Hirdetés

Tömegkályha építése házilag

Bevezetés, alternatívák

Volt egy kis megtakarított pénzünk, és tavaly úgy döntöttem, hogy kiegészítő fűtési megoldások után nézek. Kevés pénzünk volt, mindössze 300 000 Ft (Rókás spórolós megoldás :), de azért megnéztem, milyen lehetőségek vannak. Sok alternatívát nem is találtam...

Napkollektor
Igyekeztem minden infót begyűjteni, de ott álltam meg, hogy egy ilyen kombinált (meleg víz+fűtésrásegítés) rendszer alapból 1 000 000 Ft-nál kezdődik. Előtte azonban találtam néhány más indokot is arra, miért ne ez legyen a kiválasztott megoldás.
Először is, mert szezonális, és ezzel van/volt a legnagyobb problémám a dologgal kapcsolatban. Pont abban a szezonban kicsi a hatásfoka, amelyikben a legnagyobbnak kellene lennie.
Másodsorban pedig a nyári időszakban olyan durva hőmérsékletnek lenne kitéve, hogy 3 évente lehetne cserélni a tömítéseket és a szelepeket. Karbantartási munkákra pedig nincs keret.
Harmadrészt pedig az olyan megoldásokat jobban preferálom, amihez én is konyítok kicsit és meg tudom javítani, ha szükséges. :)

Kandalló
Ez is csak akkor adja a meleget, ha ég benn a tűz. Mint írtam is, nekem fontos a költséghatékony működés, és emellett ne is kelljen kivágni miattam egy erdőt.

Cserépkályha
Bár ez a tradicionálisnak mondható megoldás állt legközelebb hozzám, kiindulva falusi gyermekkorom tapasztalataiból, hőtárolás szempontjából ez sem maradt a kalapban.

Tömegkályha
Sok képet, videót megnéztem a témában, és egy 5 perces videó segítségével el is sajátítottam a szakma csínját-bínját. Persze ezt azért nem kell elhinnetek. Lényeg a lényeg, hogy sok szép kályhát láttam és arra jöttem rá, én is olyat építhetek, amilyet csak akarok. Ami nekem tetszik. Túrtam is sok mintát a netről és ezt találtam:

A tömegkályha építése

Szép-szép, de hogy fogom én ezt megépíteni az IT mérnöki diplomámmal a zsebemben? Ráadásul menedzser szakirányon végeztem, így gondolhatnátok, hogy megette a fene, ez nem fog sikerülni. Nem kell aggódni; befejezem a cikket és meglátjátok, mi lett az ötletből. A címből is kitalálhattátok, hogy igen, a választás a tömegkályhára esett. Az okok (tapasztalati):
- hatékony (a ház közepén foglal helyet és mindenhová elér a hője)
- tartja a meleget (24 óra múlva is meleg a tűztér)
- gazdaságos (6-8 kg fa/fűtés/nap)
- kiváló a komfortérzet
- hangulatos

Volt még egy apró bibi: nem volt a házban kémény. Affene, gondoltam. Valahogy csak kivezetem azt a füstöt. Utánanéztem a lehetőségeknek, na hol...? Az interneten természetesen. A kutatásnak az lett az eredménye, hogy egy héten belül ott figyelt a kocsibejárón a 16-os samott béléscsöves Montel „lego” kémény – darabokban természetesen. 3 nap alatt egy barátommal felépítettük, és végül a bádogos is megtette a magáét. Hurrá! És még huzata is lett. Öröm volt megtapasztalni, milyen érzés a semmiből, semmiféle kéményépítő szaktudás nélkül működő kéményt kreálni. Pipa.

Szóval, visszatérve az etalont ábrázoló képre (sokszor sok időt eltöltöttem a bámulásával; az álmokat táplálni kell ugyebár), az alapján elkezdtem fejben összerakni a dolgokat. Az ajtó, amit vettem hozzá, az egyáltalán nem hasonlított a képen látható ajtókhoz. Ugyanis egy boltíves, dupla ajtós megoldást sikerült találnom az egyik üzletben. Ebben benne van a hamutér ajtaja is. Nem úgy, mint a képen. A választás ideálisnak bizonyult a kályha és a tervezett tűztér méretéhez viszonyítva. Az ajtó miatt változtatnom kellett hát a megvalósítási terven (ami még mindig csak a fejemben létezett).

Miután elkezdtem számolgatni, odáig jutottam, hogy megcsinálom az alapot és kiszámolom a szükséges téglamennyiséget. Kb. 350 db tégla volt szükséges egy 160x100x75 cm-es kályhához. Az volt az egész dologban a szép (számomra), hogy nem egy milliméterpontosan megtervezett építményről van szó, hanem úgy kellett építeni, ahogyan a rendelkezésre álló hely megengedte. Persze mindennek a lényege az alap, mert az meghatároz a magasságon kívül mindent, de az eredmény nem lett annyira rossz. A kályhát és a kéményt a ház közepére sikerült elhelyezni, így egyenletes lett a hőeloszlás is. Sőt, mivel fal mellé építettem, a kályha mögötti részen kivágtam a falat (könnyűszerkezetes ház) és így a közlekedőbe és a hálószobába is jut egy kis plusz meleg.

Az alap:

Szépen épült, sorról sorra, amikor eljött az ideje annak is, hogy a füstjáratokat kialakítsam a kályhán belül. Ez ugyanis a legfontosabb dolog az ilyen felépítésű (és más) kályháknál. Ha elhibázzuk, akkor csak egy szép lánglobogtató kályhaajtónk lesz, ami hangulatos ugyan és adja is a meleget egy ideig, de a füstjárattal az a cél, hogy a teljes kályhatestet átfűtsük. Ezeket a járatokat is a helyzet adta, mivel nem csináltam még ilyet. Így kilogikáztam, hogy ha a kimeneti füstjárat a kályha jobb oldalán van, akkor a jobb oldali részbe, ami közelebb esik a kijárathoz, szükséges fékezőelemeket is berakni, hogy egyenletesen jöjjön mindkét oldalról az elszívás, ami ugyebár maga a huzat.

Füstjáratok:

A tűztér nagy méretű samott téglából készült, falazva Rath-féle speciális habarccsal. A felső sütőtér ajtaját is magam készítettem. Benne 5 mm-es hőálló üveggel. A zárszerkezet is „folyamatában” készült. Ahogyan a hely és a méretek azt megengedték. Elöl kellett még tisztítójáratokat is illeszteni, melyeknek elöl látható a fedelük.

Sütőtér:

A füstjáratok után már jöhetett a tetőrész. Ezt „L” idomok egymásnak háttal történő beillesztésével oldottam meg, melyeket a kályha rövidebb oldalának hosszában helyeztem el, téglányi távokra. Ezután már csak bele kellett rakosgatni a téglákat egy kis falazóhabarccsal, majd elsimítani a tetejét.
Ezt követően már csak várni kellett, hogy kiszáradjon. Sajnos sok időt nem adtam neki, mert novemberben készült a kályha, de ez nem okozott különösebb problémát.

Íme a kész kályha:

Tapasztalatok és hibák

Az egyik hiba, amit vétettem, hogy nem hagytam dilatációs rést a kémény és a kályha között, továbbá a füstkiömlő nyílásba nem illesztettem flexibilis megoldással (a hőtágulás miatt) egy csövet, így a kémény a fűtés során egy kicsit elmozdul (fél mm), így repedés keletkezik rajta az összekötött részen.
A másik hiba, hogy a frontfal és a tűztér közé nem tettem kerámiapaplant, ami szintén a hőtágulás miatt jönne jól. Így itt is, a hőtágulás következtében keletkezik egy vékony repedés a kályhán, de ez nem igazán befolyásolja a működést.

A kályha mindössze 3 hét alatt készült el és jórészt egyedül csináltam mindent. A téglákat flexszel vágtam és szalagcsiszolóval kerekítettem le egyesével. Ez a kályha, úgy gondolom, nem sikerült rosszul, de ha tehetném, újra nekivágnék, mindazzal a tapasztalattal, amit szereztem ennek az építése közben.

A működése pedig kiváló. Amikor befűtök, az üvegajtókon kiáramló meleg hirtelen nyomja fel a hőmérsékletet, majd kb. 2 óra múlva elkezdi kiadni magából – ekkor tombol igazán. Ilyenkor már pólóban flangálunk a házban.

És persze ez lett a fő fűtési megoldás, és a gáz-központi fűtéses megoldás maradt a kiegészítő fűtésnek. Le is ment a gázszámlánk a felére.

Azóta történt

Előzmények