Puskás Tivadar és a telefonközpont
A korai időszakban, mikor Bell még a készülék tökéletesítésével volt elfoglalva, belépett a képbe egy magyar ember, Puskás Tivadar személyében. 1876-ban, Brüsszelben folytatott tárgyalásokat az ottani távíróhálózat kiépítéséről. Előrevetítve a telefonközpont ötletét, egy olyan javaslattal állt elő, hogy hozzanak létre egy közös pontot, ahol egy kapcsolótábla segítségével a távírót használó vállalatok nem csak a központtal, hanem akár egymással is összeköthetőek lennének. Nem aratott vele osztatlan sikert, de épp ekkor szerzett tudomást Bell nagyszerű találmányáról. A hír hallatán rögtön hajóra ült, hogy személyesen láthassa az akkor még gyerekcipőben járó eszközt. Valami elkezdődött...
Edison 1911-ben, Budapestre látogatva azt állította, Puskás volt az első, aki felvetette a telefonközpont gondolatát. Erre azonban semmi akkori forrás nem utal. Sem Puskás nem állította magáról, sem az akkori cikkek, hogy ő a telefonközpont feltalálója lenne. Edison talán a Telefonhírmondóra emlékezett, mely valóban egy telefonokból álló, központi egység köré szervezett találmány, csakhogy jóval nagyobb jelentőségű, mint a telefonközpont: ez volt az eddig ismert első elektronikus hír- és műsorszolgáltató közeg a világon, a rádió és internet őse. Ezt valóban Puskás Tivadar találta fel, szabadalmaztatta is, és Budapesten működött a világon először, 1893-ban.
Puskás Tivadar, Thomas Alva Edison
Puskás Tivadar (Pest, 1844. szeptember 17. – Budapest, 1893. március 16.) mérnök, a telefonhírmondó feltalálója. Párizsban Thomas Alva Edison találmányainak terjesztésével foglalkozott, de arra nincs adat, hogy – mint később felmerült – Edison mérnöke lett volna a New York melletti Menlo Parkban. Vezetésével épült a párizsi és budapesti telefonközpont.
A pontos körülmények nem tisztázottak ugyan, és elképzelhető, hogy Puskás már rögtön egy kész ötlettel állított be Edison Menlo Park-i laboratóriumába, és az is, hogy már az ott eltöltött ideje alatt közösen dolgozták ki a telefonközpont ötletét, vagy az is, hogy mindebből semmi sem igaz. Bárhogy is történt, elég valószínű, hogy Puskás Tivadartól származik a telefonközpont ötlete. Erre bizonyítékul szolgálhat a későbbiekben sógornőjének küldött fénykép felirata is:
„Theodore Puskas was the first man is the world to suggest the central station for the Telephone – T. A. E.”, azaz: „Puskás Tivadar volt az első ember a világon, aki a telefonhoz központot javasolt.”
Eléggé kuszák az események és a hozzájuk kapcsolódó személyek viszonya (mint a fenti ellentmondásból is látszik), azonban annyi bizonyos, hogy Puskás Tivadar is belekerült ebbe a bizonytalanul felvázolható folyamatba, és így, vagy úgy de vannak dolgok, amit neki köszönhetünk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!