Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) abridabri


abridabri
veterán

Wow ! Ennek még értelmét is látom . 16gb már néha kevés, 32gb viszont felesleges pazarlás egy játékos gépbe .
A CL46 késleltetés mondjuk kritikán aluli sajnos .
Szerk : Ja mégsem , 12gb modul nincs , 1db 24es single channelben meg értelmetlen.

[ Szerkesztve ]

(#2) tibaimp


tibaimp
nagyúr

És ezeket a mostani alaplapok BIOS-ai, meg a Win10/11 simán lekezelni, annak ellenére, hogy nem kettő egész számú hatványa egy-egy ilyen modul?

Mert az OK, eddig is lehetett olyat kiépíteni, hogy 2x8GB+2x16GB és még a dual channel is működhet, illetve az össz RAM méret is 48GB, most ezt 2x24GB modullal meg lehet tenni.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#3) nexwo válasza abridabri (#1) üzenetére


nexwo
őstag

Remélem a jövő nem azt hozza, hogy 16 GB árának duplájáért lehet majd 24 GB-ot venni mint most 32 GB-ot.

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/CFbYZJ

(#4) sakal83 válasza nexwo (#3) üzenetére


sakal83
addikt

Mielott panaszkodsz az arakra nezd meg az arukeresot :)

(#5) #72042496


#72042496
törölt tag

Tényleg maguk a modulok 24, ill. 48 gigásak?
Az úgy tetszene, mert páros számú modulokkal így 32-64-128 stb. közti lépcsők is lehetnek, ami remélhetőleg az árában is látszik majd.

[ Szerkesztve ]

(#6) zhit86


zhit86
csendes tag

Intel fronton ugyebár még DDR4 is támogatott, tehát eleve nem is lehetett a CPU-kat még a nagyobb sávszélességre igazán kihegyezni. Sávszélességben egy 5600-6000 MHz tudja kb. azt, amit a dual channel DDR4 tud.

Viszont gondolom ez nem lesz mindig így, talán sok mag esetén már most jobban kijön a különbség (desktop fronton is).

Szóval azért csak-csak elkél a dual channel is.

Ha jönnek új komolyabb AMD APU-k is megint, akkor azokhoz meg gondolom pláne kell.

Mindezt összerakva úgy látom, hogy a kispénzűbb vásárlóknak pont nem sikerült segíteni semmit, mert kimaradt a 12 GB-os modul...

Manapság szerintem azoknak akiknek 2*8 már kevés, azoknak jó opció lehetne 2*12 GB.

(#7) Lewzke válasza tibaimp (#2) üzenetére


Lewzke
őstag

Elvileg működnie kell és a dual channelnek is, gyakorlatilag fene se tudja. Lapfüggő lesz. :)

[ Szerkesztve ]

(#8) S_x96x_S válasza abridabri (#1) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Wow ! Ennek még értelmét is látom .
> 16gb már néha kevés, 32gb viszont felesleges pazarlás egy játékos gépbe .

egy 12 csatornás szervernél/ workstation-nél még inkább így van ..
Hogy meglegyen a rendes memória-sávszél - minden memória csatornához kell DDR5 memória ... de az még nagyon drága ..
és a TCO -t nem árt optimalizálni ..

"Non-binary DDR5 is finally coming to save your wallet
Need a New Year's resolution? How about stop paying for memory you don't need"
https://www.theregister.com/2023/01/02/nonbinary_ddr5_is_finally_coming/
"""
Say your workload benefits from having 3GB/thread. Using a 96-core AMD Epyc 4-based system with one DIMM per channel, you'd need at least 576GB of memory. However, 32GB DIMMs would leave you 192GB short, while 64GB DIMMs would leave you with just as much in surplus. You could drop down to 10 channels and get closer to your target, but then you're going to take a hit to memory bandwidth and pay extra for the privilege. And this problem only gets worse as you scale up.
In a two-DIMM-per-channel configuration — something we'll note AMD doesn't support on Epyc 4 at launch — you could use mixed capacity DIMMs to narrow in on the ideal memory-to-core ratio, but as Drake points out, this isn't a perfect solution.
"Maybe the system has to down clock that two-DIMM-per-channel solution, so it can't run the maximum data rate. Or maybe there's a performance implication of having uneven ranks in each channel," he said.
By comparison, 48GB DIMMs will almost certainly cost less, while allowing you to hit your ideal memory-to-core ratio without sacrificing on bandwidth. And as we’ve talked about in the past, memory bandwidth matters a lot, as chipmakers continue to push the core counts of their chips ever higher.
The calculus is going to look different depending on your needs, but at the end of the day, non-binary memory offers greater flexibility for balancing cost, capacity, and bandwidth.
And there aren't really any downsides to using non-binary DIMMs, Drake said, adding that, in certain situations, they may actually perform better.
What about CXL?
Of course non-binary memory isn't the only way to get around the memory-core ratio problem.
"Technologies such as non-binary capacities are helpful, but so is the move to CXL memory — shared system memory — and on-chip high-bandwidth memory," Lam said.
With the launch of AMD's Epyc 4 processors last fall and Intel’s upcoming Sapphire Rapids processors next month, customers will soon have another option for adding memory capacity and bandwidth to their systems. Samsung and Astera Labs have both shown off memory-expansion modules, and Marvell plans to offer controllers for similar products in the future.
"""

-----------------------

SK hynix -nek is van.

"
The initial offerings on this product are set to be 48 Gigabyte (GB) and 96GB modules for supply to cloud data centers. It is also expected to power high-performance servers for big data processing such as artificial intelligence (AI) and machine learning, as well as realizing Metaverse applications among others.
Kevin (Jongwon) Noh, President and Chief Marketing Officer at SK hynix, said, “In line with the release of 24Gb DDR5, SK hynix is closely engaging with a number of customers that provides cloud services. We will continue to strengthen our leadership in growing DDR5 market by introducing advanced technologies and developing products with ESG-awareness.”"

https://videocardz.com/press-release/sk-hynix-announces-24gbit-ddr5-memory-modules-with-48gb-96gb-capacity

Mottó: "A verseny jó!"

(#9) tibaimp válasza Lewzke (#7) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Valószínű, és minimum egy BIOS frissítés kell hozzá.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#10) MZsoltee válasza zhit86 (#6) üzenetére


MZsoltee
veterán

2*16GB DDR4 35-40k. Ha eljutunk ide a DDR5 árakkal is, akkor nem kell 12GB-os modul, meg lehet venni a 32GB-ot. 8 GB 8k huf különbség. Semmi értelme kevesebbet bepakolni.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#11) zhit86 válasza MZsoltee (#10) üzenetére


zhit86
csendes tag

Most eléggé lent vannak az árak, valóban annyira nem kiugró a különbség. Viszont ki tudja mit hoz még a jövő. Az elmúlt pár évben is összevissza ugráltak a memória árak...

Másrészt pedig a 12 GB RAM "köztudatba" hozása talán pozitívan hathatna a notebookok és egyéb készre szerelt gépek esetén is.

Például most is sok a 8 GB forrasztott + egy SODIMM hely notebook. Így talán itt is divatba jönne az, hogy 12 GB forrasztott + opcionális 12 GB modul legyen.

Az Apple 10 éve a 8 GB-ot erőltetjük gyakorlatáról meg már ne is beszéljünk. Talán, ha éreznék ők is a nyomást már gyártók irányából, akkor nem mernének ilyen nevetséges mennyiséggél 2022-ben gépet eladni és 12 GB-ra menne fel a minimum.

Sajnos gondolom gyártástechnológia oka is lehet annak, hogy a 12 GB-os opció a Micron-nál nem jött szóba. Szóval esélyes, hogy nem lesz ilyen soha már.

(#12) modeller válasza tibaimp (#2) üzenetére


modeller
aktív tag

W10-nek teljsen mindegy, hogy 2 hatványa vagy nem.
Már 20 éve is nemhogy ez mindegy volt neki, de - szerver verziók - még a menet közbeni bővitést is támogatták, tizenpár éve meg a menet közbeni elvételt is. (CPU is hot swap fel- és lesklázáva is)

(#13) apatyas válasza tibaimp (#2) üzenetére


apatyas
Korrektor

Megsúgom, olyan is létezik elég rég óta (mondjuk legalább az i3-5-7 sorozat óta), hogy asszimmetrikus dual channel. Pl 8GB + 4GB modul, és ebben 4+4GB dual channel, a másik 4GB ami fölötte van, az meg single channel. Volt ilyenem, több gépben is, és kitesztelt, működött. Ronda, de ha nem volt más méretű modul, akkor hozta amit a kényszer szülte helyzet megengedett.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#14) Lewzke válasza zhit86 (#11) üzenetére


Lewzke
őstag

A Huawei 8GB-os Matebookjai siralmasak, hát egy 5500U Ryzen mellé illene a 16. Ha már 8-al adják el, akkor egyetlen foglalatot rakjanak már bele... :(

(#15) zhit86 válasza apatyas (#13) üzenetére


zhit86
csendes tag

Működni működik, de a teljesítmény talán nem az igazi. Egy light use gépbe jó nyilván, de komolyabb esetekben nem biztos.

Nálunk is van a családban ilyen hibrid dual channel gép (8 + 4 GB), de annyira nagyon nem teszteltem, hogy mit ér a dolog. Itt találtam egy tesztet Youtube-on: [link] (e szerint azért van különbség pl. játékok alatt, és gondolom iGPU-val még durvább lenne a helyzet).

(#16) zhit86 válasza Lewzke (#14) üzenetére


zhit86
csendes tag

A fő baj az, hogy ezen limitek miatt a gyártók és a tágabb társadalom prekoncepciói is berögzülnek (még szerencse, hogy az asztali gépek rugalmasak manapság is) :W

Arra gondolok, hogy a gyártó, a boltos, a szülő stb. úgy gondolja, hogy "á ennek erre jó egy gyöngébb, kis ramos gép is", vagy "aki komolyan dolgozik a géppel az úgyis meg tudja venni a drágát is".

A baj csak az, hogy ezzel pl. egy fiatal (gyerek, tinédzser, egyetemista) el van vágva attól, hogy idejekorán kockulni kezdhessen. Én anno gimnazista koromban pl. foglalkoztam már ezzel-azzal (fejlesztőrendszerek, 3d modellezés, virtuális gépek stb., nézegettem, tanulgattam).

Olyan gépen, ami az akkori korszínvonalon is alsó kategóriásnak számított (kis cerkás gép). Az, hogy a gyenge gépbe tudtam legalább plusz ramot rakni/venni (zsebpénzből) sokat segített, ha nem lett volna ilyen lehetőség, akkor lehet, hogy nem is indulok el IT irányba és most hegedűművész lennék :D

Nem mondom, hogy most a fix 8 GB RAM miatt nem lesz IT-s ember sehol, de egy kicsit az ilyesmi is számíthat hosszú távon.

(#17) Pikari válasza zhit86 (#16) üzenetére


Pikari
őstag

A mai gyerek nyáladvza ül a vonatos videók előtt, és ennyi az IT élménye, de ennek szerintem nem ahhoz van köze, hogy mennyire tudja egyszerűen bővíteni a gépét, hanem egyszeűren ilyen a mentalitás. Azonnal élmény kell, add ide, de rögtön, stb, Az, hogy akár csak 5 percet is rászánjon arra, hogy megtanuld, mi az a for ciklus, és kirajzolj vele egy háromszöget, már derogál nekik. Úgyhogy nem kell attól félned, hogy kizavarnak a modellezős bizniszedből. Igaz, a nyugdíjadat sem biztos, hogy ki fogják termelni.

A 286osok korában se volt egyszerű gépet updatelni - drága volt minden, és akkor sem volt internet, hogy kigooglizd a dolgokat magadnak. ost meg kb csak annyi a gépet updatelni, hogy belerakod a kiválasztott hardvert. Ha fizikailag bele tudod építeni, akkor általában működni is fog, nem kell jumperolgatni, a drivertelepítés is általában automatikusan történik meg, vagy nem is kell.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#18) zhit86


zhit86
csendes tag

Úgy néz ki a gyártók meghallották fohászomat... van/lesz 12 GB-os modul is (notebookokba legalább is), lásd pl. [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.