ChromeOS Flex operációs rendszer telepítése lépésről, lépésre.

Előszó 2025. október 14-én lejár a Windows 10 operációs rendszer biztonsági támogatása, így adott a kérdés, hogy mit...

A rendszer telepítése

Mielőtt belekezdenénk a telepítésbe, bemutatnám azt a számítógépet, amire telepíteni fogom a rendszert. Az eszköz egy leselejtezett, kb. 15-16 év körüli, Fujitsu márkájú brand számítógép, amelynek egyenes útja vezetett volna a hulladékudvarba, ám én adtam neki még egy esélyt. Jelenleg Windows XP retrózáshoz használom, azonban a napokban kiderült, hogy elég jól fut rajta a ChromeOS Flex is. Főbb alkatrészei:

CPU: Intel Pentium E5500 @ 2.80GHz Dual-Core
Videokártya: Asus Strix GTX 750 Ti
Alaplap: G41 chipsetes LGA775 brand alaplap
RAM: 2x4 GB DDR3
Háttértár: Micron M600 128 GB sata SSD

Megelőző lépésként minden fontos adatot mentsünk le az SSD-ről, amire a rendszert telepíteni szeretnénk, mivel a rendszer telepítése teljes adatvesztést fog okozni (ez végett szól majd a telepítő is). Ha ezzel már megvagyunk, akkor helyezzük a pendrájvunkat a megfelelő USB portba, majd kapcsoljuk be a számítógépet. A megfelelő gomb nyomogatásával hívjuk elő a BIOS beállításokat. Ha a BIOS-ban van Fast Boot opció, azt ajánlott lehet kikapcsolni, ettől függetlenül nem igazán van különösebb dolgunk itt. Ami fontos, hogy a Boot sorrendben a pendrájvot vegyük előre.

Következő lépésben, ha elmentettük az új BIOS beállításokat és újraindul a számítógép, akkor meg kell, hogy jelenlen a ChromeOS Flex logoja, majd megkapjuk a telepítő első oldalát. Itt kattintsunk a Get started gombra, nyilakkal jelöltem az opcionális lehetőségeket, pl. nyelvi beállítások és Wifi, de lényegében nincs rá szükségünk, mert a telepítés befejeztével az új rendszerbe belépéskor a ChromeOS Flex újra kérni fogja ezeket. Lényegében most annyi a dolgunk, hogy gyorsan végig kattintgassuk a telepítőt.

A következő képernyőn azért megállhatunk egy pillanatra, mert megkérdezi tőlünk, hogy telepíteni szeretnénk a rendszert, vagy pedig Live módban kipróbálni azt? Tehát, ha csak "menni akarunk vele egy kört", akkor még telepíteni sem szükséges, ez mindenképpen egy jó megoldást volt a fejlesztők részéről.

Ha a telepítés lehetőséget választjuk, akkor a telepítő szólni fog, hogy minden adatot töröl a lemezről. Kattintsunk a telepítésre és folytassuk a műveletet.

Ezt követően egy darabig töltőképernyőn leszünk, amíg nem végez a teljes telepítéssel, majd végül megjelenik a lentebb látható képernyő. Ha lejár az egy perc, akkor a számítógép kikapcsol, majd eltávolíthatjuk a pendrájvunkat.

Lényegében ennyi volt a telepítés. Nem számoltam meg, de szerintem 10 kattintásból biztosan meg van az egész. Igen, ennyire "buta" a telepítő, ami egyszerre jó dolog, meg rossz is, mivel semmilyen haladóbb konfigurálási lehetőséget nem biztosít a felhasználónak.

Következőleg a rendszer kezdő konfigurálása fog következni, viszont itt ki fogom hagyni azt a részt, amin bejelentkezek a saját Google fiókomba, érthető okokból. Aki találkozik ezzel a képernyővel, ne lepődjön meg. Jelentkezzen be és folytassa a telepítést.

Ha újraindult a számítógép, akkor állítsunk neki egy Wifit (vagy csatlakoztassunk ethernet kábelt) és állítsuk a nyelvet magyarra. A billentyűzet kiosztását se felejtsük el átállítani, mert az rejtélyes okokból később is amerikai kiosztáson marad, dacára a magyar nyelvű interfésznek.


Következő képernyőn megkérdezi tőlünk, hogy ki akarja használni a számítógépet? Én itt a személyes használatra mentem, a további kettő üzemmódról nem tudok még egyelőre mit mondani.

Ezt követően elkezdi behúzni a frissítéseket, majd a letöltés és telepítés végeztével újra is indítja magát.

A következő képernyőn a diagnosztikai és adatküldési opciókat lehet beállítani.

Majd beállíthatjuk a szinkronizálást már meglévő Chromebook eszközünkkel. Nekem nem áll rendelkezésemre ilyen, így kihagytam.

További adatgyűjtéshez kér engedélyt. Ha jól értelmezem kb. mindegy, hogy ott a pipa vagy sem. Ravasz megoldás. ;]

Állítsunk be jelszót, én ezt jobb megoldásnak tartom, mint a Google fiók jelszavának a használatát.

Következő képernyőn a szoftveres érdeklődési körünkre kíváncsi. Szerintem ez nyugodtan kihagyható lépés.

Állítsunk szövegméretet és témát, ha akarunk.


Majd végeztünk is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!