információk azért hiányosak, mert nem teszik közzé. Ezek nélkül pedig nem tudsz értelmezhető kockázatot számolni, amiről itt beszélni szoktál, helyette van valami egészen más: szerencsejáték meg hitélet."

Tehát a Starlink garantált csődjéről hitéleti alapon nyilatkoztok? Oké.
Előjöttök valamiféle légből kapott elmélettel, hogy az egész miért nem fog működni, meg gazdaságilag miért működésképtelen, majd amikor az ember rákérdez, hogy a szokásos személyes kétely érvelési hibán túl mire alapozzátok véleményeteket, akkor csak annyit tudsz mondani, hogy kevés az adat. Ergo nem tudod az állításaidat alátámasztani semmivel.

"Te melyiket hiszed el? 20 vagy 40? De ha holnap bemond 80-at, akkor azt fogod elhinni befektetőként?"

Mivel a SpaceX nem tőzsdei cég és a részvényeit meghívásos alapon, zárt körben értékesíti, így ez legyen annak a befektetői körnek a problémája. Ez nem hit kérdés. Ha azt állítod, hogy a SpaceX hazudik a befektetőinek, akkor vagy állj elő objektív bizonyítékokkal, vagy maradjunk annyiban, hogy a levegőbe hadoválsz.

"Ha majd lesz valami műszaki számításod a 20gigabit/holdra, azt szívesen meghallgatom"

Ezt úgy hívják, hogy a bizonyítási kényszer áthárítása érvelési hiba. Ha azt állítod, hogy a 20gigabit / hold nem valós érték, akkor azt Neked kell bizonyítanod és nem nekem az ellenkezőjét.

(#79) #54625216 válasza ddekany (#76) üzenetére


#54625216
törölt tag

Adott egy befektető, elindít egy vállalkozást, majd idővel megvesz egy másikat.
Teljesen mindegy, hogy az első vállalkozása micsoda, mindig lesz benne üzleti kockázat. Tehát az alapján kritizálni a cégvásárlást, hogy az első üzletének esetleg a jövőben valamikor majd kellhet tőkeinjekció teljesen értelmetlen, mert ennyi erővel mindenkinek max. egy cégbe szabadna befektetnie.

(#80) dchard válasza #54625216 (#78) üzenetére


dchard
veterán

Neked minden levegőbe hadova, csak az nem amit a Musk mond. Oké, én tudok ezel együtt élni.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#81) azbest válasza dchard (#77) üzenetére


azbest
félisten

"a kiszivárgott műszaki adatok alapján sem tudta még senki kiszámolni hogy jön ki a 20gigabit/s egy holdra"
At 2000 MHz and 64QAM FEC = 0.873 (= 8/9), we will get the total throughput of one StarLink satellite, 2000 x 2 x 5.11 = 20.22 Gbit, which is fully consistent with the known data, including the first SpaceX application sent to the FCC in 2016. [link]

Az fcc doksik közt lehet több részlet is megvan. A különböző generációk meg más más képességűek lehetnek. A használható frekvenciák és a moduláció alapján lehet elméleti max sebességet számolni.

A lézer linkes műhold-műhold kapcsolat lehet több is.

[ Szerkesztve ]

(#82) dchard válasza azbest (#81) üzenetére


dchard
veterán

Na ebbe mindjárt belebújok. Köszönöm szépen, ez végre valami kézzelfogható adat.

A műhold-műhold lézer linkről eddig azt olvastam, hogy egyelőre nem működik, emiatt el is fogyasztanak egy vagy két frekit az ötből műhold-föld kommunikációra, ami megmagyarázza, hogy miért nem lát senki egyszerre több mint két frekit működésben adott helyen. Van esetleg erről is valami infód?

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#83) azbest válasza dchard (#82) üzenetére


azbest
félisten

itt is lehet pár hasznos kiegészítés [link] sajnos a linkelt fcc oldalon a műholdtársaságok kérdez-felelek kommunikációjának olvasása belépéshez kötött.

Az újabb generációsok tudtommal tudnak lézert, valsz ukrajna távolabbi részeit is így tudják lefedni, pedig csak két földi állomás van "közel", egy lengyel és egy török. [link]

Szerintem - saját gondolatként - ahogy a mobiloknál is, a frekik kiosztásánál figyelniük kell, hogy ne legyen ütközés, szomszédos cellák se zavarják egymást. Szóval egy adott területen lehet nem mindent használnak a 2 ezren beüli blokkokból. Lehet a műhold-műhold kapcsolatoknál használják ki. A föld felé más antenna lehet. ja elvileg azt nem tudnak a régiek.

Nekem az volt nagy meglepetés, hogy van kamera is a starlonkokon. Múltkoriban tettek közzé egy videót arról, a
Ja és még navigációhoz is van 2 kamera [link] múltkor közzétettek egy kis videót [link]

[ Szerkesztve ]

(#84) dchard válasza azbest (#83) üzenetére


dchard
veterán

Köszönöm, olvasom őket.

" ahogy a mobiloknál is, a frekik kiosztásánál figyelniük kell, hogy ne legyen ütközés, szomszédos cellák se zavarják egymást"

Ez a 2G-re volt igaz, 3G és 4G (és 5G is) mind SFN hálózatok: minden cella ugyanazzal a frekivel működik, de a működés szempntjából fontos (jelzés) csatornákat (PSS, SSS, PBCH) ortogonális kóddal scramblerezik, így ezek az azonos freki mellett sem szenvednek interferenciától (pontosabban tervezett módon szenvednek tőle). Persze a példád olyan szempontból jó, hogy a műhold nem földi mobil, műholdról még nem láttam SFN megvalósítást tehát igazad lehet abban, hogy a szomszédos spotbeam-ek nem használhatják ugyanazt a frekit. Persze itt megint jobban kéne ismerni a hold BF képességeit, amiről megint alig van adat :)

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#85) #54625216 válasza dchard (#80) üzenetére


#54625216
törölt tag

"Neked minden levegőbe hadova, csak az nem amit a Musk mond. "

Valóban, nekem minden levegőbe hadova, amit valaki indulati alapon, hangulatkeltő céllal benyög, indoklásként meg tárgybeli tévedéseket kombinál érvelési hibákkal.

(#86) dchard válasza azbest (#83) üzenetére


dchard
veterán

Na, végre van egy kis időm:

At 2000 MHz and 64QAM FEC = 0.873 (= 8/9), we will get the total throughput of one StarLink satellite, 2000 x 2 x 5.11 = 20.22 Gbit, which is fully consistent with the known data, including the first SpaceX application sent to the FCC in 2016. 

Több hiba is van már ebben az első számításban:

1. Nem számolhat 2000MHz-cel, mert 240MHz-es csatornákat használ, amiből 8 fér el összesen, tehát eleve csak 1920MHz az a 2000. De nézzük ezt el, mert az a 80MHz nem számottevő ekkora spektrumnál.

2. 64QAM 8/9-ed FEC-cel számol, de a cikk későbbi részében leírája, hogy a jelnelegi terminálok nem képesek ilyen modulációra:

"In addition, to work with 64QAM modulation, it is necessary to have a EbNo (a normalized signal-to-noise ratio measure) of more than 17 dB. However, currently the SNR (Signal Noise Ratio) parameter on the UT-1 terminal is 11 to 12.5 dB, which corresponds to 16 to 32 APSK (Amplitude and Phase-Shift Keying) and a maximum of 3,5 bit/Hz."

És a különbség nem kicsi: több mint 4.5 dB! Tehát máris buktuk a kapacitás 1/3-át. Ezt alátámasztja a Reddit-es szivárgás is, ott is 16-32APSK-val számolnak.

3. És akkor jön még a polarizációs probléma: a jelenlegi terminálok (a műholdról nem beszél), egy polarizációs plánt tudnak, nem pedig kettőt.

Ha ezekkel módosítjuk az eredeti egyenletet:

1920 x 1 x 3.5 = 6720 Mbit jön ki, és nem 20 gigabit. De ha jófej vagyok, és feltételezem hogy a holdak valójában tudnak egyszerre két polarizációt és előbb-utóbb lesznek ehhez terminálok is, akkor is 13440Mbit a kapacitás és nem 20gigabit.

És ha feltételezzük, hogy legalább a két polarizációs plánt az újabb terminálok meg tudják ugrani (a 64QAM álomnak tűnik), akkor is velünk marad az a több százezer UT-1 terminál amikor omst kint vannak, és rontja a hálózat hatásfokát.

Az új terminálról nem találtam infót, esetleg ha van hozzá adatod a SINR, nyereség vagy polarizáció ügyében, azt szívesen elolvasom.

Akárhogy is, a 20gigabit sehogy nem jön ki a jelenlegi rendszerrel, de a legoptimistább feltételezések és új terminál mellett sem.

kpbendeguz:

Nyugodtan megpróbálhatsz hozzátenni valami konkrétumot. Hátha sikerül. De lehet neked a matek is levegőbe puffogtatás.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#87) azbest válasza dchard (#86) üzenetére


azbest
félisten

egyébként nem user terminál és műhold közti kapcsolat sebességéről volt ott sem szó, egy-egy terminál lassabb annál. A fejállomás-műhold közti kapcsolatot sakkozgatták.

(#88) dchard válasza azbest (#87) üzenetére


dchard
veterán

" A fejállomás-műhold közti kapcsolatot sakkozgatták."

Amit a cikkben írnak, az teljesen világos beszéd:

"The available bandwidth of StarLink satellites to user terminals is 2000 MHz in the Ku-band and 500 MHz from the terminal to the satellite."

Tehát 2000MHz előre irány, 500MHz visszirány, de mindkettő a műhold-terminálok (értsd: előfizetők) közötti kapcsolatra vonatkozik, nem a műhold-feladásra.

"egy-egy terminál lassabb annál"

Persze ez teljesen világos, én is műhold kapacitást számolok, nem egy terminált. A cikkben is leírják, de a szivárgott adatból is látszik, hogy a terminálok lefelé 240 felfelé csak 62MHz-et tudnak használni, nem a teljes kapacitást. Ez normális műholdas rendszereknél.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#89) dchard válasza azbest (#87) üzenetére


dchard
veterán

Fenti hozzászólásomat alátámasztandó. 8x240MHz előre irány, 4x120MHz visszirány. És a műhold uplink más csatornán megy (lower Ka-n az előre irány, upper Ka-n a visszirány).

Tehát a 2000MHz lefelé, 500MHz felfelé tisztán a műhold <--> terminál közötti kommunikációt fedi le.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.