A ChromeOS Flex bemutatása
A ChromeOS Flex egy nyílt forráskódú operációs rendszer, amely a Linux rendszermagját használja és a Google felhőalapú szolgáltatásaira épül. Jellemző rá az egyszerű, felhasználóbarát kialakítás, a biztonságos, homokozó (sandboxing) alapú technológia, az alacsony rendszerigény és a Google saját szoftvereivel való teljes integráció. Mivel a rendszert elsősorban Google fiókba való bejelentkezéssel lehet érdemben használni, így nem ajánlanám senkinek, aki vagy nem akar Google fiókot regisztrálni, vagy csak offline szeretné használni a számítógépét, mert elsősorban ez egy felhőalapú rendszer, tehát alapkövetelmény, hogy online, fiókba bejelentkezve végezd a dolgod (hasonlóan az Androidhoz).
Részlet a Google szoftverkínálatából. (forrás: [link] )
Személy szerint olyan felhasználóknak ajánlom, akik szeretik az Androidot és teljesen jól elboldogulnak a Google által kínált szoftvergyűjteménnyel, mivel ez a rendszer ezekre épít. Böngészésre, irodai munkára, illetve egyszerűbb feladatokra, képnézegetésre, e-mail küldésre, tartalomfogyasztásra abszolút ajánlott, kisebb vállalkozásoknak is megfelelő lehet a Google Workspace integráció miatt. Kezdők is jól el fognak vele boldogulni, főleg akkor, ha legalább egy Android alapú okostelefonban képesek rutinosan eligazodni.
Amire nem ajánlom, az a játék, mivel ez szinte lehetetlen rajta. A ChromeOS Flex szoftverkínálata igen korlátozott és főleg a Google saját termékeire épít, szabadon nem is lehet rá akármit telepíteni, kivétel lehet egy Linux alrendszer telepítése, ami kezdő felhasználóknak minden bizonnyal mandarin nyelven hangozhat. A Chromebookok játéktámogatása is gyerekcipőben jár (összesen 176 játék játszható), szóval ezt a felhasználási módot nyugodtan elfelejthetjük.
Rendszerkövetelmények
Az ígéretnek megfelelően a rendszer igen kevéssel beéri, végszükség esetén akár merevlemezen is elég jól elketyeg. A hivatalos követelmények a következők:
Processzor: Kizárólag 64 bites (x86-64) architektúrájú processzorokat támogat, azaz legalább egy LGA775 tokozású Dual Core processzor kelleni fog neki. Azért ez 2025-ben nem egy nagy igény, az első elénk kerülő kukában találni fogunk egy ilyet.
Videokártya: Megjegyzik az oldalon, hogy legalább 2010 utáni legyen, mert az ez előtti hardverekkel nem garantálják a megfelelő teljesítményt. Itt megjegyezném, hogy Nvidia videokártyával sem javaslom a használatát, mivel elsősorban a Chromebookokban is vagy Intel vagy AMD processzorokkal találkozhatunk, illetve ezek saját, integrált grafikus adatfeldolgozási egységével, tehát a megfelelő driveres támogatást is inkább ezen a "környéken" keressük.
Memória: 4 GB. Mielőtt el lennénk ámulva, hogy ez milyen kevés... Nos, nekem van itthon egy 20 éves körüli laptopom, ami 1 giga DDR2 rammal köszöni szépen, elvan és böngészek is vele alkalomadtán.
Tárhely: 16 GB. Merevlemez helyett erősen javaslom legalább egy beugró minőségű satás SSD beszerzését. Higgyétek el, nagyon öreg (akár egy processzormagos) számítógépeknél is meglepően nagy teljesítményugrást tud művelni egy SSD. Aprón már pár ezer forintokért találni abszolút elfogadható minőségű OEM meghajtókat.
USB pendrájv: amire ki tudjuk írni a telepítő fájlt és amiről bootolni tudunk. Mindenképpen 8 gigánál nagyobb tárhelyméretűt válasszunk, mert a kiírandó lemezkép is 8,2 GB méretű. Egy 16 gigás USB 3.0-s pendrájvval már teljesen jók vagyunk.
Felújított Lenovo Thinkcentre SFF gép 6. generációs Intel processzorral. (forrás: [link] )
Látható, hogy nem túl nagy igényű rendszerről van szó, így nagyon sok olyan használt piacról is beszerezhető terméken ígérik a futását, amiket jó áron be lehet szerezni akár kicsi pénzből is. Ezzel fel is hívom a figyelmet rá, hogy mivel mostanában igen sok vállalat fog átállni Windows 11-re, így várható a gépparkjuk teljes cseréje, aminek következménye lehet, hogy Aprón igen sok, még abszolút jó teljesítményű brand számítógép (Fujitsu, Dell, Lenovo, HP, stb.) fog megjelenni, akár vállalható áron is! Ez mellett minden bizonnyal képes jól futni a mostanában divatos miniPC-ken is, amik nagyon alacsony fogyasztás mellett kínálnak teljesen jól használható teljesítményt. Összességében sok lehetőségünk van, csak rajtunk múlik, hogy mit és mire szeretnénk használni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!