November 26 – December 2.
Úgy látszik, a hideggel én is lassulok, csökken a motivációm, meg ilyesmi, ugyanis megint tisztességes, több mint egy hetes lemaradást igyekszek behozni írás terén. Nem mintha nem lenne miről írni, csak a kedv hiányzik hozzá mostanában. Valahogy visszájára fordultak a dolgok az utóbbi időben. Eddig mindig azt vártam, hogy legyen már hétvége, és legalább azt az egy szabadnapomat kiélvezhessem, most azonban alig várom, hogy kezdődjön a következő hét. Az ok egyszerű, a munkahelyen legalább meleg van. Bent lenni továbbra is szívás, de sokkal kellemesebb ülni, és olvasni a 25 fokos irodában, mint malmozni a 11-13 fokos szobában. Tudom, tudom, miért nem fűtök, elvégre azért van. Nos, ennek több oka is van. A szigetelés mindennemű hiánya, meg a nyílt szellőzőrendszerek a konyhában, fürdőben, WC-ben komoly problémát jelentenek. Amíg megy a klíma lehetséges olyan 18-20 fokot tartani, ami már kifejezetten kellemes, tulajdonképp teljesen elég is lenne. Azonban, amint kikapcsol, kb. 20 perc alatt hűl a szoba vissza az alaphőmérsékletre, és az egész kezdődik elölről. A nagy üvegfelületek csak úgy szívják befelé a hideget. Jellemző, hogy egy hidegebb reggelen elég csak a teraszajtó elé állnom, és az rögtön bepárásodik. Ja, és imádok a jó meleg ágyból kimászni a 11 fokba. Minden tiszteletem annak, aki ezt éveken keresztül képes megtenni. Részemről most kezdem komolyan értékelni a PTÁV-ot.
Aztán, nem tudom, hogy ki találta ki azt, hogy a klíma megfelelő nem csak a szoba hűtésére, hanem a fűtésére is, minden esetre, gratulálok neki. Egyrészt, a cucc meglehetősen hangos. Tehát, amikor kipróbáltam éjszaka, akkor fél óránként felébredtem, kb. minden bekapcsolásra. További probléma, hogy japán nyelvű rajta minden. Ez kissé megnehezíti a kezelését, és mivel ez egy japán cég terméke, kifejezetten belföldi piacra gyártva, esély sincs angol nyelvű leírást találni hozzá. Kaptam ugyan egy papírt beköltözéskor, amin a távkapcsoló gombfeliratainak a tükörfordítása szerepel, de attól még a kijelzőn megjelenő infót rohadtul nem fogom megérteni.
Ja, és persze drága is. A helyiek megengedhetik maguknak, hogy egy komplett családi házat felfűtsenek elektromos árammal, mi, a csóró vendégek, azonban kevésbé. Azért mondom, hogy mi, mert kicsit tanácskoztunk erről a szomszédokkal. Szerencsétlenek, ők jobban megszívták, mint én, legalább nekem nem szokatlan az, hogy tél van, nekik viszont igencsak ismeretlen. Indiában még csak-csak megvan a szokásos négy évszak, de Madagaszkáron, meg Balin nem igazán. Szegény srác, aki Baliról érkezett október közepén már akkor meg akart fagyni, pedig még javában jó idő volt kellemes 20-25 fokkal. Szegény, hiába hallott arról, hogy itt hidegebb van, nem tudott magának se pulóvert, se kabátot venni, mert Indonéziában ilyesmit nem árulnak. Pénze érkezéskor nem volt ilyesmire, úgyhogy az International Exchange Center dolgozói kukáztak neki pár melegebb cuccot valahonnan. A madagaszkári srác sincs sokkal jobb helyzetben, mostanában nem találkoztam vele úgy, hogy épp nem didergett volna. Még az indiai srác viseli a legjobban a dolgot, bár rengeteget fogyott április óta. A fentebb említett okok miatt ők sem használják a „fűtést”, igyekeznek túlélni, ahogy lehet. Mondjuk vicces volt valamelyik nap nézni, ahogy ülnek a szobában, mindegyiken két pulóver, vagy kabát, a balii srácon sapka, kesztyű, és forró vizet kortyolgatnak a hideg whisky mellett. Ők is kiszámolták, hogy ha tartani akarnák a szobákban legalább a 18 fokot, akkor napi hány órát kéne járatni a klímát, és arra jutottak, hogy ez nekik annyira nem éri meg. Saját számításaim alapján pár százezer forintot simán ellehetne tapsolni ebben a 3-4 hónapban úgy, hogy minden nap kb. este 6-7 órától másnap reggel kilencig lenne viszonylag meleg. Persze, csak a szobában, cirka 12 négyzetméter, 2 méteres belmagasság, a fürdőt így felfűteni egyszerűen technikailag nem lehetséges.