Amikor asztali Linux telepítését mutatja be a Microsoft... Gondoltad volna?

Mikor a Steve Ballmer (a kopasz) vitte a dolgokat, akkor a Linuxot ráknak titulálta, amit fel kell számolni, ez volt 2001-ben. Később már más véleményen volt, akkor már nagy vetélytársnak tekintette.

Aztán őt kirúgták, egy időben a Microsoft egyike lett a Linux kernelhez hozzájáruló legnagyobb fejlesztőknek (hyper-V meg hasonlók kezelésének beépítésével). Végül pedig a Microsoftnak saját Linux disztrója is lett CBL Mariner néven, az Azure cuccuk is Linuxon fut amennyire tudom, most pedig eljutottunk oda, hogy asztali Linux disztró telepítését mutatja be az MS Learn oldala:

https://learn.microsoft.com/en-us/linux/install

Szép kört leírtak, mondhatni. :DDD

A Windows telepítések, az update és a fájdalom órái egy ipari célprogram miatt

Az úgy volt, hogy össze kellene raknom egy ipari rendszer mini verzióját a munkahelyen. Ehhez kell Windows 10, meg rá a Honeywell egy célprogramja. Na mondom mi se egyszerűbb, essünk neki.

Először a céges gépemen próbáltam meg a telepítést, normál W10 pro... Az Experion célprogram telepítője olyan 12GB, és már előre szóltak, hogy ne próbáljam meg a D partícióra telepíteni (ahová minden mást telepítettem), mert csak a C-n fog helyesen működni. Mondom WTF??? :F Mindegy, Gparteddel hamar átméreteztem a meghajtókat, mert egyébként 55GB szabad helyet igényel a telepítés... Igen, totál reális, hogy ennyi szabad hely van egy C partíción. :N

Aztán megpróbáltam telepíteni, de hála a jó égnek már az elején elhasalt, mert rosszul írták meg a telepítőt és nem tudott mit kezdeni azzal, hogy magyar nyelvet választottam anno az oprendszer telepítésénél. - aki küldte a programot külföldről ő is megerősítette ezt, mert nála se angol nyelven volt telepítve a Windows és így nála is meghalt a telepítő... A probléma az SID kezeléssel kapcsolatos: [http://polluxhieu.blogspot.com/2017/07/how-to-resolve-systemsecurityprincipali.html]

Windows10 vs Linux gameing Cyberpunk 2077 v1.52 alatt, RX5600XT és RX570 mellett

A Cyberpunk egy olyan játék, amit ha maximális minőségben szeretnél játszani akkor vagy eladod az autód aminek az árából veszel videokártyát, vagy befizetsz streamingre... :D Mindemellett egy olyan címről van szó, ami a kezdetek óta megy Linux alatt, így igen jó alap összehasonlítani egymással a két platformot játék szempontjából.

Persze egy játékból nem lehet mindenre kiterjedő következtetéseket levonni, de ez csak egy blogbejegyzés, így nem is célja ilyesmit csinálni. :N

Úgy alakult, hogy van két számítógépem, ezek:

Fő pc:
Ryzen 3600X, 32GB ram, RX5600 XT 6GB, SSD

Tartalék pc:
Ryzen 3600, 16GB ram, RX570 4GB, SSD

Mindkét gépen Manjaro Linux KDE a fő operációs rendszer, 5.17.1-es kernellel és 22.0 Mesa driverrel. A Windows pedig a W10 LTSC 2019-es verziója. Azért ez a Windows került fel, mert ebben nincs bloatware és ez az egyetlen Win10 verzió, ami 2029-ig támogatott. A legújabb AMD driver és összes Windows frissítés fel volt rakva a teszthez, még lemezkarbantartót is végigfuttattam teljes takarítással. :)
*A játék Steam alatt futott mindegyik oprendszeren.

Kingston KFJ-PR133/512 dupla nyákos SD Ram ritkaság

A Pécsi vásárban mindent-is kapni. Jó régen vettem ott ezeket a ramokat, mikor még egy P3-as gépet érdemes volt tartalék gépnek megtartani, de azóta sem láttam ilyen dupla nyákos, egyébként szimpla slotba beleférő ramokat.

Akkoriban mikor ezt tervezték, nem volt megszokott a nagy kapacitású ram IC, így a meglévőket amiket a 256-os modulokon használtak, azokatt kellett duplázni, hogy elérjék az 512MB kapacitást modulonként, ezért van két nyák egymáson. Később, a BGA tokos ram IC-k korában már ezt a problémát úgy oldották meg, hogy 2 sorba rendezték oldalanként a kis IC kockákat.

Elvileg ECC-s ramok, bár erről a mai napig nem volt tudomásom, sima hétköznapi Socket 370-es alaplapban használtam őket. Az már csak adalék, hogy mellé egy Engineering Sample 1GHz-es P3 proci ment, mert olcsó volt az Ebayen...

Érdekes módon a neve alapján nem lehet képeket találni erről a ramról, így földobtam ebbe a bejegyzésbe párat, hogy maradjon róluk valamilyen emlék. Egyszer talán elküldöm egy múzeumnak őket. :)

Proton GE telepítése Steam alatt, a legújabb játékok futtatásához [LINUX]

Proton

A Proton amit a Valve a SteamPlay részévé tett, az végre elhozta az érdemi játékot Linux alá is. Ma már itt tartunk és ezek nem is a legfrissebb videók a témában:

Szóval, az alap Protont először a Proton-Experimental fejlesztés követte, ezek párhuzamosan futottak a Steam-ben és most már a Proton-Experimental az alapértelmezett, ez jelen sorok írásakor (2021.06) a Wine 6.3-ra épül. Hogy hol tart most, azt jól mutatja, hogy gond nélkül lehet vele játszani Cyberpunk 2077-et vagy mondjuk Mass Effect Andromeda-t.

Viszont, a Mass Effect Legendary edition nem fut vele. Node, van megoldás! A Wine mellett létezik Wine-staging, ami általában 5-700 patchel (igen, ennyire sokkal) többet tartalmaz, mint az aktuális Wine kiadás. Ezt és még egy csomó egyéb patch-et beépítettek egy a Proton GE, azaz GloriousEggroll verzióba, amit külön le lehet tölteni a Steam alá, mintha csak a sajátja lenne.

Tájékoztatás a COVID-19 elleni oltásokkal kapcsolatban - valódi tájékozatás?

Ez a blog azért íródott (íródik folyamatosan a covid alatt), hogy megmaradjon kordokumentumnak amit tájékoztatásnak hívnak oltás témában.

Én az első órában regisztráltam az oltás weboldalán, nem csak magam miatt, hanem mert nem engedhetem meg magamnak, hogy ezt a nyavalyát esetleg hazahozzam a családtagjaimnak, van elég orvosi problémájuk így is...

A regisztrációról megerősítést én sem kaptam ?digitális Magyarország 2020? de aztán pár héttel később megjött az első üzenet, így legalább megtudtam, hogy érvényes a regisztrációm. Nézzük időrendben, hogy miről is tájékoztattak:

=================================================================================

2021.01.14
Tisztelt Hölgyem/Uram!

December 26-án beadták az első koronavírus elleni vakcinát Magyarországon. Azóta folyamatosan zajlik a védőoltások beadása az oltási terv alapján. Először az egészségügyi dolgozók kaphatják meg a vakcinát a kórházi oltópontokon, közülük több tízezren már éltek is a lehetőséggel. Az elmúlt napokban a fertőzésnek különösen kitett idősotthonokban is megkezdődtek az oltások. A cél az, hogy az itt élők és dolgozók mielőbb megkapják a védettséget. Ez önmagában több mint ezer intézményt jelent.

fin-toward.com off-shore broker átverés, pénzlenyúlás, scam

Láttam már pár netes átverést, de mégis sikerült bedőlnöm ennek a csalásnak, személyes tapasztalat következik.

Nyáron megjelent tucatnyi cikk róluk, ha rákeresel a googleben a fin-toward -ra [link], akkor nagyon szép hosszú cikkeket fogsz látni róla, hogy milyen jó cég, hogyan működnek, milyen szolgáltatásaik vannak. Még jónak is hangzott amit leírtak...

PCL86 SE csöves erősítő házilag, lemezjátszó előerősítővel és számításokkal

Ebben a bejegyzésben bemutatom, hogy hogyan építettem saját csöves erősítőt és számításokon keresztül azt is, hogy milyen beállításban működik, hogy mi adja azt, amit összefoglaló néven "csöves hangzás" alatt értünk.

Mivel ez nem címlapos írás, így fejezeteket kicsit nehezebb kezelni. A bejegyzés ezekre a részekre oszlik:

-------------------------------------------------------------------------------
I. fejezet: Elektronikai alapok, csöves hangzás mibenléte
II. fejezet: Építés
III. fejezet: Erősítő a rendszerben
IV. fejezet: Gondolatok

-------------------------------------------------------------------------------

I. fejezet: Elektronikai alapok, csöves hangzás mibenléte

FFmpeg - több hang és felirat sávos film konvertálása Samsung TV számára.

Ez a bejegyzés leginkább magamnak szól, hogy meglegyen később is a tudás... :D De másnak is hasznos lehet.

Na a Samsung TV-k nem igazán játszanak le olyan hangsávot, mint pl. a DTS, sőt, teszik ezt úgy, hogy ha van másik hangsáv a fájlban akkor csak azt játsszák le, nem is mutatva, hogy van ott még valami. Ugye ez egy gyakori helyzet, hogy a magyar hang pl. AC3-ban van amit le tud játszani, de az angol hangsáv az valamilyen DTS lenne...

A problémára Linux alatt az FFmpeg használata a megoldás, ami mindent tud, csak a megfelelő kapcsolókat kell használni hozzá. Ez a bejegyzés azért született, mert a google-ben talált példák általában gagyin mutatják be a használatát, egyszerű fájlokon...

Ugye az MKV konténerben eléggé sok minden lehet, több kép, hang és felirat sáv is. Erre megoldás a -map funkció, mert alapból csak az első sávot látja mindenből az FFmpeg.

ffmpeg -i forrásfájl -threads cpu_szálak_száma -map 0:v -map 0:a -map 0:s -c:v copy -c:a:0 copy -c:a:1 eac3 -c:s copy célfájl

Így írtam bele néhány sort a Linux kernel forráskódjába - opensource hell :)

Ez a bejegyzés a --szopás-- 50 árnyalatát fogja bemutatni, igazi szakmai pornográfia következik. :))

Munkámból kifolyólag foglalkozom C, C++ / QT, Freepascal, Vhdl programozással és hardver fejlesztéssel, szóval nem unatkozom. Az a mondás is nagyon igaz, hogy minél jobban értesz valamihez, annál nehezebben megoldható problémákkal szembesülsz. ?Murphy?

Szóval "az úgy volt", hogy került hozzám egy X86-os tablet, amit Windowszal és Androiddal árulnak. Igen ám, de én Linuxos arc vagyok és ami tud bootolni egy pendriveról, arra bizony gátlástalanul rakok Linuxot. ;] Így történt ezúttal is, az akkor legújabb Linux Mint Cinnamon (18.3) kiadásával. Prímán ment a tableten, kezelte az érintőképernyőt ahogy kell, a felületet be tudtam állítani tableten kényelmes méretűre, rászabtam a képernyő billentyűzetet, csak hát valami hiányzott, méghozzá a hangja, mert az bizony nem volt...