Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Turul


Turul
tag

Ave!

Van nekem egy H/K AVR35-ös házimozierősítőm, ami mellé új DVD-t szeretnék venni. A mostani felállás az, hogy a számítógép jön a digitális koax bemenetre, a DVD pedig az optikaira. Ez a két digitális bemenet van az erősítőn, több nincs. A baj az, hogy kinéztem magamnak néhány DVD lejátszót a régi helyére, de azt vettem észre, hogy manapság egy csomó modellről lespórólták az optikai kimenetet. A számítógép sajna messze van az erősítőtől, így nem akarom megcserélni a kábelezést, mert nagyon drága lenne a hosszú optikai kábel. Az volna a kérdésem, hogy lehetne valami elosztót tenni az erősítő elé, amibe két koax kábel érkezne, vagy ez csúnya minőségromláshoz vezetne? Vagy beszerezhető olcsón koax-optikai átalakító (már ha létezik ilyen)?

(#2) Turul


Turul
tag

Up!

(#3) Xpod válasza Turul (#1) üzenetére


Xpod
addikt

Szerintem optikai-koax átaakító nincs. Ha a koaxra teszed mindkét jelet egy közösítővel, az megoldható, csak csúnyán zavarhatják egymást, ha véletlenül indkettő megy, de kicsi több odafigyeléssel szerintem használhatod.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#4) vili13 válasza Turul (#2) üzenetére


vili13
őstag

Van ilyen átalakító: [link]

(#5) dni válasza vili13 (#4) üzenetére


dni
őstag

Ebben a boltban láttam is korább ezt a típusú átalakítót! [link] Itt biztos tudnak ajánlani vmi jófajta megoldást.

(#6) And válasza Turul (#1) üzenetére


And
veterán

Optikai-koax átalakító bizony létezik, pl. (áramköri szinten) a relatív olcsó Toshiba TORX-sorozat, az SPDIF-topikban volt már róla szó: [link].
Két koaxos spdif-et nem tudsz csak úgy összeközösíteni, már csak a kábel és a források impedanciája miatt sem. Átkapcsolni persze lehet egy küső kapcsolóval a két jelet, de az nem túl praktikus. De akár a hosszú optikai kábelezés is megoldható, én pl. kerek 10 Eurót fizettem egy tízméteres (műanyag) toslink-kábelért, postaköltséggel együtt ;). Gond nélkül megy.

(#7) Turul


Turul
tag

Köszi mindenkinek a válaszokat! Megfontolom a lehetőségeket, aztán kiagyalok valamit.

(#8) Turul


Turul
tag

Végül mégiscsak megcseréltem a kábeleket, mert itton is találtam 2000Ft alatt 10m-es optikai kábelt. Ahhoz képest, hogy a másfél métereset is közel ennyiért vettem...

(#9) hamachi


hamachi
csendes tag

Hali! Bocs, hogy ide írok de nem találtam koax kábel topicot. A kérdésem az, hogy a meglévő wireless antenna koax kábelét felhasználhatom-e mint tv antenna kábelként? Üdv

(#10) baaka


baaka
tag

sziasztok! Koax kábelt szeretnék vásárolni és az a kérdésem, hogy a belső ér átmérőjénél melyik az előnyösebb az amelyiknek nagyobb az átmérője vagy amelyiknek kisebb?

Az egyik koax 4szeres árnyékolású 0.9mm átmérőjű belő érrel a másik kábel 3szoros árnyékolású és 1mm a belső ér ill ugyan ez csak 1.3mm-ű belső érrel.

Melyikkel kapnék szebb képminőséget!

[ Szerkesztve ]

(#11) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt vajon mi okozhatta?

A szaga alapján is égett, nem egyszerűen csak elszíneződött, vagy korrodálódott.

A szolgáltatótól (utcai karóról) bejövő kábel utáni első két ágú elosztó TV-k (mind digitális, DVB-C tuneres, amikből kettő földelt tápkábelt használ) felé irányuló ágát a következő elosztóval összekötő szűrőhöz készítettem ezt a kis csonkot (épp nem kaptam ilyen toldóelemet, mikor átkábeleztem a házat).

Nemrég üzemzavar volt (néhány adó szakadozott két TV-n is, a net ment), így fáradtságosan körbesakkoztam, hogy ez a hibás. Először azt hittem, hogy csak túl lazára, vagy túl erősre sikerült préselni a csatlakozót (vagy meglazult, vagy megtört a hőtágulástól is), de mikor lehúztam ez fogadott.

Nem emlékszem pontosan, hogy mikor, nem túl rég egyszer kiégett a kábelmodem egyenáramú tápja. Töprengek lehet-e a kettő közt összefüggés, vagy hogy úgy egyáltalán mire véljem ezt...?

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#12) Mikisys válasza janos666 (#11) üzenetére


Mikisys
őstag

Valamelyik készülék hibás lehet, mert ez olyannak látszik, mintha a hálózati feszültség kikerült volna a vezetékre és a két külön készülék bekapcsolása "bedurrantotta" a vezetéket, a feszültség-különbség miatt.
Óvatosan kell ezzel bánni, mert könnyen áramütés, baleset lehet belőle. Ha magad nem tudod a hiba okozóját megtalálni, hívj segítséget, villanyszerelő, vagy műszerész mestert, aki mérni tud és behatárolja a hibás készüléket, illetve, kijavítja a hibát, megjavítja a hibás szerkezetet.

Üdv!

(#13) janos666 válasza Mikisys (#12) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Még talán használható infó lehet, hogy az összes koax elosztó egyforma DC leválasztós típus, és a házon belül egyik ilyen elosztó sincs földhöz kötve (mármint maga az elosztóház, amin lenne külön föld). Két ilyen elosztó közt volt az égett kábeldarab (itt válik ketté a TV-k és kábelmodem felé, ezért van itt a HP szűrő, amit ez illeszt a vonalba).

Ez leszűkíti váltóáramra (minthogy elvileg nem jut addig a DC)? Vagy lehet, hogy pont maga a DC leválasztás a gond?
Pl. valamiért betolja TV a DC-t (azt hiszem az egyik TV tud automatikusan antennaerősítőt tápolni), a leválasztó pedig a földelésre próbálná elvezetni (az elosztóházon), ami nincs, ezért megy tovább a koax külső szálán (kifelé a házból, ahol a szolgáltató földel)?

Tegnap este cseréltem ki ezt a darabot. Egy ideig mindhárom TV működött (direkt teszteltem), de ma reggel újra nézhetetlenek a problémás csatornák (mindhármon). Szóval gondolom megint szétégett valami (tehát egyértelműen nem egyszeri eset volt olyasmitől, ami közben elhárult volna), ha nincs szerencsém akkor máshol (és megint órákba telik majd megkeresni, szét kell vágnom a csatlakozásokat, stb, és nyilván nem lesz megoldás megint csak a tünetet kezelni). :U

Az vajon megoldaná (legalább is a felszínen / átmenetileg), ha minden TV végponti csatijához földhurok leválasztót tennék?
Két plazma TV eleve földelt tápkábeles, egy kis buta LCD TV az, ami két ágú villa föld nélkül (már a készülékházon, de ha nagyon akarom leföldelhetem pl. egy HDMI csatin keresztül).

Most elkezdtem körbejárni, és legalább az egyik földelt TV összeköti a koax külső szálát a földdel (ha minden TV-ből kihúzom a koax-ot, akkor nem jelez elektromos összekötést a multiméter a hálózati áram konnektor földelési szála, és a koax külső pereme közt, de ha bekötöm a koax-ot egy földelt TV-be, akkor már mindhárom TV végponton csipog a multiméter a koax külső szál és konnektoros föld csati közt mérve). --- De most ugye már valószínűleg megint le van választódva a külső koax szál a kábeltv hálózatról, csak a TV végpontok vannak egymással összekötve (és azok fölött van megint elégve a kábel).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#14) janos666 válasza janos666 (#13) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ma kiszereltem az összes elosztót, hogy végignézzem külön-külön az összes elemet, és az egyik elosztó bár sötétben ránézésre ugyan olyan (majdnem azonos méret, alak, és kék színű címke), de jobban megnézve más márka, és ránézésre is sokkal öregebb (el van már kicsit színeződve a fémburkolat).
Egyik kábel sem volt zárlatos, nem volt bennük sehonnan sem egyen, sem váltóáram (amit kimutatott volna a multiméter), és egyik újabb féle elosztó sem engedi át az egyenáramot (se a belső érben az ágak közt, se a külső és belső ér közt), de az a régebbi féle elosztó valahogy mindenhonnan mindenhova átviszi az egyenáramot (az normális, hogy köpenyből köpenybe, de azon felül nem csak tűből tűbe viszi az ágak közt, hanem még tű és köpeny közt is átmegy az egyenáram minden egyes ágból, ami nekem kicsit fura).

Ugyan úgy kicseréltem a megégett kábeldarabkát, mint tegnap, de másik elosztót tettem be a gyanús kék helyére (egy harmadik félét, amit itthon találtam, ami ugyan úgy viselkedik a multiméterrel, mint a legutóbb beszereltek, tehát sehova nem enged át egyenáramot, csak köpenyből köpenybe a fémházon át).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#15) Mikisys válasza janos666 (#14) üzenetére


Mikisys
őstag

Kicsit zavaros, nem értem, hogy mi is a baj?
Az antenna bejövő vezetékébe be lehet iktatni egy DC-elválasztót, vagyis egy transzformátort, ami a jelet ott átengedi, de semmilyen feszültséget nem enged át. Ezután lehet a többi készüléket rácsatlakoztatni a jelkábelre, a szétosztások után. Lehetőleg azonos minőségű és a szükségesnél nem hosszabb antennakábel használata a célszerű.
Nem ártana ellenőrizni, ellenőriztetni, amiket előzőleg megírtam.

Üdv!

(#16) janos666 válasza Mikisys (#15) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Azt hittem, hogy találtam egy hibás koax splitter-t, de ma végül oda lukadtam ki, hogy nem a TV-kkel van a baj, hanem az elektromos hálózattal, vagy valami más (arról működő) fogyasztóval, mert időnként megjelenik akár ~40V a null és föld közt (a fali konnektorokban nézve multiméterrel).

Gondolom ez égette el a koax köpenyt.

Próbáltam behatárolni a dolgot, de nem igazán sikerült. Talán egy villanyszerelő majd könnyen és gyorsan rájön honnan ered a baj (addig lehúztam az összes földelt tápkábeles TV-ről a koax-ot).
Tippelgettem olyasmikre, hogy hűtőszekrény, gázkazán szivattyú, mert ezek kapcsolgatnak ki/be, de ez az időszakosság egyelőre inkább úgy néz ki, hogy este 18 körül sokáig folyamatosan megvolt, de most 20 óra körül folyamatosan nyugi van már két órán át (~1V van nulla és föld közt fogyasztóhoz közel, távolabbi konnektorokban pedig ~0.1V).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#17) F1DO


F1DO
senior tag

Sziasztok,

Lenne egy olyan kérdésem hogy hogyan lehetne, illetve lehet-e szétvágás nélkül megbizonyosodni arról, hogy ismeretlen koax kábelben van-e jel, illetve aktív szolgáltatás vagy sem?

A szituáció: Egy közbeeső sorház tetőfelújítása közben ismeretlen, az adott házrészben nem használt koax kábelezést találtak, ami azon kívül hogy le lett ágaztatva a ház tetőteréből a szobákba még keresztül megy mindkét oldalt a szomszédba, szintén azok tetőterébe, ám a szomszédok nem tudnak semmi bizonyosat a kábelezésről, ugyanakkor aktív szolgáltatásuk van amit a UPC erősített meg. UPC-t próbálták hívni hogy nézzék meg, távolítsák el, vagy kerüljék meg az adott házrészt, de nem 'akarózik' kijönni nekik... Gyaníthatóan anno mikor bevezették a szolgáltatást úgy oldották meg, hogy egy 4-s sorház blokk tetőterén keresztül húzták a kábelt és leágaztatták az adott házrész / lakók / tulajdonosok számára. Sem légkábel, sem földből feljövő kábel nem látszik..

Esetleg még a fő kábel egyik leágazásán meg lehetne nézni a jelet, vagy egyáltalán mit kellene keresni, milyen dobozkát, leágaztatást, stb?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.