Logitech M705 egér - szabadonfutó maratonfutó

A munkahelyemre kerestem olyan vezeték nélküli egeret, ami használható méretű, kettőnél több, programozható gomb van.

Design, ergonómia

Külső:

Az egér összességében minőségi érzetet kelt, kellően nehéz. Kialakítása aszimmetrikus, jobbkezes. Közepes méretű, viszont elég púpos, így egy nagyobb kezű embernek sem kényelmetlen fogni. A gombok (és az egész háta) egy műanyagból van, ami egy picit érdes, így nem izzad rá annyira a kezünk, és kevésbé csúszós.

A két oldala finom tapintású gumiborítással rendelkezik, ami szintén stabil fogást ad. A hüvelykujjnak, ahogy az ilyen kialakítású egereknél már megszoktuk, van egy kis "pihentető" nyúlványa, ezúttal azonban ez alá is egy gombot rejtettek, ami nagyon kézre áll, és szintén programozható.

A bal oldalon felül egy vissza-előre gomb párost találunk. Középen az ezúttal nem szokásos görgő, mögötte egy, a szabadon futást ki-be kapcsoló, tisztán mechanikus gomb (igen az, ebben tényleg nincs villany). Emögött pedig egy visszajelző LED, ami újonnan zöld, de feltehetően tud pirosat is, ha merülőben vannak az elemek.

Az egér alján a méretes tappancsok, egy bekapcsológomb, valamint az elemtartó (és vevőegységtartó) található. Ami érdekes lehet, hogy a lézeres optika teljesen az egyik oldalra szorult, és kicsit elöl is van, ennek pedig vannak kisebb hátrányai.

Ergonómia:

Mint már említettem, az egeret kényelmes fogni, viszont a mutató pozicionálása szokást igényel. Ennek több oka van, de mindegyik az elemekre vezethető vissza. A két elem súlya és az elhelyezése miatt az egér kicsit farnehéz. Ha valaki csak az ujjai hegyével fogja (ún. "fingertip grip", jellemző a nagyobb kezű embereknél), akkor az oldalra történő mozgatásnál hajlamos az egér eleje kicsit jobban elfordulni.

Az optika pedig eléggé elöl van és oldalt, ezért a mutató az egyenes vonalú oldalazó mozgás helyett kicsit ferdén halad. Erre rá kell kompenzálni. Hamar megszokható, de nekem először nagyon furcsa volt. Egyik fórumon csinált valaki egy gyorstesztet, ahol jól látszik az elhelyezés hátránya.

Jó összhangban van viszont az egér tömege, a tappancsok mérete és tapadása. Jól csúszik, könnyű folyamatosan mozgatni, finoman lehet vele célozni, viszont elég nehéz ahhoz, hogy ne legyenek túlfutások a lendület miatt. (Volt olyan egerem, ami söröskorsó módjára végigszáguldott az asztalon egy kisebb lökéstől is. Csak a "szigszalag" segített. Szerencsére hamar feladta a görgő, így kidobhattam. Noname egeret többet soha...)

A két fő gomb mikrokapcsolójára nem érdemes sok szót vesztegetni, hozza az elvárt szintet. A görgő nem csúszik, a holtpontjai határozottak. Külön ki kell emelni viszont a szabadonfutó funkciót, ami nagyon hasznos dolog annak, aki sokat dolgozik adatokkal, táblázatokkal, dokumentumokkal.

Ezenkívül kényelmesebbé teszi a hosszú fórumok olvasását is. Az alumíniumkerék miatt nagy a lendülete, hosszú másodpercekig is elpörög magától. Reméljük a mechanikát elég strapabíróra tervezte a Logitech, és nem adja fel egy év alatt.

A görgőt oldalra nagyon könnyű elbillenteni a kattintáshoz, lenyomni viszont nagyon nem könnyű. Sokszor előbb kattintunk egyet oldalra, majd lefelé, néha még görgetünk is egy picit közben, ami elég érdekes dolgokat tud eredményezni a képernyőn. Itt jegyezném meg, hogy CAD programokhoz, 3D tervezéshez éppen emiatt nem is ajánlanám. A görgőt nyomva tartani, és közben az egeret mozgatni nem egyszerű anélkül, hogy oldalra ne kattintsunk.

A hüvelykujjnál lévő alkalmazásváltó gomb nagyon hasznos. Windows 7 alatt például mozaikszerűen összerántja a megnyitott ablakokat, majd egy kattintással rögtön átléphetünk arra, ami kell. Gyorsabb, mint az Alt+Tab vagy a Windows+Tab. Win8 alatt állítólag valamelyik oldalsávot szedi elő, ezt nem tudtam kipróbálni.

Az oldalsó gombok elhelyezése jó, de egy picit mozoghatnának könnyebben, akkor nem kellene annyira ellentartani az egérnek. Természetesen a két főgombot kivéve az összes gomb programozható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények