Hirdetés

Autódiagnosztika: a gyakorlatban

Kicsit ugorva az ígéretemmel ellentétben, bemutatok néhány adaptert és a hozzájuk való programot.

Szoftver bemutató: Torque Pro

Azért döntöttem ennek az android platformra épülő szoftver bemutatása mellett, mert az egyik legrugalmasabb program, amit valaha láttam. Android op. rendszerből kifolyólag olyan tulajdonságokkal rendelkezik, melyhez PC-s társai is nagyon nehezen nőhetnek fel.

Támogatott protokollok, kapcsolatok:

SAE J1850 PWM és VPW
ISO 9141-2
ISO 14230-4
ISO 15765-4 CAN (11 és 29 Bites változat is)
SAE J1939 (Teherautó)
Subaru SSM-II (Béta)
Harley Davidson (Béta)
VW/Audi (nem OBD2)
Alfa/Fiat (részleges)
Nissan Consult (Béta)

Kapcsolatok: Támogatja az USB, WiFi és Bluetooth interfészeket. USB esetén android 3.0, vagy annál magasabb verziószámú OS szükséges.

Hirdetés

Menürendszer

A programot elindítva egy ízléses felület tárul elénk. Az első olyan program, ami talán jól is néz ki. Kör mentén görgethető ikonok közül az alap funkciókat érhetjük el:

- Valós adatok megjelenítése
- Hibakódok olvasása, törlése
- Térkép nézet
- Teszt eredmények (labda szonda)
- Grafikonok
- Adapter státusz

Telefon menü gombjának megnyomása esetén megjelennek az általános beállítások, és a járművünk profilbeállításai.

Almenük ismertetése

Valós adatok megjelenítése:

Ebben a pontban az elérhető szenzorokat jeleníthetjük meg, valószínűleg ezt a funkciót fogjuk használni a legtöbbet. Ennek megfelelően tudjuk testre szabni, méghozzá annyira, hogy a mutatott értéket többféle óratípusban, nagyságban, elrendezésben, sőt mi több, minimum és maximum értékek kijelzésének beállításával is lehet bíbelődni

AZ órák mozgatása a "fogd és vidd" módszer alapján történik, nincs meghatározott helyük, ha akarjuk egymásba érhetnek, vagy akár a képernyőről is lelóghatnak. Itt jegyzem meg, több görgethető oldal van az órák számára.

Hibakódok olvasása, törlése:

Szokványos módon történik, nincs benne semmi extra, bár eltart egy ideig mire kiolvassa az ECU memóriáját. Majd ha elolvastuk/lejegyeztük, azonnal törölhetjük is. Még annyi említésre méltó, hogy beépített hibakód keresővel is rendelkezik, tehát bepötyöghetjük pl., hogy a P0123 hibakód mit jelent. Jól jön, nem kell böngészni a netet, szervizkönyvet.

Térkép nézet: Itt a megtett utunkat láthatjuk, ha van telepített Google térkép, a GPS adatokat importálja, naplózza.

Teszt eredmények: Itt a már ismertetett önellenőrző funkciókat találhatjuk meg.

Grafikonok: Kiválasztott PID-et naplózza idő, fordulatszám, vagy egy másik PID függvényében. Hasznos lehet ha valamilyen rendellenességre gyanakodunk, vagy csak kíváncsiságunkat szeretnénk kielégíteni.

Adapter státusz:

Hasznos, az adapterre vonatkozó önellenőrző tulajdonságok vannak itt. Ezen felül többek közt a ECU 09-es módja is. VIN, használt protokoll stb. Ezen belül a hibásan küldött adatok számát nézhetjük meg. (Kiváló segítség, hogy rájöjjünk, hogy adapterünk egy hulladék.) Az adapter sebességét is itt láthatjuk MIN/MAX/átlag formátumban. Egyéb státus információk is itt foglalnak még helyet.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

  • Autódiagnosztika: alapok

    Szeretnék némi segítséget nyújtani azok számára, akik otthon szeretnék diagnosztizálni autójukat.