Fogyasztás, értékelés
Mielőtt véleményt mondanék érdemes megnézni a rendszerek fogyasztását. Mivel többen kértétek kiegészítettem a tesztet kis terheléses fogyasztással, aminél 720p-s Youtube videót néztem böngészőben. Az FX alapjárati és kis terheléses fogyasztása rendben van, de megterhelve a hat magot elkezdi tekerni a villanyórát. A processzornak adott feszültséget 1.15 V-ra csökkentve (UV=Under Voltage) a felvett teljesítmény is elég szépen csökken. A tuningnál nem szálltam el, igyekeztem kímélni a gépet. Többet is kihúzhattam volna a processzorból, de a GPU-t és CPU-t egyszerre terhelve a táp halkan ciccegve adta tudtomra, hogy nem érdemes feszegetni a határait. A HD5850 egy éhes darab, a 450-es táppal inkább nem kisértettem a szerencsémet.
Ha a teszteket kell kiértékelnem, akkor azt mondhatom, hogy számomra tanulságos volt. Sok kérdést tettem fel és nagyjából sikerült is választ kapnom rájuk. Lássuk sorjában őket:
Mennyit jelent a modulos felépítés?
Ha durván akarok fogalmazni, akkor egy modul 1.5 magnak felel meg. Sokkal hatékonyabb, mint az Intel-féle hyper threading, de én nem hívnám két magnak a modult.
Tuninggal mennyit nő a rendszer teljesítménye?
Hirdetés
20% órajel emelés alkalmazástól függően javít a teljesítményen. A TC körüli órajel miatt az egy szálas programok nem gyorsulnak, de a több szálon futók igen. Ennek értéke programtól függően 8-18% közötti.
Az FX-6100 hol helyezkedik el az i3/i5 pároshoz képest?
Programtól függően. Egy szálas programoknál lemarad az FX, hacsak nem emeljük meg az órajelét. Több szálas programoknál az i3-i5 közötti teljesítményt nyújt.
Erősen GPU limites környezetben számít-e a processzor?
Igen, számít. Az FX itt is akkor tud jól futni, ha több szálon terheli a játék. Az is javít a teljesítményen, ha emeljük az órajelet. A teljesítmény itt nem az átlag emelkedését jelenti, hanem a túl magas késleltetések számának ritkulását.
A turbo core használata megéri-e?
Felemásak az érzéseim. A TC jó szolgálatot tesz, ha nem akarunk tuningolni, mert javítja az egy szálon mutatott teljesítményt. Sajnos a processzornak 1.4 V fölötti feszültséget ad, ami erősen túlzó.
Lassabb memóriával (1600 vs. 1300 MHz) mennyit lassul az FX?
Természetesen lassul, de rendszer szinten egy-két programot kivéve elhanyagolható a különbség. Valós életben szerintem nem észrevehető. Természetesen ez nem igaz a rokon Trinity APU-ra, ha az IGP-t is használjuk, ugyanis annak a sávszélesség igénye sokkal magasabb.
Windows 8 RC-vel gyorsul-e a rendszer?
Sajnos nem. Nem vártam nagy gyorsulást, de lassulást főként nem. Ha a driverek kiforranak, akkor szerintem nem lesz különbség a Windows 7 és 8 között teljesítményben. Az ütemezőnél viszont tetszett, hogy egyes magokat szépen kiparkolt.
Vélemény
Nem tudom, hogy miért, de tetszett az FX-6100. A pozitívumok listája elég hosszú:
- A teljesítménye bár nem lenyűgöző, de az X3-om után nagyon szép előrelépés.
- Az egy árban lévő i3-nál szerintem kiegyensúlyozottabb teljesítményt mutat fel.
- Az újabb programok szerintem egyre jobban ki tudják majd használni a több szálat.
- A modulos felépítés jobban skálázódik, mit az Intel HT.
- Az idle és kis terhelés melletti fogyasztása is elég jó és mag feszültsége is csökkenthető.
- Könnyen és jól tuningolható és egy moderált határig még a fogyasztása sem vészes.
Negatívumok is vannak, hogy ne csak dicsérjem:
- Terhelve többet eszik, mint az Intel i5, aminél viszont gyengébb.
- Az APM és TC ötlet szinten jó, de sajnos a gyakorlati megvalósítás messze nem az igazi.
- Nincs AM3+ micro ATX alaplap 9-es chipkészlettel. (Tudom, ez nem a CPU hibája, de bosszantó)
Ha játszani kell egy olcsó gép, akkor újabb játékokhoz jó ár/érték arányú választás egy HD7770 vagy 7850 mellé. Ez főként akkor igaz, ha kicsit optimalizáljuk a processzor beállításait és kicsit elmélyedünk a tuning, vagy alulfeszelés témakörében. Ha sok régebbi, vagy tipikusan egy szálat nagyon terhelő programot használunk, akkor viszont nem biztos, hogy ideális választás.
Az FX topicot olvasva pár további tipp is az eszembe jutott:
- A dobozban mellékelt hűtőt érdemes hanyagolni.
- Normális alaplapot is érdemes alátolni, mert az topicban többen is panaszkodtak rejtélyes lassulásokra, amit melegedésre vezettek vissza.
- 4 RAM modullal gondok lehetnek magasabb órajelnél.
- Nemsokára jön az utód széria, ami minden téren javulni fog pár százalékot, érdemes kivárni. Legrosszabb esetben a 6100 ára tovább esik.
Update: A cikk elkészültének napján megjelent az új FX széria. 10% körüli teljesítmény javulás, hajszállal alacsonyabb fogyasztás és jobb tuning potenciál jellemzi a leírások alapján. Az ára egyelőre ismeretlen, de a legfőbb erősségei, hátrányai nem változtak lényegesen.