Hirdetés

ChromeOS Flex operációs rendszer telepítése lépésről, lépésre.

Előszó 2025. október 14-én lejár a Windows 10 operációs rendszer biztonsági támogatása, így adott a kérdés, hogy mit...

Összefoglalás

Mit kapunk, ha telepítjük a ChromeOS Flexet? Egy nagyon könnyen kezelhető, igazán felhasználóbarát rendszert, amivel számítógéphez kevésbé értő személyek is jól fognak tudni boldogulni, főleg, ha már rendelkezésükre áll egy Androidos telefon is. Lényegében minden alapvető eszközt megkapunk, amivel a hétköznapi teendőinket el tudjuk végezni. Google Chrome böngészőt, Gmailt, Google Driveot (felhő tárhely), Google Workspace (dokumentumkezelő, táblázatkezelő, prezentációkészítő) hozzáférést, Google Mapsot a térképen való navigáláshoz, számológépet, fájlkezelőt, képernyőmetsző és képernyőrögzítő szoftvert, YouTube alkalmazást, egy Google Canvas nevű egyszerűbb rajzolóprogramot, szkennelési és nyomtatási beállításokat. Utóbbiakat nem tudtam kipróbálni, mert az én Epson szkenneremre még Linux alatt is vadászni kell a drivert, nemhogy ChromeOS alatt.

Régebbi számítógépek felélesztésére is kiválóan alkalmas lehet, de természetesen nem túlzottan régiek számára, mivel csak az X86-64 architektúrát támogatja. Azért a gépen is érződik, hogy egy Core 2 Duo a szíve (abból sem a legacélosabb) ami bizonyos feladatoknál már érezhetően erőlködik, a YouTube-ot sem szereti annyira nagyon, de 720p-ben teljesen vállalható minőséget képes nyújtani. Az egyszerűbb weboldalakat is tökéletesen viszi, szóval összességében még mindig használhatóvá teszi ezt a tinédzserkorban lévő számítógépet.

A rá telepíthető Linux alrendszer egyébként Debian 12 Stable (Bookworm) alapú, ami igen sok további applikáció telepítését teheti lehetővé, ám igényel legalább egy alap-középszintű Linuxos felhasználási ismeretet, mert mindent a terminálból kell csinálni az új alrendszeren. Tudnod kell, hogy a Debian csomagoknak mi a neve, hogyan tudod őket telepíteni, hogyan működik az APT csomagkezelő, stb. Ettől függetlenül elég érdekes dolgokat lehet csinálni rajta, pl. telepíteni egy másodlagos böngészőt, mint a Firefox, vagy további médialejátszókat, irodai szoftvereket, képszerkesztőket lehet hozzáadni a rendszerhez. Az új csomagok "Linux-alkalmazások" néven jelennek meg a G-menün belül egy elkülönített mappában. A Debian egyébként egy virtuális gépként fut, ha nincs engedélyezve a BIOS-ban/UEFI-ben a virtualizálás (és a proci sem tudja), akkor nem fog működni. Linuxos diagnosztikai programokkal kár próbálkozni, mert nem látnak ki a virtuális gépből, így egy Psensor, vagy Gnome Disks telepítése is értelmetlen. További üröm az örömben, hogy az általam próbált és népszerűbb Linuxos alkalmazások java rosszul futott. Vagy gyengébb a teljesítményük, vagy pedig bugosak. Klasszikus példának nálam a Kdenlive használhatatlan volt, illetve a VLC is akadozva játszotta le a videókat. A Firefoxról indított YouTube videók szintén folyamatosan dobálták a frame-eket, míg ugyanezek Google Chrome alatt vajsimán futottak.

A Felfedezés (rakéta ikon) még tartogat meglepetéseket, hiszen itt is elég jó alkalmazásokat találhatunk, viszont sajnos ezeknek csak egy kis része elérhető a számunkra. Amikhez Play Áruház szükséges, azokat nem fogjuk tudni telepíteni, egyedül azokat érdemes átnézni, amiknél az alkalmazás neve alatt a "Telepítés az internetről" mondat szerepel. Ettől függetlenül így is kaphatunk olyan tartalomfogyasztásra kihegyezett applikációkat, mint a Facebook, a TikTok, a Disney+, vagy a Reddit, illetve képszerkesztéshez az Adobe Expresst és a Photopeat is.

Személyes véleményem

Zárásul röviden. Egy igen jól használható kis rendszer, viszont túlzottan sokat nem szabad tőle elvárni. Nagyon könnyen települ, nagyon egyszerűen használható, idősebb gépeken is elfut, de korlátozottak a hozzá elérhető szoftverek, a Linuxos alrendszer még bőven fejlesztésre szorul, diagnosztikai programok pedig alig vannak (egy alap partíciókezelőt nem találtam hozzá). Lényegében valahogy úgy találták ki ezt a rendszert, hogy telepítés után úgy, abban a formában, ahogy megkaptad kezd el használni és kész. Mint egy Android, csak Play Áruház nélkül. A pontos működését nem ismerem, de hasonlónak találom a mostanában divatos atomizált Linuxokhoz, ahol az alaprendszer kb. sziklába van vésve, amivel nem tud a user nagyon semmit kezdeni, viszont alkalmazásokat telepíthet rá. Nos itt az utóbbi sem nagyon működik, de ettől függetlenül ami van, azzal egészen jól el lehet boldogulni. Idősebb személyeknek, gyerekeknek, vendégeknek elkülönített számítógépekre, tanuláshoz használt laptopokra, illetve alap irodai felhasználásra én alkalmasnak találom.

Hogy ajánlom-e? Igen, ajánlom. :K De, mint írtam... a tehéntől ne várd el, hogy fára másszon, tehát csak akkor telepítsd, ha tudod, hogy mire képes és, hogy neked ennyi elég lesz a boldoguláshoz.