Telepítő pendrájv készítése Windowson és MacOS-en
Figyelem! A MacOS-sel rendelkező felhasználóknak csak a böngészőből való kiírás elérhető, Windowsos felhasználók választhatnak, hogy böngészőből, vagy pedig más, lemezképíró szoftverrel, pl. Rufus, Balena ETCHER, stb. végezzék el a kiírást.
Lemezkép kiírás Google Chrome böngészőből
Első lépésben (ha még nem áll rendelkezésre) töltsük le és telepítsük a Google Chrome böngészőt. Nos, ez nem vicc, tényleg ez a legegyszerűbb megoldás. A telepítő letöltése az alábbi linken érhető el: Google Chrome böngésző.
Jelenleg a statcounter.com eredményei szerint asztali számítógépeknél a Google Chrome részesedése a legnagyobb, azaz világszinten a felhasználók ~66%-a rendelkezik ezzel az internetböngészővel. Ebből kiindulva nagy valószínűséggel a cikk olvasói között is sok Chrome felhasználó lesz, így ezt a megoldást kézenfekvőnek találom. Ha letöltődött és sikeresen telepítettük, akkor az asztalon megjelenő ikont indítsuk el jobb klikk, majd futtatás rendszergazdaként üzemmódban. Miért? Mert sok felhasználónál programhibákat okoz a telepítés, ha nem rendszergazdaként indítjuk a böngészőt. Tudom, agyrém, de ez van.
Nyissuk meg a Chrome Webáruházat, majd telepítsük a Chromebook helyreállítási segédprogram bővítményt a Hozzáadás gomb megnyomásával.
Ha ezzel megvagyunk, akkor helyezzük be a telepítőnek szánt pendrájvunkat a számítógépbe, majd a Chrome-ban újonnan megjelent bővítményt indítsuk el. Kattintsunk a Kezdés gombra.
A következőleg megjelenő képernyőn kattintsunk a modellszám közvetlen beírására, majd a felső legördülő menüben ne készüléknevet keressünk, hanem görgessünk le a Google ChromeOS Flex lehetőséghez. A második legördülő menüben is a ChromeOS Flex opciót válasszuk ki. Ha ezzel megvagyunk, akkor kattintsunk a tovább gombra.
A következő képernyőn válasszuk ki a legördülő menüben a saját pendrájvunkat, amire a telepítőt szeretnénk elkészíteni, majd kattintsunk a tovább gombra.
A következő képernyőn kattintsunk a létrehozás most gombra. A bővítmény ezután letölti a szükséges lemezképet, majd elkészíti a telepítőt.
Ezt követően semmi más dolgunk nincs, mint kihúzni a pendrájvot, majd elkezdeni a rendszer telepítését az általunk kiválasztott számítógépen.
Akiben esetleg felmerült, hogy Google Chrome helyett meg lehetne-e oldani ezt a módszert más Chromium alapú böngészőkön, a válaszom az, hogy sajnos nem. Microsoft Edge-dzsel kapcsolatban több bejegyzést olvastam (pl. Redditen is), hogy a telepítés nem megy végbe rajta és hibával megszakad.
Lemezkép kiírás Rufus-szal Windows alól
A következő néhány lépésben bemutatom a Rufus-os módszert. Elsőnek szerezzük be a Rufust a gyártó oldaláról: https://rufus.ie/hu/
Helyezzük be a gépbe a pendrájvot, majd nyissuk meg a Rufust.
A pendrájvot nagy valószínűséggel automatikusan fel fogja ismerni, így ezt nem kell külön csatolnunk. Kattintsunk a KIVÁLASZTÁS gombra és navigáljunk el abba a mappába, ahová előzőleg letöltöttük a ChromeOS Flex telepítő lemezképét. Ha a Rufus elsőnek nem látja a .BIN fájlt, akkor sincs probléma, kattintsunk alul a fájlnév melletti legördülő menüre és válasszuk ki, hogy a Rufus ne csak ISO képfájlokat keressen, hanem minden fájltípust.
Ezt követően látni fogjuk a kérdéses fájlt. Válasszuk ki, majd kattintsunk a megnyitásra. A program visszairányít minket a kezdő felületre, ahol már nincs más dolgunk, mint az INDÍTÁS gombra kattintani.
A Rufus figyelmeztetni fog rá, hogy minden adatot töröl az eszközről, ami rendben van, egy OK-val fogadjuk el. Ha elkészült a kiírás, akkor a KÉSZ felirat fog megjelenni teljesen zöld háttérrel. Zárjuk be a programot a BEZÁRÁS gombbal és vegyük ki a pendrájvot a gépből, ezzel végeztünk is.
Kiegészítésként megjegyzem, hogy nincs szükség semmilyen módosításra a Rufus alapbeállításaiban, nem kell se MBR, se GPT, semmilyen más egyéb beállítással mókolni. Az elkészült telepítő működni fog UEFI-s és BIOS-os gépekkel is, mindkettőn leteszteltem.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!