Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózat kezdőknek (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

HI ALL!

Olyan fórumot szeretnék itt összehozni amit ha az ember logikusan, figyelmesen átnéz, akkor szinte minden hálózati problémára talál megoldást.
Ez onnan jött h., én pl. nem nagyon ismerem ezeket a hálózatos dolgokat, és a d-link 604es ''mindentbele'' fórumból nem nagyon sajátítottam el semmit (nem azt akarom tudni, h. mi a problémámra a megoldás, hanem azt, h. miért az).
Az lenne a legjobb ha a legalapabb dolgokkal kezdenénk, mert lehet, h. van aki azokat se érti.

THX

(#2) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#1) üzenetére


steve@prhw
őstag

Az ötlet nem rossz, csak annyi minden hozzátartozik, hogy nehéz lenne összeszedni egy topicba... Mindenkinek mást jelentenek az alapismeretek, szvsz ezek ismerete a minimum hálózatos környezetben:
- MAC-cím
- ip címek, maszkok
- mi az a DNS, DHCP
- kábelek fajtái, használatuk
- internet elérésének módja (PPPoE, kábelnetes csatlakozás, ...)
- csatlakoztatandó gépek oprendszereinek felhasználói szintnél kicsivel erősebb ismerete
- egyszerű szövegezésű, angol nyelvű használatui utasítások értelmezése (akár konyhanyelven...)
(és elakadáskor értelmes kérdések feltevésének képessége, olvasási, tanácsmegfogadási hajlandóság)
Néhány hasznos dolgot találsz a topicokban, pl. itt:
Bővebben: link

És a google-vel az esetleg ismeretlen fogalmak villámgyorsan kideríthetőek, ha valami komoly gáz van, írj nyugodtan.

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#3) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

Amiket nem tudok, kezdésnek :)

MAC cim (gondolom vmi egyedi azonosito, neten, vagy lanon a gépre)
Maszk (IP hez tartozik asszem de mi az értelme/mire jó)
átjáró (talán azt jelenti, h. melyik cucc aggya közvetlenül nekem az adatokat)
???????????????

nem sokat okosodtam a linkből

(#4) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#3) üzenetére


steve@prhw
őstag

Ezért írtam, hogy mindenkinek mást jelent az alapismeret.
-MAC-cím: elvileg egyedi azonosítója minden hálózati kártyának (és az aktív hálózati eszközök jó részének). Szokás fizikai címnek nevezni, 48bites, hexa szám. A kábelnetek jellemzően a géped hálózati kártyájának (Network Interface Card - NIC) MAC-címe alapján azonosítanak, ezért nem kell usernév/jelszó, és ezért nem lehet másik gépen használni úgy, hogy csak átdugod a kábelt.
-Maszk: az IP-címmel együtt használatos, tulajdonképpen az alhálózatok szétválasztására szolgál. Mondok egy példát: otthon a 192.168. kezdetű IP-k használatosak. Az egyik gép pl. 192.168.0.101. A maszkot a win automatikusan 255.255.255.0-nak állítja be. Kettes számrendszerben az IP és a maszk egymás alatt:
01100000.010101000.00000000.001100101
11111111.111111111.11111111.000000000
--------------------------------------------------------------- Logikai ÉS művelet után
01100000.010101000.00000000.000000000 - ez pontosan 192.168.0.0
Ez azonosítja az alhálózatot. Ez azt jelenti, hogy a géped alapesetben azokkal a gépekkel fog kommunikálni, amelyek IP-címének első három byte-ja (három ''tagja'') megegyezik. A hálózatok / alhálózatok közötti átjáráshoz router kell.
-Átjáró: az az aktív eszköz, amelyik a Te hálózatodat (esetleg egyetlen géped) másik hálózathoz kapcsolja. Pl. otthoni hálózatnál a router lesz az átjáró, mivel a WAN-portja a netre, LAN-portjai a gépeidhez kapcsolódnak. Ha a belső hálózatodra (192.168.0) indul kérés, akkor simán továbblöki a LAN-portokra, ha nem, akkor a WAN-porton keresztül löki a net felé. Az a lényeg, hogy a gépeid hozzá továbbítják a kéréseket.

Huh, ez dióhéjban és nagyon pongyolán válasz a kérdéseidre, remélem segít. Ha nem, kérdezz, illetve a www.google.com-on is utána tudsz nézni dolgoknak. Hidd el, rengeteg minden van, amiről kellene / lehetne beszélni....

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#5) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

asszem ezeket sikerült értelmeznem, köszönöm

uj kérdés, ha van 2 hálózatom 1-1 routerrel, akkor
az 1ik hálózat gépeinek átjátója az egyik router cime, a másikon a gépeknek, a másik router?

(#6) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#5) üzenetére


steve@prhw
őstag

Ezt kizárólag ''igazi'' routerrel műveltem eddig, azoknál a routerek közötti kommunikáció ''kicsit'' profibb...

De a kérdésedre válaszolva:
-A hálózat: 192.168.0.0 (a 0 végű ip-cím jelenti a hálózat címét; a 255 végű a szórási címet), a maszk 255.255.255.0, a kiosztható címek: 192.168.0.1 - 192.168.0.254. Ebből a 192.168.0.1 lesz a router, a többire mehetnek a gépek. Illetve az A router WAN-portjának IP-je mondjuk 192.168.0.2., de itt a maszk 255.255.0.0, így elviekben ''átlát'' a másik hálóra.
-B hálózat: 192.168.1.0, a maszk 255.255.255.0, a kiosztható címek: 192.168.1.1 - 192.168.1.254. Ebből a 192.168.1.1 lesz a router, a többire mehetnek a gépek. Illetve a B router WAN-portjának IP-je mondjuk 192.168.1.2., de itt a maszk 255.255.0.0, így elviekben ''átlát'' a másik hálóra.

Sajna ilyen egyszerszerű routerekből nem állítottam össze ilyen hálót, de próbálkozásnak jó lenne. Mivel alapvetően switchként is funkcionál, elképzelhető, hogy LAN-LAN összeköttetéssel is menne, de akkor azonos alhálózatba eső IP-k kellenének... Szóval lehet, hogy túl van bonyolítva, az is lehet, hogy így sem megy... Komoly routereknél irányítótáblák vannak, amiket ''megosztanak'' egymással a routerek, így tudni fogja a legutolsó is a sorban, hogy az első alhálózatát hogy éri el. De az egy más világ, az árakat is fel lehet szorozni mondjuk harminccal...

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#7) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

az a probléma h a B router ip cimét nem tudom/lehet változatni (10.0.0.138),
és ha jól értem akkor a maszknak igy 0.0.0.0 nak kéne lennie ami nem tudom h ésszerű e


[Szerkesztve]

(#8) csiga997 válasza Pilou_HEMP (#5) üzenetére


csiga997
őstag

Igen.

Ökölszabályként: mindig az adott géphez ''legközelebbi'' router kell legyen az alapértelmezett átjáró.

(#9) csiga997 válasza steve@prhw (#6) üzenetére


csiga997
őstag

elképzelhető, hogy LAN-LAN összeköttetéssel is menne, de akkor azonos alhálózatba eső IP-k kellenének...

helyesen: különböző alhálózatba eső IP-k...

Másrészt pedig, ha a LAN oldalon 192.168.0.0/24 hálózatot állítod akkor a WAN oldalon nem lehet 192.168.0.2/16 a cím. Úgyszintén arra sincs semmiféle szabály, hogy mindig az x.x.x.1 kell legyen a router címe. Ez konvenció kérdése és itt mindenkinek a saját kedvenc számozgatási metódusa dönt. Van aki a legkisebb címet szereti (.1) van aki a legmagasabbat (.254) van aki meg mást (pl .69 .88 .100 é.í.t.)

Komoly routereknél irányítótáblák vannak
Minden routerben van irányítótábla, ez nem függ a ''komolyság'' mértékétől. Úgyszintén a dinamikus routing se alapkövetelmény a komolysághoz.

(#10) csiga997 válasza Pilou_HEMP (#7) üzenetére


csiga997
őstag

A maszk nem lehet 0.0.0.0

(#11) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

nektek is köszönöm, d-link 604 1400 fele ott van a megoldásom, egyébként a roblémámra

A router *.*.*.1

B (wless) router *.*.*.2 re került, de letiltaottam a dhcp, gondolom ezért már csak swiccsként üzemel, igy az átjáró *.*.*.1 lett, - helyes a gondolatmenet?

(#12) steve@prhw válasza csiga997 (#9) üzenetére


steve@prhw
őstag

LAN-LAN összeköttetéssel
Próbáltad így?
Csak mert logika szerint a LAN-portok közt switch-ként funkcionál, ha ott különböző alhálókat csinálsz, akkor fújhatod...

Úgyszintén arra sincs semmiféle szabály, hogy mindig az x.x.x.1 kell legyen a router címe
Ciscoéknál ajánlás...

Minden routerben van irányítótábla
Tudom. A windowsban is. A hangsúly a karbantartáson van. Azért egy RIP, IGRP vagy OSPF által generált és karbantartott irányítótáblát nem hasonlítanék ehhez...

Nehéz egyszerűen és egyszerre szakszerűen is fogalmazni. Szóval peace!
:)

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#13) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#11) üzenetére


steve@prhw
őstag

LAN-LAN vagy WAN-LAN között kábelezted össze?

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#14) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

LAN, LAN

(#15) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#14) üzenetére


steve@prhw
őstag

Akkor elviekben így van, ha az A router WAN-ján mész ki mondjuk netre, akkor ő lesz az átjáró, a másik csak switch lesz.

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#16) Pilou_HEMP


Pilou_HEMP
csendes tag

akkor uj kérdés:

Wireless titkositási beállitások, hogy a legjobb hozzáteszem a wlan router registration gombbal ellátott, asszen bemásolja magénak a MAC cimet, de a WEPet nem vágom mit kéne beirni, hogy tudom megcsinálni a titkos SSIDt

thx

(#17) drpele válasza Pilou_HEMP (#16) üzenetére


drpele
senior tag

Fogalmazhatnál egy kicsit érthetőbben is...

WEP helyett használj WPA-t, ha támogatják az eszközeid:
Bővebben: link

Mac címet a router wireless - security beállítsai alatt
Wireless access control vagy valami hasonló név alatt keress.

Az SSID-t ugyanitt tudod elrejteni, valami hasonlót keress: Hide SSID in Beacon frame

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#18) steve@prhw válasza Pilou_HEMP (#16) üzenetére


steve@prhw
őstag

És még egy dolog: milyen a w-lan routered?

''Egy bármilyen Annál jobb hogy új és Fényképezős!'' by Rolabola

(#19) vöröshagyma


vöröshagyma
csendes tag

Üdvözlök mindenkit!


Lenne egy gondom, és nem igazán találok rá racionális magyarázatot. Kitiltottak egy honlapról ahol a kevésbé aktív hozzászólókat egy idő után likvidálták. Én ritkán szólok hozzá a témákhoz inkább csak olvasgatok, és ez hidegzuhanyként ért (nem tudtam a szabályról). Mindegy azt írják új névvel lehet regisztrálni megint. Nos én eddig 5 teljesen új e-mail címet csináltam, de akárhányszor próbálom úra regisztrálni magam azt mondja, hogy ki van tiltva az adott cím. Ja az nem zavarja, hogy épp akkor csináltam. Valószínű az IP alapján azonosít a rohadék. vagy nem? Megpróbáltam a nagynbéném gépéről is, és onnan is azt írta ki, hogy ez a cím már tiltva van. Igaz akkor ostoba voltam, mert egy olyat próbáltam amit már kitilott egyszer (persze az új címek közül). Mindegy ott is csináltam egy teljesen újat, de azt is kitiltottnak nyilvánította a honlap. Honnan az anyámból tudja, hogy én vagyok, amikor a címek mindíg újjak, és a kódok is, meg a felhasználó név is. próbáltam már a nopath-al is de akkor is azt írja ki. Valaki legyen szíves segítsen, mi lehet a gond? Ja az IP címem azóta nem váltotzott... már csak egy ötletem maradt, egy teljesen másik gépről egy megint csak teljesen új címmel...ha az sem jó akkor chippet raktak a bőröm alá...


A segítségeket előre is köszönöm...

(#20) _cirmos_ válasza vöröshagyma (#19) üzenetére


_cirmos_
őstag

ha fix ip-d van akkor csak az a megoldás marad hogy másik gépről regisztrálsz.

(#21) vöröshagyma válasza _cirmos_ (#20) üzenetére


vöröshagyma
csendes tag


úgy tudom rossz esetben 40 naponta változik, de másik gépről is próbáltam, csak nem hittem, hog yazt amit egyszer kipróbáltam, és kitiltottnak nyilvánított pedig új volt azt megintcsak tiltottnak nyilvánítja egy másik gépről próbálkozva...ja és nem hálókártyát hanem usb-t használok...bár a modemet is regisztrálhatja valami program...gondolom...de én ilyet még nem láttam, hogy kikapcsolás után is tudja az ip-met...

(#22) Flashy válasza vöröshagyma (#21) üzenetére


Flashy
veterán

szerintem egyszerűen kérdezd meg az oldal üzemeltetőit hogy mit kell tenned. mivel nem illegális dolgok miatt tiltottak ki, csak inaktivitás miatt, biztos válaszolni fognak.

(#23) vöröshagyma válasza Flashy (#22) üzenetére


vöröshagyma
csendes tag


hát ez meg a másik gondom, hogy visszajelzést ad az msn, hogy nem tudta elküldeni...gondoltam hátha előforult valakinél ilyen dolog, bár én tényleg nem találkoztam még ilyennel...


de azért kössz...

(#24) Torry


Torry
addikt

Hi!

Nemsokára átjön haverom, és szeretnénk azt csinálni, hogy az én netemet megosztjuk két részre és úgy megyünk game-elni.50%-50%-ra mivel lehet szépen megosztani?
Viszont kellene a hálózat is, hogy adatokat átvigyünk egymásról.
Hogy tudnánk ezt megoldani?

Előre is köszi.

(#25) Torry


Torry
addikt

upsz!

(#26) Torry


Torry
addikt

UP!

(#27) drpele válasza Torry (#24) üzenetére


drpele
senior tag

Bővebben: link

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#28) Torry válasza drpele (#27) üzenetére


Torry
addikt

Sajnos nincsen két hálókártyám...
Viszont van egy switch-ünk, azon van egy olyan dugaj hogy: UPLINK

Ha ebbe bedugom a netet, akkor úgy nem tudom beállítani?

(#29) drpele válasza Torry (#28) üzenetére


drpele
senior tag

Csak ha a szolgáltatód engedi a többszörös login-t ugyanazzal a névvel.
Erre az esély szvsz kicsivel több lehet mint 5%.
De talán ennyi se.

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#30) Torry válasza drpele (#29) üzenetére


Torry
addikt

Kábelnet, nincsen ilyen felhasználoneves dolog.

Elvileg akkor menne?

(#31) Flashy válasza Torry (#30) üzenetére


Flashy
veterán

nem valószínű. attól függ hogy a szolgáltató mivel azonosít. ha MAC címmel akkor az érvényes MACű gép fog IP-t kapni. ebben az esetben internetmegosztás a kulcs.

(#32) drpele válasza Torry (#30) üzenetére


drpele
senior tag

Hmm, így mindjárt más.
Az esélyed így 0%-ra csökkent.
A szolgáltatód val'szeg a MAC címet ellenőrzi és a switchben ilyet nem fogsz tudni átállítani.
Bár ha lenne is benne ilyen akkor sem vagyok benne biztos, hogy működne a dolog.

[Szerkesztve]

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#33) Torry


Torry
addikt

Tehát akkor ezzel a Switch-el sehogyan sem tudom végrehajtani amit akarok?

2-en ugyanazzal a nettel megosztva nyomulni.?

(#34) Pilou_HEMP válasza drpele (#17) üzenetére


Pilou_HEMP
csendes tag

NA...

sajnos a routerem nem támogatja a csak a WEPt, lehet h. firmware frissités kéne rá, 1ébként speedtouch 570 típusú, ha kilövöm a ssidt a notebook meg nem látja a kapcsolatot

(#35) lakisoft


lakisoft
veterán

sziasztok!

Mi a különbség a switch és a printer switch között ?

Tudnátok printer switch tipust mondani?

üdv, lakisoft

(#36) lakisoft


lakisoft
veterán

okés! megoldottam a kérdést ... vagyis mások helyettem : print switch [link]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Hálózat kezdőknek (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.