Előszó
2025. október 14-én lejár a Windows 10 operációs rendszer biztonsági támogatása, így adott a kérdés, hogy mit tegyünk az olyan, viszonylag régebbi számítógépekkel, amik már nem kompatibilisek a Windows 11 rendszerkövetelményeivel? Ezek a számítógépek még javában használhatóak könnyedébb, vagy akár komolyabb feladatokra is, viszont a Microsoft legújabb álláspontja szerint az Intel processzorokat már csak a 11. generációtól hajlandó támogatni. (forrás: [link] ). Ez a lépés minden bizonnyal nagyon sok asztali számítógépet érint világszerte és (tudatos) felhasználók millió keresik a megoldást rá, hogy mivel tudnák mégis tovább használni szeretett eszközeiket, amik egyébként még teljesen jól kielégítik a digitális szükségleteiket? Vegyük sorba ezeket a lehetőségeket:
1. Használjuk tovább a Windows 10-et frissítések nélkül.
Senkinek nem ajánlom. Minél jobban telik az idő, annál több sebezhetőséget fedeznek fel egy rendszerben, ami foltozatlanul marad, potenciális támadófelületet nyújtva kevésbé barátságos szándékú embereknek, illetve előbb-utóbb a szoftverek támogatása is lejár. Ebből a szempontból kritikus a böngészők támogatottsága. Ma, 2025-ben senki ne használjon nem frissített böngészőket egy lejárt támogatású rendszeren, pláne ne bankoljon rajta!
2. Használjuk tovább a Windows 10-et frissítésekkel.
Jelen ismereteim szerint három lehetőség adott. Az első a Microsoft ESU programja, ami további három évig nyújt biztonsági támogatást bizonyos összegért cserébe. A második a Windows 10 LTSC 2019-es verziójára váltás, ami 2029. január 9-ig, azaz még további négy évig nyújt biztonsági támogatást, ennek előfeltétele egy LTSC kulcs megléte. A harmadik a 0patch nevű vállalat szolgáltatása, amely szintén adott összegért még akár további öt évig nyújt biztonsági támogatást.
3. Váltsunk alternatív rendszerre.
Több lehetőség adott, amik ráadásul teljesen ingyenesek és az előbb felvázolt esetektől eltekintve se havi díjra, se új aktiváló kulcs vásárlására nincs szükségünk. Első ezen alternatív rendszerek közül, a minden bizonnyal legnagyobb támogatást élvező GNU/Linux alapú rendszerek, melyek közül kezdők részére kiemelném a Linux Mint, az Ubuntu, a Zorin OS és az MX Linux rendszereket. Második lehetőségként érdemes megemlíteni a FreeBSD alapú rendszereket, melyek közül kiemelném felhasználóbarát kialakítása miatt a GhostBSD-t. Harmadikként, csupán egy mondat erejéig a Haiku projektet is megemlíteném, azonban ez egy folyamatosan fejlesztés alatt álló, kvázi soha el nem készülő rendszer, így kezdő felhasználóknak nem ajánlom.
A ChromeOS Flex jó a vállalatnak és a bolygónak is!
(forrás: [link] )
Végül elérkeztünk a blogbejegyzés lényegéhez, hiszen időközben a Google sem tétlenkedett. 2024 februárjában jelentkezett, hogy ő a saját fejlesztésű, ChromeOS Flex operációs rendszerével megmentené azokat a számítógépeket, amelyek már nem esnek át a Microsoft hardverszűrőjén. Ez bizony igen nagy lehetőség lehet a Google számára, mivel akár újabb felhasználók millióira is szert tehet az októberi időpont előtt/közben/után, azonban kérdéses, hogy van-e olyan jó a termék és van-e annyi kapacitásuk a fejlesztéséhez, hogy abból tényleg egy valódi alternatíva születhessen? Vizsgáljuk meg röviden, hogy mit képes nyújtani ez az új rendszer.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!