Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Hory


Hory
aktív tag

Szóval most nemrég költöztem új helyre, és szüksegem lenne egy olyasmire, mint egy alternatív kapcsoló (vagyis egy fogyasztót, jelen esetben egy lámpát, két helyről is lehessen fel-le kapcsolgatni). Viszont a falban futó vezetékekhez nem férek hozzá, oda újat behúzni nem tudok. Vagyis egy olyan kapcsolásra vagy kész megoldásra (ez utóbbi lenne a legjobb) lenne szükségem, amivel egy 220-as kábelen megoldható a dolog (relével vagy mittomén).

Tudna valaki segíteni, vagy bővebb leírást adni? Én informatikus vagyok sajnos.
:(

(#2) salazol válasza Hory (#1) üzenetére


salazol
őstag

Hirtelen 2 5let jutott eszembe.
Egyik, régebben tele voltak a villanyszerelőboltok magyar gyártmányú tapizós fényerőszabályozóval, amelyhez volt kiegészítő (slave) szabályzó 2 vezetékkel.
A másik: impulzusrelé. Villanyszerelőboltokban kapható, nyomógombbal kell kapcsolni, akárhány nyomógomb mehet rá párhuzamosan kötve 2 érrel, egy nyomás bekapcs, következő nyomás kikapcs.

(#3) Hory válasza salazol (#2) üzenetére


Hory
aktív tag

Köszi, pontosan erre az impulzusrelére gondoltam.
A baj csak az, hogy egy boltban már voltam, de ott még csak nem is hallottak ilyenről.
Szóval nem tudsz egy jó villanyboltot? :)

(#4) salazol válasza Hory (#3) üzenetére


salazol
őstag

Én vidéken éldegélek, a közelben 2 bolt van, mindkettőben van ilyen.

(#5) salazol válasza Hory (#3) üzenetére


salazol
őstag

Na beirtam a gugliba.
Ezt dobta ki.
http://www.mixvill.hu/df/producthu.htm

(#6) bitfarkas válasza salazol (#2) üzenetére


bitfarkas
őstag

A megoldásnál csak arra vigyázz, hogy a relére minden kapcsoló azonos pozícióban adja a fázist, mert két gombot egyszerre megnyomva, tuti rövidzár!

(#7) salazol válasza bitfarkas (#6) üzenetére


salazol
őstag

Hát az az igazság, hogy ''képesített áramszolgáltató'' az első szakmám, de most fogalmam sincs, hogy mit akarsz.
Két vezeték közé párhuzamosan kötni nyomógombokat én csak egyféleképpen tudok.

(#8) biker válasza salazol (#7) üzenetére


biker
nagyúr

:DDD:DDD:DDD:DDD

egy másik villanyszerelő is ezt mondja...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#9) shtml


shtml
őstag

Létezik olyan is, hogy egy lakásban nemcsak egyetlen fázis van bekötve. Sztem erre gondolt.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#10) salazol válasza shtml (#9) üzenetére


salazol
őstag

Ezeket így kell bekötni:


(#11) Hory válasza salazol (#10) üzenetére


Hory
aktív tag

Aham, köszi mindenkinek a segítséget.
Majd benézek a mikronikába és a bercsényi utcában levő boltba, valamelyikben csak lesz ilyen.

(#12) salazol válasza Hory (#11) üzenetére


salazol
őstag

A Mikronika emlékeim szerint nem ilyen bolt.
Olyan boltot kellene keresned, ahol ipari jellegű villanyszerelési anyagokat árulnak.
Pl. a Bécsi úton az Opel Maxabo környékén van 2 ilyen bolt, az egyik egy hatalmas csarnok, a másik vele szemben egy alacsony raktárjellegű épület. A nevüket nem tudom.

(#13) shtml válasza salazol (#10) üzenetére


shtml
őstag

Aha, így világos. Hiszen ha valaki vegyesen mindkét módon köt be kapcsolókat, akkor két gomb megnyomása garantált rövidzár.

Én eredeteligen arra gondoltam (csak akkor még nem volt világos, mit értett bitfarkas pozíción), hogy a rajzodon felül lévő verziónál több fázisból is lehet impulzust adni a relére. Ilyenkor is rövidzár adódik (a két fázis között), ha egyszerre megnyomnak két különböző fázishoz tartózó kapcsolókat.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#14) salazol válasza shtml (#13) üzenetére


salazol
őstag

Olyat villanyszerelő biztos nem csinál.
De ebben az esetben igaza volt.
Viszont aki olyat csinál, annak törném el a kezét.
Lehet csuda dolgokat látni villanyszerelésileg (de szép szó).
Találkoztam olyannal, hogy egy épület (egy kultúrház) mindkét végén volt külön betáp, külön trafóról. Egy lámpasor fázisa az egyik, nullája a másik betápra volt kötve. Ott voltak csodálatos feszültségingadozások.

(#15) shtml válasza salazol (#14) üzenetére


shtml
őstag

LOL, nem lehetett semmi, aki azt csinálta.
Valaki nemrég itt a PH-n írta, hogy egy szerverszobában két nagyteljesítményű UPS volt és egy okos ember az egyik UPS tápellátását a másik UPS kimenetére kötötte. Aztán csodálkoztak, miért a nagy terhelés. Ráadásul ezek valszeg online UPS-ek voltak.

Sztem bitfarkas azért szólt, mert a topicindító valszeg nem villanyszerelő. :) Ezért esetleg megtenné azt, hogy a kapcsolók egy részét felső, más részét alsó pozícióba köti be.

Úgy tudom, akkor is lehet egy lakásban több fázis, ha valamilyen nagyfogyasztó van a lakásban. Nem vagyok szakmabéli, de úgy rémlik, már láttam ilyet.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#16) Hory válasza salazol (#12) üzenetére


Hory
aktív tag

Igen, de nekem lakásba lesz a dolog, nem egy csarnokba, szóval azért nem lenne utolsó szempont, ha nem ipari kapcsolót adnának, hanem valami tradicionálisabbat. Bár szemezgetek a gondolattal, hogy egy régi nagy raktárépületbe kellene költöznöm, nagyon hangulatos lehetne...

(#17) Hory válasza shtml (#15) üzenetére


Hory
aktív tag

Izé, én nem látok semmi hibát a fenti rajzban. Egyébként is, van két darab vezetékem, ami a plafonból lóg ki, van közte 220 volt. Hogy lehet ezeket ''fordítva'' összekötni?

(#18) salazol válasza Hory (#16) üzenetére


salazol
őstag

Nem azért irtam, mert ipari cucc kell neked, csak a Mikronikába én inkább weller pákahegyért vagy Papst ventillátorért mennék. Ez a cucc, amit keresel kifejezetten villanyszerelőket kiszolgáló boltban van inkább. Lakásban nem nagyon szokták használni, hiszen drága. Ott szokták alkalmazni, ahol sok kapcsoló kellene, ott ugyanis 2 db alternatív a többi keresztkapcsoló, és sok sok vezeték, ott már spórolás a relé és nyomógombok. Nálad drága megoldás lesz, dehát ha nem lehet plusz 1 eret behúzni, akkor ez van.

(#19) Hory válasza salazol (#12) üzenetére


Hory
aktív tag

És a baumax/praktiker/obi?

(#20) salazol válasza Hory (#19) üzenetére


salazol
őstag

Lehet, még nem próbáltam. Mifelénk bemegyek a villanyszerelőboltba, mert itt az van, nem Obi. Legfeljebb nyeles obi, ha nem kapok, mert akkor 1 nap amíg meghozzák.

(#21) salazol


salazol
őstag

Azt viszont nézd meg, hogy a meglévő vezetékezés mellett hová tudod elhelyezni a relét. Ha mondjuk a szobában egy sarokban fent a kötődoboz mellé gondolod feltenni, az nem túl jó megoldás. Ugyanis hangosan csattan a cucc, így elég ciki mondjuk este kapcsolni a villanyt, ha valaki alszik a helyiségben.

(#22) shtml válasza Hory (#17) üzenetére


shtml
őstag

A rajzban nincs hiba, nem arról írtam. Hanem arról, hogyan lehet elrontani, ha kevered az alsó és a felső bekötést ill. ha több fázisról kapcsolsz.

Mivel csak egy lámpát akarsz kapcsolni, esetleg magad is összebarkácsolhatsz ilyesmit és az nem fog hangosan csattanni. Csak egy osztó áramkör kell hozzá (hogy első megnyomásra bebillenjen, másodikra meg vissza) és azzal vezérelhetsz egy triakot. Talán nem is lesz drágább az impulzusrelénél és kisfeszültségről mehet.

De aszt hiszem, te nem akarsz barkácsolni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#23) tomcs


tomcs
őstag

hmm... most az a helyzet hogy van 1 kapcsolo meg 1 lampa es az 1ik kapcsolo meg a lampa kozott semmi a masik kapcsolo meg a lampa kozott meg 2 drot? akarhogy legyen valahogy kell lenni drotnak legalabb a 2 kapcsolo kozott es ha az nincs mar meg akkor egyszerubb 1 normal valtoizet osszehozni, nem kell bele rele

(#24) Hory válasza salazol (#21) üzenetére


Hory
aktív tag

Addig nem nagyon akarok tervezgetni, amig nem lattam a relet, mert tomoren osszefoglalva fingom sincs, hogy nez ki egy ilyen allat. :)
A csattanas nem gond, a mostani kapcsolo is csattan jo hangosan, es amugy is egy legterben lesz a kapcsolo es a rele.

Gondolkodtam esetleg olyan relen, ami hangerzekeny, esetleg kepes hangfelismeresre is. Vegulis ma mar bagoert lehet ilyeneket gyartani, es akkor kapcsolore se lenne szukseg. Jo, mi? :)

(#25) biker válasza salazol (#14) üzenetére


biker
nagyúr

azt ismered, hogy alternatív kapcsolás vezetéktakarékos módon?

a váltókapcsolók két végeire a fázis-nulla, innen egy egy szál megy a lámpák felé, egyik oldalról kapja a lámpa a nullát, másikon a fázist :)

na az is szól szépet érintkező törésnél :D

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#26) micro


micro
addikt

Én egy kiszuperált autóriasztó távirányítójával kapcsolom a lámpát.
A vevő egy relét hajt meg ami váltókapcsolóként működik.
Kell neki még 12V, azt ennyi...

Klaviatúra, képernyő, EGÉR!, meg az a doboz, tudod a gép LELKE..

(#27) salazol válasza biker (#25) üzenetére


salazol
őstag

Ezzel nem találkoztam, de az ötlet nagyon tetszik. Az tény, hogy minden érintésvédelmi szabálynak ellentmond, de nagyon jó az ötlet és működik.

(#28) bitfarkas válasza salazol (#7) üzenetére


bitfarkas
őstag

Képzeld el, hogy egy nem konzekvensen szerelt hálózatnál az egyik kapcsoló a fázist szakítja, a másik meg a 0-t (láttam már csodákat), és mindkét kapcsolót ráengedi a relére.

(#29) biker válasza salazol (#27) üzenetére


biker
nagyúr

az ötlet nem ötlet, és nem az enyém!

sajnos sok helyen csinálnak ilyet!
itt van gyorsan és rondán:

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#30) slapman


slapman
csendes tag

Hi! Kérdésem lenne, hogy tudtok-e vmit arról, hogy hogyan lehet egy fogyasztót, mondjuk lámpát három kapcsolóval alternatívan működtetni, mindenféle hókuszpókusz nélkül?

(#31) Gee-Bee válasza slapman (#30) üzenetére


Gee-Bee
tag

kell két váltó és egy keresztkapcsoló ''középre''. Ha drótbehúzás előtt vagy.

�%-12345X

(#32) csemberlen válasza biker (#25) üzenetére


csemberlen
őstag

Persze mindenhol nagybetűkkel tanítják, hogy így nem szabad!!

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#33) nagymester


nagymester
csendes tag

Impulzus relével!! :C
Itt lehet kapni: www.elektroprofi.hu
Az ára:3285Ft (ÁFÁ-san)
Én nagyon sok helyen használom (én is képesített áramszolgáltató vagyok) :DD
Erősáramú kérdésekben szívesen segítek mindenkinek (ez itt a reklám helye) :DDD

PII Celeron 1000, 384Mb RAM, Diamond Viper II 32Mb, Segate 120Gb 8Mb ATA133, LG GSA-4160b. volt a régi configom

(#34) Ilike


Ilike
csendes tag

Hellóka.Én csak azt szeretném ha segítene nekem nvalaki a következőben:Naszóval,egy garázsba akarok világítást,meg is vettem a dolgokat fel is szereltem,viszont az a bibi,hogy vettem a kapcsoló mellé egy távirányítású konnektort.magyarul ha a távirányítón +nyomom az0 ill. az 1-es gombot akkor KI/BE kapcsol.Nos,ezt a konnektort szeretném valahogy a kapcsolóval alternatívba kötni.....Kérlek segítsetek.Köszike......

(#35) Hikvision válasza Ilike (#34) üzenetére


Hikvision
senior tag

Nemigazán értem a kérdést. Van egy dugaljad amit távirányítóval lehet kapcsolni. És szeretnél még egy kapcsolót ami a távirányítónak lenne az alternativ párja?

20 éve a PH-n.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.